[Bug #1242567] Ένδειξη διάταξης στη 13.10 με alt+shift

Εκδόσεις Ubuntu υπό ανάπτυξη (alpha, beta κλπ), δοκιμές (testing) και σφάλματα (bugs).
Eδώ συζητάμε για την εκάστοτε δοκιμαστική έκδοση του Ubuntu.

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή συζητάμε θέματα και προβλήματα που αφορούν μόνο τις εκάστοτε υπό ανάπτυξη/δοκιμαστικές εκδόσεις του Ubuntu και των παραγώγων του.
Οι εκδόσεις υπό ανάπτυξη είναι δοκιμαστικές για τους προγραμματιστές και όσους συμμετέχουν στην διαδικασία με διορθώσεις, αναφορές bugs κτλ. Δεν συστήνονται για χρήστες καθώς μπορεί να έχουν αρκετά σφάλματα.
Αν ενδιαφέρεστε για συμμετοχή σε δοκιμές (testing) των υπό ανάπτυξη εκδόσεων του Ubuntu, δείτε πληροφορίες εδώ: https://wiki.ubuntu.com/GreekTeam/QA.

Re: [Bug #1242567] Ένδειξη διάταξης στη 13.10 με alt+shift

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 08 Νοέμ 2013, 20:09

madvinegar έγραψε:Να ρωτησω κάτι που μόλις έπεσε στην αντιληψη μου...???

Ο λόγος που το ubuntu στην 13.10 έχει βάλει σαν default την αλλαγή του keyboard layout τον συνδυασμό super+space (και όχι το κλασσικο alt+shift που ξέραμε μεχρι σημερα) είναι επειδή αυτος ο συνδιασμός χρησιμοποιείται απο το OSX ???

Ο συνδυασμός super+space δεν είναι επιλογή του Ubuntu, είναι o default συνδυασμός που ενεργοποιεί το i-bus.
Δεν έχει να κάνει με το Ubuntu, και η Fedora 19 και 20 αυτόν τον συνδυασμό έχουν ως προεπιλογή για την έκδοση με Gnome Shell (το i-bus έχει ενσωματωθεί από το Gnome και όχι από το Ubuntu).
leon.vitanos έγραψε:δεν ξέρω άμα σας βοηθήσει αλλά τσεκάρετε λίγο την περιγραφή αυτής της bug
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... ug/1218322

ίσως σας φτιάξει το πρόβλημα ;)

Το σφάλμα που περιγράφεται σε αυτό το θέμα δεν έχει να κάνει με το σφάλμα αυτό, αφορά άλλο κομμάτι λογισμικού.
Το link που δίνεις είναι για σφάλμα σε σχέση με την αλλαγή διάταξης μέσω i-bus, ενώ εδώ αναφερόμαστε στην αλλαγή διάταξης μέσω XKB.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: [Bug #1242567] Ένδειξη διάταξης στη 13.10 με alt+shift

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 08 Νοέμ 2013, 21:44

Θενξ Φιλιππε... Το διαβασα κάπου και μου φάνηκε πολύ τραβηγμενο...
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: [Bug #1242567] Ένδειξη διάταξης στη 13.10 με alt+shift

Δημοσίευσηαπό leon.vitanos » 09 Νοέμ 2013, 15:15

madvinegar έγραψε:Να ρωτησω κάτι που μόλις έπεσε στην αντιληψη μου...???

Ο λόγος που το ubuntu στην 13.10 έχει βάλει σαν default την αλλαγή του keyboard layout τον συνδυασμό super+space (και όχι το κλασσικο alt+shift που ξέραμε μεχρι σημερα) είναι επειδή αυτος ο συνδιασμός χρησιμοποιείται απο το OSX ???


δεν έχουν καμοία σχέση τα 2 λειτουργικά αυτά
το 90% των ανθρώπων έχουν μάθει στο alt+shift..

και παραθέτω
A confirmed bug in the Ubuntu 13.10 release prevents users from switching layouts using combinations like Alt+Shift, Caps Lock, Ctrl+Shift etc.

The bug affects many people, its importance is set to "High", so we may expect that an official fix will be released soon. You can subscribe (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-settings-daemon/+bug/1218322) to notifications about this bug on launchpad.net, so that you receive an email when it's done.
.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλή ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Στοιχεία υπολογιστή θα βάλω στην υπογραφή σε κάτι μέρες ;)
Άβαταρ μέλους
leon.vitanos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2012, 16:50
Εκτύπωση

Από [Bug #1246583] Hotkeys in LibreOffice not work in Greek

Δημοσίευσηαπό eliasps » 11 Ιαν 2014, 21:39

Οι δημοσιεύσεις διασπάστηκαν από το νήμα [Bug #1246583] Hotkeys in LibreOffice not work in Greek lang και μεταφέρθηκαν εδώ.


