Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

...του ubuntu και έργων ΕΛ/ΛΑΚ (Έργα-Οδηγοί-Εργαλεία-Προτάσεις-Σχόλια)

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Ενημερώστε και την ελληνική κοινότητα του GNOME για σφάλματα που δεν αφορούν μόνο το Ubuntu.
https://www.gnome.gr/contribute/

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό c7p » 08 Αύγ 2012, 15:33

Όπως έγραψα τελευταία υπάρχουν 2 τρόποι, 1) μετάφραση 2) λήψη στιγμιοτύπων.

Το 1) το καλύπτω στην αρχική δημοσίευση αυτού του θέματος, αν χάνεσαι σε αυτή τη δημοσίευση πες μου να κανονίσουμε να βρεθούμε κάποια ώρα στο chatroom της κοινότητας http://www.ubuntu-gr.org/webchat , για να σου πω τα βασικά και να δεις πως δουλεύουμε.

Αν ενδιαφέρεσαι για την λήψη στιγμιοτύπων, χρειάζεσαι το Ubuntu στα ελληνικά (όπως άλλωστε και αν μετέφραζες θα χρειαζόταν). Τα στιγμιότυπα που πρέπει να ληφθούν είναι αρκετά και προφανώς δεν μπορούν να γίνουν όλα από ένα άτομο, λίγο ο ένας λίγο ο άλλος βγαίνει η δουλειά. Θα είμαι αρκετά αναλυτικός παρακάτω για να λυθεί κάθε απορία αν είναι δυνατόν, αλλά στο τέλος θα επισημάνω τα σημαντικότερα και τα πιο πρακτικά σημεία.

Σκοπός μας είναι να τραβήξουμε όλες τις εικόνες που έχει στο αγγλικό βιβλίο, σε ένα ελληνικό σύστημα για να έχουμε και τις εικόνες "πλήρως μεταφρασμένες".

Τις πρωτότυπες εικόνες που χρησιμοποιήθηκαν στο αγγλικό εγχειρίδιο μπορείς να βρεις στο branch του project https://code.launchpad.net/~ubuntu-manu ... tu-manual/ και συγκεκριμένα στον κατάλογο /screenshots. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με το bazzar στείλε μου PM για να σου στείλω τις εικόνες σε ένα συμπιεσμένο.

Τώρα, έχεις μπροστά σου όλες τις εικόνες στα αγγλικά το μόνο που μένει είναι να τις τραβήξεις στο ελληνοποιημένο σύστημα σου, το οποίο θα έχει ανάλυση οθόνης 1024x768. Προσοχή δεν λέω να κάνεις resize τις εικόνες που θα τραβήξεις σε αυτή την ανάλυση, αυτή η ανάλυση θα πρέπει να είναι η ανάλυση του συστήματος σου όταν κάνεις την δουλειά, -ξέρω μπορεί να φαίνεται πολύ άσχημα αν έχεις μεγάλη wide οθόνη...

Επειδή οι εικόνες δείχνουν κάποια κατάσταση, διαδικασία που περιγράφεται στο βιβλίο μέσα, καλό θα είναι να έχεις ανοιχτό και το pdf απο δίπλα για να ξέρεις πως να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με την αγγλική εικόνα (π.χ πως να ανοίξεις το τάδε παράθυρο που δείχνει η εικόνα).

Οι εικόνες σου θα πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα με τις αντίστοιχες αγγλικές, π.χ αν θες να τραβήξεις την 01-installation-allocate-drive-space.png , κάνεις την διαδικασία την τραβάς και το αρχείο εικόνας το ονομάζεις 01-installation-allocate-drive-space.png

Πληροφοριακά ο αριθμός στην αρχή του ονόματος κάθε εικόνας δείχνει το κεφάλαιο στο οποίο ανήκουν, π.χ το 01 είναι το πρώτο κεφάλαιο, το κεφάλαιο "Installation".

Της εικόνες μπορείς αν μου τις στείλεις είτε χωρίς να είναι κομμένες, π.χ την 02-appearance.png


είτε κομμένη



Φαντάζομαι πως μπορεί να μην ξέρεις πως να κόβεις μια εικόνα, αν και δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο καλό θα ήταν να γίνεται καταμερισμός της εργασίας για να μην τη φορτώνεται ένας. Μπορώ να τις κόβω εγώ τις εικόνες ή κάποιος άλλος. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι δες το http://docs.gimp.org/en/gimp-tutorial-quickie-crop.html

Σύνοψη

0) Ελληνοποιείς το σύστημα σου σε περίπτωση που δεν είναι ελληνοποιημένο.
1) Κάνεις έναν νέο λογαριασμό με όνομα Ubuntu, και τραβάς τουλάχιστον όλες τις εικόνες που εμφανίζουν τις πληροφορίες του χρήστη από εκεί (δλδ. αυτές που είναι fullscreen, που περιέχουν το διαχειριστή αρχείων κτλ.)
2) Ρυθμίζεις το σύστημα σου να έχει ανάλυση 1024x768
3) Για να τραβήξεις στιγμιότυπο μπορείς είτε να πατήσεις το κουμπί PrintScr είτε να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο "στιγμιότυπο" (το βρίσκεις στο Dash). Αυτό το εργαλείο είναι απαραίτητο για να τραβήξεις εικόνες οι οποίες έχουν κάποιο αναδυόμενο μενού και χρειάζεται να βάλεις χρόνο αναμονής κάποια δεύτερα (2-3) για να προλάβεις να πατήσεις στο αναδυόμενο μενού.
4) Αποθηκεύεις το αρχείο εικόνας με το σωστό όνομα, και πάντα με κατάληξη .png (προεπιλεγμένη ρύθμιση)

Το λογαριασμό με το όνομα Ubuntu, το χρησιμοποιούμε για να υπάρχει κάποια ομοιομορφία στις εικόνες του βιβλίου ώστε να μην μπερδεύεται ο αναγνώστης.

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία πες μου.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό lepidas » 08 Αύγ 2012, 16:04

Απορία: Μπορώ να έχω τον λογαριασμό Ubuntu στα ελληνικά (και πως θα το κάνω αυτό) και να αφήσω τον λογαριασμό που χρησιμοποιώ για να συνδεθώ στο σύστημα στα αγγλικά (default);
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό c7p » 08 Αύγ 2012, 16:07

Νομίζω πως όχι, εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εικονική μηχανή και να κάνεις εκεί εγκατάσταση τα ελληνικά Ubuntu και να μπορείς να τραβάς όλες τις εικόνες από εκεί.
Στην ουσία θα έχεις σε ένα παράθυρο την ελληνική εγκατάσταση του Ubuntu, χωρίς να χρειάζεται να πειράζεις κάτι από το κανονικό σου σύστημα (ανάλυση, δημιουργία λογαριασμού κτλ).
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό lepidas » 08 Αύγ 2012, 16:10

Όχι. Θα βάλω σε ένα laptop παλιό που έχω το 12.04 και είμαστε οκ.
Απορία: πως θα κάνω unarchieve το αρχείο tar.gz που κατέβασα πρίν; Αυτό με τις εικόνες....

Περισσότερα το βράδυ.

Θα το κάνω το screenshot. Έχω εμπειρία με αυτό και δεν κουράζομαι.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό c7p » 08 Αύγ 2012, 16:14

Ωραία !

Για να κάνεις αποσυμπίεση, δεξί κλικ στο αρχείο "Αποσυμπίεση εδώ".

Αν κάνεις εγκατάσταση σε νέο σύστημα είναι ευκαιρία να τραβήξεις και τις εικόνες του πρώτου κεφαλαίου, δλδ της εγκατάστασης.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό lepidas » 08 Αύγ 2012, 16:29

εχω βγει εξω τωρα,μπηκα πιο πολυ να δω την απαντηση . επιστρεφω στις 9 και θα δω. αν και με δεξι κλικ uncompress δεν γινοταν ειπε. οκ θα ξεκινισω απο την εγκατασταση τα scrnsht
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 08 Αύγ 2012, 16:38

Δεξι κλικ>extract here ειναι στα αγγλικά.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό lepidas » 08 Αύγ 2012, 23:32

Το άνοιξα το tar.gz απο τις αγγλικές εικόνες.
Απορία: Όντως το print screen λειτουργεί απο την ώρα που γίνεται η εγκατάσταση; (Fn+prtsc - έχω laptop)

Αύριο ξεκινώ.
Θα προσπαθήσω μέρχι την Κυριακή το βράδυ να τις έχω έτοιμες όλες τις εικόνες.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό c7p » 08 Αύγ 2012, 23:53

Τώρα που το λες, την ώρα της εγκατάστασης λογικά δεν θα γίνεται :D.
Κάνε ότι μπορείς τα άλλα τα βρίσκουμε ;).
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu Manual: Η μετάφραση ξεκίνησε 12.04

Δημοσίευσηαπό lepidas » 09 Αύγ 2012, 00:03

οι αλλοι πως το κανανε; τελος παντων θα βαλω σε στηριγμα τη φωτογραφικη μου για εκεινες τις ληψεις και αναλογα το αποτελεαμα θα δουμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε. καλο βραδυ σε ολους
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Μεταφράσεις Λογισμικού