Καθαρισμός Ubuntu - script - log

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Re: Καθαρισμός Ubuntu - script - log

Δημοσίευσηαπό Learner » 12 Ιούλ 2015, 18:20

Th P έγραψε:Χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό τις εντολές καθαρισμού του medigeek που λέει στο τέλος "μην ξεχάσετε να ανανεώσετε τον apt".

Ναι, σωστά το λέει αυτό αλλά το λέει σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις την εντολή η οποία διαγράφει τις λίστες στο /var/lib/apt/lists/ , δηλαδή την παρακάτω
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo find /var/lib/apt/lists/ -type f -delete

Αυτή δεν περιέχεται στο script, οπότε και δεν χρειάζεται apt-get update.

Th P έγραψε:απ`ότι φαίνεται θα μείνει για περιοδική manual χρήση μόνο το sudo apt-get upgrade && sudo apt-get dist-upgrade

Αυτές οι δυο εντολές δεν είναι εντολές καθαρισμού του συστήματος αλλά maintain μπορούμε να πούμε. Αναβάθμιση πηγών λογισμικού και αναβάθμιση πακέτων λογισμικού με όποιο κόστος. Αυτό ακριβώς κάνει η dist-upgrade, με όποιο κόστος. Θα ήταν επικίνδυνο να την προσθέσει κάποιος σε αυτόματο script αυτή την εντολή(apt-get dist-upgrade).

Σε περίπτωση που θες να ξεχάσεις και τα updates του συστήματος, δηλαδή να τα κάνει αυτόματα για σένα, υπάρχει ήδη ο μηχανισμός και είναι έτοιμος. Λέγεται unattended upgrades.
Δες εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=u8V4FjrIXsU
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Καθαρισμός Ubuntu - script - log

Δημοσίευσηαπό Th P » 12 Ιούλ 2015, 20:59

Έχεις δίκιο οι sudo apt-get update και sudo apt-get dist-upgrade δεν είναι εντολές καθαρισμού,
απλά εγώ τις έχω σώσει μαζί με τις υπόλοιπες (και διάφορες άλλες) σε αρχείο .txt που ονόμασα "Συντήρηση"
και τις χρησιμοποιώ όταν χρειάζεται (τις πιο σύνθετες με copy-paste) στο τερματικό ανάλογα με την περίπτωση.
Αναλυτικότατος ο συνφορουμίτης Salih Emin και μπράβο του για τον οδηγό,
αλλά μάλλον θα μείνω στο manually upgrade - dist-upgrade επειδή σου δίνει την δυνατότητα ελέγχου των αναβαθμίσεων.

Πάντως από το 2009 και μέχρι τώρα (απ`όσο θυμάμαι δηλαδή) δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την dist-upgrade.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Καθαρισμός Ubuntu - script - log

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 12 Ιούλ 2015, 21:17

Th P έγραψε:Πάντως από το 2009 και μέχρι τώρα (απ`όσο θυμάμαι δηλαδή) δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την dist-upgrade

Επίσης και εγώ, αρκεί να μην είναι ενεργοποιημένα τα proposed.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron