Ποιο ubuntu για την κάρτα γραφικών μου;

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

Ποιο ubuntu για την κάρτα γραφικών μου;

Δημοσίευσηαπό babaliaris » 25 Σεπ 2017, 18:32

Καλησπέρα.

Λόγο του ότι στην σχολή μου έχουμε ένα project στο οποίο πρέπει να φτιάξουμε το λειτουργικό unix πρέπει αναγκαστικά να δουλέψω σε linux environment για να υποστηρίζονται τα system calls που θα χρησιμοποιήσουμε στον κώδικα μας. Εγώ είμαι χρήστης των Windows και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από linux.

Τέλος πάντων, έκανα εγκατάσταση σήμερα το ubuntu 16.0.4 και προσπαθούσα να βρω πως να κάνω εγκατάσταση τους drivers για την κάρτα γραφικών μου. Ακολούθησα πάρα πολλούς οδηγούς αλλά τίποτα! Μετά βρήκα μια πληροφορία που έλεγε ότι μπορεί η συγκεκριμένη διανομή ubuntu να μην υποστηρίζεται από τους κατασκευαστές της κάρτας και ειδικά αυτοί που που θέλουν να πάνε σε 16.0.4 πρέπει να το προσέξουν αυτό.

Η κάρτα γραφικών μου είναι της σειράς: amd radeon r9 200 series

Να ξέρετε, έκανα απεγκατάσταση το ubuntu 16.0.4 (Το είχα βάλει dual boot με τα windows).

Γενικά, κάθε φορά που πήγαινα σε linux είχα αυτό το πρόβλημα με την κάρτα γραφικών και δεν μπορούσα επίσης να αλλάξω το resolution της οθόνης. Η οθόνη μου είναι full hd.

Αν και στην ουσία θέλουμε στο project να λειτουργούμε μόνο μέσω terminal, εγώ θέλω να τρέχω και το γραφικό περιβάλλον σωστά ίσως και κανένα παιχνιδάκι :D

Τι μου προτείνεται να κάνω;

Ευχαριστώ. (Μην βλέπεται κάτω την υπογραφή, είναι παλιά)
1) Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2) Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-58-generic-pae 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-29-generic-pae
3) AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 3600+ ‖ RAM 2013 MiB ‖ Gigabyte M57SLI-S4 -
4) Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442] {fglrx_pci}
5) eth0: nVidia MCP55 Ethernet [10de:0373] (rev a3) ⋮ wlan0: 148f:3070 Ralink Technology, Corp. RT2870/RT3070 Wireless Adapter
Άβαταρ μέλους
babaliaris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Απρ 2013, 15:11
Τοποθεσία: Νέα Τένεδος Χαλκιδικής
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu για την κάρτα γραφικών μου;

Δημοσίευσηαπό konnn » 25 Σεπ 2017, 22:51

Μεταφέρθηκε στην κατάλληλη ενότητα

1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu για την κάρτα γραφικών μου;

Δημοσίευσηαπό dim459 » 18 Οκτ 2017, 14:50

Παλιό μήνυμα, αλλά εν πάση περιπτώσει...
babaliaris έγραψε:έκανα εγκατάσταση σήμερα το ubuntu 16.0.4 και προσπαθούσα να βρω πως να κάνω εγκατάσταση τους drivers για την κάρτα γραφικών μου

Αν εννοείς τον catalyst, δηλαδή τον κλειστό driver της amd, δεν μπορείς να τον βάλεις στη συγκεκριμένη έκδοση, θα πρέπει να επιλέξεις την προηγούμενη long term supported, την 14.04.χχ ή κάποια διανομή linux που να βασίζεται σε αυτή όπως linux mint 17.xx.
Στο σύστημα υπάρχουν δύο προεγκατεστημένοι open source drivers για τις AMD, oι radeon και amdgpu, οι οποίοι χρησιμοποιούνται ανάλογα με το τσιπάκι της κάρτας (ο δεύτερος για τις νεώτερες).
Εδώ και χρόνια οι amd λειτουργούν καλά με τους ανοιχτούς οδηγούς, ίσως κάποιες συγκεκριμένες κάρτες να απέδιδαν σχετικά καλύτερα με τον catalyst, αλλά αυτό κρίνεται ανά περίπτωση.
Έχω στο pc την HD 6450 με 16.04 και δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την ανάλυση 1920 Χ 1080, υποθέτω από τις ρυθμίσεις μπορείς να την αλλάξεις, δεν μπορώ να γίνω πιο λεπτομερής διότι τρέχω άλλο γραφικό περιβάλλον από το default (KDE) και διαφέρουν.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV

cron