Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό simosx » 31 Αύγ 2009, 21:46

Η δική μου παρατήρηση είναι ότι αρκετές φορές ο τρόπος με τον οποίο προσπαθούμε να δείξουμε σε κάποιον κάτι νέο μπορεί να μην είναι αποδοτικός, και αυτό που καταφέρνουμε είναι αποτρέψουμε τα άτομα αυτά να μάθουν κάτι καινούριο.

Δύσκολα καταφέρνουμε να σκεφτούμε όπως το άλλο άτομο με το οποίο θέλουμε να εισάγουμε στη νέα τεχνολογία.

Ο καθένας μεμονωμένα μπορεί να το βλέπει χαλαρά, ωστόσο για να έχει η όλη συζήτηση κάποια σχέση με το φόρουμ του Ubuntu, θα ήταν καλό να δούμε σοβαρά τι πραγματικά χρειάζεται να κάνουμε ώστε πιτσιρίκια και ενήλικες που είναι δίπλα μας να είναι σε θέση να μάθουν κάτι καινούριο και χρήσιμο, και να έχει σχέση με ΕΛ/ΛΑΚ.

Αν υπάρχει διάθεση να το προχωρήσουμε πιο οργανωμένα, μπορούμε να μεταφέρουμε τη συζήτηση στην ενότητα του μάρκετινγκ.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό Nisok » 31 Αύγ 2009, 22:12

simosx έγραψε:Αν υπάρχει διάθεση να το προχωρήσουμε πιο οργανωμένα, μπορούμε να μεταφέρουμε τη συζήτηση στην ενότητα του μάρκετινγκ.


Αν θα ήταν να την παίρναμε στα σοβαρά οκ.
Αλλά βλακείες λέμε να περνάει η ώρα...
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 31 Αύγ 2009, 22:47

Παιδια δινοντας αυτον τον τιτλο στο θεμα ηθελα να δωσω ενα χιουμοριστικο χαρακτηρα και φυσικα δεν διαφωνω οτι συζητωντας μπορουμε να βρουμε τροπους να κανουμε ενα ανοιγμα και σε οσους δεν γνωριζουν η' δεν θελουν να γνωρισουν κατι αγνωστο για αυτους,εξαλλου δεν ειναι λιγοι αυτοι που πριν απο χρονια ειχαν μια πρωτη επαφη με λινουξ το παρατησαν αλλα το "μικροβιο" ηδη τους ειχε περασει και ξανασχοληθηκαν.Εαν θελετε να αλλαξετε τιτλο και να το μεταφερετε στο marketing κανενα προβλημα
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 31 Αύγ 2009, 22:55

Τι θα λεγατε να οργανωναμε μια συναντηση εχοντας ο καθενας μας καποια οικεια προσωπα ετσι ωστε να ξεκινησει μεσα απο μας η γνωριμια και η διαδοση ολου αυτου του υπεροχου κοσμου?Εξαλλου αυτοι που γνωριζουν μπορουν να μεταφερουν και να παρουσιασουν σωστα το ολο θεμα.
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό headless » 31 Αύγ 2009, 23:11

Ωραία ιδέα.Δυστυχώς η γυναίκα μου θα ερχόταν σε meeting σχετικό με computers μόνο αν...την έριχνα αναίσθητη :p
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό jennie » 31 Αύγ 2009, 23:47

Δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητήθηκε, αλλά αυτό το άρθρο είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον: http://tldp.org/HOWTO/Encourage-Women-Linux-HOWTO/x168.html. Το "Don't take the keyboard away" (μην αρπάζετε το πληκτρολόγιο όταν εξηγείτε κάτι) μου είναι σχεδόν ακατόρθωτο να το καταφέρω, αλλά πλέον το προσπαθώ συνειδητά.
Πάντως, νομίζω ότι το πιο ενδιαφέρον που θα μπορούσαμε να κάνουμε ως κοινότητα είναι να ανταλλάξουμε μερικές προσωπικές εμπειρίες (επιτυχημένες ή όχι) σε πιο χαλαρό στυλ.
Να σας πω λοιπόν για την οικογένειά μου και το ubuntu :)
Καταρχάς, οι γονείς μου ξέρουν πολύ λίγα από υπολογιστές, αλλά μπορούν να χρησιμοποιήσουν voip, και ίντερνετ σε περιορισμένο βαθμό (το γκουγκλάρισμα τους δυσκολεύει, η βικιπαίδεια είναι πιο κοντά στη λογική τους). Η μαμά μου χρησιμοποιεί επίσης επεξεργαστή κειμένου και τα βασικά παιχνίδια (πασιέντζες κτλ). Η δε αδελφή μου χρησιμοποιεί με μεγάλη άνεση τα περισσότερα "κλασικά" πράγματα. Ως επαγγελματίας μουσικός όμως, έχει και αρκετές ιδιαίτερες απαιτήσεις, οπότε καταφεύγει κατά καιρούς στην τεχνική υποστήριξη (εμένα δηλαδή).
Όταν λοιπόν αποφάσισα με το έτσι θέλω να εγκαταστήσω "μπουμπούντου" (sic) σε dual boot στον οικογενειακό υπολογιστή, όλη η οικογένεια το χρησιμοποιήσε. Αλλά δεν θα έλεγα ότι το πείραμα στέφθηκε από ιδιαίτερη επιτυχία. Οπότε το άφησα λίγο στην τύχη του το θέμα. Κυριολεκτικά στην τύχη, γιατί πλέον το χρησιμοποιούν μόνο όταν ξεχνάνε να πατήσουν το page down για να επιλέξουν τα παράθυρα στο μπουτάρισμα (Ναι, είμαι σαδίστρια, επίτηδες το έχω αφήσει έτσι ;) ).
Τι προβλήματα υπήρξαν (επί 8.10);
Το βασικό πρόβλημα ήταν ότι το skype δεν αναγνώριζε αυτομάτως πότε έπρεπε να χρησιμοποιήσει τα ενσωματομένα μικρόφωνο-ακουστικά και πότε τα εξωτερικά. Αυτό έχει λυθεί τώρα.
Είχα τη φαεινή ιδέα να φτιάξω διαφορετικούς λογαριασμούς για τον καθένα μας. Λάθος. Ψάχναμε όλοι να βρούμε πού είναι τα αρχεία μας. Συμπέρασμα:
Αποφεύγουμε τους πειραματισμούς. Διαλέγουμε πράγματα που τους φαίνονται οικεία και που τα γνωρίζουμε και μπορούμε να τα υποστηρίξουμε (Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα με την αδελφή μου. Εγώ δεν ακούω καν μουσική, οπότε αγνοώ ακόμη και τα βασικά προγράμματα πολυμέσων).
Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι εκείνη την περίοδο είχε αποκτήσει ένα bug το brasero, και πάνω που έκανα επίδειξη στην αδελφή μου για το πώς μπορούσε να γράψει απευθείας audio cd από avi, μου κόλλησε και αρνουνταν να γράψει.
Υπάρχουν όμως και τα θετικά. Πχ, τελικά κατάφερα να της γράψω και avi και flac (που ο Νέρωνας αρνούνταν να αναγνωρίσει). Και αν το μελετήσω λίγο το θέμα, μάλλον θα μπορέσω να της βρω αρκετούς τρόπους να κάνει μετατροπές αρχείων βίντεο και ήχου με ένα κλικ από το ναυτίλο.
Αφήστε που γελάσαμε όλοι με τα εορταστικά θέματα τα Χριστούγεννα!
Εν πάση περιπτώσει, η συνέχεια αναμένεται με το 9.10, γιατί δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό jennie » 01 Σεπ 2009, 00:02

Και επειδή βλέπω πολλά ρατσιστικά σχόλια, ας κάνω κι εγώ τα δικά μου ;)
Βασικός κανόνες για γυναίκες που χρησιμοποιούν υπολογιστή: Προσέχουμε την υγεία του υπολογιστή μας και δεν αφήνουμε ποτέ ασυνόδευτους άντρες να τον πλησιάσουν.
Ακολουθούν παραδείγματα από πραγματικά περιστατικά που αποδεικνύουν του λόγου το αληθές:
α. Μια φορά κι έναν καιρό η αδελφή μου τα είχε με φοιτητή Φυσικής. Που αποφάσισε ότι ο υπολογιστής της χρειαζόταν προστασία (κι ας είχε antivirus, firewall, adaware). Και της εγκατέστησε το spybot. Μόνο που κατέβασε το spybot με τη μέθοδο του "Αισθάνομαι τυχερός" στο Γκουγκλ. Άντε Τζένη μετά να καθαρίζεις malware από το δύστυχο τον υπολογιστή...
β. Διάλογος με γυναίκα συνάδελφο που δεν είναι εξπέρ, αλλά χρησιμοποιεί αρκετά υπολογιστή:
Εγώ: Γιατί έχεις στην επιφάνεια εργασίας συντομεύσεις και για το alcohol και για το daemon tools;
Αυτή: Γιατί έδωσα τον υπολογιστή μου σε δύο διαφορετικούς άντρες και έβαλε ο καθένας τα δικά του.
Εγώ από μέσα μου: Να μη ρωτήσω καλύτερα ποιος από τους δύο φωστήρες σου έβαλε συντόμευση και για το registry cleaner στην επιφάνεια εργασίας. (Να τα εγκαταστήσουν ξέρανε. Να σβήσουν τις συντομεύσεις δεν ξέρανε;)
Αυτά. Πιάνω τις άκρες από το ροζ φορεματάκι μου και κάνω χαριτωμένη υπόκλιση :angel:
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη...για ubuntu

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 01 Σεπ 2009, 00:16

Κώδικας: Επιλογή όλων
Δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητήθηκε, αλλά αυτό το άρθρο είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον: http://tldp.org/HOWTO/Encourage-Women-Linux-HOWTO/x168.html. Το "Don't take the keyboard away" (μην αρπάζετε το πληκτρολόγιο όταν εξηγείτε κάτι) μου είναι σχεδόν ακατόρθωτο να το καταφέρω, αλλά πλέον το προσπαθώ συνειδητά.
Πάντως, νομίζω ότι το πιο ενδιαφέρον που θα μπορούσαμε να κάνουμε ως κοινότητα είναι να ανταλλάξουμε μερικές προσωπικές εμπειρίες (επιτυχημένες ή όχι) σε πιο χαλαρό στυλ.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου,ελπιζω να μπουν στην συζητηση και οι αλλες γυναικες του forum
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό simosx » 01 Σεπ 2009, 00:24

Δεδομένου ότι έχει αλλάξει η ροή της συζήτησης,
1. άλλαξα τον τίτλο της συζήτησης σε «Προώθηση Linux/τεχνολογίας σε μη τεχνικά άτομα»
2. μετέφερα τη συζήτηση στην ενότητα μάρκετινγκ του Ubuntu-gr. Ελπίζω αυτή να είναι η σωστή κατηγορία.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Προώθηση linux/τεχνολογίας σε μη-τεχνικά άτομα/γνωστούς μας

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 01 Σεπ 2009, 21:59

Καλησπέρα.

:think: Πριν μια εβδομάδα περίπου έκανα μερικές σκέψεις για την συμμετοχή του θηλυκού φύλου στην κοινότητα, για τις γυναίκες που χρησιμοποιούν το Ubuntu, όσες δεν ασχολούνται με υπολογιστές και αυτές που χρησιμοποιούν Windows. Πέρα από τις όποιες διαφορές μεταξύ αρσενικών και θηλυκών θεωρώ αναγκαίο να προσεγγίσουμε τις γυναίκες με χαλαρό τρόπο, δείχνοντας κάποια πράγματα. Συγκεκριμένα όταν μια γυναίκα δεν έχει ιδέα από υπολογιστές γιατί προφανώς δεν έχει ασχοληθεί πρέπει να ακολουθήσουμε μια λογική διαδικασία πληροφόρησης δίχως να γινόμαστε κουραστικοί βέβαια. Σε βίντεο μπορούμε να συνδυάσουμε εικόνα, ήχο και κείμενο, θεωρώ έναν πολύ καλό τρόπο το να παρουσιάσουμε σε γυναίκες με μικρά αναλυτικά βίντεο (καλοφτιαγμένα) τις απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις. Με αυτόν τον τρόπο ξεπηδούν οι πληροφορίες και αγγίζουν κάποιες αισθήσεις των ανθρώπων και φυσικά τα βίντεο πρέπει να είναι εξολοκλήρου στα ελληνικά.

  • Τι είναι ένας υπολογιστής;
  • Τι μπορεί να προσφέρει ένας υπολογιστής;
  • Τι είναι το ΕΛ/ΛΑΚ;
  • Τι είναι το Ubuntu;
  • Παρουσίαση της Ελληνικής κοινότητας του Ubuntu.

Εφόσον πληροφορηθούν με καλό τρόπο και μάθουν τα βασικά μετά είναι εύκολο να βρουν διάφορες ασχολίες που μπορούν να κάνουν με τους υπολογιστές.

Όσα ανέφερα παραπάνω είναι μερικές πρόχειρες σκέψεις.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing