Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό tronio » 11 Αύγ 2014, 08:03

Χαίρε Κοινότητα,
θα παρακαλούσα όποιον έχει το χρόνο να με βοηθήσει και κατέχει το άθλημα, να μου προτείνει τον ιδανικό Πίνακα Κατατμήσεων για την εγκατάσταση αποκλειστικά του Trusty Tahr 14.04LTS σε Lenovo Thinkpad, με Intel Pentium B960 2,2GHz, 4GB RAM και 320GB HDD. Επίσης δυό λόγια για τον διαχωρισμό σε /home και /media/data, γιατί αυτό δεν το έχω
συναντήσει ξανά και δεν κατανοώ τι πάει πού.
Ευχαριστώ!
tronio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Μάιος 2013, 17:27
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 11 Αύγ 2014, 08:43

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να κάνει κανείς ξεχωριστό διαμέρισμα /media/data σε έναν υπολογιστή με ένα και μόνο λειτουργικό, υποτίθεται πως το /media/data θα χρησίμευε αν είχε κάποιος dual boot και ήθελε να κάνει ένα διαμέρισμα όπου θα έβαζε αρχεία που θα ήταν κοινά για windows και Ubuntu (και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση είναι περιττό...).

Αν αυτό που θέλεις είναι να βάλεις μόνο ένα λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή σου και αυτό να είναι το Ubuntu, τότε ο πιο εύκολος τρόπος (και αυτό που θα έκανα κι εγώ εδώ που τα λέμε) είναι αυτός:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 11 Αύγ 2014, 10:15

Στην περίπτωση που κάνει την διαμέριση του δίσκου ο εγκαταστάτης, τί διαμερίσματα δημιουργεί; Εχουμε ξεχωριστά /root & /home;
Δεν έχω κάνει ποτέ τέτοια εγκατάσταση...
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 11 Αύγ 2014, 10:59

George Pantelis έγραψε:Στην περίπτωση που κάνει την διαμέριση του δίσκου ο εγκαταστάτης, τί διαμερίσματα δημιουργεί; Εχουμε ξεχωριστά /root & /home;
Δεν έχω κάνει ποτέ τέτοια εγκατάσταση...

Όχι. Δημιουργεί τα παρακάτω:

  1. Εγκατάσταση σε Bios mode:
    • Ένα πρωτεύων διαμέρισμα (ext4) για όλο το λειτουργικό
    • Ένα λογικό διαμέρισμα (ίσο με 2 φορές τη RAM του υπολογιστή) για swap
  2. Εγκατάσταση σε UEFI mode:
    • Ένα διαμέρισμα EFI System Partition (fat32) με σημείο προσάρτησης /boot/efi (νομίζω 256 ΜΒ).
    • Ένα διαμέρισμα (ext4) για όλο το λειτουργικό
    • Ένα διαμέρισμα (ίσο με 2 φορές τη RAM του υπολογιστή) για swap
    Στο UEFI mode δεν υπάρχουν λογικά διαμερίσματα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 11 Αύγ 2014, 13:01

Αρα, χάνεις το πλεονέκτημα να έχεις ξεχωριστό / home. Αλλο ερώτημα λοιπόν. Οταν η έκδοση ενός λειτουργικού λήξει (eol) και κάνεις καθαρή εγκατάσταση της καινούριας (όχι αναβάθμιση της παλιάς) υπάρχει τρόπος να σώσεις ό,τι θα είχες περάσει σε ξεχωριστό /home partition ή φτου κι από την αρχή;
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 11 Αύγ 2014, 15:30

@tronio
Στον οδηγο, πανω-πανω αναφερω πας αν καποιος θελει να δει λεπτομεριες, για ποιον λογο χωριζουμε τον δισκο, μπορει να δει το βιντεο. :geek:

fkol k4 έγραψε:Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να κάνει κανείς ξεχωριστό διαμέρισμα /media/data σε έναν υπολογιστή με ένα και μόνο λειτουργικό, υποτίθεται πως το /media/data θα χρησίμευε αν είχε κάποιος dual boot και ήθελε να κάνει ένα διαμέρισμα όπου θα έβαζε αρχεία που θα ήταν κοινά για windows και Ubuntu (και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση είναι περιττό...).

Και ομως υπαρχει λογος και δεν ειναι καθολου περιτο.
Βεβαια, απο εκει και περα ο καθενας μπορει να κανει και παραπανω απο ενα επιπλεον partition, ή ακομα και αν θελει να μην κανει και κανενα, οπως αναφερεις, αν πιστευει πως θα του ειναι περιτο. :thumbup:
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 11 Αύγ 2014, 16:43

George Pantelis έγραψε:Αρα, χάνεις το πλεονέκτημα να έχεις ξεχωριστό / home

Το πλεονέκτημα του ξεχωριστού /home partition έγκειται στην περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε επανεγκατάσταση του λειτουργικού.
Αυτό όμως παρακάμπτεται με δύο τρόπους.

Ο ένας βρίσκεται σε αυτόν εδώ τον οδηγό, όπου περιγράφεται η διαδικασία του πως να επανεγκαταστήσεις ένα λειτουργικό σύστημα (εννοείται κάνοντας καθαρή εγκατάσταση) ακόμη και αν δεν έχεις ξεχωριστό /home.

Κατά δεύτερο λόγο, το ίδιο το Live μέσο του Ubuntu προσφέρει την δυνατότητα να κάνεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού χωρίς να πειράξει τα αρχεία σου (δηλαδή αυτό που δείχνω στον οδηγό, αλλά αυτοματοποιημένα).
vagrale13 έγραψε:Και ομως υπαρχει λογος και δεν ειναι καθολου περιτο.

Προς το παρόν δεν μπορώ να σκεφτώ την περίπτωση χρήσης που αυτό θα εξυπηρετούσε όσο φυσικά μιλάμε για την περίπτωση single boot.
Επειδή όμως υπάρχει πιθανότητα να μην έχω σκεφτεί κάποια υποπερίπτωση, θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να δούμε μια περίπτωση χρήσης όπου να είναι χρήσιμο κάτι τέτοιο σε single boot υπολογιστή με έναν μόνο δίσκο.

Κι εγώ βέβαια χρησιμοποιώ ένα ξεχωριστό διαμέρισμα (μάλλον έναν ολόκληρο δίσκο) σε ένα τρίτο mountpoint, αλλά αυτό είναι χρήσιμο μόνο και μόνο επειδή:
  • Δεν έχω μόνο ένα λειτουργικό, αλλά περισσότερα, οπότε είναι καλό να υπάρχει ένας κοινός χώρος αποθήκευσης αντί να προσπαθείς να θυμηθείς που έσωσες τι.
  • Ο δίσκος που φιλοξενεί τα λειτουργικά συστήματα είναι μικρός.
Αλλά και πάλι μιλάμε για ξεχωριστό δίσκο. Σε ένα laptop (και συγκεκριμένα σε αυτό για το οποίο ρώτησε ο tronio) δεν ισχύει αυτό.

Γενικότερα πάντως, προσωπική μου άποψη είναι πως σε όσο λιγότερα partitions χωρίζεται ένας δίσκος, τόσο καλύτερα.
Όχι από άποψη αξιοπιστίας, αλλά από την άποψη πως ένα partition έχει σταθερό μέγεθος, οπότε πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα να μείνουμε κάπου από χώρο ενώ ο δίσκος συνολικά θα μπορούσε να χωρέσει άνετα περισσότερα πράγματα.

Για του λόγου το αληθές. ένα screenshot του Gparted μου:

Αν εξαιρέσουμε τα 2 "υποχρεωτικά" bios-grub και UEFI partitions (τα οποία δεν πιάνουν ούτε 1GB στο σύνολο), στο ένα και μοναδικό partition του δίσκου υπάρχουν 3 διανομές (Ubuntu, Debian, Arch) μαζί με τα /home τους, και ξέρω πως καμία από αυτές δεν θα γεμίσει μόνο το δικό της κομμάτι του δίσκου.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 11 Αύγ 2014, 18:31

Ευχαριστώ για την διαφωτιστική απάντηση Φίλιππε. Αν μου επιτρέπεις, 2 ερωτήσεις που μου βγήκαν από αυτήν.
1) Οταν λες...
fkol k4 έγραψε:το ίδιο το Live μέσο του Ubuntu προσφέρει την δυνατότητα να κάνεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού χωρίς να πειράξει τα αρχεία σου

...εννοείς μόνο επανεγκατάσταση της ίδιας έκδοσης λειτουργικού ή και αντικατάστασή της με μία νεώτερη;
2) Ποτέ δεν φανταζόμουν πώς σε ένα και μοναδικό partition μπορείς να περάσεις περισσότερες από μία διανομές!!! Πώς και δεν μπερδεύονται μεταξύ τους (ριζικά και αρχεία);. Πώς γίνεται η εγκατάσταση; Υπάρχει κάποιο tutorial;
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό tronio » 11 Αύγ 2014, 19:11

fkol k4,
ευχαριστώ θερμά γιά την άμεση βοήθεια, επίτρεψέ μου ωστόσο να επιμείνω ως προς
1) τον ιδανικό Πίνακα Κατατμήσεων σε ένα σύστημα με 4GB RAM και 320GB HDD, δηλαδή πόσες κατατμήσεις δημιουργώ και τί μέγεθος δίνω σε κάθε μια (χρειάζομαι swap;).
2) Πριν τη διαδικασία των κατατμήσεων τικάρω ή όχι το box για την εγκατάσταση λογισμικού από τρίτους; (Προσωπικά δεν θα το έκανα όπως δείχνει η εικόνα).
3) Μετά την εγκατάσταση, στις ρυθμίσεις των πηγών λογισμικού στις εικόνες είναι τικαρισμένα ΟΛΑ τα boxes. Δεδομένου ότι τον υπολογιστή τον ετοιμάζω για κάποιον
εντελώς αρχάριο ποιά παραλείπω;
Ευχαριστώ πολύ!
tronio
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Μάιος 2013, 17:27
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu Trusty Tahr 14.04Lts σε εικόνες

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 11 Αύγ 2014, 19:48

George Pantelis έγραψε:...εννοείς μόνο επανεγκατάσταση της ίδιας έκδοσης λειτουργικού ή και αντικατάστασή της με μία νεώτερη;

Υπάρχει δυνατότητα και για τα δύο νομίζω.
George Pantelis έγραψε:2) Ποτέ δεν φανταζόμουν πώς σε ένα και μοναδικό partition μπορείς να περάσεις περισσότερες από μία διανομές!!! Πώς και δεν μπερδεύονται μεταξύ τους (ριζικά και αρχεία);. Πώς γίνεται η εγκατάσταση; Υπάρχει κάποιο tutorial;

Γίνεται μόνο αν το partition είναι btrfs και εκμεταλλευτείς τη δυνατότητα να προσαρτάς subvolumes που βρίσκονται σε αυτό.
Πχ το εν λόγω partition έχει τα εξής:

Αυτοί δεν είναι όμως φάκελοι, αλλά subvolumes. Συμπεριφέρονται και σαν φάκελοι αλλά και σαν partitions και έχουν και κάποιες πρόσθετες δυνατότητες ακόμη.
Αυτή τη στιγμή γράφω από το λειτουργικό που βρίσκεται στον ArchLinux subvolume για παράδειγμα, διατηρώντας τη δυνατότητα να τον βλέπω και "από μέσα"
Κώδικας: Επιλογή όλων
[fkol-k4@archlinux ~]$ ls /
boot etc lib mnt proc run srv tmp var bin dev Files home lib64 opt root sbin sys usr

αλλά και "απ' έξω"
Κώδικας: Επιλογή όλων
[fkol-k4@archlinux ~]$ ls /mnt/SSD/ArchLinux/
boot etc lib mnt proc run srv tmp var bin dev Files home lib64 opt root sbin sys usr

και ταυτόχρονα να βλέπω και το Ubuntu
Κώδικας: Επιλογή όλων
[fkol-k4@archlinux ~]$ ls /mnt/SSD/Ubuntu_Trusty/
bin dev home lib media proc sbin tmp vmlinuz boot etc initrd.img lib32 mnt root srv usr vmlinuz.old
cdrom Files initrd.img.old lib64 opt run sys var


@ tronio
Καλώς :thumbup:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials