Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό linuxman » 09 Αύγ 2009, 17:11

Διαδικασία σύνδεσης 2 Η/Υ με Λίνουξ με χρήση SSH = Secure Shell or SSH is a network protocol κύριος για μεταφορές αρχείων από γραφικό περιβάλλον .

Για την αρχή θα πρέπει να κάνουμε την εγκατάσταση με την χρήση τις παρακάτω εντολής
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install ssh

εδώ μπορούμε να κάνουμε και εγκατάσταση και το
Κώδικας: Επιλογή όλων
mc =  GNU Midnight Commander
που θα μας διευκολύνει στην διαχείριση αρχείων και με δικαιώματα απλού χρήστη άλλα και υπερχρήστη .Οπότε μπορεί να γίνει εντολή κάπως έτσι
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install ssh mc


Στην συνέχεια για λόγους ασφαλείας θα πρέπει να αλλάξουμε ένα στοιχείο στις ρυθμίσεις του ssh .
θα δώσουμε εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo gedit /etc/ssh/sshd_config

Θα πρέπει να βρούμε γραμμή 24 περίπου το # Authentication:
Και να αλλάξουμε PermitRootLogin yes για να γίνει PermitRootLogin no αποθηκεύουμε το αρχείο και θα δώσουμε εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo /etc/init.d/ssh restart


Τώρα μπορούμε να προχωρήσουμε με γραφικό τρόπο σύνδεσης
Από Τοποθεσίες επιλέγουμε
1. Σύνδεση στον εξυπηρετητή
2. Τύπος υπηρεσίας SSH
3. Για Εξυπηρετητής θα δώσουμε την στατική IP του απομακρυσμένου Η/Υ π.χ. του File Server μας
4. Στην γραμμή Θύρα γράφουμε 22
5. Φάκελος λογικά θα πρέπει να δώσουμε /home/username η και /media/Data η και ότι άλλο θέλουμε όπου έχουμε δώσει την πρόσβαση στο χρήστη μας .
6. Θα δώσουμε όνομα χρήστη .
7. Έχουμε και δυνατότητα να δώσουμε και σελιδοδείκτη με ένα όνομα που θα φαίνεται μετά στις Τοποθεσίες/Σελιδοδείκτες με το όνομα που δώσαμε .
Εικόνα

Επίσης έχουμε την δυνατότητα να αφήσουμε την πρώτη επιλογή για Κωδικό πρόσβασης όπως είναι
Ναι το αποθηκεύσουμε για όση ώρα θα έχουμε το Η/Υ ανοικτό
Και να το Αποθηκεύσουμε για πάντα τρίτη επιλογή .
Εικόνα

Διαδικασία σύνδεσης τον δύο Η/Υ με Linux π.χ. Ubuntu έτσι μας διευκολύνει αρκετά για μεταφορές αρχείων και στο τοπικό μας δίκτυο άλλα και στο Ίντερνετ (όπου βέβαια έχουμε την πρόσβαση με ssh , αν και λίγο ποιο αργό είναι έτσι , άλλα εδώ υπάρχει και κρυπτογράφηση , και έτσι είναι αρκετά ασφαλές παρά π.χ. με FTP = File Transfer Protocol port 21 .

Εάν μικρό "κόλπο" εάν θέλετε να συνδεθείτε για λίγη ώρα σε άλλο Η/Υ στην γραμμή του Nautilus μπορείτε να γράψετε κάτι παρόμοιο
Εικόνα

Εάν έχουμε κάποιον που θέλουμε να δώσουμε κάποια αρχεία προκειμένου να τα ανεβάζουμε κάπου απλά μπορούμε να του ανεβάσουμε άμεσα στο Η/Υ του .
Για λόγους ευνόητους μπορεί να μας φτιάξει ένα όνομα χρήστη και κωδικό και να ανεβάσουμε στο φάκελο χρήστη που μας έφτιαξε .
Εάν θέλουμε να έχουμε πολλές φορές την δυνατότητα για ανέβασμα από και προς το Η/Υ μας είτε του φίλου μας τότε με την χρήση του http://www.dyndns.com υπηρεσία μπορούμε να έχουμε ένα στατικό hostname του Η/Υ μας ( μάλλον του ρούτερ μας )
Εδώ υπάρχει και οδηγός για αυτό viewtopic.php?f=9&t=2036&st=0&sk=t&sd=a#p19503

Και εάν θέλουμε να δώσουμε στο φίλο μας την δυνατότητα να ανεβάσει κάποιο αρχείο στο Η/Υ μας τότε μπορούμε θα φτιάξουμε ένα όνομα χρήστη για αυτόν και με την χρήση του IP μας είτε και με http://www.dyndns.com hostname μας θα του δώσουμε την πρόσβαση .
Για να γίνει αυτό από έξω στο εσωτερικό μας IP θα πρέπει να ανοίξουμε την πόρτα 22 με αναλυτικές οδηγίες που υπάρχουν εδώ
http://www.portforward.com/english/appl ... Pindex.htm σχεδόν για κάθε ρούτερ .

Προσοχή και μιλαμε για σύνδεση όχι στο εσωτερικό μας δίκτυο άλλα έξω στο Ίντερνετ .
Εάν θα εφαρμόσετε αυτό δεν θα πρέπει να έχετε 1. κωδικούς (π.χ. 123456 και ένα όνομα χρήστη σαν admin,linux,ubuntu η και 2 γράμματα είναι θέμα ασφαλείας ) 2. Προσέχετε που θα δώσετε και σε ποιον την δυνατότητα πρόσβασης .
3. Εάν δεν θέλετε ο φίλος σας να μπορεί να έχει πρόσβαση στο φάκελο του χρήστη σας επιλέγετε από ιδιότητες στο φάκελο /home για τον χρήστη σας
Κάπως έτσι όπως στην εικόνα
Εικόνα

Υ.Γ. Για τα παράθυρα μπορείτε να χρησιμοποιείτε το πρόγραμμα http://winscp.net/eng/docs/screenshots .

Εικόνα
Το Περιεχόμενο του οδηγού διέπεται από την άδεια Creative Commons
Αναφορά προέλευσης - Μη Εμπορική Χρήση-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα.
Βασισμένο σε μία εργασία του http://www.greeklug.gr
Τελευταία επεξεργασία από linuxman και 10 Νοέμ 2009, 15:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό bullgr » 10 Αύγ 2009, 09:46

Δεν έγραψες στον οδηγό πως συνδεόμαστε σε έναν απομακρυσμένο υπολογιστή διαμέσου ενός άλλου!!! Ξέρεις εσύ... :lol: :lol: :lol:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό linuxman » 10 Αύγ 2009, 14:46

bullgr έγραψε:Δεν έγραψες στον οδηγό πως συνδεόμαστε σε έναν απομακρυσμένο υπολογιστή διαμέσου ενός άλλου!!! Ξέρεις εσύ... :lol: :lol: :lol:

Τέτοια δεν γράφουν , είναι λίγο προχωρημένα πράγματα , και δεν είναι απλά :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Υ.Γ. Πλάκα , πλάκα μου δίνεις ιδέες τώρα για κάτι τέτοιο :mrgreen:
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό Aristotelis » 25 Σεπ 2009, 02:16

Ο οδηγός είναι μαμάτος, ευκολος και κατανοητός.
μόνο που έχω ενα μικρό πρόβλημα με τα ελληνικά στο winscp.
Καμιά ιδέα Linuxman.
Υ.Γ. Στο server έχω εγκαταστήσει ενα πακέτο με τα fonts των παραθύρων και έχω κάνει και ένα
copy τα fonts των παραθύρων στο ./fonts του home
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Αρχάριος, Προγραμματισμός: Όχι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.10 GR- 32bits
Η/Υ :hp Compaq nx8220 Intel Centrino 1,84GHz / 2024 DDR2 RAM / ATI mobility Radeon X600
H/Y 2 PII CELERON 433 MHZ MMX / 278MB RAM /32 MB NVIDIA UBUNTU 9.10 SERVER TΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ :P
Άβαταρ μέλους
Aristotelis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2009, 20:18
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό linuxman » 25 Σεπ 2009, 02:22

Aristotelis έγραψε:Ο οδηγός είναι μαμάτος, ευκολος και κατανοητός.
μόνο που έχω ενα μικρό πρόβλημα με τα ελληνικά στο winscp.
Καμιά ιδέα Linuxman.
Υ.Γ. Στο server έχω εγκαταστήσει ενα πακέτο με τα fonts των παραθύρων και έχω κάνει και ένα
copy τα fonts των παραθύρων στο ./fonts του home

Αυτό ούτε εγώ το είχα βρει , άλλα εάν ψάξεις τις ρυθμίσεις στο winscp κάπου θα πρέπει να έχει επιλογή του encoding , στο Putty το ξέρω , τώρα στο winscp , δεν μπορώ να το δω τώρα γιατί δεν έχω παράθυρα στο φορητό :D
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό Aristotelis » 25 Σεπ 2009, 14:12

