Πρόβλημα...  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Re: Πρόβλημα...

Δημοσίευσηαπό dim459 » 27 Αύγ 2014, 02:15

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, το πρόβλημα πρέπει να είναι στο κενό που υπάρχει ανάμεσα στις δύο λέξεις.
Είναι κακή ιδέα το σπαστό username.
Απ' ότι θυμάμαι (γιατί αυτή τη στιγμή κουτουλάω για να το ψάξω), σε τερματικό το κενό όταν πρέπει να δηλωθεί ως ενιαίο σύνολο ο λεκτικός συνδυασμός δηλώνεται με την ανάποδη κάθετο, αυτή που είναι δεξιά από τις αγκύλες στο πληκτρολόγιο, και επίσης δεν θυμάμαι αν μετά πατάς το space ή δεν το πατάς καθόλου.
Ψάξτο λίγο στο net και αν κανείς το έχει πρόχειρο ας το γράψει.
Επίσης πρόσεξε τα πεζά-κεφαλαία, στα unix συστήματα έχουν σημασία, δεν είναι όπως στα windows.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα...

Δημοσίευσηαπό dim459 » 27 Αύγ 2014, 02:23

Διάβασε το παρακάτω, το έχω αντιγράψει από μια απάντηση σε κάποιον που ρώταγε πως αλλάζει directory στο τερματικό, για να μπει σε φάκελλο με όνομα που αποτελείτο από δύο λέξεις και κενό μεταξύ τους, αλλά πρέπει να ισχύει και στην περίπτωσή σου :

Κώδικας: Επιλογή όλων
Space is a special character and gets interpret as one, so to use it in a filename use a backslash, escape sequence. All characters after a backslash is treated as a normal character.
So, to access a directory foo bar, use the command
Code:

cd foo\ bar

Or you can wrap the name inside single or double quotes
Code:

cd "foo bar" or 'foo bar'



Υποθέτω ότι πρέπει να το γράψεις :
Κώδικας: Επιλογή όλων
Agnwstos\ Agnwstou


ή να το βάλεις ανάμεσα στα quotes όπως ο τύπος παραπάνω.
Μην μπλεχθείς με το cd είναι εντολή για άλλα δουλειά, στο έγραψα μόνο για σκέλος που αφορά στο όνομα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα...

Δημοσίευσηαπό Learner » 27 Αύγ 2014, 04:02

Αν έχεις πρόβλημα με την σύνδεση του χρήστη, ακολούθα αυτή τη διαδικασία για να κάνεις ένα reset στο password.
Μέσα από την ίδια διαδικασία μπορείς να εγκαταστήσεις και τον οδηγό της nvidia(nvidia-current) - επίσης όταν τελειώσει η διαδικασία μην ξεχάσεις και την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo nvidia-xconfig
για την κάρτα σου, ίσως χρειάζεται.

Για να εγκαταστήσεις τον οδηγό όμως, θα χρειαστείς δίκτυο. Αυτό θα το πετύχεις αν στο μενού επιλογών πατήσεις την επιλογή Network και μετά πας στο Root και αφού κάνεις προσάρτηση το partition ως read/write θα εκτελέσεις την εντολή εγκατάστασης. (θα καταλάβεις όταν δεις το βίντεο).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα...

Δημοσίευσηαπό Ανδρέ@ς » 27 Αύγ 2014, 12:41

Λύθηκε το πρόβλημα!!! :)

Τελικά βλέποντας το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=gGm_98-R9TY , που πρότεινε ο Learner είδα ποιο ήταν το username και έκανα reset το password για να είμαι σίγουρος... μετά έκανα reboot και ακολούθησα τις οδηγίες του dim459, δηλαδή μόλις έφτασε στην login screen περίμενα να συνδεθεί στο internet. Μόλις συνδέθηκε πάτησα ctrl+alt+F1 και με έβγαλε στο τερματικό. Μετά έγραψα του username, πάτησα enter, έβαλα password πάτησα πάλι enter. Τα δέχτηκε και έβαλα με την εντολή sudo apt-get install nvidia-current, την επιβαιβέωσα με κωδικό και άρχισε να κατεβάζει και να εγκαταστεί τα drivers. Αφού τελείωσε έβαλα και την sudo reboot για επανεκκίνηση και όλα φόρτωσαν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα :clap:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά, σας είμαι υπόχρεος :D

ΥΓ: Την εντολή sudo nvidia-xconfig δεν την έπαιρνε αφού εγκαταστάθηκαν τα drivers(μου έβγαζε κάτι για λάθος διαδρομή αν θυμάμαι καλά) και την εγκατέλειψα...
ΓνώσειςLinux: ΧαμηλόΠρογραμματισμός: ΌχιΑγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 14.04.1 σε Quest XPAND
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 6300 │ RAM 1GB │ NVIDIA GeForce 7300 LE │ Κάρτα Ασύρματη - │ Κάρτα Buetooth - │ Κάρτα Ήχου - │ Οθόνη, ανάλυση: AccuSync LCD 73V, 1280x1024
Ανδρέ@ς
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 26 Αύγ 2014, 13:45
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα...

