Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Th P » 02 Νοέμ 2012, 20:04

Η εμπειρία μου από το darktable αφορά τα .nef (Nikon) και .orf (Olympus) .raw file format
και από όσο θυμάμαι από συζητήσεις εδώ με συνφορουμίτες δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε με .crw .cr2 (Canon), .arw .srf (Sony) και .raw (Panasonic)
(ίσως και για άλλα που δεν θυμάμαι)
Δεν γνωρίζω καθόλου το imageJ (και αντίστοιχα προγράμματα) οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Το πιθανότερο είναι πως δεν θα έχεις πρόβλημα επεξεργασίας headless raw file format.
Μπορείς να δοκιμάσεις και να αναφέρεις εδώ.
Είσαι μόνο ένα κλικ μακριά μέσω synaptic από την απάντηση ;)
Edit: αφού προσθέσεις πρώτα το ppa του στις πηγές λογισμικού.

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Μίλτος » 29 Ιαν 2013, 10:59

Αγαπητέ Βασίλη καταπληκτική παρουσίαση ... συγχαρητήρια ... μπράβο σου!

Απ' ότι κατάλαβα δεν επεξεργάζεται μόνο raw αλλά και άλλα φορμάτ. Επίσης κρατάει την ποιότητα της εικόνας (που είχαμε διαλέξει εμείς όταν φωτογραφίζαμε) κατά την επεξεργασία.

Ερώτηση: Το κρατάει το σύστημά μου ή θα μου κάνει κρασαρίσματα;

ΥΓ: έχεις να μου προτείνεις κάποιο πρόγραμμα να αντικαταστήσω το ACDSee που είχα στα windows;
Γνώσεις ⇛ Linux: Ποντικαράς με ουρά┃ Προγραμματισμός: δε νομίζω ┃ Αγγλικά: Καλά
Spoiler: show
1.Ubuntu 20.04 LTS 64bit│ Windows 10 ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 3 στα 3.70GHz│RAM 16GB│Radeon Vega 8 Processor Graphics│ Μητρική: ASRock (A320M-HDV R3.0)│HD: WD 1TB με 18.04 - WD 500GB για buck up - WD 150GB είχε τα Windows.

2. Ubuntu 18.04 LTS 64bit│Win 10 ...σε Laptop HP 15-d012sv
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i3-3110M 2.40 GHz │RAM 4GB │ nVidia GeForce 820M │HD:1 TB.
Άβαταρ μέλους
Μίλτος
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 18:51
Τοποθεσία: Κόρινθος
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό simosx » 29 Ιαν 2013, 11:49

Η τελευταία έκδοση του Darktable είναι η 1.1.2.
Υποστηρίζει και OpenCL για την ταχύτερη επεξεργασία των φωτογραφιών.
Για να δείτε αν η κάρτα γραφικών και ο οδηγός της υποστηρίζουν OpenCL στο Darktable, δοκιμάστε
Κώδικας: Επιλογή όλων
darktable-cltest
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό digibill » 29 Ιαν 2013, 12:30

Μίλτος έγραψε:Απ' ότι κατάλαβα δεν επεξεργάζεται μόνο raw αλλά και άλλα φορμάτ. Επίσης κρατάει την ποιότητα της εικόνας (που είχαμε διαλέξει εμείς όταν φωτογραφίζαμε) κατά την επεξεργασία.


Εδώ δεν σε πιάνω 100% Μίλτο... Τι εννοείς ότι "κρατάει την ποιότητα της εικόνας (που είχαμε διαλέξει εμείς όταν φωτογραφίζαμε)" ; Όταν χρησιμοποιείς raw, το αρχείο περιέχει τα δεδομένα του αισθητήρα, ανεξαρτήτως των ρυθμίσεων που μπορεί εσύ να έχεις κάνει στην μηχανή (πχ film presets, φίλτρα κλπ).
Επίσης, γενικά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να χρησιμοποιείς raw converters για επεξεργασία jpg κλπ φορμά, διότι τα φορμά αυτά δεν έχουν περισσότερη πληροφορία να σου δώσουν.
Αν κάτι δεν έχεις καταλάβει σχετικά με το raw και τη χρήση του δες στο http://www.raw.gr/

Μίλτος έγραψε:Ερώτηση: Το κρατάει το σύστημά μου ή θα μου κάνει κρασαρίσματα;


Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις!
Γενικά, όσο περισσότερη επεξεργαστική ισχύ του δώσεις, τόσο το καλύτερο. Πιθανώς να σου κρασάρει περιστασιακά, αλλά πάντς γενικά νομίζω πως θα λειτουργήσει...

Μίλτος έγραψε:ΥΓ: έχεις να μου προτείνεις κάποιο πρόγραμμα να αντικαταστήσω το ACDSee που είχα στα windows;


Δες το digikam
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό simosx » 29 Ιαν 2013, 14:12

Μίλτος έγραψε:Απ' ότι κατάλαβα δεν επεξεργάζεται μόνο raw αλλά και άλλα φορμάτ. Επίσης κρατάει την ποιότητα της εικόνας (που είχαμε διαλέξει εμείς όταν φωτογραφίζαμε) κατά την επεξεργασία.


Πράγματι, αν τυχόν η κάμερά σου βγάζει μόνο JPG, τότε μπορείς και για αυτές τις φωτογραφίες να χρησιμοποιήσεις το darktable. Η ποιότητα θα είναι καλύτερη αν το αρχικό ήταν RAW, ωστόσο για πολλούς μάλλον η διαφορά είναι μικρή.

Ναι, το Darktable υποστηρίζει non-destructive workflow, οπότε οι τροποποιήσεις που καθορίζεις, μπορείς να τις αναιρέσεις και να γυρίσεις κάθε φορά στο αρχικό.
Άλλα πακέτα όπως τα Photoshop/Gimp έχουν destructive workflow, και είναι απλά η μεθοδολογία χρήσης (οπότε εδώ παίζει πολύ η αναίρεση/undo).
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Μίλτος » 29 Ιαν 2013, 18:12

simosx έγραψε:Για να δείτε αν η κάρτα γραφικών και ο οδηγός της υποστηρίζουν OpenCL στο Darktable

Πρέπει να εγκαταστήσω πρώτα το πρόγραμμα για να κάνει cltest το τερματικό.

digibill έγραψε:Εδώ δεν σε πιάνω 100% Μίλτο... Τι εννοείς ότι "κρατάει την ποιότητα της εικόνας

Έχω παρατηρήσει ότι όταν επεξεργάζομαι φωτογραφίες χάνουν μερικά bite και μετά την επεξεργασία έχουν μικρότερο μέγεθος (σε MB).

digibill έγραψε:Αν κάτι δεν έχεις καταλάβει σχετικά με το raw

Μπήκα στο site και διάβασα ... ευχαριστώ.

digibill έγραψε:Δες το digikam

Θα το εγκαταστήσω άμεσα ... ευχαριστώ.

simosx έγραψε:Ναι, το Darktable υποστηρίζει non-destructive workflow, οπότε οι τροποποιήσεις που καθορίζεις, μπορείς να τις αναιρέσεις και να γυρίσεις κάθε φορά στο αρχικό.

Ακόμα και αν έχω κάνει save τις αλλαγές;

Λίγα λόγια για μένα (μιας και δεν υπάρχει υπογραφή για φωτογραφικές):
Canon EOS 50 D dlsr είναι η μηχανή μου ... ασχολούμαι με την φωτογραφία πάνω από 25 χρόνια, αλλά μέχρι προσφάτως για τεχνικές φωτογραφίες χρησιμοποιούσα φιλμ (πάλι την eos 50 slr έχω). Στις ενθυμητικές φωτογραφίες χρησιμοποιώ την Canon PowerShot SX210IS (δεν έχει raw) και δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα, αν και η PowerShot για compact τραβάει καταπληκτικά σε σχέση με άλλες μπαχατέλες. Οπότε από τα παραπάνω καταλαβαίνετε ότι στην επεξεργασία για Digital φωτογραφίες εκτός από τα βασικά, δεν γνωρίζω πολλά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Ποντικαράς με ουρά┃ Προγραμματισμός: δε νομίζω ┃ Αγγλικά: Καλά
Spoiler: show
1.Ubuntu 20.04 LTS 64bit│ Windows 10 ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 3 στα 3.70GHz│RAM 16GB│Radeon Vega 8 Processor Graphics│ Μητρική: ASRock (A320M-HDV R3.0)│HD: WD 1TB με 18.04 - WD 500GB για buck up - WD 150GB είχε τα Windows.

2. Ubuntu 18.04 LTS 64bit│Win 10 ...σε Laptop HP 15-d012sv
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i3-3110M 2.40 GHz │RAM 4GB │ nVidia GeForce 820M │HD:1 TB.
Άβαταρ μέλους
Μίλτος
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 18:51
Τοποθεσία: Κόρινθος
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό simosx » 29 Ιαν 2013, 20:21

Για το Darktable 1.1.2, το εγκαθιστούμε από το PPA
https://launchpad.net/~pmjdebruijn/+arc ... le-release
Η έκδοση που είναι διαθέσιμη από το αποθετήριο Universe είναι αρκετά παλιά, και δεν έχει υποστήριξη OpenCL.

Μίλτος έγραψε:Στις ενθυμητικές φωτογραφίες χρησιμοποιώ την Canon PowerShot SX210IS (δεν έχει raw)

Κάθε κάμερα έχει RAW, ωστόσο στις compact δε δίνεται ως επιλογή.
Από την άλλη πλευρά, για τις περισσότερες compact της Canon υπάρχει κοινότητα ελεύθερου λογισμικού, που έχει καταφέρει να προσθέτει κώδικα στο firmware της κάμερας, ώστε να αυξάνει τις δυνατότητες. Και μια δυνατότητα είναι η υποστήριξη RAW και από τις PowerShot.
Για την κάμερά σου και το συγκεκριμένο μοντέλο, υπάρχει σε ένα βαθμό υποστήριξη, στο http://chdk.wikia.com/wiki/SX210IS Μπορείς να παρακολουθείς τη συζήτηση εκεί σε περίπτωση που προκύψει κάτι.

Μίλτος έγραψε:Ακόμα και αν έχω κάνει save τις αλλαγές;


Είναι από το workflow, όπου δεν επιτρέπει αποθήκευση στο αρχικό παρά μόνο εξαγωγή (export).
Τα αρχεία RAW από όσο ξέρω είναι μόνο για ανάγνωση και δεν υπάρχει τρόπος/λόγος να μπουν πάνω σε αυτά αλλαγές.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό digibill » 29 Ιαν 2013, 20:59

Μίλτος έγραψε:
digibill έγραψε:Εδώ δεν σε πιάνω 100% Μίλτο... Τι εννοείς ότι "κρατάει την ποιότητα της εικόνας

Έχω παρατηρήσει ότι όταν επεξεργάζομαι φωτογραφίες χάνουν μερικά bite και μετά την επεξεργασία έχουν μικρότερο μέγεθος (σε MB).


Μη συγκρίνεις το jpg με το raw.
Το jpg είναι lossy format. Κάθε φορά που ανοίγεις και ξανασώζεις ένα αρχείο, ακόμη κι αν δεν έχεις κάνει καμία επεξεργασία, το νέο αρχείο θα είναι κατά τι μικρότερο από το προηγούμενο. Κι αυτό διότι το σώσιμο σαν jpg εφαρμόζει συμπίεση στα δεδομένα, οπότε ουσιαστικά επανασυμπιέζεται το ήδη συμπιεσμένο αρχείο. Αν είχες την υπομονή να πάρεις μια φωτογραφία jpg και έκανες επάνω της διαδοχικά save, μετά από μερικές χιλιάδες σωσίματα θα κατέληγες με ένα αρχείο ελάχιστης πληροφορίας και μικρού μεγέθους...
Το raw από την άλλη μπορεί να περιέχει συμπίεση, μπορεί και όχι, δεν είναι όμως απωλεστικό. Δεν είναι καν φωτογραφία, αφού δεν περιέχει δεδομένα που μπορούν να εμφανίσουν εικόνα, αλλά περιέχει την τιμή κάθε pixel του αισθητήρα (συν κάποιες άλλες πληροφορίες). Γι' αυτό και χρειαζόμαστε προγράμματα σαν το darktable, για να πάρουν τα δεδομένα του αισθητήρα από το raw, να τα μετατρέψουν σε εικόνα κι από εκεί να βγάλουμε ένα αρχείο εικόνας. Σκέψου το raw σαν το ψηφιακό αντίστοιχο του αρνητικού....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό Μίλτος » 29 Ιαν 2013, 21:18

digibill έγραψε:Το raw από την άλλη ... Σκέψου το raw σαν το ψηφιακό αντίστοιχο του αρνητικού....

Καταπληκτικό ... ευχαριστώ για την ενημέρωση. Θα σας ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου μόλις το εγκαταστήσω.

@simosx: thanks
Γνώσεις ⇛ Linux: Ποντικαράς με ουρά┃ Προγραμματισμός: δε νομίζω ┃ Αγγλικά: Καλά
Spoiler: show
1.Ubuntu 20.04 LTS 64bit│ Windows 10 ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 3 στα 3.70GHz│RAM 16GB│Radeon Vega 8 Processor Graphics│ Μητρική: ASRock (A320M-HDV R3.0)│HD: WD 1TB με 18.04 - WD 500GB για buck up - WD 150GB είχε τα Windows.

2. Ubuntu 18.04 LTS 64bit│Win 10 ...σε Laptop HP 15-d012sv
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i3-3110M 2.40 GHz │RAM 4GB │ nVidia GeForce 820M │HD:1 TB.
Άβαταρ μέλους
Μίλτος
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 18:51
Τοποθεσία: Κόρινθος
Εκτύπωση

Re: Darktable: ο απόλυτος open source raw converter

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 30 Ιαν 2013, 02:58

Raw υπάρχουν πολλά είδη η μια που βγάζει η κάθε κάμερα και έχει header διαφορετικά για κάθε μοντέλο κάμερας, υπάρχει όμως και το headless raw format που ορίζεις εσύ το μέγεθος σε ύψος και πλάτος καθώς το φορτώνεις. Headless raw ΔΕΝ επεξεργάζεται τοπ Dakrtable.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux