1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

...wallpapers, screenshots, videos, χιούμορ, κλπ

Συντονιστές: Geochr, konnn

1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 02 Σεπ 2008, 12:45

Παίρνοντας ιδέες από το viewtopic.php?f=33&t=978 άρθρο του bullgr για τον πρώτο υπολογιστή, θυμήθηκα τις εμπειρίες μου με τους υπολογιστές. Σίγουρα λίγες σε σχέση με άλλους αλλά ενδιαφέρουσες. Το θέμα αυτό του άρθρου είναι να βρούμε 1001 τρόπους, που έχουν γίνει πραγματικότητα από εμάς, για να καταστρέψουμε τον υπολογιστή μας. Περιλαμβάνονται τόσο "hardware" όσο και "software" λύσεις. Ξεκινάω με τις δύο δικές μου:

1. Γρήγορο πάτημα του πλήκτρου on/off μέχρι να καει το τροφοδοτικό. Αφου καεί το τροφοδοτικό συνεχίζουμε για να καεί και η μητρική. (Μάλλον κάτι είχε βραχυκυκλώσει) Στόχος μου δεν ήταν να το κάψω φυσικά απλώς να το ανοίξω ενώ βιαζόμουν :)

2. Έγραψα κάτι σαν cp -r / ~ σε dos. Με αποτέλεσμα να γεμίσει ο σκληρός και να μην τρέχει τίποτε. Το μηχάνημα μετά το επισκεύασε ο μάστορας.

Στον πιο δημιοργικό τρόπο θα αποδοθεί έπαθλο!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό Puppet_Master » 02 Σεπ 2008, 18:12

3. δεν ξερω αν μπαινει στην κατηγορια: καταστροφη υπολογιστη, αλλα εγω εβγαλα το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικών για να βαλω ενα καινουριο πιο αθορυβο το οποιο τελικα δεν ταιριαζε.οταν εβαλα παλι πισω το εργοστασιακο κ την καρτα στη θεση της, οταν δοκιμασα να ανοιξω το pc δεν ανοιγε διοτι μαλλον ειχα στραβωσει την καρτα οπως την μεταχειριζομουν.ευτυχως αλλαξα μονο καρτα γραφικων.
One of the main causes of the fall of the Roman Empire was that, lacking zero, they had no way to indicate successful termination of their C programs.
Άβαταρ μέλους
Puppet_Master
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Tripolh
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό ftso » 02 Σεπ 2008, 18:31

4.Έβαλα το avast να κάνει real time scan σε ότι κινητέ.
Αποτέλεσμα: Ο δίσκος τα έφτυσε μετά απο λίγο καιρό. :evil:
Η βλακεία: Το κατάλαβα αφού χτύπησα και τον δεύτερο δίσκο που αντικατέστησε η εγγύηση του πρώτου. :mrgreen:
Το καλό: Στον τρίτο δίσκο έβαλα linux και δεν χρειαζόμουν πλέον antivirus. :D

5.Σύνδεσα τις πίσω usb στις μπροστά θύρες του κουτιού που δεν ήταν συνδεδεμένες ,ανάποδα.(έβαλα στα data την τάση και την γείωση και το ανάποδο)
Αποτέλεσμα: 2-3 καμένα flashakia :shock:
Το καλό: Τα flashakia αντικαταστάθηκαν κατευθείαν απο την εγγύηση. :D
Το καλύτερο: Όταν δεν χρειαζόμουν πλέον flashkia (ήταν αυτά που παίζανε και mp3) αντικατέστησα το τελευταίο εσκεμμένα καμένο με DVD-RW που δεν είχα. :mrgreen:


Συμπέρασμα: χαλάστε άφοβα, θα σας βγεί σε καλό. :lol:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό gourgi » 02 Σεπ 2008, 18:40

θεικά ενός κολλητού μου :
software : έβαλε το Nero Speed Drive για να δει τις ταχύτητες ανάγνωσεις του καινούργιου του τότε Plextor Cd-recorder. Το Plextor τα έπαιξε και έφυγε για αντικατάσταση!
harware: του ήρθε να συνδέσει το τροφοδοτικό του με το επιτραπεζιο ξυπνητήρι για να ανοίγει το pc όταν αυτό χτυπούσε κάθε πρωί. Η μητρική του φυσικά μας άφησε χρόνους λόγω λάθους στην συνδεσμολογία :P
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό ftso » 02 Σεπ 2008, 19:15

Θα πω και εγώ ενός φίλου.

8. Πήρε την ψήκτρα της κάρτας γραφικών και την τρύπησε.
Πέρασε απο μέσα λεπτό λαστιχένιο σωληνάκι το οποίο η μια άκρη του συνδέονταν σε μπεκ υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου και μετά σε ένα ψυγείο αυτοκινήτου το οποίο είχε επάνω κολλημένα 2 ανεμιστηράκια υπολογιστή και τέλος κατέληγε σε ένα παγούρι με νερό και πάγο.
Η δεύτερη άκρη απο το σωληνάκι πήγαινε κατευθείαν στο παγούρι.
Αποτέλεσμα : Το μπεκ τραβούσε νερό, το περνούσε απο το ψυγείο και στην συνέχεια το περνούσε απο την κάρτα γραφικών την οποία έψυχε και τέλος ξαναπετούσε το νερό στο παγούρι.
Δυστυχώς το μπεκ αυτοκινήτου δεν πετούσε συνεχώς νερό αλλά με παύσεις που είχε ως αποτέλεσμα , μόλις έλιωνε λίγο ο πάγος κολλούσε το σύμπαν μέχρι που πέθανε η κάρτα.