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 27 Αύγ 2014, 12:56

Καλωσόρισες λοιπόν! :clap:
Από περιέργεια, για να μαθαίνουμε κιόλας...το username ήταν 2 λέξεις με κενό ενδιάμεσα;
Αν ναι, η διαδικασία πληκτρολόγησής του στο τερματικό ποιά ήταν; Αυτή/ες που πρότεινε ο dim459;
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα...

Δημοσίευσηαπό Learner » 27 Αύγ 2014, 14:23

Ανδρέ@ς έγραψε:Την εντολή sudo nvidia-xconfig δεν την έπαιρνε αφού εγκαταστάθηκαν τα drivers(μου έβγαζε κάτι για λάθος διαδρομή αν θυμάμαι καλά) και την εγκατέλειψα

Δεν σου έβγαζε λάθος διαδρομή, σου έβγαζε ότι δεν υπάρχει το αρχείο και ότι δημιούργησε καινούριο. Έτσι είναι το default μήνυμα. Για να δεις στην πραγματικότητα αν λειτούργησε η nvidia-xconfig ή όχι, δες αν υπάρχει το αρχείο xorg.conf στη διαδρομή /etc/X11/.

Αν υπάρχει, λειτούργησε η εντολή, αν όχι τότε όντως πήγε κάτι στραβά.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα...

Δημοσίευσηαπό dim459 » 27 Αύγ 2014, 14:48

Όλα καλά λοιπόν και βεβαίως καλώς ήλθες !
Νομίζω ότι όταν εγκαθιστά τον κλειστό driver τρέχει ούτως ή άλλως από μόνο του την nvidia-xconfig και φτιάχνει το xorg.conf.
Συνήθως τη διαβάζω σε σελίδες με απαντήσεις σχετικές με debian, αλλά και εκεί την τρέχει μόνο του.
Δεν επιμένω, απλά έτυχε μια φορά να δώσω προσοχή στο τι έγραφε το τερματικό κατά την εγκατάσταση και είδα ότι την έτρεχε.

Όλη η σειρά 7χχχ της nvidia δεν δουλεύει καλά με τον ανοιχτό driver nouveau. Όσες φορές την έχω πετύχει είτε φορτώνει μεν γραφικό περιβάλλον αλλά σέρνεται, είτε δεν το φορτώνει καθόλου.
Υπήρξαν εποχές που δεν δούλευε καλά ούτε με τον κλειστό (το έχω ξαναγράψει, κάπου στην αποθήκη βρίσκεται μια ξηλωμένη, αφού πρώτα μου έσπασε να νεύρα).
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα...

Δημοσίευσηαπό Ανδρέ@ς » 27 Αύγ 2014, 15:21

Καταρχάς καλώς σας βρήκα!

Από περιέργεια, για να μαθαίνουμε κιόλας...το username ήταν 2 λέξεις με κενό ενδιάμεσα;
Αν ναι, η διαδικασία πληκτρολόγησής του στο τερματικό ποιά ήταν; Αυτή/ες που πρότεινε ο dim459;

Όχι δεν ήταν δυο λέξεις μία ήταν, απ' ότι φαίνεται δεν θα γινότανε να βάλω δύο και έβαλα μια και δεν το θυμάμαι... :problem:


Δεν σου έβγαζε λάθος διαδρομή, σου έβγαζε ότι δεν υπάρχει το αρχείο και ότι δημιούργησε καινούριο. Έτσι είναι το default μήνυμα. Για να δεις στην πραγματικότητα αν λειτούργησε η nvidia-xconfig ή όχι, δες αν υπάρχει το αρχείο xorg.conf στη διαδρομή /etc/X11/.

Learner τώρα που το λες, κοίταξα την διαδρομή και όντως το αρχείο xorg.conf υπάρχει, οπότε η sudo nvidia-xconfig δούλεψε, απλά δεν το πήρα χαμπάρι :)
ΓνώσειςLinux: ΧαμηλόΠρογραμματισμός: ΌχιΑγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 14.04.1 σε Quest XPAND
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 6300 │ RAM 1GB │ NVIDIA GeForce 7300 LE │ Κάρτα Ασύρματη - │ Κάρτα Buetooth - │ Κάρτα Ήχου - │ Οθόνη, ανάλυση: AccuSync LCD 73V, 1280x1024
Ανδρέ@ς
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 26 Αύγ 2014, 13:45
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα