πως θα σώσω τα settings του guvcview  Το θέμα επιλύθηκε

...εφαρμογές για οτιδήποτε άλλο

Συντονιστής: konnn

πως θα σώσω τα settings του guvcview

Δημοσίευσηαπό bobptz » 09 Ιουν 2020, 17:32

Καλησπέρα

Πως θα σώσω τα settings που βάζω στο guvcview ? Πχ συχνότητα 50Hz, ζοομ στην κάμερα κτλ.

Βρήκα αυτό το thread, αλλά δε κατάλαβα πως το έκανε:
https://sourceforge.net/p/guvcview/disc ... /c1f7c13a/

Χρειάζεται να βάλω κι άλλο λογισμικό, το uvcdynctr ?
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: πως θα σώσω τα settings του guvcview

Δημοσίευσηαπό Maras » 09 Ιουν 2020, 17:46

Σύμφωνα με τη σελίδα που δείχνεις, δεν χρειάζεται άλλο λογισμικό.
Απλά θα κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις και θα τις σώσεις από τα Settings > Save profile.
Έτσι θα δημιουργηθεί ένα αρχείο με το όνομα default.gpfl σε κάποιο μονοπάτι που θέλεις.
Στη συνέχεια άνοιξε τερματικό και δώσε :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo gedit /usr/share/applications/guvcview.desktop

βρες την γραμμή Exec και άλλαξέ την από :
Κώδικας: Επιλογή όλων
Exec=guvcview

σε
Κώδικας: Επιλογή όλων
Exec=guvcview -p /μονοπάτι/για/το/default.gpfl
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: πως θα σώσω τα settings του guvcview

Δημοσίευσηαπό bobptz » 09 Ιουν 2020, 18:07

@Maras

Αν κατάλαβα καλά, οι οδηγίες που δίνεις είναι ώστε όποτε ανοίγει το guvcview, να θυμάται τα settings που είχε σώσει την τελευταία φορά, σωστά?

Δεν ήμουν ξεκάθαρος, εγώ χρειάζομαι και κάτι παραπάνω. Τα settings αυτά να είναι μόνιμα για όλο το σύστημα, για το Ubuntu. Δηλαδή όταν κάνω επανεκίνηση και μετά μπω σε Skype ή ΖΟΟΜ, να θυμάται αυτά τα settings. Να θυμάται πχ ότι η συχνότητα του ρεύματος είναι 50Hz.

Γίνεται αυτό?
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: πως θα σώσω τα settings του guvcview

Δημοσίευσηαπό Maras » 09 Ιουν 2020, 19:13

Αν κατάλαβα καλά, οι οδηγίες που δίνεις είναι ώστε όποτε ανοίγει το guvcview, να θυμάται τα settings που είχε σώσει την τελευταία φορά, σωστά?

Σωστά.
Για το skype αναφέρονται τα παρακάτω εδώ : https://help.ubuntu.com/community/Skype
Adjusting the camera in Skype

The Linux Skype client, while it seems to set reasonable defaults, does not offer any significant way to adjust brightness, contrast, backlight compensation etc. If you are using a uvcvideo based device (see lists at Linux UVC driver and tools) a handy way is to use the guvcview utility, which opens your webcam and allows you to fiddle with the common settings. These settings (mostly) remain when you close it and open a Skype video preview (in the Options | Video Devices menu) or make a video call. (Note that you cannot have Skype and guvcview reading the camera video stream at the same time.) Install the "guvcview" package in the normal way for this.

Or, if you want to tweak settings live during a preview or call, use the "uvcdynctrl" command-line utility (package has the same name). For example, in a terminal:
uvcdynctrl -s 'Backlight Compensation' 7
will increase the backlight compensation to 7 from its default value of 0. To see a complete list of the possible settings for your webcam, do
uvcdynctrl -cv

You can also use "guvcview" in a control-only mode to adjust camera settings during the call. To do so launch guvcview with the -o switch:
guvcview -o

Για το Ζoom δεν μπόρεσα να βρώ κάτι.
Μπορείς να δοκιμάσεις να ελέγξεις την κάμερα με το πακέτο uvcdynctrl, το εγκαθιστάς με την εντολή :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt install uvcdynctrl

Στην συνέχεια φτιάξε ένα αρχείο μέσα στον φάκελο ~/.config/autostart/ με το όνομα uvcdynctrl.desktop
και να περιέχει τα παρακάτω, και δες αν επεμβαίνει και στα άλλα προγράμματα που θέλεις.
Κώδικας: Επιλογή όλων
[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=uvcdynctrl -s "Power Line Frequency" 1
Hidden=false
NoDisplay=false
X-GNOME-Autostart-enabled=true
Name[de_CH]=Webcam 50Hz
Name=Webcam 50Hz

Για περισσότερες τροποποιήσεις δες τα manual εδώ : https://www.mankier.com/1/uvcdynctrl#Examples_(TL;DR)
και εδώ : http://www.linux-commands-examples.com/uvcdynctrl
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: πως θα σώσω τα settings του guvcview

Δημοσίευσηαπό bobptz » 09 Ιουν 2020, 19:47

@Maras

Έκανα ότι μου είπες εδώ και από ότι βλέπω, το guvcview πράγματι θυμάται τα προηγούμενα settings του:
viewtopic.php?f=41&t=33820&p=347035#p347033

@Maras
Maras έγραψε:Για το Ζoom δεν μπόρεσα να βρώ κάτι.
Μπορείς να δοκιμάσεις να ελέγξεις την κάμερα με το πακέτο uvcdynctrl, το εγκαθιστάς με την εντολή :


Η εμπειρία μου λέει ότι και το skype και το zoom μπορούνε να ρυθμιστούνε μέσα από το guvcview. Άρα δε χρειάζεται να ασχοληθώ με το uvcdynctrl, σωστά?

Το θέμα μου είναι τώρα πως μπορώ να μπουτάρω το pc, να μπαίνω στο ZOOM, και να έχω τα επιθυμητά settings, χωρίς να χρειαστεί να ανοίξω ξανά το guvcview. Κάπως στο boot-startup να φορτώνονται τα settings του guvcview. Αυτό γίνεται?

Ή μήπως μόνο με το uvcdynctrl μπορώ να το κάνω αυτό?
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: πως θα σώσω τα settings του guvcview  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό Maras » 09 Ιουν 2020, 19:54

Το θέμα μου είναι τώρα πως μπορώ να μπουτάρω το pc, να μπαίνω στο ZOOM, και να έχω τα επιθυμητά settings, χωρίς να χρειαστεί να ανοίξω ξανά το guvcview. Κάπως στο boot-startup να φορτώνονται τα settings του guvcview. Αυτό γίνεται?

Ή μήπως με το uvcdynctrl μπορώ να το κάνω αυτό?

Αυτό σου έδειξα στον 2ο τρόπο, αυτό γίνεται κάνοντας χρήση του uvcdynctrl και βάζοντας το να τρέξει κατά την εκκίνηση, στο παράδειγμα με μία μόνο ρύθμιση για 50 Hz(uvcdynctrl -s "Power Line Frequency" 1). Το uvcdynctrl δέχεται και αρχείο με settings, δεν ξέρω αν μπορεί να δεχθεί το αρχείο που έφτιαξες για το guvcview.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: πως θα σώσω τα settings του guvcview

Δημοσίευσηαπό bobptz » 09 Ιουν 2020, 21:18

Maras έγραψε:Αυτό σου έδειξα στον 2ο τρόπο, αυτό γίνεται κάνοντας χρήση του uvcdynctrl και βάζοντας το να τρέξει κατά την εκκίνηση, στο παράδειγμα με μία μόνο ρύθμιση για 50 Hz(uvcdynctrl -s "Power Line Frequency" 1). Το uvcdynctrl δέχεται και αρχείο με settings, δεν ξέρω αν μπορεί να δεχθεί το αρχείο που έφτιαξες για το guvcview.

Τέλεια! Θα το δοκιμάσω.
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές Άλλες-Διάφορες