Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windows;

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό markakis » 16 Δεκ 2008, 00:50

Ένα μπράβο και από εμένα mixasgr ! Άξιος ! Αξίζει να το συνεχίσουν και άλλοι. Γιατί να πληρώνουμε λογισμικό που δεν χρειαζόμαστε.
Όσο για την DELL, ας της πούμε και αυτής μισό μπράβο γιατί έκανε μεν το βήμα αλλά έβγαλε το λάδι στο παιδί...
Νομίζω πάντως ότι αντί να επιστρέφει χρήματα ή να επεκτείνει την εγγύηση, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αρχίσει να διαθέτει και στην ελληνική αγορά laptop με Linux. Δε θα χάσει.
markakis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 21:38
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό linuxman » 16 Δεκ 2008, 01:06

Ναι , εδώ εμείς που ξέρουμε ότι γίνεται άντε α αρχίσουμε να το κάνουμε , και όταν δεν θα είναι πρώτη άλλα 2,3,4 κτλ περίπτωση τότε θα σκέφτονται για να φέρουμε και εδώ αν όχι με Λίνουξ άλλα έστω γυμνά χωρίς τίποτα .
Αμα φέρει με Λίνουξ για φανταστείτε τον πολήτη στο γνωστό κάτάστημα όταν του κάνεις τιν ερώτηση αυτό εδώ τι έχει και το πόσο καλό είναι :lol: :lol: :lol:
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό Spock » 16 Δεκ 2008, 03:04

ΜΠΡΑΒΟ mixasgr και ευχαριστούμε, διότι ο αγώνας που έδωσες θα οφελήσει όλους μας. Μπράβο σου.
1 Γνώσεις Linux: Αρκετές ┃ Προγραμματισμού: Βασικό επίπεδο Python ┃ Αγγλικών: Άπταιστα
2 Ubuntu 19.04 5.0 64bit (en_US.UTF-8, Gnome 3.32)
3 Intel Core i5-3230M CPU @ 2.60GHz ‖ RAM 3828 MiB ‖ Dell Inc. 05GRXT - Dell Inc. Latitude E5530 non-vPro
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 eth0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1681] (rev 10) ⋮ wlan0: Intel Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak] [8086:0082] (rev 34)
Άβαταρ μέλους
Spock
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 27 Σεπ 2008, 13:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό markakis » 18 Δεκ 2008, 01:24

markakis έγραψε:Ένα μπράβο και από εμένα mixasgr ! Άξιος ! Αξίζει να το συνεχίσουν και άλλοι. Γιατί να πληρώνουμε λογισμικό που δεν χρειαζόμαστε.
Όσο για την DELL, ας της πούμε και αυτής μισό μπράβο γιατί έκανε μεν το βήμα αλλά έβγαλε το λάδι στο παιδί...
Νομίζω πάντως ότι αντί να επιστρέφει χρήματα ή να επεκτείνει την εγγύηση, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αρχίσει να διαθέτει και στην ελληνική αγορά laptop με Linux. Δε θα χάσει.


Προχτές που έγραφα αυτό το κείμενο δεν περίμενα ότι θα αναγκαστώ τόσο γρήγορα να μπω σε αυτή την διαδικασία...

Εξηγώ: Εδώ και 2-3 μήνες σκέφτομαι να αγοράσω netbook και προβληματιζόμουν ανάμεσα και Acer One και Asus eee, εννοείται με Linux. Έμαθα όμως ότι η DELL έφερε στην Ελλάδα το Inspiron mini 9. Το διαθέτει μέσω α) της Vodafone β) ενός μεταπωλητή (άγνωστο όνομα σε εμένα, όχι το Multirama). Δυστυχώς επέλεξε να φέρει ΜΟΝΟ την έκδοση με WinXP και όχι την Ubuntu (τιμές: 379 με 8 GB SSD, 399 με16 GB SSD).

Και το ερώτημα είναι: Αν καταλήξω από πλευράς hardware στο DELL να το πάρω και να μπω στην διαδικασία να ζητήσω τα χρήματα πίσω ή να το απορρίψω και να πάρω ένα από τα άλλα δύο που έρχονται με Linux και στη χώρα μας; Καμία πρόταση;
markakis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 21:38
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό linuxman » 18 Δεκ 2008, 02:24

markakis έγραψε:
markakis έγραψε:Ένα μπράβο και από εμένα mixasgr ! Άξιος ! Αξίζει να το συνεχίσουν και άλλοι. Γιατί να πληρώνουμε λογισμικό που δεν χρειαζόμαστε.
Όσο για την DELL, ας της πούμε και αυτής μισό μπράβο γιατί έκανε μεν το βήμα αλλά έβγαλε το λάδι στο παιδί...
Νομίζω πάντως ότι αντί να επιστρέφει χρήματα ή να επεκτείνει την εγγύηση, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αρχίσει να διαθέτει και στην ελληνική αγορά laptop με Linux. Δε θα χάσει.


Προχτές που έγραφα αυτό το κείμενο δεν περίμενα ότι θα αναγκαστώ τόσο γρήγορα να μπω σε αυτή την διαδικασία...

Εξηγώ: Εδώ και 2-3 μήνες σκέφτομαι να αγοράσω netbook και προβληματιζόμουν ανάμεσα και Acer One και Asus eee, εννοείται με Linux. Έμαθα όμως ότι η DELL έφερε στην Ελλάδα το Inspiron mini 9. Το διαθέτει μέσω α) της Vodafone β) ενός μεταπωλητή (άγνωστο όνομα σε εμένα, όχι το Multirama). Δυστυχώς επέλεξε να φέρει ΜΟΝΟ την έκδοση με WinXP και όχι την Ubuntu (τιμές: 379 με 8 GB SSD, 399 με16 GB SSD).

Και το ερώτημα είναι: Αν καταλήξω από πλευράς hardware στο DELL να το πάρω και να μπω στην διαδικασία να ζητήσω τα χρήματα πίσω ή να το απορρίψω και να πάρω ένα από τα άλλα δύο που έρχονται με Linux και στη χώρα μας; Καμία πρόταση;

Εγώ λέω να μπεις , δεν έχει σημασία αν θα πάρεις 40-50 η και 2-3 χρόνια εγγύηση άλλα να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι και εδώ πρέπει να αρχίζουν να φέρνουν αυτά με Ubuntu και όχι μόνο άλλου .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό mixasgr » 24 Δεκ 2008, 22:57

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια... :)

markakis έγραψε:Και το ερώτημα είναι: Αν καταλήξω από πλευράς hardware στο DELL να το πάρω και να μπω στην διαδικασία να ζητήσω τα χρήματα πίσω ή να το απορρίψω και να πάρω ένα από τα άλλα δύο που έρχονται με Linux και στη χώρα μας; Καμία πρόταση;


Όσον αφορά την εν λόγω διαδικασία νομίζω ότι είναι σχετικά ξεκάθαρο (το γράφει και στους όρους χρήσης) ότι δηλαδή μιλάμε για επιστροφή χρημάτων ή πίστωση με βάση πάντα την πολιτική της κάθε εταιρίας.

Επειδή είδα ότι η...αύξηση της εγγύησης δεν θεωρήθηκε ικανοποιητική πχ από τον stavrosLinux, απλά θα ήθελα να πω ότι ναι μεν από την πλευρά μας μπορούμε να κινήσουμε την σχετική διαδικασία ωστόσο από την άλλη έχει το δικαίωμα και η εταιρία να απαντήσει με βάση την εκάστοτε πολιτική της.

Οπότε στην προκειμένη περίπτωση προχώρησε σε πίστωση, με αύξηση της εγγύησης από 2 σε 5 χρόνια που αντιστοιχεί στην αξία των windows vista που επιστρέφονται. Δεν είναι υποχρεωμένη να σου δώσει λεφτά...να το πω απλά, μπορεί να σου δώσει ανάλογη πίστωση.

Από εκεί και πέρα η εγγύηση φαίνεται άμεσα και online απλά βάζοντας το service tag του μηχανήματος οπότε δεν τίθεται θέμα (συν έχω ήδη μιλήσει για αυτό το θέμα μαζί τους επανειλημμένα και δεν υπάρχει σχετικό πρόβλημα για την χρήση άλλου λειτουργικού - το συγκεκριμένο laptop υποστηρίζει επίσημα και ubuntu) και ούτε νομίζω ότι θα αλλάξει τώρα κάτι μετά από τόση διαδικασία (εντάξει δεν νομίζω ότι θα έκαναν κάτι τέτοιο).

Για το φίλο markakis, θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο laptop απευθείας με linux αν σε καλύπτει χωρίς ωστόσο να εννοώ ότι θεωρώ λάθος την παραπάνω ενέργειά μου ή να αυτοαναιρούμαι. Από εκεί και πέρα φαντάζομαι ότι η Dell θα σου απαντήσει ομοίως με εμένα δλδ με πίστωση-επέκταση εγγύησης.

Να έχετε καλές γιορτές!
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Καλό / Προγραμματισμός: Καλός / Αγγλικά: Καλά
Χubuntu 12.04 64bit
Mixas PC: E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 18 Σεπ 2008, 13:39
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό ilpara » 26 Δεκ 2008, 00:13

mixasgr έγραψε:...Για το φίλο markakis, θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο laptop απευθείας με linux αν σε καλύπτει χωρίς ωστόσο να εννοώ ότι θεωρώ λάθος την παραπάνω ενέργειά μου ή να αυτοαναιρούμαι. Από εκεί και πέρα φαντάζομαι ότι η Dell θα σου απαντήσει ομοίως με εμένα δλδ με πίστωση-επέκταση εγγύησης.
Να έχετε καλές γιορτές!

Εγώ προτείνω να μπεις στην διαδικασία διότι αυτή η ενέργεια αποτελεί πολύ σημαντική συνείσφορά στην κοινότητα και στην διάδοση του ubuntu και του ΕΛ/ΛΑΚ :!:
Αν όλοι μπαίναμε στην διαδικασία (εφόσον φυσικά δεν χρειαζόμαστε dual boot) τότε θα καταφέρναμε να αλλάξουμε τη στάση των εταιριών στην Ελλάδα.
Όσον αφορά το mini της Dell το είδα σε ένα κατάστημα που πουλάει ηλεκτρικά κλπ (δεν θυμάμαι πως λέγεται, είναι στο πρώην Διογένης στη Συγγρού) και δίπλα στης Acer θα το προτιμούσα, π.χ. το πληκτρολόγιο είναι ελαφρώς ποιο εύχρηστο! Όσον αφορά το service και την εγγύηση της Dell είναι άψογη όπω ς έχω ξαναπεί, μάλιστα με την πίστωση της επιστροφής των vista μπορείς να πάρεις εγγύηση ατυχήματος (πτώση, υγρά, κλπ)!
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό mixasgr » 28 Δεκ 2008, 19:09

ilpara έγραψε:Εγώ προτείνω να μπεις στην διαδικασία διότι αυτή η ενέργεια αποτελεί πολύ σημαντική συνείσφορά στην κοινότητα και στην διάδοση του ubuntu και του ΕΛ/ΛΑΚ :!:


Δεν διαφωνώ με αυτό... συμφωνώ ότι τέτοιες κινήσεις αποτελούν συνεισφορά στην κοινότητα και στην διάδοση του ubuntu και του ΕΛ/ΛΑΚ, για αυτό ξεκίνησα και έκανα την όλη διαδικασία. ;)

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να κάνω εγώ ή και ο φίλος markakis κάτι, δεν...σημαίνει ότι κερδίσαμε τον πόλεμο. Το είχα προτείνει και παλαιότερα, θεωρώ ότι το σημαντικό είναι να γίνουν βήματα επίσημα σαν κοινότητα, όπως πχ το adslgr.com είχε ανοίξει ένα thread με προβλήματα του internet στην Ελλάδα και έφτασαν/κατόρθωσαν να συναντήσουν μέχρι και τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου κτλ , έτσι και εδώ θα μπορούσε να γίνει μια ανοικτή επιστολή-λίστα , που θα αναφέρει την σημερινή "απαράδεκτη"(μονοπωλιακή, μπλαμπλα...) κατάσταση στον χώρο της πληροφορικής στην Ελλάδα, που θα την υπογράψουν πολλά μέλη του Ubuntu-gr, THELUG/ΕΛΛΑΚ κτλ...

Έτσι θα μπορέσουμε να κάνουμε σημαντικά βήματα μπροστά και έτσι οι εταιρίες (που θεωρητικά θα πάρουν και αυτές την επιστολή) θα δουν ότι έχουν να κάνουν με πολλά άτομα και...ίσως επιτέλους σοβαρευτούν. ;)

Μια ιδέα νομίζω είναι αυτή...μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι περισσότερο αυτή τη στιγμή αλλά δυστυχώς υπηρετώ και αν δεν είμαι καλό παιδι θα με περάσουν από στρατοδικείο... :P

Χρόνια Πολλά σε όλους! Καλή (Πρωτο)Χρονιά!
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Καλό / Προγραμματισμός: Καλός / Αγγλικά: Καλά
Χubuntu 12.04 64bit
Mixas PC: E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 18 Σεπ 2008, 13:39
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό griper » 12 Ιαν 2009, 22:06

Συγχαρητήρια και από 'μένα στον mixasgr γιατί δεν ήταν και πολύ εύκολη η όλη διαδικασία!
Ήθελα να ρωτήσω και να μου πει κάποιος αν ξέρει αν η επιστροφή χρημάτων ή η επέκταση της εγγύησης λόγω μη αποδοχής των sVista μπορεί να γίνει και σε άλλες εταιρίες π.χ. HP, Toshiba...
Άβαταρ μέλους
griper
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 19 Σεπ 2008, 23:17
Τοποθεσία: Καβάλα
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό linuxman » 12 Ιαν 2009, 22:31

griper έγραψε:Συγχαρητήρια και από 'μένα στον mixasgr γιατί δεν ήταν και πολύ εύκολη η όλη διαδικασία!
Ήθελα να ρωτήσω και να μου πει κάποιος αν ξέρει αν η επιστροφή χρημάτων ή η επέκταση της εγγύησης λόγω μη αποδοχής των sVista μπορεί να γίνει και σε άλλες εταιρίες π.χ. HP, Toshiba...

Λογικά ναι , έτσι αναφέρει και άδεια τον παραθύρων οπότε μπορείς να την κάνεις και εσύ , ξεκίνα και αν θες βοήθεια εδώ είμαστε .
Βάρα τους αλύπητα :lol: :lol: :lol: δώσε τους πίσω το ξινισμένο γάλα .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις