Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημένα)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 07 Μαρ 2013, 22:56

Black Fox έγραψε:Sto simeio me tin Δημιουργία κατάτμησης για τον «ριζικό κατάλογο / otan pataw epano tou dn me afinei na epilexw to + k episis mou to emfanizei san unused k oxi ws free space why?? mipws ftaine ta windows 7 pou einai starter?

Πιθανότατα να υπάρχουν ήδη πολλές κατατμήσεις Primary στον δίσκο οπότε δεν θα έχεις την δυνατότητα να δημιουργήσεις νέα.
Στο Live που βρίσκεσαι, άνοιξε το τερματικό (Πατάς στην αριστερή μπάρα το πρώτο εικονίδιο με το λογότυπο του Ubuntu και στην αναζήτηση γράφεις Terminal, θα εμφανιστεί στα αποτελέσματα) και εκτέλεσε την εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo fdisk -l

Kάνε επικόλληση εδώ τα αποτελέσματα που θα εμφανίσει η εντολή.
Στην περίπτωση που υπάρχουν πάνω από 4 κατατμήσεις Primary, ακυρώνεις την εγκατάσταση (δεν θα έχει γίνει καμία αλλαγή) και διαβάζεις αυτόν τον οδηγό:
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=23710#p249512

Off topic:
Προστέθηκε το link και στον οδηγό. Είχα την εντύπωση πως το είχα κάνει ήδη παλιότερα.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό makiscms » 26 Μαρ 2013, 18:51

Καλησπέρα και συγχαρητηρια και για το forum και για τον αναλυτικοτατο οδηγο..Χρησιμοποιουσα μια διανομη που βασιζεται στο ubuntu με dual boot εως πριν απο λιγους μηνες που αναγκαστηκα να αναβαθμισω σε μια νεα εκδοση..η νεα εκδοση χρησιμοποιει τον GRUB2 και εδω αρχισε το προβλημα..Δυο φορες μου κολλησε και δεν εκανε boot στο μενου του GRUB2 αλλα μια ατερμονα επανεκκινηση, μεχρι να καταλαβω οτι γινοταν εξαιτιας του autocad των windows..Με λιγο ψαξιμο ακουσα οτι το συγκεκριμενο προγραμμα εχει την ταση να γραφει καποια δεδομενα στο mbr section..Επειδη ο GRUB2 ειναι μεγαλυτερος απο τον GRUB καποια δεδομενα του χανονται και εξου και το προβλημα..Υπαρχει δυνατοτητα να γινει εγκατασταση του GRUB2 σε καποιο αλλο μερος του σκληρου και οχι στα πρωτα sections? Υπαρχει δυνατοτητα για μια διανομη που ειναι φτιαγμενη να λειτουργει με τον GRUB2 να λειτουργησει με τον GRUB και αν ναι πως? Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...
thanks..
makiscms
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μαρ 2013, 00:07
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 26 Μαρ 2013, 19:10

makiscms έγραψε:Υπαρχει δυνατοτητα να γινει εγκατασταση του GRUB2 σε καποιο αλλο μερος του σκληρου και οχι στα πρωτα sections? Υπαρχει δυνατοτητα για μια διανομη που ειναι φτιαγμενη να λειτουργει με τον GRUB2 να λειτουργησει με τον grub και αν ναι πως? Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...

Αντιμετωπίζεις το λεγόμενο Flexnet error, υπάρχει στο φόρουμ οδηγός ώστε να αντιμετωπιστεί.
Βέβαια, τίποτα δεν μπορεί να εγγυηθεί πως το AutoCad δεν θα ξαναγράψει στο ίδιο σημείο, οπότε σωστά σκέφτεσαι να βάλεις το 1ο στάδιο του grub σε άλλο σημε'ιο.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα USB stick.
Μορφοποιείς ένα USB stick σε όποιο σύστημα αρχείων θελήσεις. Μετά αφήνεις μόνο αυτό το USB stick συνδεδεμένο στον υπολογιστή και δίνεις την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo grub-install /dev/sdΧ
όπου Χ ο τρέχων αριθμός δίσκου του USB stick. Αν για παράδειγμα έχεις μόνο έναν δίσκο, τότε το USB stick θα είναι ο 2ος, οπότε θα έχει όνομα b, οπότε /dev/sdb
Αν έχει ς 2 δίσκους θα είναι τρίτο, άρα /dev/sdc
Βέβαια, αν έχεις 2 δίσκους, μπορείς να βάλεις τον grub σε αυτόν, οπότε βάζεις ξανά /dev/sdb, που θα είναι ο 2ος δίσκος.

Μετά, θα πρέπει να ρυθμίσεις το Bios ώστε να εκκινείς από το μέσο που θα έχει τον grub.
Αν ρυθμίσεις να εκκινείς από το USB, θα πρέπει να έχεις συνδεδεμένο μόνο αυτό κατά την εκκίνηση ώστε να μην μπερδευτεί με τη σειρά των δίσκων το Bios.

Off topic:
ΥΓ.
Καλώς ήρθες στο forum :wave:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό Learner » 26 Μαρ 2013, 19:57

fkol k4 έγραψε:
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα USB stick.
Μορφοποιείς ένα USB stick σε όποιο σύστημα αρχείων θελήσεις. Μετά αφήνεις μόνο αυτό το USB stick συνδεδεμένο στον υπολογιστή και δίνεις την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo grub-install /dev/sdΧ
όπου Χ ο τρέχων αριθμός δίσκου του USB stick. Αν για παράδειγμα έχεις μόνο έναν δίσκο, τότε το USB stick θα είναι ο 2ος, οπότε θα έχει όνομα b, οπότε /dev/sdb
Αν έχει ς 2 δίσκους θα είναι τρίτο, άρα /dev/sdc
Βέβαια, αν έχεις 2 δίσκους, μπορείς να βάλεις τον grub σε αυτόν, οπότε βάζεις ξανά /dev/sdb, που θα είναι ο 2ος δίσκος.

Μετά, θα πρέπει να ρυθμίσεις το Bios ώστε να εκκινείς από το μέσο που θα έχει τον grub.
Αν ρυθμίσεις να εκκινείς από το USB, θα πρέπει να έχεις συνδεδεμένο μόνο αυτό κατά την εκκίνηση ώστε να μην μπερδευτεί με τη σειρά των δίσκων το Bios.


Νομίζω πως ο παραπάνω είναι ο ασφαλέστερος τρόπος. Να εγκαταστήσεις τον grub στο USB-stick . Αφού υπάρχει πιθανότητα να καταστρέψεις το autocad , αντικαθιστώντας τα αρχεία εκκίνησης ή στο μέλλον να γράψει ξανά το autocad τα αρχεία εκκίνησης , τότε ο ασφαλέστερος τρόπος κατά τη γνώμη μου είναι ο grub σε USB.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό makiscms » 26 Μαρ 2013, 20:16

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση..Καταλαβα τι προτεινετε, αλλα το να εχεις ενα usb μονο και μονο για την εκκινηση ειναι λιγο μη πρακτικο..ευχαριστω και για το link,δεν το ειχα δει..απο αυτα που γραφει παντως φαινεται οτι δεν υπαρχει καποια permanent λυση για το θεμα..Αυτη τη στιγμη εχω απεγκαταστησει το linux αναγκαστικα, αλλα καποια στιγμη θα το ξαναβαλω και τοτε θα δοκιμασω τη μεθοδο αυτη.. Να ρωτησω και κατι ακομα? Υπαρχει δυνατοτητα να απεγκαταστησω τον grub και να βαλω καποιον αλλο third party bootloader πιο μικρο και αν ναι, εχετε καποιον να προτεινετε?
Ευχαριστω και παλι...
makiscms
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μαρ 2013, 00:07
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 26 Μαρ 2013, 20:46

makiscms έγραψε:Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση..Καταλαβα τι προτεινετε, αλλα το να εχεις ενα usb μονο και μονο για την εκκινηση ειναι λιγο μη πρακτικο..ευχαριστω και για το link,δεν το ειχα δει..απο αυτα που γραφει παντως φαινεται οτι δεν υπαρχει καποια permanent λυση για το θεμα..Αυτη τη στιγμη εχω απεγκαταστησει το linux αναγκαστικα, αλλα καποια στιγμη θα το ξαναβαλω και τοτε θα δοκιμασω τη μεθοδο αυτη.. Να ρωτησω και κατι ακομα? Υπαρχει δυνατοτητα να απεγκαταστησω τον grub και να βαλω καποιον αλλο third party bootloader πιο μικρο και αν ναι, εχετε καποιον να προτεινετε?
Ευχαριστω και παλι...

To usb θα το χρησιμοποιείς κανονικά. Μπορείς να προσθέτεις ή να διαγράφεις αρχεία, ή να προσθέτεις ή να διαγράφεις partitions.
Μόνο το MBR του χρησιμοποιείς. Απλά θα πρέπει να μην ξεχνάς να το συνδέσεις και να μη διαγράψεις το partition table του.

Μπορείς να δοκιμάσιεις και το εξής, αλλά δεν ξέρω πως θα δουλέψει, δεν το έχω κάνει:
Να βάλεις τον grub στο partition που θα μπει το Ubuntu και να χρησιμοποιήσεις τον EasyBCD.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό makiscms » 26 Μαρ 2013, 20:59

fkol k4 έγραψε:Μπορείς να δοκιμάσιεις και το εξής, αλλά δεν ξέρω πως θα δουλέψει, δεν το έχω κάνει:
Να βάλεις τον grub στο partition που θα μπει το Ubuntu και να χρησιμοποιήσεις τον EasyBCD.


το εχω ακουσει ξανα αυτο...μπορει και να αξιζει μια προσπαθεια..οταν δοκιμασω θα ποσταρω αποτελεσματα..ευχαριστω παιδια..


edit

το εκανα με το EasyBCD και μεχρι στιγμης δουλευει αψογα..οταν διαλεγω το linux με παει στον grub και απο εκει εκκινει κανονικα, ενω εκανα ηδη χρηση του Autocad χωρις προβλημα..ελπιζω να συνεχισει ετσι..
makiscms
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μαρ 2013, 00:07
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό perian » 29 Σεπ 2013, 16:48

eliasps έγραψε:
kostas_arg έγραψε:Όλα δουλεύουν μια χαρά,μετά την βοήθειά σου.
Σε ευχαριστώ!

Πολύ ωραία.

Όποτε έχεις χρόνο, διάβασε τις Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu και φτιάξε την υπογραφή σου στο forum με τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου, ακολουθώντας τα βήματα αυτού του οδηγού: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=6&t=15460#p153770
Βοηθάει στην αντιμετώπιση προβλημάτων γιατί είναι ένας εύκολος τρόπος να παρέχεις πληροφορίες για τον υπολογιστή, χωρίς να τις γράφεις κάθε φορά (αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα).

Καλή αρχή! :)

Να αναφέρω ότι μετά από επικοινωνία με τον kostas_arg στο κανάλι irc της κοινότητας, φάνηκε πως η αιτία του προβλήματος είναι ότι ο δίσκος είχε προσαρτηθεί και παρέμεινε προσαρτημένος κατά την διάρκεια της εγκατάστασης.
Tερματίστηκε το ubiquity (με το xkill), αποπροσαρτήθηκε ο δίσκος και ξεκίνησε η εγκατάσταση από την αρχή.



eliasps εχω το ιδιο προβλημα με τον kostas_arg
ακριβως στο ιδιο σημειο, δλδ στο σημειο που παταω για εγκατασταση και πριν απο την ρυθμιση της ωρας
μου βγαζει ενα παραθυρακι που γραφει...
"ubiquity.components.partman_commit_failed with exit code1. Further information may be found in /var/log/syslog. Do you want to try running this step again before continuing? If you do not, your installation may fail entirely or may broken."
και μαντεψε τι επελεξα...ναι καλα καταλλαβες να συνεχισει χωρις αυτο....το αποτελεσμα;;; κολλησε :P
βεβαια προσπαθησα αρκετες φορες και μου βγαζει παντα το ιδιο crash
η λυση που εδωσες παραπανω της αποσαρτησης του δισκου δεν μπορεσα να καταλλαβω πως την καταφερατε και πολυ θα με βοηθουσε αν μου ελεγες τον τροπο.
Η εκδοση που προσπαθω να βαλω ειναι 13,04
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.8.0-32-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 4036 MiB ‖ MSI MS-7345
4 nVidia G94 [GeForce 9600 GT] [10de:0622] {nouveau}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 01) ⋮ wlan0: Ralink RT2561/RT61 802.11g PCI [1814:0301]
Άβαταρ μέλους
perian
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 16:03
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 29 Σεπ 2013, 19:13

Kαλησπέρα.

Αν έχεις ακολουθήσει τα βήματα σωστά, τότε δεν θα έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στις κατατμήσεις των Windows, άρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Θα βοηθούσε να δοκιμάσεις να φτιάξεις ένα LiveUSB της 12.04 και να δεις αν στην εγκατάσταση σου εμφανίζει πρόβλημα στο ίδιο σημείο.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Dual Boot Windows 7-Ubuntu 12.10 (Windows: προεγκατεστημ

Δημοσίευσηαπό eliasps » 02 Οκτ 2013, 16:32

Η δημοσίευση του/της previewgr διαχωρίστηκε από αυτό το νήμα και βρίσκεται εδώ: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=4&t=27998

Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron