Αλλαγή εικονιδίου φακέλου στο θέμα gnome colors

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Αλλαγή εικονιδίου φακέλου στο θέμα gnome colors

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 12 Οκτ 2009, 12:20

Καλημέρα σε όλους,

Αυτή είναι η πρώτη μου προσπάθεια για έναν οδηγό, οπότε δείτε το χαλαρά. Ο οδηγός έχει ως αντικείμενο το πως μπορεί να αλλάξει κανείς το default εικονίδιο του φακέλου σε κάποιο θέμα εικονιδίων. Ειδικότερα, εγώ χρησιμοποιώ το θέμα εικονιδίων που βρίσκεται εδώ

http://www.gnome-look.org/content/show.php/GNOME-colors?content=82562&PHPSESSID=f565ac8b8a0acf69726266f35f0f9d7e

διότι είναι πολύ προσεγμένο και πλήρες. Υπάρχουν και άλλα, ίσως ομορφότερα, αλλά τα οποία δεν είναι πλήρη (για παράδειγμα σε πολλά το προεπιλεγμένο εικονίδιο φακέλου δεν εμφανίζεται στο Places> Bookmarks>, ούτε στους φακέλους με τα bookmarks του firefox).

Εξάλλου, το θέμα έχει σχέση και με αυτό

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=45&t=5082

και με αυτό

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=6396

από τα οποία μπορεί κανείς να πάρει ιδέες και να κάνει παραπάνω πράγματα (βλ ειδικά το post jennie από το πρώτο).

Για την αλλαγή θα χρειαστούμε φυσικά ένα άλλο εικονίδιο. Μπορεί κανείς λοιπόν να φτιάξει το δικό του ή να βρει ωραιότατες λύσεις στο δίκτυο, όπως για παράδειγμα εδώ

http://www.gnome-look.org/content/show.php/Oxygen+Folders+(countries+%26+fun)?content=102257&PHPSESSID=f565ac8b8a0acf69726266f35f0f9d7e

Όπως το δοκίμασα εγώ, θα χρειαστούμε το εικονίδιο τόσο ως svg όσο και ως png. Αν δεν έχετε/ξέρετε τρόπο να μετατρέψετε το png σε svg, υπάρχει και αυτός που περιγράφεται εδώ

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=5245724

και δουλεύει μια χαρά.

Ξεκινώντας λοιπόν, κάνουμε download το θέμα των εικονιδίων (το οποίο όπως και τα άλλα εικονίδια στα οποία παρέπεμψα έχουν άδεια χρήσης GPL), το ξεπακετάρουμε από tar.gz που είναι και μέσα εκεί ανοίγουμε με όποιο text editor χρησιμοποιούμε το index theme. Στην πρώτη πρώτη σειρά αλλάζουμε το όνομα του icon theme σε αυτό με το οποίο θέλουμε να εικονίζεται στη λίστα με τα icon themes (System> Preferences> Appearence> Customize> Icons). Καλό είναι να διατηρήσουμε το πρόθεμα gnome ώστε να γκρουπάρεται με τα άλλα αρχικά θέματα και να θυμόμαστε και από που προήλθε. Το ίδιο ακριβώς όνομα δίνουμε και στο φάκελο που περιέχει όλα αυτά.

Στη συνέχεια, ονομάζουμε το εικονίδιο που θέλουμε folder.svg, και με αυτό αντικαθιστούμε αυτό που υπάρχει ήδη εκεί, στο φάκελο scalable> places. Με την ίδια λογική αντικαθιστούμε με το αρχείο folder.png που θέλουμε, το αρχείο με το ίδιο όνομα που υπάρχει στους φακέλους 16Χ16> places, 22X22> places, 24X24> places και τέλος 32X32> places. Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι σε κάθε φάκελο βάζουμε εικονίδιο .png αντίστοιχων διαστάσεων (16Χ16, 22Χ22, 24Χ24 και 32Χ32). Αυτό γίνεται πανεύκολα με το gimp έχοντας το αρχικό σε .png. Δηλαδή, ανοίγουμε το εικονίδιο με το gimp και πάμε image> scale image δίνουμε τις διαστάσεις και κάνουμε save as.

Αφού τελειώσουμε όλα αυτά, τοποθετούμε το φάκελο με το «πειραγμένο» σετ εικονιδίων στο home> username σας> .icons και είμαστε έτοιμοι.

Η διαδικασία πρέπει να γίνει εκτός από τα scalable και στα εικονίδια .png με τις συγκεκριμένες διαστάσεις, διότι σε αυτά «δείχνει» το σύστημα όταν για παράδειγμα κάνετε save as σε οποιοδήποτε άλλο αρχείο και εμφανίζεται η καρτέλα με τα σημεία που θέλετε να σωθεί το αρχείο που σώζετε. Αν δεν γίνει εκεί στα places και στο περιεχόμενο του φακέλου μπορεί να εμφανίζεται με το κανονικό του μέγεθος, το οποίο είναι απαράδεκτο οπτικά όταν το αρχικό εικονίδιο είναι μεγάλο. Τέλος, ας σημειωθεί ότι με την παραπάνω διαδικασία, επεμβαίνουμε μόνο στο εικονίδιο του φακέλου, όπου εμφανίζεται και όχι σε άλλες μορφές αυτού (πχ, όπως μπορεί να εφανίζεται μισάνοιχτο ή με τα σωληνάκια του δικτύου κλπ).

Καλή χρήση. Σχόλια, διορθώσεις, επισημάνσεις και συμπληρώσεις, ευπρόσδεκτες και αναγκαίες.

ΥΓ : Εγώ έχω αρχίσει τις αλλαγές χρησιμοποιώντας τη σημαία της Αργεντινής. Εχει όμως πολύ πράγμα...
Τελευταία επεξεργασία από kzlazy και 12 Οκτ 2009, 17:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Αλλαγή εικονιδίου φακέλου στο θέμα gnome colors

Δημοσίευσηαπό jennie » 12 Οκτ 2009, 14:19

Για επεξεργασία .svg η καλύτερη λύση είναι το inkscape (εγκατάσταση από synaptic). Ό,τι πρέπει για άτομα με ανύπαρκτο ταλέντο στο σχέδιο (moi, δηλαδή :shh: ). Από εκεί μπορείς να κάνεις και εξαγωγή (export) του svg σε png. Κανονικά, το inkscape αποθηκεύει όλο το ιστορικό με τις αλλαγές που έχεις κάνει στο αρχείο. Επειδή αυτό μπορεί να εκτοξεύσει το μέγεθος του αρχείου στα ύψη, καλό είναι να πας αρχείο->vacuum defs για να σβήσεις το ιστορικό.
Και επειδή όντως μπορεί να προκύψει πολύ πράγμα, τερματικό και αναδρομική εφαρμογή σε όλους τους υποφακέλους:
vacuum defs και αποθήκευση ως απλό svg:
Κώδικας: Επιλογή όλων
find -depth -name "*.svg" | while read i; do inkscape -f "$i" --vacuum-defs --export-plain-svg "$i"; done

εξαγωγή σε png πχ. 22x22:
Κώδικας: Επιλογή όλων
find -depth -name "*.svg" | while read i; do inkscape -f "$i" -e "${i/.svg}".png -h 22; done


kzlazy έγραψε:ΥΓ : Εγώ έχω αρχίσει τις αλλαγές χρησιμοποιώντας τη σημαία της Αργεντινής. Εχει όμως πολύ πράγμα...

Αν κάνεις την αλλαγή σε αρχείο svg με inkscape, θεωρητικά θα μπορούσες να ανοίξεις το αρχείο σε επεξεργαστή κειμένου, να βρεις τι ακριβώς άλλαξες, και να το κάνεις copy-paste σε όλα τα αρχεία. Θεωρητικά, βέβαια, γιατί δεν νομίζω ότι θα δουλέψει εύκολα στην πράξη.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Αλλαγή εικονιδίου φακέλου στο θέμα gnome colors

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 12 Οκτ 2009, 15:38

Το svg γίνεται png και απλά με το gimp (ανοίγεις, σώζεις). Το ανάποδο ήταν αρχικά προβληματικό γιατί δεν το κάνει o gimp. Εκεί χρειάζεταιι το inkscape. Ευχαριστώ για την πρόταση, είναι κι αυτός ένας τρόπος, άλλωστε καλύτερα να υπάρχει πληθώρα τρόπων, ώστε να βρίσκει καθένας τι τον βολεύει καλύτερα. Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα το τελευταίο point. Βασικά χρειάζεται κανείς 1 svg και 4 png. Τα τελευταία γίνονται αμέσως με το gimp, με απλό scaling.
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση

Re: Αλλαγή εικονιδίου φακέλου στο θέμα gnome colors

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 12 Οκτ 2009, 15:49

Δες και εδω viewtopic.php?f=9&t=6396
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Αλλαγή εικονιδίου φακέλου στο θέμα gnome colors

Δημοσίευσηαπό jennie » 12 Οκτ 2009, 16:09

Τα υπόλοιπα που έγραψα χρειάζονται αν δουλεύει κανείς με το inkscape. Γενικά, μπορεί μεν η διαφορά στην ποιότητα να είναι μικρή, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερο να επεξεργάζεται κανείς εικόνες png με gimp και εικόνες svg με inkscape.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Αλλαγή εικονιδίου φακέλου στο θέμα gnome colors

Δημοσίευσηαπό jennie » 12 Οκτ 2009, 16:27

Off topic:
Τελικά, εσείς τι έχετε καταλάβει; Υπάρχει κάποιος "εύκολος" τρόπος να κάνει κανείς όλα τα εικονίδια ενός θέματος να λειτουργούν; Γιατί πολλά θέματα δεν λειτουργούν σωστά, όπως είπε και ο @kzlazy. Όμως, συχνά δεν φταίει ότι λείπουν κάποια εικονίδια από το θέμα, αλλά ότι δεν έχουν τα σωστά ονόματα.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Αλλαγή εικονιδίου φακέλου στο θέμα gnome colors

Δημοσίευσηαπό kzlazy » 12 Οκτ 2009, 17:56

@vagrale13
Δυστυχώς δεν είχα δει το θέμα σου. Θα το προσθέσω στις παραπομπές. Αν το είχα δει, βέβαια, μάλλον δε θα είχα κάνει και το δικό μου...
Now there sits a man with an open mind. You can feel the draft from here...
Groucho (τι θα πει ποιός Groucho) ?

Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Arch 64b με KDE
Acer Aspire 5680 laptop / Intel core 2 duo / 2 x 2048 Mb / nVidia GeForce Go 7600 / 1280x800
Άβαταρ μέλους
kzlazy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 15:02
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron