Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν;

Έκανα αναβάθμιση χωρίς κανένα πρόβλημα
21
21%
Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα
12
12%
Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που έλυσα δύσκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα
19
19%
Έκανα νέα εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα
29
30%
Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα
8
8%
Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που έλυσα δύσκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα
9
9%
 
Σύνολο ψήφων : 98

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό VasilisRed » 19 Οκτ 2012, 17:03

Αναβάθμιση απο 12,04 (gnome-shell) με πολλά προβλήματα .... Αργή εκκίνηση 2-3 λεπτά μέχρι το login και άλλα 2-3 μέχρι να πάρω τον έλεγχο του mouse . Η ασύρματη κάρτα δεν πιάνει σήμα (κολλητά με το ρουτερ) ο Firefox ανοίγει μόνο σε safe mode . Αν πάω να μπω σε unity κολλάει και μένει εκεί... το κατεβάζω τώρα για καθαρή εγκατάσταση γιατί δεν βλέπω να σώνετε
Γνώσεις ⇛ Linux:Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό σε Η/Υ Ubuntu 12.10/64
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής Intel Pentium(R) Dual-Core E 5200 @ 2.50GHz │ Μνήμη 2x2G│ Κάρτα Γραφικών GeForce 9500GT │ Κάρτα Ήχου Realtek ALC 883 8 Chanel
VasilisRed
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 29 Ιαν 2010, 01:01
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 19 Οκτ 2012, 17:19

VasilisRed έγραψε:Αναβάθμιση απο 12,04 (gnome-shell) με πολλά προβλήματα .... Αργή εκκίνηση 2-3 λεπτά μέχρι το login και άλλα 2-3 μέχρι να πάρω τον έλεγχο του mouse . Η ασύρματη κάρτα δεν πιάνει σήμα (κολλητά με το ρουτερ) ο Firefox ανοίγει μόνο σε safe mode . Αν πάω να μπω σε unity κολλάει και μένει εκεί... το κατεβάζω τώρα για καθαρή εγκατάσταση γιατί δεν βλέπω να σώνετε

Η αργή ανταπόκριση του συστήματος, ίσως να οφείλεται σε πιθανά tweaking ή customizing που ίσως έχεις κάνει στην 12.04. Για παράδειγμα, λόγω των αλλαγών που έχουν γίνει στην έκδοση 3.6 του Gnome-Shell, πολλά από τα υπάρχοντα extensions δεν είναι συμβατά με την νέα έκδοση και ίσως να προκαλούν πρόβλημα.
Το ίδιο μπορεί και να ισχύει για το Unity, οι αλλαγές είναι πολλές και να υπάρχουν conflictions στις προυπάρχουσες ρυθμίσεις, που να μην συμβαδίζουν με τις αλλαγές σε βασικά στοιχεία της 12.10.
Αυτό με την κάρτα δικτύου, μάλλον είναι θέμα πυρήνα.

madvinegar έγραψε:Αυτη η βελτιωση οφειλεται στον kernel 3.5.0 και στο gnome 3.6.0??? Θα περασουν αυτα στην 12.04??? (Μακάρι)

Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά σε αυτό. Όσο είχα την 12.04 είχα κάνει compile και εγκατάσταση τον kernel 3.5.3 και είχε βελτιωθεί η απόδοση του υπολογιστή με την 12.04, αλλά και πάλι, με την 12.10 η κατάσταση είναι ακόμα καλύτερη.
Οι αλλαγές αυτές θα έρθουν και στην 12.04, δηλαδή ο πυρήνας, η νέα έκδοση του Gnome, αλλά φαντάζομαι πως η βελτίωση που υπάρχει στην 12.10 δεν οφείλεται αποκλειστικά σε αυτά.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό Dionysis » 19 Οκτ 2012, 18:17

Έκανα αναβάθμιση από το διαχειριστή ενημερώσεων, μέχρι τώρα όλα λειτουργούν μια χαρά. Είναι πιο γρήγορο..
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Ελάχιστα
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu Mate 14.04.4 LTS 64 bit σε dell inspiron 3551
⇛ Επεξεργαστής 4x Intel(R) Pentium(R) CPU N3540 2.16 GHz│ Μνήμη 3928MB│ Κάρτα Γραφικών Intel HD Graphics
Οθόνη & Ανάλυση 1366x768 pixels
Dionysis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 14:27
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 19 Οκτ 2012, 18:33

Δουλεύοντας με ubuntu από το 2006, μπορώ πλέον να πω με ασφάλεια ότι οι "δεκάρες" εκδόσεις μου κάθονται πιο καλά από τις "τεσσάρες" (φυσικά ειδική αναφορά χρειάζεται η 11.04, η χειρότερη έκδοση ubuntu που είδα ποτέ).
Για όσους βαριούνται να διαβάζουν, απροβλημάτιστη καθαρή εγκατάσταση διατηρώντας απείραχτο το /home.
Ας τα πάρουμε με τη σειρά.
Κατέβασμα της 32bit και της 64bit από torrent, ταχύτατο, προτιμήστε το, πάει σίγουρα πιο γρήγορα από τον server.
Αυτή τη φορά αποφάσισα να κρατήσω όλο το /home, χωρίς να διαγράψω κανέναν από τους κρυφούς φακέλλους, από περιέργεια να δω πως θα πάει, αν προέκυπτε πρόβλημα θα διέγραφα ότι χρειαζόταν μετά.
Ξεκίνησα με την 64bit στο σταθερό, έχοντας φτιάξει live usb από το σχετικό εργαλείο της 12.04. Η εγκατάσταση ήταν πιο γρήγορη από κάθε άλλη φορά. Στο reboot με έβγαλε στο unity, με το οποίο δεν πολυασχολήθηκα (αφού χρησιμοποιώ gnome shell στο συγκεκριμένο υπολογιστή και KDE αλλού) παρά μόνο για να εγκαταστήσω από το software center το gnome shell και το synaptic, για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου εύκολα και γρήγορα χωρίς να χρησιμοποιώ το software center. Μετά logout και ξανά login στο gnome shell.
Και τότε Η ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ, επιτέλους στα 64bit λειτουργεί η ATI HD 6450 με τον ανοιχτό οδηγό. Όπως έχω γράψει σε άλλα threads σε παλιότερες εκδόσεις δούλευε με τον ανοιχτό στα 32bit, στη 12.04 64bit δε δούλευε, οπότε για να τρέχω gnome shell αναγκάστηκα να βάλω τον κλειστό fglrx και τώρα πλέον στη 12.10 ξανά με τον ανοιχτό. Η χαρά δεν έχει να κάνει μόνο με το γεγονός ότι χρησιμοποιώ τον ανοιχτό οδηγό, αλλά κυρίως με το ότι η κάρτα πετάει (όπως παλιότερα με τον ίδιο οδηγό στα 32bit), ενώ με τον fglrx υστερούσε σε απόδοση. Βεβαίως σύμφωνα με την χρόνια και ακατανόητη εμμονή να μην υπάρχει gui ρύθμιση του refresh rate στο system settings->displays, έπρεπε να προσθέσω μια εντολή του xrandr στις startup applications για να ανοίγει ο υπολογιστής στα 75 και όχι στα 60 Hz, αλλά αυτό είναι κάτι αναμενόμενο με τον ανοιχτό οδηγό (όσοι θέλουν gui εφαρμογή για αλλαγές κατά τη συνεδρία, μπορούν να βάλουν το lxrandr).
Αφού λοιπόν εγκατέστησα όλες τις εφαρμογές που ήθελα, όλα πλέον βρίσκονταν στη θέση τους, οι ρυθμίσεις είχαν διατηρηθεί, ενώ δεν παρατήρησα κάποια δυσλειτουργία λόγω μη διαγραφής κάποιων κρυφών φακέλλων από το παλιό /home.
Επειδή δε γίνεται να γράψω κάτι χωρίς να γκρινιάξω έστω και λίγο, αναφέρω ότι στο gnome shell δεν εμφανίζεται η τρέχουσα διάταξη του πληκτρολογίου (αλλάζει βεβαίως κανονικά με alt+shift), διότι με την τρέχουσα έκδοση 3.6 του gnome shell απαιτείται ibus 1.5, ενώ στο ubuntu υπάρχει το 1.4 και απ' ότι μας λένε δεν προβλέπεται να το αλλάζουν μέχρι την επόμενη έκδοση (περισσότερα στο https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-shell/+bug/1045914 ).
Αυτό βεβαίως είναι μικροπρόβλημα σε μένα που χρησιμοποιώ μόνο δύο διαφορετικές διατάξεις, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι εφιαλτικό για κάποιον που χρησιμοποιεί πολλές.
Επίσης για τους ενδιαφερόμενους προς το παρόν δεν υπάρχει έτοιμο πακέτο .deb για το weather indicator των gnome shell extensions, ούτε στα repos ούτε για download. Αυτή τη στιγμή λοιπόν όσοι θέλετε weather indicator για gnome shell 3.6, θα χρειαστεί να το εγκαταστήσετε από τον κώδικα, όπως έκανα κι εγώ, οι ρυθμίσεις του ευτυχώς είχαν διατηρηθεί λόγω διατηρηθέντος /home (όποιος ενδιαφέρεται, προς το παρόν κοιτάει εδώ http://worldofgnome.org/weather-extension-is-now-available-for-gnome-shell-3-6/ ).
Όπως γίνεται κατανοητό είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την εγκατάσταση (όσο για την ένδειξη διάταξης του πληκτρολογίου, αποδέχομαι τη λογική "εγώ μάγκα το δίνω με unity και δουλέυει, άμα θες εσύ να κάνεις τον ταρζάν, πρόβλημά σου", οπότε το παραβλέπω).
Μένει τώρα να δω τι θα κάνω με την 32bit, ειδικά στο laptop μου (για τους άλλους υπολογιστές του σπιτιού, δεν έχω επιφυλάξεις).
Εκεί δεν έχω αποφασίσει αν θα αλλάξω ή θα παραμείνω στη 12.04 και αυτό λόγω κατάργησης του unity 2d. Στο εν λόγω laptop επειδή η κάρτα δε σηκώνει 3d, έτρεχε KDE ή unity 2d.
Έχω διαβάσει ότι χρησιμοποιούν πλέον τη μέθοδο του llmvpipe, για να τρέχει με κάρτες χωρίς υποστήριξη 3d, αλλά εάν η υλοποίηση είναι όπως στη Fedora που το έχω δοκιμάσει, δε θα το προτιμήσω, διότι εκεί τρέχει μεν (βέβαια εκεί μιλάμε για gnome shell, όχι unity), αλλά γονατίζει τον υπολογιστή, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο και κατ' ουσίαν παύει να είναι χρηστικός.
Σε αυτήν την περίπτωση θα αποφασίσω ότι το γέρικο laptop έφτασε στα όρια του και θα κάτσει στα αβγά του με τη 12.04 που θα παρατείνει τη ζωή του για αρκετά χρόνια ακόμα.
Εν πάσει περιπτώσει θα δοκιμάσω και θα επανέλθω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 19 Οκτ 2012, 18:47

Off topic:
Μας εχετε κολάσει αλλα δεν θα υποκυψω. Μολις περασουν τα gnome και kernel της 12.10 στην 12.04 θα αρχισω να γραφω και εγω ποσο καλυτερα παει το μηχανημα και διατηρω και το LTS κτλπ... Φυτιλάκηδες!!!! :P :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 19 Οκτ 2012, 19:21

madvinegar έγραψε:Off topic:
Μας εχετε κολάσει αλλα δεν θα υποκυψω. Μολις περασουν τα gnome και kernel της 12.10 στην 12.04 θα αρχισω να γραφω και εγω ποσο καλυτερα παει το μηχανημα και διατηρω και το LTS κτλπ... Φυτιλάκηδες!!!! :P :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Αφού θα το βάλεις ρε, τι παιδεύεσαι ; Βάλτο να τελειώνεις !
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό Narya » 19 Οκτ 2012, 19:22

Με αναβάθμιση δεν μου πέτυχε οπότε και έκαψα ένα dvd και έκανα καθαρή εγκατάσταση.Η μόνη απογοήτευση είναι ότι δεν βγαίνουν πια κλειστοί drivers για την κάρτα γραφικών και με τους ανοιχτους η θερμοκρασια ειναι αυξημενη.
1 Γνώσεις → Linux: Χαμηλό┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Λειτουργικό → Ubuntu 12,04 & Linux Mint Kde 12
3 Προδιαγραφές → CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU P7450 2.13GHz ‖ RAM 3988 MiB ‖ Quanta 3624 - Hewlett-Packard HP Pavilion dv7 Notebook PC
4 Κάρτες γραφικών: ATI Technologies Inc M92 [Mobility Radeon HD 4500 Series]
5 Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02) ⋮ wlan0: Intel PRO/Wireless 5100 AGN [Shiloh] Network Connection
Άβαταρ μέλους
Narya
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 14:58
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό ryback » 19 Οκτ 2012, 19:28

καλησπέρα σας...
πρόβλημα σοβαρό μετά απο Upgrade από 12.04 σε 12.10 :problem:

ολοκληρώθηκε πριν λιγο το upgrade..μου βγάζει κανονικά στην οθόνη που διαλέγεις χρήστη (επισκέπτη-απομακρυσμενη βοηθεια)
αφου επιλέξω να μπει....μετά ολα μαύρα... μόνο τον άσπρο δείκτη του ποντικιού βλέπω... τίποτα άλλο...
δοκίμασα και ως επισκέπτης, το ιδιο γινεται...
τι μπορω να κάνω?? :geek: :?:

πρώτη φορα πρόβλημα μετά απο upgrade :shh:
τωρα γράφω απο αλλο pc :silent:

ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

pentium 4, 2GB RAM
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-38-generic-pae 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu-2d), Ubuntu 3.2.0-37-generic-pae, Windows 7
3 Intel Pentium 4 CPU 3.06GHz ‖ RAM 2013 MiB ‖ Springdale -
4 nVidia NV31 [GeForce FX 5600XT] [10de:0314] {nvidia}
5 eth0: 3Com Corporation 3c905C-TX/TX-M [Tornado] [10b7:9200] (rev 78)
ryback
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 19 Οκτ 2012, 19:20
Τοποθεσία: Ξάνθη
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 19 Οκτ 2012, 19:33

Narya Άνοιξε ένα καινούργιο θέμα να το ψάξουμε μαζί.

ryback το ίδιο και εσύ.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 19 Οκτ 2012, 21:36

Μία ερώτηση για όσους χρησιμοποιούν το Gnome-Shell 3.6 στην 12.10.
Μετά από αναζήτηση στη google, είδα ότι δεν είμαι ο μόνος που δεν μου εμφανίζεται η διάταξη του πληκτρολογίου (αλλαγή γλώσσας) στο panel.
Συμβαίνει σε κανέναν άλλον αυτό; Ή μάλλον, υπάρχει κάποιος που να μην επηρεάζεται από αυτό;
Δεν βρήκα κάποια λύση και διάβασα αυτό:
Keyboard layout doesn't show in GNOME Shell top bar (1045914). This is unlikely to be fixed as the new keyboard status menu requires a newer version of ibus than will be available in Ubuntu 12.10. ibus has a lot of reverse dependencies that would need to be rebuilt for the new ibus version.

Launchpad bug: #1045914
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron