Προεπισκοπήσεις video και pdf σε KDE Plasma 5  Το θέμα επιλύθηκε

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Προεπισκοπήσεις video και pdf σε KDE Plasma 5  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό dim459 » 22 Απρ 2016, 19:38

Εγκατέστησα την 16.04 του Kubuntu ήδη από τότε που ήταν beta.
Ένα πρόβλημα ήταν ότι με τον νέο dolhpin δεν υπήρχαν προεπισκοπήσεις σε video και pdf, παρότι τα kffmpegthumbnailer και kdegraphics-thumbnailers ήταν εγκατεστημένα.
Συγκεκριμένα για τα μεν video δεν υπήρχε καθόλου επιλογή στις ρυθμίσεις του dolphin για προεπισκόπηση, για τα δε pdf υπήρχε αλλά δεν λειτουργούσε.
Στα repos δεν υπάρχουν οι νεώτερες εκδόσεις των παραπάνω πακέτων, οι οποίες δουλεύουν με τον νέο dolphin.
Μία λύση ήταν να χρησιμοποιηθεί ο dolphin4, αντί για τον νέο, η οποία δεν μ' ενδιέφερε.
Αφότου δεν λύθηκε το πρόβλημα και κατόπιν της επίσημης κυκλοφορίας της 16.04, βαρέθηκα να περιμένω και είπα να τα περάσω μόνος μου.
Για όποιον ενδιαφέρεται γίνεται ως εξής (δεν είναι δική μου εξυπνάδα, απλά τα βρήκα και τα παραθέτω χάριν ευκολίας) :
Κατ' αρχάς εγκαθιστούμε τα παρακάτω πακέτα τρέχοντας :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install git build-essential cmake extra-cmake-modules kio-dev pkg-config libavformat-dev libavcodec-dev libswscale-dev

Κατόπιν για τις προεπισκοπήσεις video τρέχουμε μια-μια τις παρακάτω εντολές :
Κώδικας: Επιλογή όλων
git clone git://anongit.kde.org/ffmpegthumbs

cd ffmpegthumbs

git checkout origin/frameworks

mkdir -p builddir

cd builddir && cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=$(kf5-config --prefix) -DCMAKE_BUILD_TYPE=Release -DKDE_INSTALL_USE_QT_SYS_PATHS=ON

sudo make install

Για τις προεπισκοπήσεις pdf τρέχουμε μια-μια τις παρακάτω εντολές :
Κώδικας: Επιλογή όλων
git clone git://anongit.kde.org/kdegraphics-thumbnailers

cd kdegraphics-thumbnailers

git checkout origin/frameworks

mkdir -p builddir

cd builddir && cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=$(kf5-config --prefix) -DCMAKE_BUILD_TYPE=Release -DKDE_INSTALL_USE_QT_SYS_PATHS=ON

sudo make install

Αφού κάνουμε ένα reboot, στον dolphin θα βρούμε όλες τις επιλογές προεπισκοπήσεων, οι οποίες πλέον θα δουλεύουν κανονικά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Προεπισκοπήσεις video και pdf σε KDE Plasma 5

Δημοσίευσηαπό malos » 23 Απρ 2016, 23:25

Να σε ρωτήσω. Θυμάσαι στην επιλογή φάκελος για τη μορφή της επιφάνειας εργασίας ή στο plasmoid "προβολή φακέλου", είχε την επιλογή Κλικ για την προβολή φακέλου. Μπορούσες να έχεις την επιλογή με το ποντίκι πάνω από το φάκελο να σου βγάζει σε popup προεπισκόπηση των περιεχομένων το φακέλου.

Σήμερα υπάρχει αυτό ή το καταργήσανε;

Επίσης στο εφέ του κύβου επιφάνειας εργασίας μπορούσες να έχεις διαφορετικές εικόνες. Κάποια στιγμή είδα ότι καταργήθηκε (νομίζω από την 15.04). Σήμερα πως είναι τα πράγματα με αυτό το θέμα;
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1221
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Προεπισκοπήσεις video και pdf σε KDE Plasma 5

Δημοσίευσηαπό dim459 » 24 Απρ 2016, 13:16

Για την πρώτη ερώτηση, στη 16.04 δεν το κάνει, κατ' αυτόν τον τρόπο δείχνει pop up προεπισκοπήσεις μόνο στο κάτω panel (στο mint που είχα πριν με πλάσμα 4.χ το έκανε). Δεν έχω πολυψάξει τα desktop effects από το system settings, αλλά από μια πρόχειρη ματιά επ' ευκαιρία της ερώτησής σου δεν βρήκα κάτι σχετικό. Πάντως από τις ρυθμίσεις του folder preview δεν αλλάζει κάτι.
Για τον κύβο δεν μπορώ να σου απαντήσω, δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, γενικώς ποτέ δεν έχω παραπάνω από ένα desktop.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Προεπισκοπήσεις video και pdf σε KDE Plasma 5

Δημοσίευσηαπό malos » 25 Απρ 2016, 11:21

Κάτι άλλο βρε λίγο άσχετο (και λίγο σχετικό). Να βάλω οδηγούς nvidia; Βλέπω ότι δεν είναι κανένανς εγκατεστημένος. Επίσης δεν βλέπω και το εφαρμογάκι για τους ιδιοταγείς οδηγούς.
Δεν θυμάμαι.... νομίζω το λέγανε jockey-κάτι. Γιατί δεν το έχει άραγε;
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1221
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Προεπισκοπήσεις video και pdf σε KDE Plasma 5

Δημοσίευσηαπό dim459 » 25 Απρ 2016, 20:38

OK, μου φαίνεται ότι ψάχνεις ότι εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ, χεχχχε...
Λοιπόν για την εφαρμογή πας System settings->Driver manager.
Απ' ότι βλέπω όμως δεν λειτουργεί, μένει διαρκώς στο "collecting information" και υπάρχει και σχετικό bug.
Αν οπωσδήποτε θέλεις να σου προτείνει το σύστημα κάποιον driver, δες ένα workaround εδώ :
http://askubuntu.com/questions/761429/kubuntu-16-04-driver-mananger-broken
Προσωπικώς με nvidia θα έβαζα τον κλειστό οδηγό (υποθέτω θα δοκίμαζα πρώτα τον 361, δεν ξέρω ποια κάρτα έχεις).
Βεβαιώσου ότι ξέρεις να τον αφαιρέσεις από κονσόλα, αν κάτι δεν πάει καλά και δεν έχεις εικόνα, οπότε θα χρειαστείς να σκοτώσεις το γραφικό περιβάλλον για να τον βγάλεις, πχ κάτι σαν :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get remove --purge nvidia*


Off topic:
Εντάξει, αν και το έχω ξαναγράψει, θα την πω την κακία μου, δεν μπορώ...
Τα τελευταία χρόνια, μόλις πρωτοκυκλοφορεί το ubuntu και ειδικώς το kubuntu, έχει κάτι από living on the wild side.
Όλο αυτό το thread μάλλον δεν θα υπήρχε σε linux mint...
Και για να εξηγούμαι, το θέμα με τις προεπισκοπήσεις δεν είναι καινούριο, απ' ότι διάβαζα υπάρχει ήδη από την 15.10.
Ομοίως και το θέμα με την έλλειψη εικονιδίων στον dolphin όταν τον τρέχεις σαν root με kdesudo dolphin.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι θέματα μεγάλης σημασίας ή προτεραιότητας, αλλά είναι ελαφρώς άκομψο να "αμολάς" μια lts με προβλήματα γνωστά εδώ και μήνες, ειδικά όταν όπως φαίνεται από τα παραπάνω οι λύσεις και τα απαραίτητα πακέτα υπάρχουν.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Προεπισκοπήσεις video και pdf σε KDE Plasma 5

Δημοσίευσηαπό malos » 26 Απρ 2016, 00:23

Σωστά τα λες. Σα δεν ντρέπονται και λιγάκι!
Διάβασα κι εγώ για το bug αλλά και για τις μαύρες οθόνες μετά από εγκατάσταση nvidia. Θα το αφήσω έτσι απλά. Έχει ωραία εμφάνιση πάντως, φουτουριστική. :D
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1221
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization

cron