Μιλάμε ή πατέντα. Θα έγραφα και για το χειροποίητο aircondition που έκανε, αλλά δεν κολλάει εδώ. :lol:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 02 Σεπ 2008, 20:35

9. Αφαίρεσα το κάλυμα από τον υπολογιστή (εννώ ήταν ανοιχτός) και έκανα διάλεξη στην αδεφλή μου για το τί είναι το κάθε τί χρησιμοποιόντας με περισπούδαστο ύφος ένα καινούριο κατσαβίδι που είχα βρει για να δείχνω το κάθε εξάρτημα. Ακούμπουσα το κατσαβίδι δεξιά αριστερά και τέλος το έβαλα πάνω στο δίσκο. και μάλιστα το έσερνα καλά καλά για να της δείξω που αρχίζει που τελειώνουν οι δίσκοι κτλ. Ο υπολογιστής άρχισε να κάνει βλακείες και να ψιλοκολλάει.
Μετά συνειδοτοποίησα ότι το κατσαβίδι ήταν μαγνητικό...
Δεν τα κακάρωσε τελείως το pc αλλά γέμισε ο δίσκος bad sectors.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό eagle » 03 Σεπ 2008, 19:16

ok κατι δηκο μου το pc δν χαλασε βεβαια thank ubuntu for that αλλα ειχε φαει ομοιοτροπως 2 format p.u. εν εποχη windows......

αφισα μια φίλη (μονη) στο pc μου να παιζει παιχνιδακια flashοιδη (τραγικοτατο λαθος μν το κανετε ποτε ο υπολογιστης ειναι ιερος).

της πεταγεται ενα pop up άσχετο οτι εχει προβλημα το συστιμα των XPWindows της...... ναι εχω ubuntu αλλα δν καταλαβε την διαφορα και το πατησε το ok με αποτελεσμα να κατεβει ενα exe ..... οταν το ειδε παρατημενο καπου εκει στο desktop θεορισε οτι ειναι παιχνιδακι αρχισε να προσπαθει να το τρεξει.... KAI NAI! καταφερε να το εγαταστισει και να το τρεξει!

την αλλη μερα παριγιλα ενα ταμπελακι " do not touch dangerous owner". :D :D για το pc μου
Τελευταία επεξεργασία από eagle και 03 Σεπ 2008, 19:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
eagle
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008, 18:46
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό linuxman » 03 Σεπ 2008, 19:23

Θα σε παρακαλούσα να κάνεις edit το μήνυμα σου και να το γράψεις ελληνικά και ρίξε μία ματιά εδώ

Φιλικές οδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Οδηγίες για την χρήση των bbcode tags του forum!
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 11 Σεπ 2008, 01:20

καλησπέρα, είμαι καινούριος στο φόρουμ και όπος διάβαζα τα πόστ, βλέπω αυτό εδώ. λοιπόν είπα να ποστάρω κι εγώ.

11. 1) πέρνουμε μια μπαταρία (να έχει αρκέτα volt)
2) τοποθετούμε 2 καλόδια στις άκρες τις
3) βγάζουμε τι κάρτα γραφικών που στην οπoία τελειώνει η εγγύηση και βάζουμε το ενα καλόδιο στην αρχή και το έχουμε εκεί κρατιμένο
4) πέρνουμε το άλλο καλόδιο και ξεκινάμε απο το 2ρο σηδεράκι, όπος το κρατάμε στο δεύτερο ξεκινάμε τι βολτα του καλοδίου μεχρι το τελευτέο σηδεράκι (θα βγάλει σπίθες) και βουαλά!


Μπορείτε να αντικαταστήσετε τι κάρτα σας με μια ίδια καινούρια λόγο εγγύησης 8-) (δεν ξέρουν απο τι κάηκε) :D
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό ftso » 11 Σεπ 2008, 02:21

ntinos_ έγραψε:καλησπέρα, είμαι καινούριος στο φόρουμ και όπος διάβαζα τα πόστ, βλέπω αυτό εδώ. λοιπόν είπα να ποστάρω κι εγώ.

11. 1) πέρνουμε μια μπαταρία (να έχει αρκέτα volt)
2) τοποθετούμε 2 καλόδια στις άκρες τις
3) βγάζουμε τι κάρτα γραφικών που στην οπoία τελειώνει η εγγύηση και βάζουμε το ενα καλόδιο στην αρχή και το έχουμε εκεί κρατιμένο
4) πέρνουμε το άλλο καλόδιο και ξεκινάμε απο το 2ρο σηδεράκι, όπος το κρατάμε στο δεύτερο ξεκινάμε τι βολτα του καλοδίου μεχρι το τελευτέο σηδεράκι (θα βγάλει σπίθες) και βουαλά!


Μπορείτε να αντικαταστήσετε τι κάρτα σας με μια ίδια καινούρια λόγο εγγύησης 8-) (δεν ξέρουν απο τι κάηκε) :D


Μην μου βάζεις ιδέες τώρα! :lol:
Το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών έχει αρχίσει να κάνει υπερβολικό θόρυβο τελευταία την ώρα που δουλεύει...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Put the FUN back

cron