Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Εκδηλώσεις / ανακοινώσεις του GREEK.L.U.G. (Θεσσαλονίκη)

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό Th P » 28 Ιουν 2014, 18:32

Off topic:
kriti έγραψε:τελος ειναι αλεργικο το λαπτοπ :P

Ubuntu 500mg X3 για 2 εβδομάδες και θα στρώσει..... :lol: :lol: :lol:
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό kriti » 29 Ιουν 2014, 20:18

Th P έγραψε:Off topic:
kriti έγραψε:τελος ειναι αλεργικο το λαπτοπ :P

Ubuntu 500mg X3 για 2 εβδομάδες και θα στρώσει..... :lol: :lol: :lol:



εδω και μηνες του κανω εντατικη θεραπεια με manjaro και debian και οποια διανομη βρω ελκυστικη 3πλο boot :P
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 29 Ιουν 2014, 20:39

kriti έγραψε:εδω και μηνες του κανω εντατικη θεραπεια με manjaro και debian και οποια διανομη βρω ελκυστικη 3πλο boot :P

Ο εγκαταστάτης του Antergos δεν δουλεύει ούτε σε εμένα, αλλά με το κανονικό Arch δεν υπάρχει πρόβλημα.
Γιατί δεν δοκιμάζεις το κανονικό Arch;
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό kriti » 30 Ιουν 2014, 20:08

fkol k4 έγραψε:
kriti έγραψε:εδω και μηνες του κανω εντατικη θεραπεια με manjaro και debian και οποια διανομη βρω ελκυστικη 3πλο boot :P

Ο εγκαταστάτης του Antergos δεν δουλεύει ούτε σε εμένα, αλλά με το κανονικό Arch δεν υπάρχει πρόβλημα.
Γιατί δεν δοκιμάζεις το κανονικό Arch;


Γιατι θελει εγκατασταση με εντολες και ουτε ξερω ουτε εχω αλλο υπολογιστη να μπορω να εχω υποστηριξη αν κατι παει στραβα ...μια φορα το δοκιμασα αλλα δεν τα καταφερα πριν 2-3 χρονια
και ενα iso με εγκαταστατη σε γραφικο που εχουν βγαλει ειναι μονο για 64 bit
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό Logan » 30 Ιουν 2014, 23:00

kriti έγραψε:Γιατι θελει εγκατασταση με εντολες και ουτε ξερω ουτε εχω αλλο υπολογιστη να μπορω να εχω υποστηριξη αν κατι παει στραβα ...μια φορα το δοκιμασα αλλα δεν τα καταφερα πριν 2-3 χρονια
και ενα iso με εγκαταστατη σε γραφικο που εχουν βγαλει ειναι μονο για 64 bit

Χαρτί και μολύβι μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! :) :P
(αυτό έκανα και γώ και οποιοσδήποτε άλλος δεν έχει εύκαιρο 2ο pc.)
Α υπάρχει και το aui scrypt που είναι εύκολο από τι λέει εμένα μ έσπασε τα !@# και το έκανα με εντολές εσένα μπορεί να σε βολέψει.
1 Γνώσεις Linux: όχι και μιάου! ┃ Προγραμματισμού:Ε.. ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Arch Linux Gnome 4χχ
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7.7 GiB |
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915} ⋮ Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] {radeon}
Refugees Welcome
Άβαταρ μέλους
Logan
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2013, 19:42
Launchpad: loganlettuce
IRC: LoganL
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό Learner » 01 Ιούλ 2014, 11:21

kriti έγραψε:
fkol k4 έγραψε:Γιατί δεν δοκιμάζεις το κανονικό Arch;

Γιατι θελει εγκατασταση με εντολες και ουτε ξερω ουτε εχω αλλο υπολογιστη να μπορω να εχω υποστηριξη αν κατι παει στραβα ..

Υπάρχει και εφαρμογή για smartphones αν σε βολεύει.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 01 Ιούλ 2014, 12:28

kriti έγραψε:
fkol k4 έγραψε:Γιατί δεν δοκιμάζεις το κανονικό Arch;

Γιατι θελει εγκατασταση με εντολες και ουτε ξερω ουτε εχω αλλο υπολογιστη να μπορω να εχω υποστηριξη αν κατι παει στραβα ...μια φορα το δοκιμασα αλλα δεν τα καταφερα πριν 2-3 χρονια και ενα iso με εγκαταστατη σε γραφικο που εχουν βγαλει ειναι μονο για 64 bit


Αν και κακώς τα γράφω αυτά μιας και είναι απολύτως σίγουρο πως όλο και κάποιος θα παρεξηγηθεί διαβάζοντάς τα, αλλά σε αυτή την περίπτωση γιατί να περάσει κανείς σε Arch και όχι σε κάτι που θα του είναι πιο βατό;
Αν το θέμα είναι το rolling, υπάρχουν και άλλες rolling διανομές, όπως πχ οι Manjaro, Linux Mint Debian Edition, SolydK-X κτλ.

Το Antergos είναι μια πολύ καλή λύση για ένα προδιαμορφωμένο Arch, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως εξαφανίζει την ανάγκη χρήσης της γραμμής εντολών.
Ίσα ίσα, αν για το troubleshooting στο Ubuntu η γραμμή εντολών είναι αναγκαία μια φορά, στο Arch είναι δύο.
Ακόμα και αν αυτό είναι προδιαμορφωμένο όπως το Antergos.
Τουλάχιστον στο Manjaro (που και αυτό βασίζεται σε ArchLinux) υπάρχει η δικλείδα ασφαλείας της έξτρα περιόδου testing σε σχέση με αυτή του ArchLinux.

Αν το ζητούμενο είναι «να μάθουμε το Arch σιγά σιγά», θεωρώ πως το Antergos είναι λάθος προσέγγιση.
Αν κάποιος θέλει να μάθει ArchLinux θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ArchLinux.
Γενικότερα αν κάποιος θέλει να μάθει μια διανομή θα πρέπει να χρησιμοποιεί αυτή και όχι κάποιο derivative, με την ίδια λογική του ότι αν χρησιμοποιεί κάποιος Ubuntu δεν μαθαίνει να χρησιμοποιεί Debian αλλά... Ubuntu!

Αν το ζητούμενο είναι «να εγκαταστήσουμε ArchLinux για να αναγκαστούμε να μάθουμε το πως δουλεύουν τα βασικά», θεωρώ πως και το Antergos και το ArchLinux αλλά και οτιδήποτε είναι λάθος προσέγγιση.
Η μάθηση δεν έρχεται με τον εξαναγκασμό, αλλά μόνο αν υπάρχει διάθεση. Και αν υπάρχει διάθεση τα εργαλεία είναι κοινά σε όλες τις διανομές, μπορεί κάποιος να μαθαίνει από το δικό του σύστημα χωρίς να χρειάζεται να το αλλάξει.

Και θα επαναλάβω πως δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει σε μια διανομή και δεν μπορεί (εύκολα ή δύσκολα) να γίνει και στις άλλες.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Arch Linux (Antergos)

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 03 Ιούλ 2014, 17:37

Βρήκα αυτό στο forum του Antergos. Προσυπογράφω...

How much different is Antergos from Arch?
Mike » Thu Jul 03, 2014 1:12 am
I think the biggest sticking issue for the Arch community is that Antergos has the 'audacity' ;) to offer the installation of some basic and useful software as part of its installation procedure. And because Antergos has its own repository, that 'proves' it is not Arch. By offering the availability of installing software people want to use, Arch users want to say Antergos has stepped outside the Simplicity principle of the Arch Way. But, you see, I view that as one of the ways Antergos offers even more simplicity, because when you boot into Antergos for the first time, there is already a well-rounded offering of software there, waiting on you.

Speaking strictly for myself, this particular machine has both an Antergos install and an Arch install. And the only difference I see is Antergos is much more polished and elegant than Arch. I will not deny there was a certain sense of satisfaction and accomplishment in using Arch, after having installed it. For a few days after installing Arch, I exclusively ran Arch, for a couple of weeks, after installing it. And then, I logged out of Arch and booted back into Antergos. It just didn't make sense to keep trying to tweak Arch, in an effort to make it as slick as Antergos, when I already had Antergos installed.

I suppose it will make some people cringe to hear it, but I also run an Evo/Lution Arch install in VirtualBox. I do see some small differences with that install, but when the rubber hits the road, it is still Arch, too.

At the end of the day, I run Antergos, simply because it already has all the polish and elegance I want. And because the Antergos support community has been built on a foundation of providing friendly support, rather than gruff admonitions to RTFW
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις / Ανακοινώσεις GREEK.L.U.G.