Χαμένος και ενθουσιασμένος ταυτόχρονα

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

Χαμένος και ενθουσιασμένος ταυτόχρονα

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 14 Ιουν 2014, 17:42

Πρώτα απ'όλα Καλησπέρα,

Καιρό είχα να ενθουσιαστώ τόσο, το τελευταίο καιρό χάθηκα γενικά με το linux (πάντα υπήρχε μια διανομή στον υπολογιστή).
Τους τελευταίους μήνες είχα αγανακτήσει με τη διανομή θα ήταν καλύτερα το PC. με την ati radeon 2600 pro όμως τα πράγματα ήταν δύσκολα συν οτι έχω έλλειψη απο dvd/cd-rom τα πράγματα γινόταν όλο και ποιο αργά με το να γράφω 200 διανομές σε ένα φλασάκι κάθε τρις και λίγο. Μια σοβαρή σκέψη ήταν σε 8.04 αλλά θα έχανα πολλά που ήθελα.

Έτσι πήγα σε ποιο πρόσφατες όπως linux xfce, mint. καμία δεν μου έδιναν ακριβός αυτό που ήθελα συν κάτι bugs που είχα με κάποια icons, με τα πολλά κατέληξα στην ubuntu 12.04 με μια εντελώς unsupported κάρτα γραφικών. δεν υπήρχε καθόλου 3d υποστήριξη, το flash player ήταν χάλια, οι browsers σερνόντουσαν και όλα αυτά τα καλά πραγματάκια. Παρόλα αυτά δούλευα σε photoshop cs2 με τη χρήση του wine χωρίς κανένα πρόβλημα (και ούτε αντιμετωπίζω βασικά).

Πριν λίγες μέρες αγόρασα μια κάρτα γραφικών MSI GeForce gt 630 4gb vram, στα windows όλα καλά με drivers και λοιπά. Λέω να επισκεφτώ και μία το linuxaki μου να δω τι παίζει εκεί... με drivers το σύστημα πετούσε, 3d υποστήριξη επιτέλους!. Το steam λειτουργούσε άψογα. Τέσταρα ένα παιχνίδι (dota 2) και όλα δούλευαν ρολόι. Πλέον οι browsers κανένας τους δεν κολλάει όπως πριν, βλέπω άνετα σε όλα τα players και λοιπά.

Μέσα απο αυτήν την εμπειρία αν θέλετε αυτό που έχω να πω κυρίως σε νέους χρήστες είναι να ελέγχουν το hardware τους πρώτα και μετά να πάνε σε εγκατάσταση. Αν κάποιος δεν δει πλήρως τι προσφέρει μια τέτοια διανομή είναι κρίμα και χάνει πραγματικά πολλά. Επίσης τον Σεπτέμβριο-Οκτόμβριο θα πάω σε ολική αναβάθμιση στο PC πλυν την κάρτα γραφικών. Αυτή τη στιγμή το λίνουξ το έχω σε έναν σκληρό απο το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο (IDE HDD 40gb παρακαλώ).

Πραγματικά με έχει αφήσει άφωνο το τι έχανα τόσο καιρό. Αν όλα πάνε καλά θα αποφασίσω αν θα είναι το βασικό μου λειτουργικό αφού checkάρω κάποια πραγματάκια αλλά θέλω χρόνο για να τα δω. Όλα είναι θετικά πάντως.

Αυτά ήθελα να τα μοιραστώ σαν μια μικρή ιστοριούλα (κανονικός Γολγοθάς για την ακρίβεια, να θες να έχεις linux και να μη μπορείς...)
και πάντα κρυφοκοιτούσα τα νέα και άλλα καλούδια για το linux και το φόρουμ ;)
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Χαμένος και ενθουσιασμένος ταυτόχρονα

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 14 Ιουν 2014, 19:00

Welcome back! :clap:
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί ανέμων