Eγώ εκτός από αυτό που ακόμα με επηρεάζει, έχω ακόμα το πρόβλημα του bug εδώ. To oποίο φαίνεται να έχει επιλυθεί για την 13.10, αλλά στο GNOME 3.10 από αποθετήριο για δοκιμές, ακόμα υπάρχει και δεν μπορώ να βρω λύση. Έχω συνηθίσει τώρα το super + space και όταν αλλάζω υπολογιστή μπερδεύομαι απίστευτα.
Τελευταία επεξεργασία από eliasps και 11 Ιαν 2014, 22:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση συνδέσμου
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: [Bug #1246583] Hotkeys in LibreOffice not work in Greek

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 11 Ιαν 2014, 21:54

eliasps έγραψε:Eγώ εκτός από αυτό που ακόμα με επηρεάζει, έχω ακόμα το πρόβλημα του bug εδώ. To oποίο φαίνεται να έχει επιλυθεί για την 13.10, αλλά στο GNOME 3.10 από αποθετήριο για δοκιμές, ακόμα υπάρχει και δεν μπορώ να βρω λύση. Έχω συνηθίσει τώρα το super + space και όταν αλλάζω υπολογιστή μπερδεύομαι απίστευτα.

Για το Gnome 3.10 τουλάχιστον, το gnome-tweak-tool παρακάμπτει αυτό το σφάλμα (αν και δεν ξέρω αν ισχύει συγκεκριμένα για Ubuntu).
Αν ρυθμίσεις την εναλλαγή του πληκτρολογίου από το gnome-tweak-tool, τότε ισχύει αυτό που έθεσες εκεί:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: [Bug #1246583] Hotkeys in LibreOffice not work in Greek

Δημοσίευσηαπό eliasps » 11 Ιαν 2014, 22:01

fkol k4 έγραψε:Για το Gnome 3.10 τουλάχιστον, το gnome-tweak-tool παρακάμπτει αυτό το σφάλμα (αν και δεν ξέρω αν ισχύει συγκεκριμένα για Ubuntu).
Αν ρυθμίσεις την εναλλαγή του πληκτρολογίου από το gnome-tweak-tool, τότε ισχύει αυτό που έθεσες εκεί:

Ότι επιλέγω από τις συντομεύσεις πληκτρολογίου εφαρμόζεται αντίστοιχα και στο gnome-tweak-tool και αντίστροφα.
Ενώ με το Alt+Shift αλλάζει κανονικά γλώσσα από Ελληνικά σε Αγγλικά, δεν αλλάζει από Aγγλικά σε Ελληνικά (δεν το έχω βάλει στα Switch to next/previous layout), παρόλα αυτά, ενώ δεν αλλάζει από Αγγλικά σε Ελληνικά, το indicator στο panel αλλάζει από en σε gr (χωρίς να εφαρμόζεται).
Μήπως να το αναφέρω στο Launchpad λες ή δεν χρειάζεται; Πρόκειται για εκδόσεις λογισμικού από το αποθετήριο gnome3-staging.
Θα ψάξω να δω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: [Bug #1246583] Hotkeys in LibreOffice not work in Greek

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 11 Ιαν 2014, 22:12

Δοκίμασε να κάνεις τις ρυθμίσεις έτσι:

Η 2η συντόμευση καταργείται αν δώσεις ως ρύθμιση τον ίδιο συνδυασμό με την 1η (super+space).
Αν δεν δουλέψει, ίσως καλό θα ήταν να το αναφέρεις.
Δουλεύει σίγουρα σε Fedora 20 (φωτό) και ArchLinux με Gnome Shell 3.10
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: [Bug #1242567] Ένδειξη διάταξης στη 13.10 με alt+shift

Δημοσίευσηαπό eliasps » 11 Ιαν 2014, 22:32

Το ίδιο γίνεται, αν κατάλαβα καλά τι εννοείς. Έκανα τις ρυθμίσεις όπως στην εικόνα παραπάνω (το Caps Lock ενεργοποιήθηκε και στο gnome-tweak-tool) και όταν το πατάω αλλάζει από Ελληνικά σε Αγγλικά αλλά όχι αντίστροφα (επίσης χάνω και τα κεφαλαία). Ακριβώς ίδια συμπεριφορά και με το Alt+Shift που αν ενεργοποιήσω στο gnome-tweak-tool, ενεργοποιείται και στις συντομεύσεις πληκτρολογίου στο gnome-control-center όπως είπα.
Nομίζω πως το ίδιο συμβαίνει και στον χρήστη εδώ, χωρίς όμως να το αναλύει (το 'χει στη λίστα). Ενώ βλέπω παρόμοια αναφορά εδώ: Launchpad bug: #1218322 , για την alpha της 13.10.

Ευχαριστώ πάντως Φίλιππε για την βοήθεια!
Θα κάνω περισσότερες δοκιμές στην 13.10 αλλά και στην 14.04 πριν αναφέρω το bug.

Mετέφερα τις δημοσιεύσεις στο πιο σχετικό bug γιατί κακώς το ανέφερα στο άλλο νήμα, αφού υπάρχει ήδη αντίστοιχο νήμα. Τουλάχιστον πιο σχετικό.

Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ubuntu +1