Μαθήματα Python (ήταν:Θέλω να μάθω python. Ζητείται γνώστης)

...του ubuntu και έργων ΕΛ/ΛΑΚ (Έργα-Οδηγοί-Προτάσεις)

Συντονιστής: konnn

Μαθήματα Python (ήταν:Θέλω να μάθω python. Ζητείται γνώστης)

Δημοσίευσηαπό malos » 18 Μάιος 2009, 10:26

Όποιος μπορεί να διδάξει python και διαθέτει μία ( ή δύο . Θα δούμε ) ώρα τη βδομάδα , από τις 19:00 και μετά
ας μου στείλει ένα mail στο malos@freemail.gr να συζητήσουμε και για την αμοιβή του.
Μιλάμε για την Αθήνα και αν μένει προς Πέραμα, Κερατσίνι και γύρω περιοχές θα με βολέψει καλύτερα ( μένω Σαλαμίνα )
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 18 Μάιος 2009, 12:44

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ασχοληθείς με τις πληροφορίες στο http://docs.python.org/tutorial/ και στο http://python.org/doc/ αντίστοιχα.
Υπάρχουν πολλά καλά online tutorial και buginners guides για την Python στο ίδιο στο python.org. Ως μια "ανοιχτή" γλώσσα η Python προσφέρει ουσιαστικά τα πάντα όσον αφορά την παραμετροποίηση και τον τρόπο λειτουργίας της στο site της.

Η python "γενικά" είναι εύκολη γλώσσα και μην σε τρομάζει η ιδέα του "μαθαίνω_μόνος" μου. Μάλιστα "μόνος_σου" θα αναγκαστείς να χρησιμοποιείς και forums και mailing-lists για να βρεις βοήθεια, και αυτό είναι εξαιρετικά χρήσιμο όσο το επίπεδο σου θα ανεβαίνει και οι απαντήσεις στις απορίες σου δεν θα είναι ποια απλοϊκά yes, no, go_to_page_15_paragraph_2. Υπάρχουν επίσης, πολύ καλά βιβλία στο amazon αλλά ειδικά για την python, πιστεύω ότι πολύς κόσμος επαφίεται στο python.org για τις απορίες του.

Στην περίπτωση που δεν ξέρεις καθόλου προγραμματισμό και ενδιαφέρεσαι να μάθεις, θα ήταν προτιμότερο να βρεις και να παρακολουθήσεις κάποια web classes ή γενικότερα κάποιες τάξεις προγραμματισμού και να μην επικεντρωθείς στην Python καθεαυτή.

Καλή συνέχεια.

(αν πάραυτα θέλεις να κάνεις μαθήματα με δάσκαλο, επιλογή σου και μπορεί να βρεις και έναν εξαιρετικό καθηγητή. Απλά κατά 95%, δε θα σε διδάξει κάτι, που δε μπορείς να σου το μάθεις μόνος σου μέσω web)
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Μάιος 2009, 14:05

Συμφωνώ με το kalakouentin και κάνω μια πρόταση.

Κάθε βδομάδα κάνοντας copy paste την θεωρία απο τις πηγές που έχει υποδείξει ή δίνοντας απλά τα κεφάλαια και τους συνδέσμους απο αυτήν να δίνει και μια δικιά του άσκηση την οποία θα πρέπει να κάνει ο μαθητευόμενος μέχρι την επόμενη βδομάδα. Όπου κολλάει φυσικά ρωτάει και στο τέλος αφού την ολοκληρώσει , παραδίδει για να γίνει έλεγχος βελτιστοποίησης ή εύρεσης λαθών.

Τι λέτε?

Ακούω συμμετοχές υποψήφιων καθηγητών και μαθητών.

+1 απο εμένα στην θέση του μαθητή :D


ΥΓ1: Φυσικά δεν πάμε για ένα ολοκληρωμένο μάθημα σε python, αλλά να δώσουμε τις βάσεις σε όποιον θέλει να ξεκινήσει. Απο εκεί και πέρα θα είναι εύκολο να συνεχίσει μόνος του...
ΥΓ2: Περιμένω το ΟΚ απο τους δυο προηγούμενους για να αλλάξω τον τίτλο και να γίνει μια ανακοίνωση. Αν υπάρχουν συμμετοχές, απο βδομάδα ξεκινάμε...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό atermon » 18 Μάιος 2009, 15:10

ftso έγραψε:Τι λέτε?

Ακούω συμμετοχές υποψήφιων καθηγητών και μαθητών.

Δηλώνω συμμετοχή ως μαθητευόμενος μάγος! Μια εισαγωγή στην python και η διασύνδεση με GTK με ενδιαφέρει.
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό ilpara » 18 Μάιος 2009, 16:17

+1 ως απολύτως αρχάριος μαθητής

τους προηγούμενους 3 τους θέλω ως καθηγητές μου!
Καθηγητές περιμένω την ύλη.

ΥΓ: Πρόσφατα μου υπέδειξαν τα εξής βιβλία:
- Non-Programmer's Tutorial for Python (http://en.wikibooks.org/wiki/Think_Python)
- A Programmer’s Introduction to PHP 4.0 (χμμμ τυπογραφικό, εννοούσα - Non-Programmer's Tutorial for Python (http://en.wikibooks.org/wiki/Non-Progra ... for_Python)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό digibill » 18 Μάιος 2009, 16:23

Ενδιαφέρον εγχείρημα, θα το παρακολουθούσα όσο μου δίνεται η χρονική δυνατότητα.....
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 18 Μάιος 2009, 17:16

+1 και από μένα. Ήθελα να μάθω python αλλά με την C που χρόνος :)
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 18 Μάιος 2009, 19:31

+1 kai ego mesa eimai ....
o daskalos poios tha einai giati den exo katalavei... :(
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Μάιος 2009, 19:46

Η πρότασή μου απευθύνεται στον kalakouentin επειδή το έχει ψάξει πολύ το θέμα και απο εκεί και πέρα όποιος άλλος έχει γνώσεις και μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος... :)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Θέλω να μάθω python . Ζητείται γνώστης.

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 18 Μάιος 2009, 19:58

Άμα θέλετε Python κάνω άμα είναι τον συντονιστή - καθηγητή no problem
αλλά επειδή είναι πολλά άτομα καλό είναι να μπουν και άλλοι στο ρόλο του καθηγητή συντονιστή ώστε να λύνουμε τυχόν απορίες
που μπορεί να προκύψουν πιο ξεκούραστα ((έχω και ένα σωρό δουλειές κυρίως την ημέρα)

Σημφωνώ με τον ftso να διαβάζουν κάποιο κομμάτια από το python doc και μετά
να κάνουν κάποιες ασκήσεις τις οποίες και θα σηζητάμε - διορθώνουμε
να μπεί και άλλος
λοιπόν με ποιό βιβλίο λέτε να αρχίσουμε αρχήζουμε;

H δουλειά μου σαν συντονιστής καθηγητής θα έιναι να κοιτάω στο τέλος τις βδομάδας τις λυμένες ασκήσεις και να σηζητάω κάποια λάθη ή λεπτομέρειες
να προτείνω λύσεις και να δίνω links στο site της python ή άλλα που να το επαληθέυουν .
Οπότε στο τέλος της βδομάδας θα κάνω το checkάρισμα (εγώ και όποιος άλλος θέλει να βοηθήσει τα παιδιά να καταλάβουν την python )
Στο ενδιάμεσο θα λύνουμε που και καμιά απορία και τα συναφή .
ftso, Σωστά :?: Παιδιά ok :?:
Να αρχίσουμε από το python doc που είναι και του Guido :?:
Να μπει και άλλος για συντονισμό πρώτα καλύτερα πέρα από kalakouentin και εγώ :?: (μην τύχει και μείνουμε μόνο 2 ή καλά είναι :?: )

Η μόνη "προυπόθεση" που ζητάω είναι να κάνουμε στο τέλος κάτι σαν εργασία ( να κάνει πχ ο κάθενας ένα ολοκληρωμένο προγραμματάκι
στην python )

Σημείωση :
Γρήγορα (σε λιγότερο απο 2-3 βδομάδες θα μπορείτε να κάνετε πάρα πολλά πράγματα με την python)
Η ίδια η γλώσσα είναι μικρή απλά έχει μεγάλη βιβλιοθήκη με πολλά modules .
Αλλά λόγω του interospection θα είναι πανέυκολο να βλέπετε τι παίζει για τό κάθε module ξεχωριστά και ενδότερα λόγο των doc
(κάτι σαν τα man pages).
Δηλαδή από ένα σημείο και μετά (για κάποιους 1-2 μέρες για άλλους 1-2 μήνες ~πάνω κάτω) θα κάνετε μόνοι σας (και με το google :lol: ) παπάδες
στην pyhton . :D :D :D :D :D
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ανάπτυξη Λογισμικού / Αλγόριθμοι