πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό machinakias » 09 Απρ 2009, 10:00

καλημερα σε ολους! σκεφτομαι να φτιαξω μια customized διανομη με βαση το ubuntu με σκοπο να την δινω ως προεγκατεστημενο λειτουργικο σε καποια μηχανηματα μιας εταιριας,κατα προτιμηση σε μορφη live cd με δυνατοτητα εγκαταστασης στο δισκο.

Ηθελα να πετυχω τα εξης:
α) να εχω customized boot sceen
β) customized wallpaper στο desktop
γ)να αλλαξω ει δυνατον τα σημεια που αναφερει το "Ubuntu" σε κατι αλλο που θα ορισει η εταιρια (μαλλον το ονομα της customized διανομης)
δηλαδη,κατι αντιστοιχο με τις εκδοσεις Kubuntu,Χubuntu κτλ...αλλα να λεει πχ....Cocacola

εχετε υποψιν καποιο τροπο να γινει αυτο; εχω ακουσει για το reconstructor και το squashfs,απλα αν υπαρχει καποιο how to θα βοηθουσε παρα πολυ!

Σας ευχαριστω!
Αθηναϊκός Σύλλογος Φίλων και Χρηστών Λίνουξ: http://athlug.gr http://www.computersworld.gr
Γνώσεις ⇛ Linux: Ξέρω κάτι λίγα... ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά ┃ Βέσπα: Ναι,Ξέρω απο...Βέσπα! ┃

Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 32bit σε Aspire 1603LM
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium 4 CPU 2.60GHz │ 1 GB │ ATI Radeon RV250 Mobility FireGL 9000 │ TFT 15.4"
Άβαταρ μέλους
machinakias
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 28 Αύγ 2008, 14:54
Τοποθεσία: Ζωγραφος, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 09 Απρ 2009, 11:07

ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό Nisok » 09 Απρ 2009, 11:18

Κοίτα για να φτιάξεις την "δική σου" διανομή το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι κατεβάσεις το source του kernel της διανομής που θέλεις να αναδιαμορφώσεις. Το δική σου το έχω σε εισαγωγικά γιατί ουσιαστικά απο που θα κάνεις είναι recompile ενός πυρήνα που ήδη υπάρχει. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να λές ότι εη διανομή σου προέρχεται π.χ. απο το ubuntu όπως το ubuntu λένε ότι είναι απο τα debian κ.τ.λ.

Αν τώρα θέλεις κάτι πιο καθαρόαιμο πρέπει να κατεβάσεις ένα πυρήνα linux απο το το κεντρικό site ( που εύκολα βρίσκεις από το google, δεν το θυμάμαι τώρα) να το ρυθμίσεις και να το κάνεις compile. Αλλά το ότι θα έχεις ένα πυρήνα δεν πάει να πεί ότι έχεις και λειτουργικό σύστημα, καθώς θα πρέπει να επιλέξεις και να μοντάρεις ΕΝΑ ΚΑΡΟ daemons, που θα έχουν να κάνουν όλες τις δουλειές ουσιαστικά.

Αν θέλεις την άποψη μου πάρε το source των ubuntu και κάνε ένα distro my_corp_ubu. Θα γλιτώσεις χρόνια μελέτης. Επίσης μπορείς να εκμεταλεύεσε και τα updates του μητρικού συστήματος όπως και το know how (δεν φτάνει μια απάντηση για να σου πώ όλα τα πλεονεκτήματα). Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν θα είναι δικό σου το distro. Νομικά θα είσαι καλυμένος να κάνεις ότι θέλεις, αλλά ηθικά απλά θα το έχεις αντιγράψει.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό linuxman » 09 Απρ 2009, 11:28

Nisok έγραψε:Κοίτα για να φτιάξεις την "δική σου" διανομή το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι κατεβάσεις το source του kernel της διανομής που θέλεις να αναδιαμορφώσεις. Το δική σου το έχω σε εισαγωγικά γιατί ουσιαστικά απο που θα κάνεις είναι recompile ενός πυρήνα που ήδη υπάρχει. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να λές ότι εη διανομή σου προέρχεται π.χ. απο το ubuntu όπως το ubuntu λένε ότι είναι απο τα debian κ.τ.λ.

Αν τώρα θέλεις κάτι πιο καθαρόαιμο πρέπει να κατεβάσεις ένα πυρήνα linux απο το το κεντρικό site ( που εύκολα βρίσκεις από το google, δεν το θυμάμαι τώρα) να το ρυθμίσεις και να το κάνεις compile. Αλλά το ότι θα έχεις ένα πυρήνα δεν πάει να πεί ότι έχεις και λειτουργικό σύστημα, καθώς θα πρέπει να επιλέξεις και να μοντάρεις ΕΝΑ ΚΑΡΟ daemons, που θα έχουν να κάνουν όλες τις δουλειές ουσιαστικά.

Αν θέλεις την άποψη μου πάρε το source των ubuntu και κάνε ένα distro my_corp_ubu. Θα γλιτώσεις χρόνια μελέτης. Επίσης μπορείς να εκμεταλεύεσε και τα updates του μητρικού συστήματος όπως και το know how (δεν φτάνει μια απάντηση για να σου πώ όλα τα πλεονεκτήματα). Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν θα είναι δικό σου το distro. Νομικά θα είσαι καλυμένος να κάνεις ότι θέλεις, αλλά ηθικά απλά θα το έχεις αντιγράψει.

Εγώ πάλη κατάλαβα ότι δεν είναι απλά να φτιάξει δική του διανομή θέλει άλλα απλά να κάνει ένα remastering και να προσθέσει κάποια πράγματα ώστε να είναι πλήρης για εγκατάσταση , αυτό γίνεται και πολύ εύκολο το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις με αυτό είναι να το πουλήσεις εάν δεν υπάρχουν μέσα προγράμματα απόλυτα δικά σου και εμπορικά παράδειγμα το http://www.desktop-os.gr/
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 09 Απρ 2009, 11:43

Για re-mastering σου είπαν
άμα θέλεις να μάθεις όμως να την κάνεις πραγματικά δική σου
ξεκίνα από αυτό:
http://www.linuxfromscratch.org/lfs/
Καλή τύχη ;)
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό machinakias » 09 Απρ 2009, 12:54

παιδια,κατ'αρχην σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας!
Να γινω λιγο πιο σαφης...δεν θελω να φτιαξω κατι τελοιως νεο,θα ειναι βασισμενο στο ουμπουντου σαφως,αν χρειαζεται να αναφερω οτι εχει "πατησει" στο ουμπουντου για να φτιαχτει δεν πειραζει...(ειναι τιμη μας αλλωστε!)
ουτε θελω να το πουλαω...κατι σαν το magenta os, που αναφερθηκε,αλλα ΧΩΡΙς ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ σκοπους...

Θα εγκαθισταται δηλαδη (κι αν παιζει και live ακομα καλυτερα...για να κανουμε επιδειξη) στο πισι,και θα δινεται στον πελατη με προεγκατεστημενο λινουξ...

θελω απλα αντι για ubuntu να γραφει πχ "machinakias" οταν bootαρει,και στην επιφανεια να εχει το λογοτυπο της εταιριας..

ελπιζω να ειμουν πιο κατανοητος τωρα...περιμενω συμβουλες!
Αθηναϊκός Σύλλογος Φίλων και Χρηστών Λίνουξ: http://athlug.gr http://www.computersworld.gr
Γνώσεις ⇛ Linux: Ξέρω κάτι λίγα... ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά ┃ Βέσπα: Ναι,Ξέρω απο...Βέσπα! ┃

Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 32bit σε Aspire 1603LM
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium 4 CPU 2.60GHz │ 1 GB │ ATI Radeon RV250 Mobility FireGL 9000 │ TFT 15.4"
Άβαταρ μέλους
machinakias
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 28 Αύγ 2008, 14:54
Τοποθεσία: Ζωγραφος, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό bullgr » 09 Απρ 2009, 13:10

des edo: viewtopic.php?f=14&t=2943
katevase to ean theleis kai rixto mia matia... Exei custom usplash screen, custon perivalon ergasias kai vasistike sto ubuntu.

kati tetoio theleis... o tropos autos legetai remastering... den einai dimiourgia neas dianomis. i dimiourgia dianomis synepagetai kai me diko sou packaging. ara o oros "diki mou dianomi" einai lathos. to sosto einai i lexi remastering.

des, to kai ean sou kanei, tha sou doso analytikes odigies to pos ginetai...

YG
sorry gia ta greeklish, alla simera eimai se mixanima pou den exei ellinika... :shock:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό g00fy » 09 Απρ 2009, 13:16

Off topic:
bullgr έγραψε:sorry gia ta greeklish, alla simera eimai se mixanima pou den exei ellinika... :shock:


Που είσαι πουλάκι μου; Πάνω στον Redhat Server;!; Σε τσάκωσα! Διακομιστής είναι, όχι εργαλείο για να γράφουμε στο forum! :lol: :lol: :lol: :lol:
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό bullgr » 09 Απρ 2009, 13:22

Off topic:
Ti na kano, o m@l@k@s o texnikos den ixere pos mpainoun ta ellinika... :lol: :lol: :lol:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: πως να φτιαξω τη δικη μου διανομη;

Δημοσίευσηαπό g00fy » 09 Απρ 2009, 13:28

Off topic:
bullgr έγραψε:Ti na kano, o m@l@k@s o texnikos den ixere pos mpainoun ta ellinika... :lol: :lol: :lol:


o m@l@k@s όταν το έστησε δεν πέρασε απο μυαλό του πως θα χρειαστεί απο εκεί να γράψει κάποιος σε forum!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα