Διαχείριση του H/Y από κινητο μέσω Bluetooth και Anyremote

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Διαχείριση του H/Y από κινητο μέσω Bluetooth και Anyremote

Δημοσίευσηαπό kalaksigiesai » 28 Μάιος 2009, 01:03

Σε συνέχεια του post διαχείριση υπολογιστή με Bluetooth, θα προσπαθήσω να γράψω όσο πιο αναλυτικό οδηγό μπορώ για το πρόγραμμα anyremote. Παρακαλώ συμπληρώστε.

ΥΛΙΚΑ:
Έχω το εξής bluetooth
Κώδικας: Επιλογή όλων
0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: K750i (παίζει με όλα τα τηλέφωνα που τρέχουν JAVA)
ΔΙΑΝΟΜΗ: Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)
ΠΥΡΗΝΑΣ: 2.6.28-12-generic

ΟΔΗΓΙΕΣ:
Αφού βάλετε το Bluetooth στην USB και ενεργοποιήσετε το Bluetooth του τηλεφώνου
1. Κατεβάστε από το Launchpad το αρχείο για την έκδοσή σας. Από εδώ κατέβασα και εκτέλεσα το deb αρχείο που είναι για GNOME. Έχει και αντίστοιχο για KDE.
2. Κατέβασα το αρχείο JAR και το έβαλα στο κινητό μου και το έτρεξα για να εγκατασταθεί. Υπάρχει μια λίστα με διαφορετικά αρχεία στην διεύθυνση: http://anyremote.sourceforge.net/dload.html. Είναι Jar και Jad.
3. Έτρεξα τo ganyremote (μέσα στα Βοηθήματα). Όταν το τρέξεις πρώτη φορά θα ζητήσει να επιλέξεις τα directories.
4. Είχα στήσει την σύνδεση Bluetooth υπολογιστή-τηλεφώνου (από το προηγούμενο post). Έτρεξα το JAVA πρόγραμμα που εγκατέστησα στο κινητό. Πάτησα το δεξί πλήκτρο και επέλεξα Search. Βρήκε τον υπολογιστή μου και πάτησα το Connect. ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ. Συνδέθηκε και μπόρεσα να τρέξω (για δοκιμή) το Amarok.

Παράδειγμα οθόνης κινητού:
Εικόνα

Το ganyremote δίπλα στο ρολογάκι.
Εικόνα

Το παράθυρο που επεξεργάζεσαι τις εφαρμογές.
Εικόνα

Στο documentation έχει πως να στήσεις τα κουμπιά νεων προγραμμάτων.

Πηγή:
Official Anyremote site
Documentation

Φωτογραφίες προϊόντων:
Εικόνα Εικόνα
Ζήσε κάθε σου ημέρα σαν να ήταν η τελευταία ημέρα της ζωής σου. Κάποια μέρα θα τα καταφέρεις.

Ένας κανίβαλος είναι ένας άνθρωπος που αγαπά τον πλησίον του με σάλτσα.

Η σκληρή δουλειά θα σε ανταμείψει στο μέλλον. Η τεμπελιά θα σε ανταμείψει άμεσα.

Θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα.
Άβαταρ μέλους
kalaksigiesai
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 15:19
Εκτύπωση

Re: Διαχείριση του υπολογιστή από K750i μέσω Bluetooth anyremote

Δημοσίευσηαπό ftso » 28 Μάιος 2009, 03:05

Α, εσύ είσαι πολύ γρήγορος :)
Μπράβο.

Απλά θα ξανα τονίσω πως τα υλικά είναι μια συσκευή bluetooth και ένα κινητό που έχει bluetooth και μπορεί να τρέξει java.
Επίσης, προσωπικά βρίσκω την ενσωματωμένη λειτουργία των sony ericsson πιο βολική απο το anyremote.
Έτσι,όσοι είστε κάτοχοι sony ericsson ρίξτε και μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=9&t=5224&p=50590

Extra tip: Βάζοντας το XBMC έχετε ταυτόχρονα και ένα πλήρες media center μα τα όλα του :D
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Διαχείριση του H/Y από κινητο μέσω Bluetooth και Anyremote

Δημοσίευσηαπό logari81 » 28 Μάιος 2009, 08:51

Μπράβο παρα πολυ ενδιαφέροντες και οι δύο οδηγοί. Μήπως όμως να τους συγχωνευαμε για να ειναι όλα μαζεμενα;
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Διαχείριση του H/Y από κινητο μέσω Bluetooth και Anyremote

Δημοσίευσηαπό kalaksigiesai » 28 Μάιος 2009, 09:15

Ας επιληφθεί ο διαχειριστής αν θέλει για την συγχώνευση...
Ζήσε κάθε σου ημέρα σαν να ήταν η τελευταία ημέρα της ζωής σου. Κάποια μέρα θα τα καταφέρεις.

Ένας κανίβαλος είναι ένας άνθρωπος που αγαπά τον πλησίον του με σάλτσα.

Η σκληρή δουλειά θα σε ανταμείψει στο μέλλον. Η τεμπελιά θα σε ανταμείψει άμεσα.

Θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα.
Άβαταρ μέλους
kalaksigiesai
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 15:19
Εκτύπωση

Re: Διαχείριση του H/Y από κινητο μέσω Bluetooth και Anyremote

Δημοσίευσηαπό ftso » 28 Μάιος 2009, 12:31

Καλύτερα να παραμείνουν έτσι γιατί αν αρχίσουν συζητήσεις με προβλήματα θα χαθεί η μπάλα...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Διαχείριση του H/Y από κινητο μέσω Bluetooth και Anyremote

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 28 Μάιος 2009, 19:33

καντεμία!!! το Ν70 που έχω έχει ένα προβληματάκι με το bluetooth, μπορεί να δεχτεί πακέτα δεδομένων αλλά δεν μπορεί να στίλει και αυτο συμβαίνει ΜΟΝΟ με το λαπτοπ και το ubuntu... και μου κάνει εντύπωση επειδή στην αρχή που έβαλα ubuntu δούλευε κανονικά οπότε είναι απο το κινιτό το πρόβλημα 100% αλλά σε άλλα κινητά στέλνει σαν να μή συμβαίνει τίποτα.

οπότε σκεύτομαι για μία αναβάθμιση στο κινητό., και απ οτι φένετε θα είναι η δεύτερη που θα του κάνω.

πρίν 5 λεπτά πήρα το sony του αδερφού και δούλευε κανονικά! και μαντέψτε! το κράτησα για το σπίτι :D
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Διαχείριση του H/Y από κινητο μέσω Bluetooth και Anyremote

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 31 Μάιος 2009, 00:29

εκανα φορματ το Ν70 μου και εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα... εγκατέστησα στο ubuntu 9.04 ένα πρόγραμμα για να δέχεται αρχεία μέσο bluetooth.
έμηνα έκληκτος όταν μπόρεσα να στήλω μια εικόκα απο το κινητό αλλά εξακολουθεί να μη μπορεί να συνδεθεί στο ganyremote.... καμιά ιδέα ?
κάπου διάβασα πως μετά απο κάποιο update δημιουργήθηκαν κάποια bugs οσο αφορά το bluetooth απο κάποιες συσκευές (μάλον για τα νόκια πήγεναι αυτό)...
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Διαχείριση του υπολογιστή από K750i μέσω Bluetooth anyremote

Δημοσίευσηαπό Anastasios23 » 08 Ιούλ 2009, 02:37

ftso έγραψε:Α, εσύ είσαι πολύ γρήγορος :)
Μπράβο.

Απλά θα ξανα τονίσω πως τα υλικά είναι μια συσκευή bluetooth και ένα κινητό που έχει bluetooth και μπορεί να τρέξει java.
Επίσης, προσωπικά βρίσκω την ενσωματωμένη λειτουργία των sony ericsson πιο βολική απο το anyremote.
Έτσι,όσοι είστε κάτοχοι sony ericsson ρίξτε και μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=9&t=5224&p=50590

Extra tip: Βάζοντας το XBMC έχετε ταυτόχρονα και ένα πλήρες media center μα τα όλα του :D

OFF TOPIC
Εχω στο αμαξι ενα cd player μαρκας SONY το οποιο εχει bluetooth και υποστηριζει 2 λειτουργειες μεσω αυτου
1) bluetooth phone οπου λειτουργει σαν Bluetooth Headset και δουλευει με ολες τις μαρκες κινητων απ'οσες εχω δοκιμασει...
2)bluetooth audio με την βοηθεια ενος ανταπτορα ο οποιος ηταν μεσα στο κουτι του cd player ο οποιος μετατρεπει εισοδο ηχου 3.5 mm σε bluetooth (μαλακιες δηλαδη)
Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι πριν λιγες μερες πηρα κινητο sony ericsson και μολις ενεργοποιησα bluetooth ενεργοποιουνται ταυτοχρονα και τα 2 πραγμα που δεν γινοταν με κινητο αλης μαρκας.
δηλαδη ενω λειτουργει σαν Bluetooth Headset μπορω ταυτοχρονα και ακουω τα τραγουδια που εχω στο κινητο απο το cd player τα οποια μπορω και ελεγχω και απο το κινητο αλλα και απο το cd player
Γνώσεις ⇛ Linux: μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 13.04 32bit σε Desktop
Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon(tm) x2 260 processor 3,2 Ghz│ 2GB RAM │ NVIDIA GeForce 8400GS 512MB│ HD Audio │ TFT 19"(1440*900)
Anastasios23
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 28 Απρ 2009, 22:46
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron