Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

...browsers, email, downloads, torrents, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Συντονιστής: the_eye

Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 09 Απρ 2014, 16:41

Το πιθανότερο είναι πως θα φανεί σχεδόν σε όλους αστεία η ερώτησή μου η οποία έχει να κάνει με την εγκατάσταση προγραμμάτων στο linux. Όταν κατέβαζα ένα πρόγραμμα (.exe) στα windows, έκανα την διαδικασία ρουτίνας (διπλό κλικ-εγκατάσταση κτλ). Στο linux δεν μου φαίνεται το ίδιο (πολύ πιθανόν να κάνω λάθος).

Αναφέρω ως παράδειγμα το μtorrent έκδοση για Ubuntu. Το κατέβασα, αλλά δεν κατάφερα να το τρέξω. Εννοείται το έψαξα και απο το ubuntu center, αλλά δεν υπάρχει.

Τα προγράμματα γιατί κατεβαίνουν σε "πακέτα" αφού μπορούν να εγκαθίστανται μόνο απο εντολές;
Ο μόνος λόγος που κατάλαβα πως πρέπει να κατεβάσουμε ολόκληρο το πρόγραμμα, είναι για να δωθεί σε κάποιον υπολογιστή χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ.


Χαζές ερωτήσεις το ξέρω. Ευχαριστώ.

edit: Τις εντολές τις γράφουμε ανα σειρά στον τερματικό ή μπορούμε όλον τον κώδικα να τον μεταφέρουμε με μιας;
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό Learner » 09 Απρ 2014, 17:13

Arathorn έγραψε:Χαζές ερωτήσεις το ξέρω.

Ρωτήστε σωστά - Λάβετε απάντηση γρήγορα έγραψε:Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις: Το ότι είστε αρχάριος και δεν ξέρετε κάποια πράγματα δεν σας κατατάσσει στην κατηγορία του χαζού. Όλοι βρεθήκαμε σε αυτή τη θέση (του αρχάριου) οπότε, ρωτήστε για οτιδήποτε.

;)

Ρίξε ένα διάβασμα στον οδηγό για αρχάριους , θα λυθούν πολλές απορίες σου (νομίζω).

Μερικές φορές ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικά προγράμματα (που κάνουν την ίδια δουλειά - αν και όχι με τον ίδιο τρόπο) από αυτά που χρησιμοποιούσες σε Windows.

Ένα καλό εναλλακτικό πρόγραμμα του μtorrent, είναι το transmission το οποίο δουλεύει αρκετά καλά. (υποστήριξη magnet...κλπ) και είναι συνήθως προ-εγκατεστημένο.
Αν οπωσδήποτε θέλεις το utorrent, τότε η διαδικασία εγκατάστασης είναι για λίγο πιο προχωρημένους. Δες εδώ π.χ για Ubuntu 12.04
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 09 Απρ 2014, 18:26

Learner έχω χρησιμοποιήσει το transmission όπως και το Delug BitTorrent Client (τον οποίο και χρησιμοποιώ πλέον κυρίως γιατί μου αρέσει περισσότερο το interface του).

Το θέμα δεν είναι τόσο πως "καίγομαι" για το μtorrent διότι λίγο πολύ την δουλειά μου την κάνω και με το Delug. Οι λόγοι που ρωτάω συγκεκριμένα είναι δύο:

1) Εκπαιδευτικοί λόγοι σχετικά με τις λειτουργίες του ubuntu. Κατέβασα όπως είπα το πρόγραμμα απο την επίσημη σελίδα, αλλά δεν μπορούσα να το εγκαταστήσω. Οπότε εξ'αρχής με ενδιαφέρει η γνώση και η αντιμετώπιση αυτού του θέματος για τυχόν παρόμοιες περιπτώσεις.

2) Στα δύο προναφερθέντα torrent clients (transmission, delug) μου συνέβαινε το εξής: Ενώ στο φόρτωμα του torrent file επέλεγα τα αρχεία του torrent που επιθυμούσα, και τα δύο clients μου κατέβαζαν τα πάντα! πχ Eπέλεγα μόνο να κατεβάσω ένα αρχείο .avi, ενώ είχα απο-επιλέξει όλες τις φωτογραφίες που συνόδευαν το συγκεκριμένο αρχείο, πάραυτα μου κατέβαιναν όλα χωρίς εγώ να το έχω επιλέξει! Επίσης σε περίπτωση συνοδευτικών βίντεο(πχ sample, making of), μου κατέβαιναν μεν ως αρχεία, αλλά ήταν unplayable αφού είχαν κατέβει μόνο εικονικά (αλλά πάλι και αυτό δεν το επέλεξα). Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό. Αυτός ήταν ο δεύτερος λόγος στον οποίο ήθελα να "τεσταρω" αν το μtorrent το κάνει αυτό στο ubuntu (γιατί στα windows δεν γινόταν).
Τελευταία επεξεργασία από Arathorn και 09 Απρ 2014, 18:33, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό Logan » 09 Απρ 2014, 18:30

Όταν κατεβάζεις ένα αρχείο .deb το εγκαθιστάς με το Software Center.Στο Ubuntu(Debian,Mint κλπκλπ) χρησιμοποιείς τα .deb είναι σαν το .exe αλλά το κάνεις install μέσω του S.C.
1 Γνώσεις Linux: όχι και μιάου! ┃ Προγραμματισμού:Ε.. ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Arch Linux Gnome 4χχ
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7.7 GiB |
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915} ⋮ Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] {radeon}
Refugees Welcome
Άβαταρ μέλους
Logan
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2013, 19:42
Launchpad: loganlettuce
IRC: LoganL
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 09 Απρ 2014, 20:02

Δοκιμασε το qbittorrent. Πιο πληρες απο τα αλλα δυο (transmission, delug), και πολυ πιο κοντα στο mtorrent (ισως η καλυτερη εναλλακτικη του).

Δυστυχως το μτορρεντ για λινουξ εχει μονο web interface.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό Th P » 09 Απρ 2014, 21:00

Logan έγραψε:Όταν κατεβάζεις ένα αρχείο .deb το εγκαθιστάς με το Software Center.Στο Ubuntu(Debian,Mint κλπκλπ) χρησιμοποιείς τα .deb είναι σαν το .exe αλλά το κάνεις install μέσω του S.C.


Τα πακέτα που έχουν την κατάληξη .deb μπορούν να εγκατασταθούν και με το πακέτο gdebi
https://apps.ubuntu.com/cat/applications/precise/gdebi/

στο τερματικό δώσε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install gdebi


μετά με δεξί κλίκ πάνω στο ζητούμενο πακέτο .deb επιλέγεις "εγκατάσταση με gdebi package installer"

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό eliasps » 09 Απρ 2014, 21:17

Σωστά όσα αναφέρθηκαν παραπάνω, αλλά ίσως να χρειαστεί και μία πιο "τεχνική" εξήγηση.
Μπορείς να δεις τα αρχεία .deb, δηλαδή το πακέτο ενός προγράμματος όπως και τα αρχεία .exe που είναι για Windows.
To πρόγραμμα που αναλαμβάνει την εγκατάσταση αυτών των πακέτων στον υπολογιστή, ονομάζεται «σύστημα διαχείρισης πακέτων» και στο Ubuntu, αυτό το σύστημα είναι το dpkg που όπως και πολλά άλλα, ήρθε από την διανομή Debian.

Αυτό που κάνει το dpkg είναι η διαχείριση των πακέτων .deb και η σωστή εγκατάσταση στον υπολογιστή.
Όλες οι άλλες εφαρμογές, όπως το Ubuntu Software Center, το Synaptic, το GDebi ή και οι εντολές που αναφέρεις (για παράδειγμα sudo apt-get install πακέτο) δεν πρόκειται για τίποτα άλλο από προγράμματα που όταν κληθούν να εγκαταστήσουν ένα πακέτο στον υπολογιστή, με τη σειρά τους καλούν το dpkg (το βασικό σύστημα διαχείρισης πακέτων) ώστε να κάνει την εγκατάσταση. Είναι τα λεγόμενα front-end προγράμματα, σε αυτή την περίπτωση, front-end για το dpkg.
Όταν για παράδειγμα χρησιμοποιείς το apt-get στο τερματικό, τότε το πρόγραμμα apt εντοπίζει τα πακέτα από το αντίστοιχο αποθετήριο και κατεβάζει τα αρχεία .deb αυτών των εφαρμογών και τα τοποθετεί στην θέση /var/cache/apt/archives. Στη συνέχεια, καλεί το dpkg να αναλάβει την εγκατάσταση.
Θα μπορεί να πει κάποιος «και γιατί να μην γίνει απευθείας με το dpkg;». Επειδή το dpkg (μεταξύ άλλων) μπορεί να κάνει ενέργειες που αφορούν τη σωστή διαχείριση των πακέτων στο σύστημα, όμως δεν μπορεί να λάβει νέα πακέτα από απομακρυσμένη τοποθεσία (όπως ένα αποθετήριο), αυτό το κάνουν άλλες εφαρμογές (πχ το apt-get όπως είδαμε).
Αν ένα αρχείο .deb υπάρχει ήδη στον υπολογιστή, φυσικά και μπορεί να γίνει απευθείας χρήση του dpkg με χρήση εντολής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo dpkg -i αρχείο.deb


Κάποια πράγματα σχετικά, είχα γράψει εδώ.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 10 Απρ 2014, 20:26

βρε παιδιά συγγνώμη· τι είναι τα .deb; :P

Στον φάκελο που κατέβασα το μtorrent, δεν υπάρχει πουθενά (σε κανένα αρχείο δηλαδή) κατάληξη .deb.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 10 Απρ 2014, 20:47

Μαλλον δεν διαβασες το ποστ μου πιο πανω για το μτορρεντ.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Αρχάρια ερώτηση σχετικά με την εγκατάσταση προγραμμάτων

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 10 Απρ 2014, 21:21

madvinegar έγραψε:Μαλλον δεν διαβασες το ποστ μου πιο πανω για το μτορρεντ.


Όχι μόνο το διάβασα, αλλά το εγκατέστησα κίολας :P

Λέγοντας όμως "web interface" η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Internet

cron