Αυπνίες είχαμε Linuxman :mrgreen:
Ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες παρόλω που δεν γνώριζες και μόνο η λέξη encoding με βοήθησε να βρω την λύση
και αυτό είναι που μου αρέσει στο forum και θέλω να το εκφράσω που με βοηθάτε στιν αποπαραθυροκοπιαση.
και ο μόνος λόγος που δεν στελνω πολλά μυνήματα είναι γιατί το 90% των οδηγών είναι τοσο καλοί που δεν χρειάζεται.
Τέλος πάντων για όσους είναι τόσο χαζοί όσο εγω η λύση είναι στον link
http://winscp.net/eng/docs/ui_login_environment
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Αρχάριος, Προγραμματισμός: Όχι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.10 GR- 32bits
Η/Υ :hp Compaq nx8220 Intel Centrino 1,84GHz / 2024 DDR2 RAM / ATI mobility Radeon X600
H/Y 2 PII CELERON 433 MHZ MMX / 278MB RAM /32 MB NVIDIA UBUNTU 9.10 SERVER TΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ :P
Άβαταρ μέλους
Aristotelis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2009, 20:18
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό linuxman » 25 Σεπ 2009, 14:46

Ναι το είδα μόλις τώρα , σε ένα με την νέα έκδοση winscp το είδα έχει τέτοια επιλογή .

Υ.Γ. Εγώ την έχω κάνει απεξάρτηση εδώ και καιρό ,έχω ξεχάσει πότε την ξεκίνησα :mrgreen:
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό da_perama1 » 17 Οκτ 2009, 16:15

Πολύ χρήσιμος και κατατοπιστικός οδηγός, είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά μέχρι να τα καταφέρω μόνος μου. Μία παρατήρηση δεν περιέχει πέραν της εγκατάστασης τίποτε για το
mc = GNU Midnight Commander
για να δούμε αν πράγματι χρειάζεται και να το εγκαταστήσουμε.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Ubuntu 3.0.0-17-generic
3 Intel Core i5 CPU 650 3.20GHz ‖ RAM 7783 MiB ‖ Intel DH55TC -
4 Intel Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0042] (rev 02)
5 eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection [8086:10f0] (rev 06)
da_perama1
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 20:35
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό linuxman » 18 Οκτ 2009, 01:14

da_perama1 έγραψε:Πολύ χρήσιμος και κατατοπιστικός οδηγός, είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά μέχρι να τα καταφέρω μόνος μου. Μία παρατήρηση δεν περιέχει πέραν της εγκατάστασης τίποτε για το
mc = GNU Midnight Commander
για να δούμε αν πράγματι χρειάζεται και να το εγκαταστήσουμε.

Για να πετύχουμε την σύνδεση από το ένα στο άλλο μόνο στο αποδέκτη χρειάζεται να έχουμε ssh .
Στο client δεν χρειάζεται , εάν θέλουμε να το κάνουμε και ανάποδα τότε χρειάζεται και στα δυο να έχουμε ssh .
Τα υπόλοιπα είναι ήδη μέσα από την πρώτη εγκατάσταση :D
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Διαδικασία διασύνδεσης 2 Η/Υ με Linux με χρήση SSH

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Οκτ 2009, 17:49

da_perama1 έγραψε:Μία παρατήρηση δεν περιέχει πέραν της εγκατάστασης τίποτε για το
mc = GNU Midnight Commander
για να δούμε αν πράγματι χρειάζεται και να το εγκαταστήσουμε.

Και να μην το χρησιμοποιήσεις δεν πιάνει και πολύ χώρο στον δίσκο.
Είναι ο καλύτερος cli file manager για όσους δεν επιθυμούν την χρήση απλών εντολών (cd, touch, mkdir, rm, mv κλτ) για να κάνουν αυτό που θέλουν.
Βέβαια για τέτοιες δουλειές και ένα με ένα sftp μπορείς να κάνεις τα πράγματα πιο απλά...

Επίσης για να συνδεθούμε σε ένα απομακρυσμένο shell μέσω ssh χρειαζόμαστε απλά ένα ssh client.
Σε linux αφού εγκαταστήσουμε το openssh-client που υπάρχει διαθέσιμο απλά εκτελούμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
ssh <user>@<IP>
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials