us - gr ή σημαιάκια χώρας

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

us - gr ή σημαιάκια χώρας

Δημοσίευσηαπό mpoyk » 13 Νοέμ 2019, 12:51

Φίλοι μου, έχω κανα δύο ερωτήσεις. α) Στο live cd ubuntu η γλώσσα για το πληκτρολόγιο εμφανίζεται με σημαιάκια (us = σημαία Αμερικής και gr = σημαία Ελλάδος). Μόλις εγκαταστήσω το ubuntu, η αναφορά στο πληκτρολόγιο γίνεται με το αρκτικόλεξο (us or gr). Πως θα μπορούσα να το κάνω να δείχνει πάλι σημαίες;
β) Εγκαθιστώντας το ubuntu στον SSD των Windows σε ξεχωριστό partition, κάποιο λάθος έκανα και δεν είχα ούτε Windows, δηλ έκανα /home σε άλλο δίσκο HDD και έδωσα να γραφτεί ο boot sector του ubuntu στο SSD των Windows. Αποτέλεσμα στο Bios να βλέπω τον Windows SSd αλλά όχι τον ubuntu. Η σύνθεσης είναι δύο HDD και ένας SSD με Intel celeron G3930, ram 8 gb και κάρτα Geforce 210. Παρακαλώ κάθε βοήθεια δεκτή.
mpoyk
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2019, 12:19
Εκτύπωση

Re: us - gr ή σημαιάκια χώρας

Δημοσίευσηαπό Maras » 14 Νοέμ 2019, 17:58

Ποιά έκδοση Ubuntu χρησιμοποιείς (πχ 18.04, 19.04, 19.10 κτλπ) και ποια flavor (Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu κτλπ)?
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: us - gr ή σημαιάκια χώρας

Δημοσίευσηαπό mpoyk » 15 Νοέμ 2019, 17:01

Συγνώμη, τα σημαιάκια αντί (us - gr) ήταν στο linux-mint 19.1 και όχι στο ubuntu όπως έγραψα στο μήνυμα μου. Τώρα σκοπεύω να εγκαταστήσω ξανά το ubuntu (Ubuntu) 18.04 σε 2ο SSD (στον 1ο SSD έχω τα Windows 8.1). Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κάνω απλή εγκατάσταση στον 2ο SSD, μετά μπορώ να αλλάξω το /home, αντί να είναι στον SSD να είναι στον HDD και πως μπορεί να γίνει αυτό;
mpoyk
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2019, 12:19
Εκτύπωση

Re: us - gr ή σημαιάκια χώρας

Δημοσίευσηαπό Maras » 15 Νοέμ 2019, 18:27

Το προτιμότερο είναι να το κάνεις κατά την διαδικασία της εγκατάστασης, όπου στο βήμα που θα ζητήσει το μέρος που θα εγκατασταθούν το ubuntu, εσύ θα επιλέξεις something else, και θα φτιάξεις χειροκίνητα τα διαμερίσματά σου.
Δες και την πρώτη απάντηση : https://askubuntu.com/questions/1152491/home-on-a-separated-partition-in-ubuntu-18-04
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: us - gr ή σημαιάκια χώρας

Δημοσίευσηαπό dim459 » 16 Νοέμ 2019, 12:24

mpoyk έγραψε:τα σημαιάκια αντί (us - gr) ήταν στο linux-mint 19.

mpoyk έγραψε:Τώρα σκοπεύω να εγκαταστήσω ξανά το ubuntu (Ubuntu) 18.04

Αν σε ενδιαφέρουν διάφορες τέτοιες "ομορφιές" αλλά και μια πιο κλασσική εκδοχή desktop, μπορείς να δοκιμάσεις και Kubuntu 18.04, τουλάχιστον από το live.
Θεωρείται ως έχον μεγαλύτερες απαιτήσεις σε πόρους (κατά πάσα πιθανότητα όχι πια), ίσως το βασικότερο μειονέκτημά του για αρχάριους είναι ο σαφώς μικρότερος αριθμός χρηστών που επιλέγει KDE και η κατά συνέπεια μικρότερη βάση απαντήσεων σε πιθανά ερωτήματα-προβλήματα.
Κατά τα λοιπά είναι σαφώς πιο παραμετροποιήσιμο περιβάλλον εργασίες, με άπειρες ρυθμίσεις, το οποίο είναι και καλό και κακό, ανάλογα με το αν έχεις όρεξη ή όχι να ασχοληθείς μαζί του.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Εγκατάσταση Ubuntu σε άλλο SSD

Δημοσίευσηαπό mpoyk » 16 Νοέμ 2019, 21:49

Φίλοι μου, έχω δύο SSD και στον 1o (Sda) έχω τα windows 8.1 και στον 2ο SSD (sdb) (εγκατέστησα το ubuntu 18.04 bionic κάτι, κάνοντας partitioning (swap =4gb - home = 10 gb - σύστημα = 30 gb και στην εγκατάσταση των ubuntu, σε ερώτηση σε ποιό δίσκο να γράψει το boot, διάλεξα τον 2o SSD (sdb)). ΠΡΟΒΛΗΜΑ:....Στην επανεκκίνηση μου βγάζει grub:\ και δεν γνωρίζω τι να κάνω. Με ctrl - Alt - Del κάνω επανεκκίνηση και μπαίνω στο Bios οπου βρίσκω το ubuntu στο δίσκο (P2: ubuntu -intenso sata III) και τα Windows στον δίσκο (P0: windows intenso sata III). Κάνοντας την αλλαγή με 1ο τον δίσκο (P0) και εκκίνηση ανοίγουν τα Windows, αν επιλέξω τον δίσκο (P2) ανοίγουν το ubuntu. Τι έκανα λάθος και τι πρέπει να κάνω για να έχω το menu επιλογής συστήματος εκκίνησης.
mpoyk
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2019, 12:19
Εκτύπωση

Re: us - gr ή σημαιάκια χώρας

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 16 Νοέμ 2019, 23:50

Δοκίμασε αυτά που λέει εδώ viewtopic.php?f=9&t=9294
Προτείνω να ξεκινήσεις από την δεύτερη μέθοδο αφού μπεις πρώτα στο ubuntu.
Όταν τελειώσεις φτιάχνουμε και τα σημαιάκια.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα