Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύου)

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύου)

Δημοσίευσηαπό alkisg » 27 Δεκ 2009, 11:23

Μερικές φορές πιθανώς να μην μπορούμε να εγκαταστήσουμε το Ubuntu σε κάποιον υπολογιστή, επειδή:
  • Είναι netbook και δεν έχει καν DVD drive.
  • Είναι παλιός υπολογιστής με CD drive κι εμείς έχουμε κάποιο Ubuntu σε DVD (π.χ. το edubuntu).
  • Έχουμε 12 clients και θέλουμε να κάνουμε ταυτόχρονα την εγκατάσταση, χωρίς όμως να κάψουμε 12 CD.
  • Έχουμε το live .iso στο σκληρό ενός PC, και θέλουμε να το εγκαταστήσουμε σε ένα άλλο, αλλά δεν έχουμε δισκάκι να το κάψουμε.

Σε μερικές από τις παραπάνω περιπτώσεις ίσως βοηθήσει η εγγραφή του live CD σε USB stick.
Μια άλλη λύση όμως είναι να μοιράσουμε το live CD μέσω δικτύου. Δηλαδή:

Υποθέτουμε ότι έχουμε δύο υπολογιστές σε τοπικό δίκτυο, ας τους πούμε server (αυτός που έχει το CD) και client (αυτός που θέλουμε να κάνουμε την εγκατάσταση).
Επίσης υποθέτουμε ότι είναι συνδεδεμένοι σε ένα switch/router και ότι υπάρχει DHCP server στο δίκτυο (συνήθως ο ίδιος ο router).

Απλά εκκινούμε τον server με το live CD, και τρέχουμε το script με την εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
wget 'http://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=dlattach;topic=2525.0;attach=1421' -O /tmp/livecd-netboot && sudo sh /tmp/livecd-netboot

Έτσι γίνονται αυτόματα οι κατάλληλες ρυθμίσεις για τη διαμοίρασή του μέσω δικτύου.

Στην περίπτωση που δεν έχουμε δισκάκι, και ο server τρέχει Ubuntu, και έχουμε το .iso, μπορούμε να το κάνουμε mount με μια εντολή σαν την παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo mount -o loop,ro ubuntu-9.10-desktop-i386.iso /cdrom

και στη συνέχεια να τρέξουμε το script όπως προαναφέρθηκε. Προσοχή όμως, θα εγκαταστήσει NFS και θα μοιράσει το .iso μέσω δικτύου. Βέβαια θα το απεγκαταστήσει μόλις τελειώσετε, αλλά γενικά προτείνεται οι πιο άπειροι χρήστες να χρησιμοποιούν την προηγούμενη περίπτωση όπου ο server ξεκινάει με το live CD.

Το script δουλεύει μόνο με τα i386 και amd64 "desktop" .iso του Ubuntu, και μάλιστα μόνο από την Karmic και μετά, δεν κάνει για άλλες διανομές ή εκδόσεις.
Ουσιαστικά αυτοματοποιεί (και βελτιώνει λίγο) αυτά που αναφέρονται στη σελίδα https://wiki.ubuntu.com/LiveCDNetboot
Τελευταία επεξεργασία από alkisg και 28 Σεπ 2012, 00:03, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD

Δημοσίευσηαπό ftso » 27 Δεκ 2009, 16:50

nice :)
Στους cleints δεν πρέπει να κάνουμε κάτι?
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύου)

Δημοσίευσηαπό alkisg » 27 Δεκ 2009, 18:12

Όχι τίποτα. Απλά διαλέγουμε "Boot from network" είτε από το BIOS είτε από τον boot manager του BIOS που σε κάποιους Η/Υ βγαίνει πατώντας F12.
Αν βέβαια δεν υποστηρίζουν εκκίνηση μέσω δικτύου, τότε "για να πάρουν μπροστά" χρειάζονται μια boot δισκέτα / CD / usb stick από εδώ: http://rom-o-matic.net/
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύο

Δημοσίευσηαπό stefanos90 » 24 Δεκ 2010, 22:02

Aν εχουμε mounted ενα cd windows θα δουλεψει κανονικα?
και κατι ακομα, το δοκιμασα οπως λεει στον οδηγο και μου εβγαζε στο λαπτοπ
nfs over tcp mot available from 192.168.10.4
conect:network is unreachable
https://dslr.gr - Αγγελίες για μεταχειρισμένες φωτογραφικές μηχανές
Άβαταρ μέλους
stefanos90
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 31 Μαρ 2009, 23:24
Τοποθεσία: Κοζανη
IRC: stefanos90
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύο

Δημοσίευσηαπό GSK » 28 Νοέμ 2011, 16:40

Γεια σας και παλι, η ερωτηση ειναι η εξης
Στο σπιτι υπαρχουν 2 υπολογιστες, ενας ο δικος μου (στον οποιο θελω να κανω την εγκατασταση,client) και ο δευτερος του αδερφου μου(server). Κανεις απο τους δυο δεν εχει εγκατεστημενο Linux. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω dvd/cd player και η μητρικη μου δεν υποστηριζει boot απο usb. Μοιραζομαστε τον ιδιο router και ειναι αυτος που αναφερω στην υπογραφη μου. Το δηλιμμα ειναι εαν θα μπορουσα να κανω την εγκατασταση χωρις να καταστρεψω τις ρυ8μισεις στο δικτυο ή στον υπολογιστη του αδερφου μου
Το αλλο ερωτημα ειναι εαν θα μπορεσω να χρισημοποιησω το gparted μεσω αυτης της διαδικασιας δλδ εαν θα μπορεσω να σβησω ενα ξεχασμενο κομματι που εχω μεσα στον σκληρο μου και στην συνεχεια να τον διαμορφωσω οπως εγω θελω και επισης εαν τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη μου επιτρεπουν να κανω ολα τα παραπανω, γιατι διαβασα οτι
Κώδικας: Επιλογή όλων
Το script δουλεύει μόνο με τα i386 και amd64 "desktop" .iso του Ubuntu, και μάλιστα μόνο από την Karmic και μετά, δεν κάνει για άλλες διανομές ή εκδόσεις.

Δεν ειμαι σιγουρος τι μπορει να σημαινει
Κώδικας: Επιλογή όλων
είναι συνδεδεμένοι σε ένα switch/router και ότι υπάρχει DHCP server στο δίκτυο (συνήθως ο ίδιος ο router).

ps: θελω να εγκαταστησω την διανομη ubuntu 11.10, αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποιο να διαλεξω 32 ή 64 bit? Ευχαριστω για τον χρονο και την οποια βοηθεια σας και συγχωρηστε με για την αγνοια.
Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά/
Ubuntu 11.10 / Win7 64-bit │ Version N/A│ Build Date : N/A
Intel Pentium Dual Core CPU E2180 @2.00GHz │ASUS P5KPL SE │ sus P5B SE 2.0 GiB Samsung │Asus 6450 Silent 1GB DDR3│ Ethernet Wired με Dlink DSL-2680 │ Realtek │ Acer X223W 16:10 1680x1050
Άβαταρ μέλους
GSK
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Ιουν 2008, 18:14
Τοποθεσία: Undercity
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύο

Δημοσίευσηαπό alkisg » 28 Νοέμ 2011, 21:22

> εαν θα μπορουσα να κανω την εγκατασταση χωρις να καταστρεψω τις ρυ8μισεις στο δικτυο ή στον υπολογιστη του αδερφου μου
Ναι

> εαν θα μπορεσω να χρισημοποιησω το gparted μεσω αυτης της διαδικασιας
Ναι

> εαν τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη μου επιτρεπουν να κανω ολα τα παραπανω
Θα πρέπει ο υπολογιστής σου να υποστηρίζει Boot from LAN, από το BIOS.

> Δεν ειμαι σιγουρος τι μπορει να σημαινει
Σημαίνει ότι κάνει για Ubuntu 9.10, 10.04, 10.10, 11.04, 11.10 καθώς και νεότερες.

> θελω να εγκαταστησω την διανομη ubuntu 11.10, αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποιο να διαλεξω 32 ή 64 bit?
Αν θες άνοιξε ένα άλλο θέμα γι' αυτήν την ερώτηση. Και τα δύο κάνουν. Προσωπική μου προτίμηση είναι 32bit αλλά δεν έχει νόημα να εξηγήσω εδώ το γιατί, είναι εκτός θέματος.
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύο

Δημοσίευσηαπό nikolasf » 28 Φεβ 2013, 23:13

Να ρωτήσω, κάπου διάβασα οτι γίνεται να κάνεις εγκατάσταση χωρίς τίποτα. Χωρίς cd, dvd, usb.
Γίνεται;; Θα με βοηθούσε!
Άβαταρ μέλους
nikolasf
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 17:20
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύο

Δημοσίευσηαπό simosx » 01 Μαρ 2013, 01:12

nikolasf έγραψε:Να ρωτήσω, κάπου διάβασα οτι γίνεται να κάνεις εγκατάσταση χωρίς τίποτα. Χωρίς cd, dvd, usb.
Γίνεται;; Θα με βοηθούσε!


Δηλαδή μέσω δικτύου;

Εξήγησε πώς ακριβώς είναι η κατάσταση που έχεις να επιλύσεις, και θα βοηθήσουμε.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύο

Δημοσίευσηαπό nikolasf » 01 Μαρ 2013, 10:37

Θέλω να κάνω ή αναβάθμιση ή να εγκαταστήσω κάποια απο τα Sxolinux -Kubuntu-Doudou (Debian) και δεν μπορώ να το κάνω απο το Cd- dvd-usb.
Προσπάθησα με όλα, θέλω να ελπίζω οτι τα έκανα καλά.
Προσπάθησα και μέσα απο το Bios με βάση κάτι που διάβασα, αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς τι έπρεπε να κάνω.
Καλημέρα σας.
Άβαταρ μέλους
nikolasf
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 17:20
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε υπολογιστές χωρίς DVD (μέσω δικτύο

Δημοσίευσηαπό simosx » 01 Μαρ 2013, 11:15

nikolasf έγραψε:Θέλω να κάνω ή αναβάθμιση ή να εγκαταστήσω κάποια απο τα Sxolinux -Kubuntu-Doudou (Debian) και δεν μπορώ να το κάνω απο το Cd- dvd-usb.
Προσπάθησα με όλα, θέλω να ελπίζω οτι τα έκανα καλά.
Προσπάθησα και μέσα απο το Bios με βάση κάτι που διάβασα, αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς τι έπρεπε να κάνω.


Πρόκειται για παλιό υπολογιστή; Προτείνω να ξεκινήσεις νέα δημοσίευση με τίτλο π.χ. «Εγκατάσταση όταν δε λειτουργούν τα CD/DVD/USB;»
και να το δούμε εκεί. Το παρόν νήμα είναι πολύ εξειδικευμένο και ενδέχεται να υπάρχει πιο απλή λύση για σένα.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials