Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό migf1 » 06 Οκτ 2014, 10:25

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για το feedback!

Learner έγραψε:
:clap:

...
Τελικά (όπως φαίνεται και στην παραπάνω εικόνα) το Light Blue Small είναι το αγαπημένο μου :thumbup:

Πολύ ωραίο φαίνεται! Χαίρομαι :)

Υπάρχουν βέβαια κάτι θεματάκια σε αυτή την πρώτη έκδοση των themes (πέρα δηλαδή από το πρόβλημα με το relative path). Για παράδειγμα, το πλάτος της μπάρας κύλισης μου έχει ξεφύγει και είναι ίδιο με τα μη Small θέματα. Έχει κι άλλα τέτοια θεματάκια (με περιθώρια κλπ) η έκδοση 1.0.1. Τα έχω ήδη διορθώσει στην έκδοση 1.0.3 με την οποία ασχολούμαι αυτόν τον καιρό.
...
migf1 έγραψε:Αν δεν σου κάνει κόπο, κάνε του μια δοκιμή κι εσύ και πες μου αν διορθώνει το πρόβλημα, οπότε αν είναι να το ανεβάσω και στην σελίδα του DA (πριν το ενσωματώσω στην νέα έκδοση των themes που έχω ξεκινήσει να φτιάχνω).


Προσωπικά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Δηλαδή, δεν έτυχε κάποια φορά να μην ανοίξει το Gimp, αλλά για να το λες εσύ (που έφτιαξες και τα θέματα) κάτι θα ξέρεις. Είδα το script και το έτρεξα (έτρεξε κανονικά) χωρίς πρόβλημα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.


Δηλαδή σου τρέχουν κανονικά τα themes και χωρίς να έχεις εφαρμόσει το fix; Εμένα γιατί μου χτυπάνε; Τι κουφό είναι πάλι αυτό; :(
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό migf1 » 06 Οκτ 2014, 10:38

EDIT:

Λες να φταίει το ότι το 12.04LTS το έχω στήσει με wubi;

Αν δοκιμάσουν τα themes κι άλλα παιδιά με κανονικές εγκαταστάσεις Ubuntu, ας με ενημερώσουν please σχετικά σε αυτό το νήμα.
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό Learner » 06 Οκτ 2014, 17:12

migf1 έγραψε:EDIT:

Λες να φταίει το ότι το 12.04LTS το έχω στήσει με wubi;

Αν δοκιμάσουν τα themes κι άλλα παιδιά με κανονικές εγκαταστάσεις Ubuntu, ας με ενημερώσουν please σχετικά σε αυτό το νήμα.


Ξέχασα να σου πω, δεν το δοκιμάζω σε Ubuntu ( :lol: ) , δες την υπογραφή μου (είναι πάντα ενημερωμένη).

Σε Debian και Arch που το έχω, λειτουργεί μια χαρά , και με το fix και χωρίς. Αλλά αφού το fix ΙΣΩΣ χρειαστεί και αφού δεν δημιουργεί κάποιο έξτρα πρόβλημα, δώσε το από default (ίσως μέσα στον installer που θα φτιάξεις), αυτή είναι η γνώμη μου.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Οκτ 2014, 20:44

migf1 έγραψε:EDIT:

Λες να φταίει το ότι το 12.04LTS το έχω στήσει με wubi;

Αν δοκιμάσουν τα themes κι άλλα παιδιά με κανονικές εγκαταστάσεις Ubuntu, ας με ενημερώσουν please σχετικά σε αυτό το νήμα.


Σε 14.10 λειτουργούν κανονικά με απλή αντιγραφή στο ~/.gimp-2.8/themes/ όπως περιγράφεις:

Μήπως φταίει η έκδοση του GIMP που έχει το 12.04; Έχεις δοκιμάσει το PPA για το GIMP;

** Πάντως, είναι όντως εξαιρετική δουλειά, μπράβο!! Αν και γενικότερα δεν είμαι φίλος του theming και των διαφόρων skins, ειδικά αυτό το Light Teal το βρίσκω απίστευτα όμορφο και μάλλον θα μείνει από εδώ και πέρα!!
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό migf1 » 06 Οκτ 2014, 22:19

Χίλια ευχαριστώ παιδιά για το feedback, και για τα καλά λόγια επίσης!

Μάλλον θα φταίει που είναι με wubi, δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση. Αρχικά δοκίμασα με Gimp 2.8.2 που έχει στα αποθετήριά του το Ubuntu 12.04. Μετά όμως έστησα το Gimp 2.8.14 (το latest δηλαδή) και πάλι τα ίδια.

Πάντως πολύ χαίρομαι που τελικά σας δουλεύει χωρίς το fix! Γιατί με είχε πάρει από κάτω!

Αν βρεθούν κι άλλα παιδιά να δοκιμάσουν και σε άλλες εκδόσεις του Ubuntu (ή και σε άλλες διανομές) ας ενημερώσουν σχετικά σε αυτό εδώ το νήμα.

Και πάλι σας ευχαριστώ παιδιά!
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό Learner » 06 Οκτ 2014, 23:27

Κάνε αν θέλεις μια επεξεργασία/update στο πρώτο ποστ και μάζεψε όλα τα θέματα εκεί (links - περιγραφές) , copy-paste δηλαδή από τα επόμενα, απλά να είναι μαζεμένα στο πρώτο ποστ (έστω και σε spoiler).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό migf1 » 06 Οκτ 2014, 23:53

Ποια "όλα τα θέματα" εννοείς; Είναι ήδη όλα μαζεμένα στη σελίδα του deviantART, για την οποία υπάρχει ήδη λινκ στο αρχικό ποστ (εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν σε κατάλαβα).
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 07 Οκτ 2014, 00:20

migf1 έγραψε:Ποια "όλα τα θέματα" εννοείς; Είναι ήδη όλα μαζεμένα στη σελίδα του deviantART, για την οποία υπάρχει ήδη λινκ στο αρχικό ποστ (εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν σε κατάλαβα).

O Νίκος έκανε αυτή την ανάρτηση στη σελίδα της κοινότητας στο Google+, οπότε μάλλον εννοεί αν μπορείς να προσθέσεις στο 1ο ποστ και λίγα πράγματα (ή και φωτογραφίες) από όλα τα θέματα, ώστε να φαίνονται όλα μαζί σε όσους επισκέπτονται το θέμα από τον σύνδεσμο στην ανάρτηση.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό Learner » 07 Οκτ 2014, 00:55

fkol k4 έγραψε:
migf1 έγραψε:Ποια "όλα τα θέματα" εννοείς; Είναι ήδη όλα μαζεμένα στη σελίδα του deviantART, για την οποία υπάρχει ήδη λινκ στο αρχικό ποστ (εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν σε κατάλαβα).

O Νίκος έκανε αυτή την ανάρτηση στη σελίδα της κοινότητας στο Google+, οπότε μάλλον εννοεί αν μπορείς να προσθέσεις στο 1ο ποστ και λίγα πράγματα (ή και φωτογραφίες) από όλα τα θέματα, ώστε να φαίνονται όλα μαζί σε όσους επισκέπτονται το θέμα από τον σύνδεσμο στην ανάρτηση.

Ναι, ακριβώς. Και ένα ίδιο στο γκρούπ της κοινότητας στο FB. Παραπέμπω στο πρώτο ποστ, αλλά αν κάποιος/α πάει εκεί δεν θα δει όλα τα θέματα που έχεις φτιάξει. Πρέπει να σκρολάρει, να ψάξει. Γι' αυτό αν μπορείς κάνε ένα edit στο πρώτο ποστ και μάζεψε όλα τα links και τα θέματα εκεί.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό migf1 » 07 Οκτ 2014, 13:26

Παιδιά χίλια ευχαριστώ και για το ενδιαφέρον, και για το feedback και για το promo και για όλα!

Λοιπόν το έκανα edit το 1ο ποστ, και όχι μόνο το έκανα edit, αλλά νομίζω το έφτιαξα σαν ελληνικό μίνι-εγχειρίδιο για τα θέματα :P Θα το βάλω και στην σελίδα στο DA ως προτεινόμενο μέρος για την ελληνική περιγραφή των θεμάτων, μαζί με το insomnia. Λίγο αργότερα όμως, γιατί θέλω να γράψω κι εκεί πέρα (στα αγγλικά προφανώς) περί του fix, wubi, κλπ.
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες