Προβλημα με drivers της Nvidia

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό Angelfire » 14 Μάιος 2008, 18:45

Παιδες πριν μερικες εβδομαδες εκανα αναβαθμιση απο την 7.10 στην 8.04 και απο τοτε εχω προβλημα με τους drivers της nvidia ... συγκεκριμενα οσες φορες και αν τους εγκατεστησμα ειτε με το envy ειτε με το προγραμμα της nvidia ειτε με τον synaptic manager τους drivers ο υπολογιστης μου κατα το ρεσταρτ μου βγαζει μυνημα οτι κατι δεν εχει εγκατασταθει σωστα και μου ζητα να ξαναδηλωσω τι καρτα γραφικων εχω και τι οθονη .. εχω προσπαθησει μεσω του ubuntuforums.com ολες τις λυσεις που προτεινουν εκει αλλα δεν εχει γινει τιποτα .Ειλικρινα εχω απελπιστει και ειμαι ετοιμος να κανω απεγκατασταση τo ubuntu .

Εν κατακλειδι θα ηθελα για να με βοηθησετε να μου στειλετε τι βηματα πρεπει να κανω ωστε το ubuntu να αναγνωρισει της καρτα γραφικων 7600 gt που εχω και να ενεργοποιηθουν και τα 3d effects .

Ευχαριστω,
Angelfire
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 18:37
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό vista killer » 14 Μάιος 2008, 22:55

Είναι γνωστό bug η μόνη λύση θα είναι η manual εγκατάσταση των driver που θα κατεβάσεις από το site της nvidia. Για οδηγίες εγκατάστασης δες εδώ

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= ... tcount=415

ενημέρωσε μας αν σου δούλεψε η λύση,
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό dimitrak » 14 Μάιος 2008, 23:30

Angelfire έγραψε:Παιδες πριν μερικες εβδομαδες εκανα αναβαθμιση απο την 7.10 στην 8.04 και απο τοτε εχω προβλημα με τους drivers της nvidia...

Το ίδιο έκανα και εγώ.
Από εκείνη την ημέρα, μόλις ενεργοποιήσω τους nvidia restricted drivers οι δυνατότητες ανάλυσης είναι είτε 600x480 είτε 800x600.
Για να δουλέψει σε 1280x1024 θα πρέπει να επιλέξω recovery και ακολούθως fix x server.

Θα δοκιμάσω και εγώ την λύση
vista killer έγραψε:...manual εγκατάσταση των driver που θα κατεβάσεις από το site της nvidia...

και θα επιστρέψω με feedback πρωί πρωί.
| iMac 24" - Mac OS X El Capitan |
| Macbook Pro 13" Retina - Mac OS X El Capitan |
| HP xw6400 Workstation - Ubuntu 14.04 LTS Server 64bit + Ajenti|
Άβαταρ μέλους
dimitrak
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 22:45
Τοποθεσία: εντός δικτύου...
IRC: dimitrak
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό Angelfire » 15 Μάιος 2008, 10:04

vista killer έγραψε:Είναι γνωστό bug η μόνη λύση θα είναι η manual εγκατάσταση των driver που θα κατεβάσεις από το site της nvidia. Για οδηγίες εγκατάστασης δες εδώ

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= ... tcount=415

ενημέρωσε μας αν σου δούλεψε η λύση,


Αν και νομιζω οτι την εχω κανει την διαδικασια θα ξαναδοκιμασω και θα σας πω .

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση
Angelfire
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 18:37
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό vista killer » 15 Μάιος 2008, 12:34

Για να διορθώσετε την ανάλυση δώστε σε κονσόλα

sudo displayconfig-gtk

και διορθώστε την από εκεί.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό atermon » 16 Μάιος 2008, 09:20

Κάτι ίσως χρήσιμο που συνάντησα και εγώ. Ρίξτε μια ματιά στο BIOS και δείτε εκεί στις ρυθμίσεις για τα γραφικά αν η παράμετρος "aperture" έχει ως τιμή το σωστό μέγεθος σε MB της κάρτας γραφικών σας. Αν δηλαδή αναβαθμίσατε πρόσφατα την κάρτα σας, ενδέχεται η παλιά τιμή να μην έχει αλλάξει.
Κατόπιν με τη χρήση της εφαρμογής "Restricted Drivers Manager" η εγκατάσταση του οδηγού είναι παιχνιδάκι.
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό ufuntu » 17 Μάιος 2008, 19:08

vista killer έγραψε:Για να διορθώσετε την ανάλυση δώστε σε κονσόλα

sudo display config-gtk

και διορθώστε την από εκεί.


Είχε ξεφύγει ένα κενό :)
ufuntu
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό Angelfire » 18 Μάιος 2008, 18:12

vista killer έγραψε:Είναι γνωστό bug η μόνη λύση θα είναι η manual εγκατάσταση των driver που θα κατεβάσεις από το site της nvidia. Για οδηγίες εγκατάστασης δες εδώ

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= ... tcount=415

ενημέρωσε μας αν σου δούλεψε η λύση,


Τελικα δεν δουλεψε η λυση αυτη ...παλι στην εκκινηση μου βγαζει οτι πρεπει να ρυθμισω την καρτα γραφικων μου και τη οθονη μου ... εχω κουραστει με αυτη την ιστορια και προτιμω να κανω μια καινουργια εγκατασταση του ubuntu απο την αρχη ... Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει πως πρεπει να γινει μια νεα εγκατατασταση ubuntu σε dual boot με xp αν υπαρχει ηδη εγκατεστημενη εκδοση ubuntu 8.04 ..

Ευχαριστω εκ των προτερων .
Angelfire
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 18:37
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με drivers της Nvidia

Δημοσίευσηαπό dimitrak » 18 Μάιος 2008, 18:37

Angelfire έγραψε:Τελικα δεν δουλεψε η λυση αυτη ...παλι στην εκκινηση μου βγαζει οτι πρεπει να ρυθμισω την καρτα γραφικων μου και τη οθονη μου ... εχω κουραστει με αυτη την ιστορια και προτιμω να κανω μια καινουργια εγκατασταση του ubuntu απο την αρχη ... Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει πως πρεπει να γινει μια νεα εγκατατασταση ubuntu σε dual boot με xp αν υπαρχει ηδη εγκατεστημενη εκδοση ubuntu 8.04 ..

Ευχαριστω εκ των προτερων .


Με αφορμή το post σου, θυμήθηκα πως είχα πει πως θα ενημερώσω και εγώ το επόμενο πρωί...
Τελικά πέρασαν 4 ημέρες... :oops: :oops: :oops:

Αρχικά να πω πως ούτε εμένα μου δούλεψε η προτεινόμενη λύση.
Κατέβασα τους ανάλογους drivers, αλλά τζίφος... :(

Για να μην σπάνε τα νέυρα μου, κατά το boot, επέλεξα να κάνω αυτό : "...recovery και ακολούθως fix x server" όπως γράφω και πιο πάνω.
Η ανάλυση πλέον είναι 1280x1024 και δεν μου βγάζει αυτό το ενοχλητικό μήνυμα κάθε φορά.
Κάποια στιγμή θα βρεθεί λύση και θα το φτιάξω. :roll:
| iMac 24" - Mac OS X El Capitan |
| Macbook Pro 13" Retina - Mac OS X El Capitan |
| HP xw6400 Workstation - Ubuntu 14.04 LTS Server 64bit + Ajenti|
Άβαταρ μέλους
dimitrak
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 22:45
Τοποθεσία: εντός δικτύου...
IRC: dimitrak
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV

cron