Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 24 Φεβ 2014, 11:26

abramis έγραψε: Linux Mint Debian 201403 είναι καλή λύση για πιο ομαλή μετάβαση στο debian; μου φαίνεται πιο οργανωμένο σαν διανομή από όλα τα παραπάνω.θέλω να πω πιο κοντά σε ότι έχουμε συνηθίσει σε ubuntu. είχα βάλει σε VM το Debian Testing 7.0 (πριν βγει η stable) και ο τρόπος εγκατάστασης (πχ θυμάμαι μου λεγε να επιλέξω τι πρόσθετα πακέτα/προγράμματα να βάλω εξαρχής αλλά τα λεγε σε κατηγορίες οι οποίες δεν ήξερα τι είχαν μέσα) αλλά και αυτά που βρήκα μέσα, δεν μου φάνηκαν και τόσο αρχάρια

Προφανώς έκανες εγκατάσταση χρησιμοποιώντας την εικόνα iso για netinstall. Είναι λογικό μια εικόνα 250 MB να μην περιέχει προεπιλογές, παρά μόνο το βασικό σύστημα. Αν θέλεις ένα προ-διαμορφωμένο περιβάλλον, υπάρχουν εικόνες που προσφέρουν το κάθε διαφορετικό περιβάλλον εργασίας.
Στο πρώτο ποστ έχω παραθέσει συνδέσμους για κάθε τέτοια περίπτωση.
Το netinstall είναι το αντίστοιχο mini-iso του Ubuntu, το χρησιμοποιείς για να φτιάξεις το σύστημά σου σύμφωνα με τις δικές σου επιλογές.
madvinegar έγραψε:Πολυ καλή διανομή. Γρηγορη, πλήρης, ομορφη και semi rolling.
Τα λεω και στον learner και δεν με πιστευει... :P

Δεν είναι ότι δεν σε πιστεύει. Μια χαρά είναι το LMDE, αλλά μερικές φορές ο κόσμος υπερβάλλει.
Το «πλήρης» για παράδειγμα, τι σημαίνει; Απλά, το ότι έχει προεγκαταστημένο flash, codecs, τις γραμματοσειρές της Microsoft και τον VLC. Βασικά, όλα αυτά είναι παράνομο να τα διαθέτεις και αν αυτό το έκανε η Canonical ή to Debian, θα υπήρχε κόσμος που πιθανότατα θα έμπλεκε πολύ άσχημα.
Το ότι η Adobe, η Fluendo και η Microsoft δεν ασχολούνται με το LMDE που το χρησιμοποιεί μια χούφτα ανθρώπων ή με την κάθε μικροδιανομή, δεν σημαίνει πως θα τη χάριζαν και στην Canonical,το Debian, τη Fedora, το openSUSE και το Arch.
headless έγραψε:Η καλύτερη επιλογή για μετάβαση στο Debian είναι ...το Debian.

Αυτό ακριβώς. :thumbup:
Για να μάθεις να χρησιμοποιείς μια διανομή, χρησιμοποιείς αυτήν. Οι «βασισμένες σε...» διανομές, έχουν σκοπό να σου επιτρέπουν να χρησιμοποιείς ένα μεγάλο κομμάτι της διανομής χωρίς να χρειάζεται να μάθεις πως γίνεται.
abramis έγραψε:δεν ξέρω κατά πόσο ουσιαστικά ισχύει το semi-rollling που λέει γτ διάβασα για πολλά προβλήματα στο update.

Ισχύει με την έννοια των αυτόματων αναβαθμίσεων που περιγράφω πιο πάνω. Πραγματική semi-rolling διανομή είναι το Chakra Linux.
Για τα Update packs, για άλλους τα πράγματα πάνε καλά και για άλλους όχι αν παρατηρήσεις σχόλια στο φόρουμ του mint.
Δεν πρέπει να παραβλέπουμε όμως πως για το LMDE υπεύθυνη είναι μαι χούφτα ανθρώπων που πιθανώς δεν προλαβαίνουν να τεστάρουν τα πάντα και δεν μιλάμε καν για την κύρια διανομή του Mint, αλλά για αυτήν με τους λιγότερους χρήστες. Θα πρέπει να έχουμε λίγο πιο «χαλαρές» απαιτήσεις.
Το Debian ασχολείται ολόκληρη την freeze περίοδο (το τελευταίο freeze διήρκεσε τέσσερις-πέντε μήνες αν θυμάμαι σωστά) ακριβώς με το πως θα γίνει η αναβάθμιση από τη μία έκδοση στην άλλη και έχει ένα κάρο κόσμο που κάνει αυτή τη δουλειά.

Απλά δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις σαν του Debian. Πουθενά.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 24 Φεβ 2014, 11:54

fkol k4 έγραψε:
madvinegar έγραψε:Πολυ καλή διανομή. Γρηγορη, πλήρης, ομορφη και semi rolling.
Τα λεω και στον learner και δεν με πιστευει... :P

Δεν είναι ότι δεν σε πιστεύει. Μια χαρά είναι το LMDE, αλλά μερικές φορές ο κόσμος υπερβάλλει.
Το «πλήρης» για παράδειγμα, τι σημαίνει; Απλά, το ότι έχει προεγκαταστημένο flash, codecs, τις γραμματοσειρές της Microsoft και τον VLC. Βασικά, όλα αυτά είναι παράνομο να τα διαθέτεις και αν αυτό το έκανε η Canonical ή to Debian, θα υπήρχε κόσμος που πιθανότατα θα έμπλεκε πολύ άσχημα.
Το ότι η Adobe, η Fluendo και η Microsoft δεν ασχολούνται με το LMDE που το χρησιμοποιεί μια χούφτα ανθρώπων ή με την κάθε μικροδιανομή, δεν σημαίνει πως θα τη χάριζαν και στην Canonical,το Debian, τη Fedora, το openSUSE και το Arch.


Πλήρης σημαινει οτι εχει ένα κάρο προγραμματα προεγκατεστημενα μεσα, μαζί και σουίτα γραφείου και δεν χρειάζεται να εγκαταστησεις σχεδόν τίποτα μετα την εγκατασταση της. (Αντιθετα πχ με το Lubuntu) Δεν αναφερομαι στα codecs αφου και στο ubuntu τα εγκαθιστάς μετά. Το αν θα μπουνε απο πριν ή μετά, δεν νομιζω οτι ειναι κατι που απασχολεί τον χρήστη που ούτως ή αλλως θα τα βάλει. Πιο πολύ ενδιαφέρει τις εταιρίες μη βρουνε μπελά.

Πάντως οταν λεω κατι το εχω δοκιμάσει πρώτα. Ειχα στο γραφείο 2 παλιους desktops και εχω ακομα 2 παλια λαπτοπ. Τα είχα σκισει στις δοκιμές διανομών για να βρω με τί θα δουλευανε καλύτερα. Μετά λοιπόν απο 300 διανομές, κατεληξα στο LMDE με mate.
Πλήρες (για το λογο που εξηγω πιο πανω).
Γρηγορο (λογω debian βασης οι πόροι που καταναλωνει ειναι πολύ λίγοι συγκριτικά με ubuntu based διανομες).
Ομορφο (Το mint έχει μια κομψότητα (elegance)).
Λειτουργικό (παταει πανω σε ενα desktop που ο περισότερος κοσμος γνωρίζει με την μπαρα κατω, το μενού κτλπ).
Semi-rolling (έρχονται τα UPs)

Ειχα βρει διανομές που ειχαν καποια απο τα παραπανω, αλλα οχι ολα μαζι.
Το μονο κακό που βρίσκω ειναι πως ίσως θέλει λιγο παραπανω γνωση (όχι κατι ιδιαιτερο). Πχ στο LMDE mate, πρεπει να αλλαξεις γλωσσα χειροκίνητα στο συστημα (reconfigure locales) απο τερματικο. Οχι κατι δυσκολο, αλλα μπορει ενας αρχάριος να εκανε παραπονα. Στην cinnamon εκδοση νομιζω εχει κανονικά gui για να το κανεις.

Τεσπα, την άποψη μου λεω. Τον learner τον ανεφερα πιο πολυ επειδη ξέρω θα μου την "πεί" που εχω ζαλίσει το φόρουμ με το LMDE... :P :)
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 24 Φεβ 2014, 12:15

madvinegar έγραψε:Πλήρης σημαινει οτι εχει ένα κάρο προγραμματα προεγκατεστημενα μεσα, μαζί και σουίτα γραφείου και δεν χρειάζεται να εγκαταστησεις σχεδόν τίποτα μετα την εγκατασταση της. (Αντιθετα πχ με το Lubuntu) Δεν αναφερομαι στα codecs αφου και στο ubuntu τα εγκαθιστάς μετά. Το αν θα μπουνε απο πριν ή μετά, δεν νομιζω οτι ειναι κατι που απασχολεί τον χρήστη που ούτως ή αλλως θα τα βάλει. Πιο πολύ ενδιαφέρει τις εταιρίες μη βρουνε μπελά.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι codecs, τότε αμφιβάλλω αν θα βρεις κάτι πληρέστερο από αυτό: http://cdimage.debian.org/cdimage/release/current/amd64/iso-dvd/debian-7.4.0-amd64-DVD-1.iso
4.4 GB που περιέχουν τα πάντα.
Εκτός από codecs. Και πραγματικά το θέμα είναι εκεί ακριβώς. Το Mint τους έχει ήδη προεγκαταστημένους, ενώ το Ubuntu έχει ενεργοποιημένα τα αποθετήρια non-free και έχει συγκεντρώσει όλα όσα χρειάζεται ο κόσμος στο πακέτο ubuntu-restricted-extras.
To Debian μετά την εγκατάσταση δεν περιέχει κλειστό λογισμικό, ούτε έχει κάποιον εύκολο (σαν το Ubuntu) τρόπο να το εγκαταστήσεις.
Θα πρέπει:
  1. Να προσθέσεις τα non-free αποθετήρια (που ή θα πρέπει να ξέρεις να το κάνεις ή να βρεις κάπου οδηγίες), και το κυριότερο→
  2. να ξέρεις ποιοι είναι οι codecs που πρέπει να εγκαταστήσεις. Πρέπει να βάλεις ξεχωριστά το flash, τα διάφορα gstreamer plugins, το xine κτλ.
Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά (DE, κομψότητα κτλ).

Οι πόροι που καταναλώνει το Ubuntu είναι ίδιοι με αυτούς του Debian, έλεος με αυτό πια, είναι εντελώς αβάσιμο. Το Ubuntu είναι ένα re-compiled debian unstable με κάποιες προσθήκες για ευκολία και με διαφορετικό όνομα σε κάποια πακέτα.
Το ότι το Ubuntu patchάρει το freetype για να έχει άλλο rendering στις γραμματοσειρές δεν σημαίνει πως καταναλώνει περισσότερο, απλά πιθανότατα έχει καλυφθεί νομικά και μπορεί και το κάνει ή έχει αποφασίσει να αναλάβει το σχετικό ρίσκο.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 24 Φεβ 2014, 12:38

Κοίτα...
1ον (για τα 4,4gb) πιστευω ειναι αλλο μια διανομή να είναι πλήρης (δλδ να εχει τα περισσοτερα "απαραίτητα" προγραμματα προεγκατεστημενα), και άλλο να έχει μέσα ό,τι υπάρχει από προγραμματα που δεν προκειται να χρησιμοποιησεις ποτέ και απλα σου τρωνε χωρο. Πρεπει δλδ να υπαρχει μια ισορροπία. Τα codecs φυσικά με ενδιαφέρουν μιας και πολλά προγραμματα που τα εχουν αναγκη, τα χρειαζομαι.

2ον Το DE και η ομορφιά ειναι υποκειμενική, αλλα θεωρω πως "αντικειμενικά" :P το mint ειναι πιο ευχάριστο και ομορφο απο τo debian. Ειχα δοκιμασει το wheezy μια περιοδο και μου θυμησαν οι γραματοσειρες και τα μενού πιο παλιες εποχες. Τι να πω...

3ον Ξέρεις οτι σέβομαι την αποψη σου και τις γνωσεις σου. Δεν μπορω τεχνικά να εξηγησω τι διαφορά υπάρχει αναμεσα σε Debian και Ubuntu. Αυτο που μπορω να πω ειναι πως μετά απο πολλες δοκιμες, βλέπω και κρίνω πως όταν χρησιμποιώ το Debian (ή LMDE) ο υπολογιστής εχει πολύ καλυτερη αποκριση και ταχύτητα απο όταν χρησιμοποιώ ubuntu based (πχ Lubuntu). Το θεμα ειναι οτι δεν το λεω μονο εγω. Αν το ελεγα μονο εγω, θα σκεφτόμουν μηπως φταιω εγω. Εκτός αν όλοι όσοι το λεμε (μιλαω και για το mint forum κτλπ) έχουμε παθει ομαδική αυθυποβολή και προσπαθουμε να πεισουμε τους εαυτούς μας... :P :)
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 24 Φεβ 2014, 12:52

madvinegar έγραψε:1ον (για τα 4,4gb) πιστευω ειναι αλλο μια διανομή να είναι πλήρης (δλδ να εχει τα περισσοτερα "απαραίτητα" προγραμματα προεγκατεστημενα), και άλλο να έχει μέσα ό,τι υπάρχει από προγραμματα που δεν προκειται να χρησιμοποιησεις ποτέ και απλα σου τρωνε χωρο. Πρεπει δλδ να υπαρχει μια ισορροπία.

Δεν διαφωνώ, εγώ έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ αυστηρά netinstall και ένα script εγκατάστασης. Τα DVD έχουν το νόημα να κατεβάσει κάποιος όλα και να μπορέσει να εγκαταστήσει ότι χρειάζεται χωρίς να έχει Internet.
Δεν υπάρχει άλλος που να το φροντίζει αυτό. Κανείς.
madvinegar έγραψε:2ον Το DE και η ομορφιά ειναι υποκειμενική, αλλα θεωρω πως "αντικειμενικά" :P το mint ειναι πιο ευχάριστο και ομορφο απο τo debian. Ειχα δοκιμασει το wheezy μια περιοδο και μου θυμησαν οι γραματοσειρες και τα μενού πιο παλιες εποχες. Τι να πω...

Αντικειμενικά, εγώ έκατσα και έκανα compile ολόκληρο το Cinnamon στο Debian από το Github για να αποφύγω την εμφάνιση του Mint, ενώ θα μπορούσα απλά να προσθέσω τα αποθετήριά του και να το βάλω από το Synaptic.
Είπαμε, αυτά είναι υποκειμενικά.
madvinegar έγραψε:3ον Ξέρεις οτι σέβομαι την αποψη σου και τις γνωσεις σου. Δεν μπορω τεχνικά να εξηγησω τι διαφορά υπάρχει αναμεσα σε Debian και Ubuntu. Αυτο που μπορω να πω ειναι πως μετά απο πολλες δοκιμες, βλέπω και κρίνω πως όταν χρησιμποιώ το Debian (ή LMDE) ο υπολογιστής εχει πολύ καλυτερη αποκριση και ταχύτητα απο όταν χρησιμοποιώ ubuntu based (πχ Lubuntu). Το θεμα ειναι οτι δεν το λεω μονο εγω. Αν το ελεγα μονο εγω, θα σκεφτόμουν μηπως φταιω εγω. Εκτός αν όλοι όσοι το λεμε (μιλαω και για το mint forum κτλπ) έχουμε παθει ομαδική αυθυποβολή και προσπαθουμε να πεισουμε τους εαυτούς μας... :P :)

Όσες μετρήσεις δημοσιεύονται για κάθε λειτουργικό, δείχνουν πως η απόδοση εξαρτάται από τρεις παράγοντες και μόνο, ανεξαρτήτως διανομής (από Debian ως Gento):
  1. Έκδοση πυρήνα.
  2. Έκδοση GCC και CPP (όσο νεότερη, τόσο καλύτερα).
  3. Χρησιμοποιούμενο filesystem (xfs, ext4, btrfs).
Πήγαινε εδώ, δες τι λένε τα συγκριτικά και βγάλε άκρη, εγώ δεν ασχολούμαι ξανά με αυτό το θέμα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό abramis » 25 Φεβ 2014, 00:05

madvinegar έγραψε:Πάντως οταν λεω κατι το εχω δοκιμάσει πρώτα. Ειχα στο γραφείο 2 παλιους desktops και εχω ακομα 2 παλια λαπτοπ. Τα είχα σκισει στις δοκιμές διανομών για να βρω με τί θα δουλευανε καλύτερα. Μετά λοιπόν απο 300 διανομές, κατεληξα στο LMDE με mate.
Πλήρες (για το λογο που εξηγω πιο πανω).
Γρηγορο (λογω debian βασης οι πόροι που καταναλωνει ειναι πολύ λίγοι συγκριτικά με ubuntu based διανομες).
Ομορφο (Το mint έχει μια κομψότητα (elegance)).
Λειτουργικό (παταει πανω σε ενα desktop που ο περισότερος κοσμος γνωρίζει με την μπαρα κατω, το μενού κτλπ).
Semi-rolling (έρχονται τα UPs)

Ειχα βρει διανομές που ειχαν καποια απο τα παραπανω, αλλα οχι ολα μαζι.

κάτι τέτοιο κι εγώ περίμενα/ήθελα να κούσω. ίσως το δοκιμάσω στο netbook κι εγώ μόλις βγει η stable 201403.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Learner » 25 Φεβ 2014, 03:57

fkol k4 έγραψε:Αντικειμενικά, εγώ έκατσα και έκανα compile ολόκληρο το Cinnamon στο Debian από το Github για να αποφύγω την εμφάνιση του Mint,

:P
Αυτή η πρασινίλα μου την σπάει κι εμένα.

fkol k4 έγραψε:Όσες μετρήσεις δημοσιεύονται για κάθε λειτουργικό, δείχνουν πως η απόδοση εξαρτάται από τρεις παράγοντες και μόνο...

Οι μετρήσεις που δημοσιεύονται, συνήθως, έχουν ως βάση την κατανάλωση μνήμης. Βρήκα αυτό για παράδειγμα, όπου έχει κάτσει και συγκρίνει τα DEs ξεχωριστά. Το phoronix , όπως ξέρουμε δεν είναι η αρχή των πάντων. Οκ, κάνει μετρήσεις, μπορούμε να πούμε πως είναι expert σε αυτές, αλλά δεν υπάρχει μόνον αυτό.

Αντικειμενικά λοιπόν, δεν ξέρω αν φταίει ο κώδικας (ναι μάλλον αυτός φταίει), αλλά το Unity π.χ (ή το KDE) δεν μπορούμε να πούμε ότι καταναλώνει ίδια μνήμη με το mate ή/και το openbox. Αυτό όμως δεν είναι και ο μοναδικός παράγοντας (όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω). Οπότε, το αν ένα περιβάλλον εργασίας είναι ελαφρύτερο, γρηγορότερο, με καλύτερη απόκριση και συμπεριφορά, θα πω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.
Ωστόσο, εδώ και αρκετά χρόνια, έχουν διαχωριστεί τα DEs σε δυο κατηγορίες. Ελαφριά και βαριά. Ελπίζω στο μέλλον (ίσως,με του νέους Display Servers) να αλλάξει αυτή η άποψη.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 25 Φεβ 2014, 11:19

@ Learner
Σε αυτά που γράφεις δεν φέρω καμία αντίρρηση. Δεν αναφέρομαι στην απόδοση διαφορετικών DE μεταξύ της ίδιας διανομής, αλλά στην απόδοση του ίδιου DE και του ίδιου προγράμματος μεταξύ διαφορετικών διανομών.
Δηλαδή όταν κάποιος ισχυρίζεται πως το LibreOffice ανοίγει πιο γρήγορα και ανταποκρίνεται καλύτερα όταν εργάζεσαι σε Debian με LXDE από ότι όταν εργάζεσαι σε Lubuntu, είναι σαν να μου λέει πως αν βάψω το μηχανάκι μου μαύρο από μπλε που είναι τώρα θα πηγαίνει πιο γρήγορα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 25 Φεβ 2014, 11:41

fkol k4 έγραψε:Δηλαδή όταν κάποιος ισχυρίζεται πως το LibreOffice ανοίγει πιο γρήγορα και ανταποκρίνεται καλύτερα όταν εργάζεσαι σε Debian με LXDE από ότι όταν εργάζεσαι σε Lubuntu, είναι σαν να μου λέει πως αν βάψω το μηχανάκι μου μαύρο από μπλε που είναι τώρα θα πηγαίνει πιο γρήγορα.


Αν αναφερεσαι σε εμενα για το παραπανω, δεν ειπα αυτο.
Είπα σαν ετοιμες διανομες Lubuntu και LMDE, το LMDE τουλαχιστον εμένα, μου δείχνει πιο γρηγορο και αμεσο.
Το LXDE ειναι πιο βαρύ απο το mate?

Αλλά και αμεση συγκριση που εκανα (δλδ σε ubuntu 12.04 εβαλα mate), παλι το LMDE μου έδειχνε πιο γρηγορο.

Επειδή οπως σου ειπα σε εμπιστευομαι, θα με κανεις να νομιζω πως ειναι αυθυποβολη αυτο που βλέπω... :P
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Debian: Ανάλυση/σχόλια για τη μητρική διανομή του Ubuntu

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 25 Φεβ 2014, 12:16

madvinegar έγραψε:Επειδή οπως σου ειπα σε εμπιστευομαι, θα με κανεις να νομιζω πως ειναι αυθυποβολη αυτο που βλέπω... :P

Μη με εμπιστεύεσαι, και οι δικές μου εντυπώσεις υποκειμενικές είναι.
Για παράδειγμα εγώ βρίσκω πως το Unity είναι πιο αποκρίσιμο από το Gnome Shell, αλλά υποθέτω πως αυτό είναι γιατί εμένα με βολεύει περισσότερο και κάνω αυτά που θέλω γρηγορότερα ενώ για άλλους ισχύει το αντίθετο.
Το πόσο γρήγορη είναι όμως μια διανομή, δεν καθορίζεται από το αν ο Φίλιππος ή ο Μιχάλης ή ο Νίκος κάνουν πιο γρήγορα το Α ή το Β, αλλά από το πόσο γρήγορα διαβάζει η διανομή πράγματα από το δίσκο, πόσο γρήγορα μπορεί να ζωγραφίζει πράγματα στην οθόνη κτλ.
Εκεί λοιπόν όλες οι μετρήσεις δείχνουν πως όλες οι διανομές (ανεξαρτήτως γραφικού περιβάλλοντος συνήθως) βράζουν στο ίδιο καζάνι και πως τα σημαντικά πράγματα είναι η έκδοση του πυρήνα, του Xorg, του Mesa, και του gcc. Και του driver της κάρτας γραφικών αν έχουν κλειστό οδηγό.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά