Vtiger 6 Ελληνική Μετάφραση

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Vtiger 6 Ελληνική Μετάφραση

Δημοσίευσηαπό CORTEXlinux » 04 Απρ 2014, 12:47

Καλημέρα σας

Είμαι στην ευχάριστη θέσει να σας ανακοινώσω την διαθεσιμότητα της Ελληνικής μετάφρασης του Vtiger 6. Το Vtiger, για όσους δεν το γνωρίζουν ανήκει στην κατηγορία των εταιρικών λογισμικών CRM
(Διαχείριση πελατειακών σχέσεων ). Στην Ελλάδα, έχουμε εκτενής χρήση κυρίως εμπορολογιστικών λογισμικών ERP ενώ το κομμάτι διαχείρισης των πελατειακών σχέσεων δυστυχώς γίνεται συνήθως με έγγραφα
τύπου exel ή μέσω κάποιου λογισμικού ηλεκτρονικής αλληλογραφίας που διαθέτει και κατάλογο επαφών. Το κενό αυτό το καλύπτουν τα CRM και το Vtiger είναι το κορυφαίο ανοιχτού κώδικα λογισμικό στην κατηγορία αυτή.

Αυτή τη στιγμή έχει εκδοθεί η Vtiger 6 με ανανεωμένη εμφάνιση και κάποιες επιπλέον λειτουργίες. Έτσι στις 13 Φεβρουαρίου ανέβασα στο Github (1) τον κώδικα που χρειάζεται μετάφραση και την επομένη, έστειλα email στην mailing list των προγραμματιστών του Vtiger προς ενημέρωση για την πρόθεσή μου να ξεκινήσω την μετάφραση της έκδοσης 6 του Vtiger. Αμέσως, εντός ολίγων ημερών επικοινώνησε μαζί μου ο Ματθαίος Σταύρου, ο οποίος είχε μεταφράσει μια παλιότερη έκδοση, ο Κώστας Παρασκευόπουλος και ο Δημήτρης Αναγνώστου.

Ξεκινήσαμε σιγά σιγά και σε διάφορα στάδια, ολοκληρώσαμε την μετάφραση του Vtiger 6. Συγκεκριμένα αυτή την στιγμή βρισκόμαστε σε Βeta (version 6.0.0-1800) οπότε και χρειαζόμαστε μερικές βδομάδες για ένα τελικό "φινίρισμα" ώστε να συμμαζέψουμε τυχών ατέλειες της μετάφρασης (ορθογραφικά, typos, γραμματική-συντακτική κλπ.). Για την επιτυχία του εγχειρήματος θα χρειαστούμε και την αρωγή όποιου επιθυμεί να συμμετάσχει στην βελτίωση της μετάφρασης. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη !

Για να βοηθήσετε, δεν απαιτείται καμία γνώση του Vtiger ούτε γνώσεις προγραμματισμού. Το μόνο που χρειάζεται είναι όρεξη για βοήθεια και ο browser του υπολογιστή σας και ένας λογαριασμός στο github.com

Αναλυτικότερα :
    Συνδεόμαστε στο λογαριασμό μας.
    Πηγαίνουμε στο αποθετήριο vtiger6-greek-translation (1)
    Επιλέγουμε το αρχείο που θέλουμε να επεξεργαστούμε, με κλικ επάνω στο όνομά του και μετά πατάμε “Edit”
    Αυτό θα δημιουργήσει ένα αντίγραφο του αποθετηρίου στον λογαριασμό μας και μπορούμε έτσι να αρχίσουμε την επεξεργασία
    Αφού τελειώσουμε την επεξεργασία, πάμε τέρμα κάτω και συμπληρώνουμε με λίγα λόγια το τι έχουμε κάνει για να μπορεί να υπάρχει ιστορικό αλλαγών και να μπορούν οι συνεργάτες να βλέπουν πού έγιναν αλλαγές. Έπειτα πατάμε “Propose File Chage”
    Και μετά ξανά κλικ στο κουμπί “Send Pull request” για να αποσταλούν οι αλλαγές στον Admin για να τα ενσωματώσει στο κυρίως αποθετήριο
    Τελειώσαμε. Ο Admin θα ειδοποιηθεί και θα ενσωματώσει τις αλλαγές στον κύριο κορμό του κώδικα. Εμείς μπορούμε να συνεχίσουμε με άλλα αρχεία εκτελώντας τα ίδια βήματα.

Όπως βλέπετε η διαδικασία είναι πολύ απλή και γίνεται μέσα απο τον browser σας. Θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ προοιμίου όσους θα συμμετάσχουν στην βελτίωση της μετάφρασης αλλά και τους Ματθαίος Σταύρου (3), Κώστας Παρασκευόπουλος (4) και Δημήτρης Αναγνώστου (5), χωρίς την συμβολή των οποίων δεν θα μπορούσε να ολοκληρωθεί η μετάφραση σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα.

Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία η βοήθεια και αν χρειαστείτε.


(1) https://github.com/cerebrux/vtiger6-greek-translation
(2) http://vtiger-crm.2324883.n4.nabble.com ... d9414.html
(3) http://mstavrou.com/
(4) https://www.linkedin.com/in/kparaskevopoulos
(5) https://plus.google.com/u/0/111066807148146389356/posts
Άβαταρ μέλους
CORTEXlinux
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Ιουν 2008, 14:15
Launchpad: salih-emin
IRC: salih-emin
Εκτύπωση

Re: Vtiger 6 Ελληνική Μετάφραση

Δημοσίευσηαπό the_eye » 05 Απρ 2014, 14:16

Μπράβο παιδιά είναι εξαιρετική δουλειά. Το vtiger είναι από τα κορυφαία του είδος του.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Vtiger προβλημα

Δημοσίευσηαπό iakxos » 07 Ιουν 2017, 16:03

Καλησπέρα σε ολη τη κοινότητα . Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το Vtiger. ίσως να μην έχω επιλέξει το καταλληλότερο μέρος εδώ μέσα για το θέμα μου όποτε κ σας ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Απλά δε ξέρω που να ξεκινήσω μια νέα κουβέντα. Μετα από μια ζημία στον υπολογιστή μου αναγκάστηκα να κάνω format κατά συνέπεια να χάσω ότι είχα μέσα .Θα ήθελα λοιπον να με βοηθήσετε πως θα μπορέσω να επαναφέρω το vtiger με όλες τις εγγραφές που έχω κάνει?? Επίσης πως θα μπορέσω να κάνω backup κ restore στο καινούργιο vtiger? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
iakxos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Ιουν 2017, 15:24
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις