Mustek Powermust 600VA (αλλαγή μπαταρίας-εγκατάσταση USB)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Mustek Powermust 600VA (αλλαγή μπαταρίας-εγκατάσταση USB)

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 23 Απρ 2009, 15:25

Πρόσφατα έτυχε να αλλάξω την μπαταρία στο UPS μου και προσπάθησα να δώ αν μπορώ να το συνδέσω στο Ubuntu 8.10.

Έχω το UPS Mustek Powermust 600VA (αγορά το 2006 νομίζω) που έχει έξοδο σε USB και σε COM. Εγώ το σύνδεσα σε USB.

H lsusb μου δίνει το μοντέλο:

Κώδικας: Επιλογή όλων
Bus 001 Device 008: ID 06da:0003 Phoenixtec Power Co., Ltd


(λογικά μόνο αυτό μπορεί να είναι. Δεν το αναγνωρίζω αλλοιώς).
Μετά από λίγο ψάξιμο στο google βρήκα ότι έχει και πρόγραμμα για linux. Οπότε πήρα το cd εγκατάστασης και είχε μέσα καταλόγους Linux, LinuxAMD64, Generic Unix, FreeBSD. Οπότε εδώ είμαστε. Χρησιμοποίησα τον κατάλογο Linux (τα αρχεία που περιέχει είναι S99winpower, setup.bin, setup.bin.lax, setup_console.bin, setup_console.bin.lax και ένα φάκελο resource με jre) και ακολούθησα τα παρακάτω βήματα:

1. Άνοιξα τερματικό και έδωσα την εντολή

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo ./setup.bin


Την εντολή αυτή την έδωσα με sudo ώστε να μπορέσει να δημιουργήσει τον κατάλογο upspilot μέσα στον κατάλογο /opt (δείτε παρακάτω)

2. Στην οθόνη που εμφανίστηκε πάτησα Next.

Εικόνα

3. Στην οθόνη αυτή χρειάζετε να πληκτρολογήσετε τον κωδικό που υπάρχει πάνω στο cd.

Εικόνα

4. Στην οθόνη αυτή ζητάει σε ποιό κατάλογο να εγκαταστήσει το πρόγραμμα. Επειδή έδωσα την sudo στην αρχή, μπορώ να το εγκαταστήσω στον κατάλογο που βλέπετε. Αλλοιώς θέλει μέσα στο /home.

Εικόνα

5. Στην επόμενη οθόνη, βλέπουμε μια περίληψη όλων αυτών που θα γίνουν εγκατάσταση. Πατάμε το Install και περιμένουμε.

Εικόνα

Εικόνα

6. Στην επόμενη οθόνη πατάμε Done και επανεκκινούμε.

Εικόνα

Μετά την επανεκκίνηση ανοίγουμε το τερματικό και δίνουμε:

Έναρξη προγράμματος:
πάμε στον κατάλογο /opt/upspilot και εκτελούμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
./agent start


Έναρξη προγράμματος που κάνουμε ρυθμίσεις:
πάμε στον κατάλογο /opt/upspilot και εκτελούμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo ./monitor


Εικόνα

Τερματισμός προγράμματος:
πάμε στον κατάλογο /opt/upspilot και εκτελούμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
./agent stop


Εικόνα
Το Περιεχόμενο του οδηγού διέπεται από την άδεια Creative Commons
Αναφορά προέλευσης - Μη Εμπορική Χρήση-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα.
Βασισμένο σε μία εργασία του http://www.greeklug.gr
Τελευταία επεξεργασία από diamond_gr και 22 Δεκ 2009, 21:24, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση UPS Mustek Powermust 600VA σε USB

Δημοσίευσηαπό linuxman » 23 Απρ 2009, 17:13

Μπράβο , πολύ καλό , δεν μου λες την μπαταρία που την πήρες και πόσο ?
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση UPS Mustek Powermust 600VA σε USB

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 23 Απρ 2009, 19:22

linuxman έγραψε:Μπράβο , πολύ καλό , δεν μου λες την μπαταρία που την πήρες και πόσο ?


Χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση, την πήρα από τον Ιωαννίδη (Μαρασλή-Θεσσαλονίκη), 15Ε.
Είναι 12V, 7A. Μάρκας Bosch.
Η παλιά ήταν μάρκα CSB (Made in China).
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Αλλαγή μπαταρίας UPS Mustek Powermust 600VA (με εικόνες)

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 23 Απρ 2009, 19:47

Για να ολοκληρωθεί ο οδηγός, γράφω και πως άλλαξα την μπαταρία.

ΥΛΙΚΑ:
1. Μπαταρία 12V, 7A (πάντε την παλιά μπαταρία στο μαγαζί και ζητήστε μια ιδιων διαστάσεων)



2. Mustek Powermust 600VA



3. Κατσαβίδι (σταυροκατσάβιδο) τουλάχιστον 10εκ (για τις πίσω βίδες)




Προφυλάξεις: Οτιδήποτε έχει σχέση με ρεύματα, πυκνωτές κ.λπ. (δηλαδή τροφοδοτικά, τώρα το UPS), όταν πρόκειται να επέμβω σε αυτά, τα αποσυνδέω από το ρεύμα, από την προηγούμενη ημέρα (δηλαδή το βράδυ, όταν κλείνει ο Η/Υ).

ΕΡΓΑΣΙΑ:

1. Αφού ξεβιδώσετε τις 4 βίδες που βρίσκονται από κάτω (εγώ δεν το αναποδογύρισα φοβούμενος μην τρέξουν υγρά από την μπαταρία. Το τελικό του πρόβλημα ήταν ότι τρέξανε υγρά λόγω χρόνου), θα διαπιστώσετε ότι το πάνω καπάκι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ από το υπόλοιπο UPS, καθώς καλώδιο και λοιπός εξοπλισμός βρίσκονται βιδωμένα πάνω του. Επιπρόσθετα, το "πίσω" μέρος μπορεί να ανασηκωθεί το πολύ 5 εκατοστά. Διαφορετικά μπορεί να πειραχθούν οι ενώσεις.





2. Όλη η ιστορία είναι εδώ τώρα! Η πρόσοψη αρνούταν πεισματικά να αποκολληθεί από το πάνω και κάτω καπάκι! Εν πρώτοις, πρόσοψη και άνω καπάκι φαινόταν ενιαίο σώμα και προς οποιαδήποτε κατεύθυνση εφάρμοζα δύναμη, δεν μπορούσαν καθόλου να ξεκολλήσουν!
Σκοπός είναι να χαλαρώσουν οι συνδέσεις στο κάτω μέρος της πρόσοψης (μπορεί να γίνει και με κατσαβιδάκι). Η πρόσοψη ελευθερώθηκε από τα 2 αγκιστράκια (φωτό):



Δηλαδή η πρόσοψη και το πάνω καπάκι ταλαντεύονται μαζί (πάνω-κάτω), ώστε να βγει η πρόσοψη προς τα κάτω.

3. Η πρόσοψη τώρα μπορεί να αποκολληθεί και από το πάνω καπάκι, αν και δεν έχει περιθώριο να μετακινηθεί ιδιαίτερα:



4. Στο μπροστινό του μέρος, το καπάκι μπορεί να ανασηκωθεί γύρω στα 15 εκατοστά, όσο χρειάζεται δηλαδή, για να γίνει η εισαγωγή-εξαγωγή της μπαταρίας:



Τα πράγματα από δω και πέρα είναι απλά. Η μπαταρία βγαίνει εύκολα - δε συγκρατείται από κάπου - και δεν μπορούν να μπερδευτούν οι δύο πόλοι. Επίσης, η παλιά είχε μια "ελαστική ροδέλα" (πράσινο βέλος), που τη ξεκόλλησα και την έβαλα στη καινούργια (ακουμπάει σε αυτή το πάνω καπάκι). Τα "συρματάκια" που συνδέονται στους πόλους, βγαίνουν με κάποια προσπάθεια/δύναμη. Έχει και την ανάλογη χρωματική συσχέτιση:
Κόκκινο τετράγωνο στη μπαταρία -> κόκκινο καλώδιο.
Ούτως ή άλλως τα καλώδια είναι σκληρά και δεν πρόκειται να μετακινηθούν από τη θέση τους όταν βγουν (ωστε να υπάρχει κίνδυνος να μπερδευτούν). Επίσης χρειάζεται κάποια προσπάθεια για να ξαναενωθούν στην καινούργια μπαταρία:
Το αριστερό χέρι κρατάει το πάνω καπάκι υψωμένο (όσο πάει) και το δεξί προσπαθεί να σπρώξει όσο μπορεί τα συρματάκια. Εργαλείο δε μπορούσα να χρησιμοποιήσω (π.χ. πένσα) για να μη χαλάσω το πλαστικό περίβλημα - επομένως με τα δάχτυλα όσο πάει.

Προσωπικά αφού είχε τρέξει υγρά ο ένας πόλος, έβαλα λίγο σπρευ και έβαλα-έβγαλα το συρματάκι στον πόλο 2-3 φορές ώστε να ξυθεί λίγο. Ο πωλητής της μπαταρίας μου είπε με γυαλόχαρτο (λίγο δύσκολο να μπεί σε τέτοιο χώρο).

Κάτι τελευταίο που μπορείτε να δείτε είναι η ασφάλεια.

Στο πίσω μέρος του UPS θα δείτε το εξής:

Εικόνα

Εκεί είναι η ασφάλεια. Είναι ένα συρταράκι το οποίο βγαίνει εύκολα χωρίς ιδιαιτερη πίεση. Έχει μια μικρί εγκοπή που εκεί βάζετε το κατσαβιδάκι.
Το καλό στην υπόθεση είναι ότι έχει ακόμα μια ασφάλεια μέσα (φωτό) σε περίπτωση ανάγκης.



Εικόνα
Το Περιεχόμενο του οδηγού διέπεται από την άδεια Creative Commons
Αναφορά προέλευσης - Μη Εμπορική Χρήση-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα.
Βασισμένο σε μία εργασία του http://www.greeklug.gr
Τελευταία επεξεργασία από diamond_gr και 22 Δεκ 2009, 21:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: Mustek Powermust 600VA (αλλαγή μπαταρίας-εγκατάσταση USB)

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 24 Απρ 2009, 22:38

Ωραίος ;)
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Mustek Powermust 600VA (αλλαγή μπαταρίας-εγκατάσταση USB)

Δημοσίευσηαπό gourgi » 27 Απρ 2009, 11:48

thanks! θα μου χρειαστεί στο άμεσο μέλλον σίγουρα. :)
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: Mustek Powermust 600VA (αλλαγή μπαταρίας-εγκατάσταση USB)

Δημοσίευσηαπό dimosfire » 01 Μάιος 2009, 11:57

Πολυ καλος οδηγος εχω ακριβως το ιδιο και δεν ηξερα πως να του αλλαξω μπαταρια.Ευχαριστω πολυ
ubuntu 9.10 (AMD64),Innovator desktop, motherboard MSI K8N NEO4-F,cpu AMD ATHLON64 3500+ 2.20GHz,ram 1GHz, καρτα γραφ.GIGABYTE GEFORCE 6600 256MB,καρτα τηλεορ.κ radio FM PROLINK PIXELVIEW PLAYTV PRO/ΑΓΓΛΙΚΑ-ΚΑΛΑ/ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΓΡ.-ΚΑΘΟΛΟΥ.
dimosfire
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 02 Φεβ 2009, 11:07
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Εκτύπωση

Re: Mustek Powermust 600VA (αλλαγή μπαταρίας-εγκατάσταση USB)

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 01 Μάιος 2009, 13:56

εξαιρετικός οδηγός. Συγχαρητήρια.
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Mustek Powermust 600VA (αλλαγή μπαταρίας-εγκατάσταση USB)

Δημοσίευσηαπό igaid » 26 Μάιος 2009, 13:15

Έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα εδώ και καιρό αλλά δεν βλέπω το ups. Μου εμφανίζει την παρακάτω εικόνα με την ένδειξη "no connection" :

Εικόνα

Έχω συνδέσει και usb και σειριακό καλώδιο αλλά τίποτα. :( Μήπως θέλει κάποια ρύθμισή;
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛ T6600 │ 1,5GB │ NVIDIA GeForce 9400GT │HD Audio │ TFT 17"
igaid
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 13:03
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron