Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

Δημοσίευσηαπό SteliosSk » 17 Οκτ 2011, 22:38

Εγκατάσταση scanner EPSON Perfection 3490 Photo στο Ubuntu 11.04 και 11.10

1. Σαν root ανοίγουμε το αρχείο snapscan.conf, που βρίσκεται στον κατάλογο /etc/sane.d/
Στην 5η γραμμή, αφαιρούμε το σύμβολο “#” και αντικαθιστούμε στο τέλος της γραμμής το “your-firmwarefile.bin” με το esfw52.bin. (Το αρχείο esfw52.bin μπορείτε να το βρείτε είτε στο cd του scanner, είτε αναζητώντας το στο διαδίκτυο).
Έτσι, η 5 γραμμή είναι πια:
firmware /usr/share/sane/snapscan/esfw52.bin

2. Αφού έχετε διαθέσιμο το αρχείο esfw52.bin, αντιγράψτε το στον κατάλογο:
/usr/share/sane/snapscan/ (αν ο κατάλογος snapscan δεν υπάρχει, δημιουργήστε τον).
Δώστε στο αρχείο esfw52.bin δικαιώματα να διαβάζεται από όλους.

Μπορείτε τώρα να ξεκινήσετε μια σάρωση πληκτρολογώντας την λέξη “Σάρωση” ή “scan” στο Dash του Unity.
SteliosSk
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 22:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: steliossk
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

Δημοσίευσηαπό ecatodarcus » 17 Οκτ 2011, 23:06

υπάρχει και πολύ πιο απλός τρόπος. μπορεις να κατεβάσεις τον driver από http://www.avasys.jp/lx-bin2/linux_e/scan/DL1.do
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Λίγο (fortran, html,css) ┃ Αγγλικά: Αρκετά καλά (Advance) ┃ Γερμανικά: Λίγα (B1)
1)Ubuntu 11.10 i386
Προδιαγραφές: Laptop Acer Aspire 5742Z-4629 ⇛ Intel Pentium P6100@2.00Ghz│RAM 2.7 DDR3 SDRAM - 1066 MHz │Intel HD Graphics Dynamic Video Memory Technology 5.0
Άβαταρ μέλους
ecatodarcus
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009, 14:48
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

Δημοσίευσηαπό SteliosSk » 30 Νοέμ 2011, 13:06

Μπορείς να μου περιγράψεις την διαδικασία με αυτόν τον οδηγό (avasys); Από εκεί κατεβάζω ένα αρχείο rpm.Αν μπορείς, βοήθησέ με σε παρακαλώ. Έχω Ubuntu 11.10 εγκατεστημένο.
SteliosSk
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 22:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: steliossk
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

Δημοσίευσηαπό ecatodarcus » 30 Νοέμ 2011, 20:53

είχα γράψει όλο το παρακάτω κείμενο αλλά μετά είδα οτι δεν δίνει πακέτα deb που χρειάζεσαι αλλά μόνο rpm που είναι για άλλες διανομές.
εφόσον έχεις την έκδοση 32βιτ θα πρέπει να κάνεις τα εξής:
από την σελίδα που έγραψα θα βρείς και θα τικάρεις για αρχή το μοντέλο του εκτυπωτή σου (για ευκολία αν χρησιμοποείς mozilla πάτα Cntrl+F και γράψε το μοντέλο κάτω αριστερά, λογικά φτάνει να γράψεις και το 3490 Photo και θα σου το βρεί που είναι), μετά λίγο πιο κάτω θα πρέπει να επιλέξεις την διανομή σου, τη χώρα και το τελευταίο επιλέγεις μάλλον το other. Πατάς Next και στην επόμενη σελίδα κατεβάζεις τα πακέτα με όνομα...
.
το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μετά το next να κατεβάσεις τα source και να τα κάνεις compile. δεν το είχα δεί εξ αρχής οτι δεν δίνει τα deb πακέτα. συγνώμη χαζομάρα μου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Λίγο (fortran, html,css) ┃ Αγγλικά: Αρκετά καλά (Advance) ┃ Γερμανικά: Λίγα (B1)
1)Ubuntu 11.10 i386
Προδιαγραφές: Laptop Acer Aspire 5742Z-4629 ⇛ Intel Pentium P6100@2.00Ghz│RAM 2.7 DDR3 SDRAM - 1066 MHz │Intel HD Graphics Dynamic Video Memory Technology 5.0
Άβαταρ μέλους
ecatodarcus
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009, 14:48
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

Δημοσίευσηαπό charisv » 21 Ιούλ 2013, 16:37

Γεια σας
Χρειάζομαι την βοήθειά σας σε ένα θέμα που δεν μπορώ να λύσω με τίποτα.
Έχω το epson perfection 3490 photo και δεν μπορώ να το λειτουργήσω με τίποτα στο ubuntu 13.04 (την 64bit έκδοση).
Αρχικά προσπάθησα να κατεβάσω το driver που δίνει η ίδια η epson για linux αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Δίνει αρχείο της μορφής rpm το οποίο δεν έτρεξε παρά τις οδηγίες που ακολούθησα για το πως τρέχουμε τέτοιας μορφής αρχεία στο ubuntu και ο λόγος απ' ότι κατάλαβα οφείλετε στο ότι το αρχείο είναι για 32μπιτο σύστημα ενώ εγώ έχω 64μπιτο. Μετά προσπάθησα να εγκαταστήσω το αρχείο της μορφής tar.gz αλλά όταν έφτανα στο σημείο να δώσω την εντολή από το τερματικό make, δεν γινόταν τίποτα.
Στην συνέχεια δοκίμασα έναν ποιο μπακαλίστικο τρόπο, εγκατέστησα το image scan και τους driver της epson που είναι για debian 64bit αλλά για νεότερα μοντέλα, εγκαταστάθηκε μεν αλλά το σκάνερ συνεχίζει να μην δουλεύει (βλέπει ότι έχω epson σκάνερ αλλά εμφανίζει μήνυμα αδυναμίας σύνδεσης).
Υπάρχει καμιά ιδέα για το τη θα μπορούσα να κάνω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χάρης
charisv
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2013, 16:24
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

Δημοσίευσηαπό lepidas » 21 Ιούλ 2013, 16:59

Καλώς όρισες charisv, τα αρχεία rpm δεν είναι για Ubuntu, τα αρχεία deb είναι για Ubuntu. Όσο για το make πρέπει να είσαι μέσα στο folder που έχεις κατεβάσει και κάνει extract το tar.gz για να κάνεις make. Δώσε το link που βρήκες τους οδηγούς, δεν υπόσχομαι οτι μπορώ να βοηθήσω μέχρι να γίνει η εγκατάσταση αλλά μπορώ να καταλάβω μερικά πράγματα(δεν έχω εκτυπωτη)
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

Δημοσίευσηαπό charisv » 21 Ιούλ 2013, 17:14

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το ξέρω ότι τα αρχεία rpm δεν είναι για ubuntu απλά κάπου βρήκα έναν οδηγό για το πως μπορείς να τα τρέξεις μετατρέποντάς τα σε αρχεία deb αλλά δεν λειτούργησε για το λόγο που προανέφερα. Για το make προφανώς και ήμουνα μέσα στο folder που το είχα αποσυμπιέσει.
Το link που βρήκα είναι http://download.ebz.epson.net/dsc/searc ... archModule (στο μοντέλο γράφεις 3490 και λειτουργικό Linux - δεν μου δίνει link για εκεί που είναι τα αρχεία).

υ.σ. για σκάνερ μιλάμε όχι για εκτυπωτή.
charisv
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2013, 16:24
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση του scanner "EPSON PERFECTION 3490 PHOTO"

Δημοσίευσηαπό dim459 » 21 Ιούλ 2013, 22:55

charisv έγραψε:Μετά προσπάθησα να εγκαταστήσω το αρχείο της μορφής tar.gz αλλά όταν έφτανα στο σημείο να δώσω την εντολή από το τερματικό make, δεν γινόταν τίποτα.

Πριν δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις από τον κώδικα, πρέπει να είναι εγκατεστημένο το πακέτο build-essential.
Επιπλέον όταν εγκαθιστάς drivers κατ' αυτόν τον τρόπο έχουν το μειονέκτημα ότι συνήθως παύουν να δουλεύουν όταν αναβαθμίσεις πυρήνα. Αυτό λύνεται, αλλά θέλει όρεξη για διάβασμα, κάνε ένα search με τον όρο checkinstall.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials