Σύνδεση TV μέσω S-Video με κάρτα γραφικών NVidia

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Σύνδεση TV μέσω S-Video με κάρτα γραφικών NVidia

Δημοσίευσηαπό nicos00 » 08 Δεκ 2008, 18:55

Μετά απο πολύ ψάξιμο, κατάφερα να συνδέσω την TV, με έγχρωμη εικόνα! Οπότε ας πω εδω τι έκανα, αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα!

Η κάρτα γραφικών μου είναι Nvidia, και η σύνδεση είναι απο S-Video σε Scart.
Αφού ενεργοποίησα τους τελευταίους drivers για την κάρτα, και ενεργοποίησα την τηλεόραση σαν δεύτερη οθόνη μέσα απο το Nvidia X Server Settings, έβαλα στο terminal την παρακάτω εντολή, για να κάνει τις ρυθμίσεις σε PAL-B:

sudo nvidia-xconfig --tv-standard=PAL-B --tv-out-format=SVIDEO

Τέλος χρειάζεται μια μικρή πατέντα στο καλώδιο για να δείξει έγχρωμη εικόνα (Το ίδιο χρειάστηκε να κάνω και παλιότερα στα windows). Πρέπει να βραχυκυκλώσουμε 2 pins. Δεν μπόρεσα να βρω τον οδηγό που είχα ακολουθήσει αρχικά, αλλα μπορείτε να δείτε στην φωτογραφία τι έκανα εγώ. Χρησιμοποίησα απλα ένα συρματάκι.

Εικόνα

Ελπίζω αυτό να βοηθήσει αν κάποιος αντιμετωπίζει σχετικό πρόβλημα!
Άβαταρ μέλους
nicos00
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 16:28
Εκτύπωση

Re: Σύνδεση TV μέσω S-Video με κάρτα γραφικών NVidia

Δημοσίευσηαπό ftso » 08 Δεκ 2008, 19:50

Έχω συναντήσει αρκετές φορές αυτό το πρόβλημα με την ασπρόμαυρη εικόνα.
Πραγματικά δεν μπόρεσα ποτέ καταλάβω τι γίνετε και για πιο λόγο συμβαίνει!

Συγκεκριμένα, με κάρτα 5200 FX , εκεί που έπαιζε κανονικά, μετά απο ένα ξεσκόνισμα του PC και επανατοποθέτηση των καρτών έβγαζε μόνο ασπρόμαυρη εικόνα τόσο σε Ubuntu όσο και σε Windows!
Λύση δεν βρέθηκε ποτέ...

Δεύτερη περίπτωση...laptop με windows. Μέσα απο τις ρυθμίσεις της οθόνης των windows έβαζα twinview και έδειχνε πάντα ασπρόμαυρα.
Σε ubuntu, έβαλα standard PAL-B και έπαιξε κανονικά!!!

Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα. Παράδειγμα στο σπίτι μου με την ίδια πάντα συνδεσμολογία (svideo-scart) και nvidia 7600GT είχα πάντα έγχρωμη εικόνα!
Στην Τηλεόραση υπάρχει επιλογή AV και S-video. Στην πρώτη έβγαζε ασπρόμαυρη εικόνα, ενώ στην δεύτερη έγχρωμη...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials