[GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.04

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

[GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.04

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 01 Μάιος 2013, 23:58

Εικόνα

Όπως πιθανό θα γνωρίζετε, η έκδοση Ubuntu GNOME 13.04, χρησιμοποιεί το GNOME 3.6. Έχει κυκλοφορήσει ήδη η έκδοση GNOME 3.8. Θεωρήθηκε φρόνιμο να μην χρησιμοποιηθεί στην έκδοση 13.04 διότι δεν είχε δοκιμαστεί αρκετά από την κοινότητα.

Όμως αν κάποιος θέλει να το εγκαταστήσει, πως το κάνει; Καταρχήν θα πρέπει να γνωρίζει ότι καλό είναι να μην το χρησιμοποιεί σε παραγωγικό σύστημα.
Η εγκατάσταση είναι απλή. Αυτό που έχετε να κάνετε, είναι να προσθέσετε το αποθετήριο:

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3


Εάν έχετε εγκατεστημένο το GNOME 3.6, απλά δώστε την εντολή για αναβάθμιση:

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade


Εάν δεν έχετε εγκατεστημένο το GNOME (πχ έχετε Unity) θα πρέπει να δώσετε την εντολή:

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get update && sudo apt-get install gnome-shell ubuntu-gnome-desktop


Εδώ θα πρέπει να επιλέξετε lightdm ή gdm. Επιλέξτε το 2ο για να έχετε πλήρη εμπειρία χρήσης:

Εικόνα

Δηλαδή ποια από τις 2 προτιμάτε:

Εικόνα

Περισσότερες επιλογές μπορείτε να δείτε στο OMG
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: [GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.

Δημοσίευσηαπό konnn » 02 Μάιος 2013, 00:21

Μπράβο....

Μεταφέρθηκε στο ευρετήριο οδηγών.

1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: [GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.

Δημοσίευσηαπό dim459 » 03 Μάιος 2013, 13:37

Το έχω ξαναθέσει το ερώτημα (αν και πιθανώς σηκώνει πολλές απαντήσεις), αλλά επειδή δεν πήρα απάντηση και θέλω να ακούσω απόψεις το επαναλαμβάνω :
Έχω κάνει την παραπάνω διαδικασία στο desktop μου, με 13.04 64bit.
Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά.
Κατ' ουσίαν έχουν αναβαθμιστεί μια σειρά πακέτων που αφορούν στο gnome σε εκδόσεις που δεν υπάρχουν ακόμα στα επίσημα repos.
Από δω και πέρα τι προτιμάμε ;
Αφού δουλεύει καλά ως έχει απενεργοποιούμε το αποθετήριο του gnome και αν κάποτε βγουν νεώτερες εκδόσεις στα επίσημα repos αφήνουμε τα πακέτα να αναβαθμιστούν τότε ή αφήνουμε ενεργό το αποθετήριο, αναλαμβάνοντας το ρίσκο κάποιας ασυμβατότητας σε πιθανές αναβαθμίσεις μέσω αυτού ;
Το ερώτημα όπως είπα είναι "φιλοσοφικο", αλλά εν πάσει περιπτώσει για να θέσω κάποια δεδομένα διευκρινίζω τα εξής :
α) Αν κάτι στραβώσει μπορώ να το συμμαζέψω (αλλά ψιλοβαριέμαι).
β) Χρησιμοποιώ το desktop για δουλειά όταν είμαι σπίτι και σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (πχ. θέλω να γράψω ΤΩΡΑ) υπάρχουν άλλα pc που μπορώ νσ χρησιμοποιήσω.

Πότε θεωρείτε πιο πιθανό να σπάσει με το αποθετήριο ενεργό ή ανενεργό ;
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: [GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 03 Μάιος 2013, 14:16

Γνώμη μου είναι πως το πιο πιθανό σημείο να σπάσει κάτι, είναι όταν αλλάζει η έκδοση.
Δηλαδή όταν αναβαθμίζουμε από την προεγκαταστημένη έκδοση σε αυτή του αποθετηρίου.
Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με την περίοδο unfreeze του Debian Testing για όσους το έχουν χρησιμοποιήσει.

Αν η έκδοση αναβαθμιστεί επιτυχώς, τότε για την υπόλοιπη διάρκεια ζωής της έκδοσης του Ubuntu, οι ενημερώσεις αφορούν μόνο security και bug διορθώσεις.
Η 13.04 έχει μόνο 9 μήνες διάρκεια, οπότε μάλλον δεν θα προλάβει το Gnome 3.10 που θα είναι η επόμενη μεγάλη αναβάθμιση.

Προσωπικά, θα κρατούσα ενεργό το αποθετήριο.
Ένα άλλο ζήτημα (για το οποίο όμως δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας επιβεβαιώσει ή διορθώσει), είναι πως για να εγκατασταθούν επεκτάσεις από το Gnome extensions, θα πρέπει το σύστημα να είναι ενημερωμένο στο τελευταίο point release, δηλαδή αν χρησιμοποιεί κάποιος Gnome shell 3.6.01 ενώ έχει βγει 3.6.02 για παράδειγμα, θα πρέπει να αναβαθμίσει πρώτα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: [GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 06 Μάιος 2013, 00:06

Το αποθετήριο σίγουρα πρέπει να το κρατήσεις.
Όντως παίζει να σου σπάσει κατά την αναβάθμιση (εμένα έτυχε να μου σπάσει σε openSUSE που χρησιμοποιώ). Όταν αναβαθμίστηκε όμως επιτυχώς, όλες οι νέες αλλαγές, γίνονται στο νέο αποθετήριο, οπότε εκεί είσαι κομπλέ.

Για τα Gnome extensions δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να ρωτήσεις.
Αν κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου, η απάντηση είναι ότι η ιστοσελίδα εμφανίζει (και εγκαθιστά) extensions που επιτρέπονται για την έκδοση GNOME που έχεις. Αν έχεις μεγαλύτερη έκδοση, νομίζω δεν σου εμφανίζεται σαν link. Αν εμφανίζεται, όταν μπεις μέσα, απλά δεν υπάρχει διακόπτης για να το ενεργοποιήσεις.
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: [GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.

Δημοσίευσηαπό dim459 » 06 Μάιος 2013, 22:07

diamond_gr έγραψε:Για τα Gnome extensions δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να ρωτήσεις.

Δε ρώτησα κάτι για τα extensions.

Έκανα την αναβάθμιση και στο laptop με Νvidia και κλειστούς οδηγούς αυτή τη φορά (το desktop έχει ΑΤΙ και κλειστούς).
Και εδώ παρουσιάστηκε το ίδιο φαινόμενο που αναφέρω σε άλλο thread, δηλαδή εμφανίζεται background και wallpaper μόνο με το default gtk+ theme, το Adwaita. Όταν γυρνάει στην προεπισκόπηση του Activities, εμφανίζεται κανονικά, με οποιοδήποτε θέμα, όπως επίσης και όταν δεν είναι τσεκαρισμένο το "flie manager handle the desktop", το οποίο βέβαια δε με βολεύει.

Έριξα μια ματιά στο παρακάτω link :
https://bugs.launchpad.net/ubuntu-gnome/+bug/1159430
και δοκίμασα και το patch που έχει η απάντηση 27, στο Radiance, αλλά δεν είδα διαφορά.
Απ' ότι φαίνεται έχει να κάνει με τον nautilus, αφού κάποιοι το έλυσαν αντικαθιστώντας τον με τον nemo, αλλά δεν έχω πρόθεση να αλλάξω file manager.
Τέλος πάντων εν αναμονή fix, παραμένω με το Adwaita (σιγά-σιγά τρώγεται).
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: [GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.

Δημοσίευσηαπό antogr » 30 Μάιος 2013, 13:13

diamond_gr έγραψε:Εδώ θα πρέπει να επιλέξετε lightdm ή gdm. Επιλέξτε το 2ο για να έχετε πλήρη εμπειρία χρήσης:


Τώρα εγώ που επέλεξα το 1ο μπορώ να βάλω το 2ο?
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-46-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.13.0-32-generic
3 AMD FX-6200 Six-Core Processor ‖ RAM 7962 MiB ‖ ASRock 970 Extreme3
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cypress PRO [Radeon HD 5850] [1002:6899] {radeon}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
antogr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 15:20
Εκτύπωση

Re: [GNOME] Αναβάθμιση από 3.6 σε 3.8 στην έκδοση Ubuntu 13.

Δημοσίευσηαπό eliasps » 30 Μάιος 2013, 17:45

antogr έγραψε:Τώρα εγώ που επέλεξα το 1ο μπορώ να βάλω το 2ο?

Εκτελείς στο τερματικό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo dpkg-reconfigure lightdm

Και επιλέγεις το gdm.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron