φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

... επεξεργασία φωτογραφίας και σχετικό λογισμικό GNU Linux

Συντονιστής: adem1

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 04 Ιαν 2010, 13:26

digibill έγραψε:
stavrosLinux έγραψε:
digibill έγραψε:
Ειλικρινά πάντως, δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο θελιώδους σημασίας -στη δουλειά του φωτογράφου- είναι τα adjustment layers......


για τη συγκεκριμένη δυνατότητα, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.linuxjournal.com/article/9706

http://en.wikipedia.org/wiki/Krita

http://en.wikipedia.org/wiki/CinePaint


Τα έχω δοκιμάσει....
Το cinepaint δεν απευθύνεται σε φωτογράφους, αλλά σε επεξεργασία frames από βίντεο! Τώρα, ναι, μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να υπάρχει σημείο τομής στην χρηστικότητα, κατά τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιεί κανείς ένα μαχαίρι για να βιδώσει μια βίδα!
Το Krita έχει όντως adjustment layers, αλλά... έχεις δοκιμασει να τους δουλέψεις; Είναι γενικά πολύ αργό και ακόμη οι δυνατότητες στους adjustment layers είναι περιορισμένες.... Στο μέλλον ίσως....


δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά σε πιστεύω φυσικά, είναι μόνο θέμα χρόνου να βελτιωθούν τα προγράμματα στο επίπεδο των επαγγελματικών.. ;)
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sneferu » 04 Ιαν 2010, 16:12

Στο μελλον ισως βελτιωθουν, το ευχομαστε ολοι
Αλλα αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να δωσεις σε εναν οδηγο αγωνων ενα Zastava για να τρεξει οταν ο ανταγωνισμος τρεχει με Porsche
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτρια ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Snow Leopard 10.6.6 σε imac 21.5 3.06Ghz Intel Core i3, 4GB // Ubuntu 10.10 σε HP dv6 1220eV, AMD AthlonX2 Dual-Core QL-65 2.1 GHz│ 3GB │ ATI Mobility Radeon HD 4500 Series │ AR9285 │ HDA-Intel - HDA ATI SB, HDA-Intel - HDA ATI HDMI │ 15" 1366x768
Άβαταρ μέλους
sneferu
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 11 Ιουν 2009, 15:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 04 Ιαν 2010, 17:00

sneferu έγραψε:Στο μελλον ισως βελτιωθουν, το ευχομαστε ολοι
Αλλα αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να δωσεις σε εναν οδηγο αγωνων ενα Zastava για να τρεξει οταν ο ανταγωνισμος τρεχει με Porsche


όμως η πλειοψηφία των χρηστών δεν είναι οδηγοί αγώνων, πόσοι στην ελλάδα είναι οι επαγγελματίες φωτογράφοι, 50, 100; Εδώ μιλάμε για εκατομύρια υπολογιστών. Και δεν θα λάβουμε υπόψη όσους παίρνουν μια μηχανή, τραβάνε φωτογραφίες και το παίζουν φωτογράφοι (μιλάω για περιπτώσεις που ξέρω). Έτσι και αλλιώς οι τελευταίοι δεν θα αγοράσουν τα προγράμματα, θα τα πάρουν σπασμένα γιατί δεν είναι η δουλειά τους. Γιατί να μην έχουν μια εναλλακτική λύση που να είναι και ΕΛ/ΛΑΚ;
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό Apopas » 04 Ιαν 2010, 17:02

digibill έγραψε:Εγώ εχω για παράδειγμα τον φωτογραφικό εκτυπωτή HP 8450 (στα νιάτα του έκανε 500€, εγώ τον είχα αγοράσει προ 3ετίας 250€). Τυπώνει απίστευτα καλά και μάλιστα του είχα φτιάξει -επί πληρωμή σε εταιρεία εννοείται- custom icc profiles για συγκεκριμένα φωτογραφικά χαρτιά που χρηιμοποιώ. Εντάξει, ο εκτυπωτής τυπώνει σε linux (HPLIP) αλλά πες μου εσύ πώς θα τον κάνω να τυπώσει φορτώνοντάς του τα συγκεκριμένα icc :?

Ξέρω ότι γίνεται αλλά δεν ξέρω πως και δεν έχω HP για να πειραματιστώ με το HPLIP. Θα κοιτάξω πάντως και αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω.


Άσχετο και ταυτόχρονα σχετικό με το θέμα:
Εδώ είναι ένα παλιό αλλά ωραίο άρθρο για φωτογραφία στο Linux και γενικά το blog του τύπου είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sneferu » 04 Ιαν 2010, 17:45

Ειπαμε εμεις να μην υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις? και φυσικα ο μεσος χρηστης ειναι καλυμενος. Αλλα αν καταλαβα καλα η ερωτηση του topic ειναι κατα ποσο μας καλυπτουν τα προγραμματα του ΕΛ/ΛΑΚ, δεν εκανε διαχωρισμο σε ερασιτεχνες και επαγγελματιες, ε λοιπον οι επαγγελματιες που ζητουν το τελειο δεν καλυπτονται, πως να το κανουμε ειναι γεγονος, γιατι δεν μπορειτε να το δεχτειτε, δηλ. με το ζορι, δεν το καταλαβαινω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτρια ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Snow Leopard 10.6.6 σε imac 21.5 3.06Ghz Intel Core i3, 4GB // Ubuntu 10.10 σε HP dv6 1220eV, AMD AthlonX2 Dual-Core QL-65 2.1 GHz│ 3GB │ ATI Mobility Radeon HD 4500 Series │ AR9285 │ HDA-Intel - HDA ATI SB, HDA-Intel - HDA ATI HDMI │ 15" 1366x768
Άβαταρ μέλους
sneferu
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 11 Ιουν 2009, 15:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 04 Ιαν 2010, 17:58

sneferu έγραψε:Ειπαμε εμεις να μην υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις? και φυσικα ο μεσος χρηστης ειναι καλυμενος. Αλλα αν καταλαβα καλα η ερωτηση του topic ειναι κατα ποσο μας καλυπτουν τα προγραμματα του ΕΛ/ΛΑΚ, δεν εκανε διαχωρισμο σε ερασιτεχνες και επαγγελματιες, ε λοιπον οι επαγγελματιες που ζητουν το τελειο δεν καλυπτονται, πως να το κανουμε ειναι γεγονος, γιατι δεν μπορειτε να το δεχτειτε, δηλ. με το ζορι, δεν το καταλαβαινω.


Πες το υπερβάλλον ζήλος :D
ε, θα κάνουν λίγο υπομονή ή θα συνεισφέρουν στο να βελτιωθούν τα προγράμματα ;)

Υ.Γ.
ένα freeware πρόγραμμα για επεξεργασία raw foto (μέσω wine)
http://www.rawtherapee.com/
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 04 Ιαν 2010, 18:19

Με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω ότι σημαντικότατη μερίδα των συμμετεχόντων στην συζήτηση μάλλον δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με την φωτογραφία και πραγματικά, στο άγχος τους να υποστηρίξουν το ΕΛΛΑΚ (που όλοι μας το υποστηρίζουμε, αλλιώς δεν θα ήμασταν εδώ τώρα) λένε τρομερές αρλούμπες!
Συμπαθάτε με, αλλά με απλή παράθεση προγραμμάτων που έχουμε δει και ακούσει τα πράγματα δεν πάνε μπροστά.....

stavrosLinux έγραψε:όμως η πλειοψηφία των χρηστών δεν είναι οδηγοί αγώνων, πόσοι στην ελλάδα είναι οι επαγγελματίες φωτογράφοι, 50, 100;


Φίλε Σταύρο, χρειάζεται να είμαι επαγγελματίας για να ζητώ το κάτι παραπάνω; Και δεν μιλάω για θεωρητικές απαιτήσεις του τύπου που "θέλει να τα έχει όλα" από κόμπλεξ, αλλά για καθαρά πρακτικά ζητήματα!
Όταν ας πούμε βγω έξω μια βόλτα για να φωτογραφίσω για πάρτυ μου και τραβήξω 250 φωτογραφίες (το νούμερο είναι πραγματικό, δεν είναι καθόλου τυχαίο) σε raw εννοείται, ξέρεις πόση ώρα θα κάνω για να τις "εμφανίσω" σε jpg με rawtherappee, ufraw κλπ; Το έχεις δοκιμάσει;
Εγώ ναι!
Με το lightroom θα τις εμφανίσω στον μισό χρόνο, με καλύτερες δυνατότητες και βγάζοντας και καλύτερο αποτέλεσμα!

Θα μου πεις "δε λες καλά που υπάρχει και κάποιο δωρεάν εναλλακτικό να κάνεις την δουλειά σου, μας παραπονιέσαι κιόλας;". Οχι, δεν παραπονιέμαι. ΛΕΩ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ!
Εξάλλου, το κόστος του lightroom (~300$) για κάποιον που ασχολείται εντατικά δεν είναι απαγορευτικό. Συν το ότι η κάθε φωτογραφική μηχανή έρχεται με δικό της πρόγραμμα επεξεργασίας raw που σε μερικές περιπτώσεις κάνει καταπληκτική δουλειά.....

Καλά και άγια λοιπόν τα ΕΛΛΑΚ προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας, μπράβο στους δημιουργούς τους, αλλά ακόμη σε πρακτικό επίπεδο χρειάζεται μακρύς δρόμος! Εμφανίζονται κατά καιρούς διάφορες τεχνολογικές καινοτομίες (όπως πχ κάποιοι αλγόριθμοι demosaicisng στο rawtherapee) αλλά αυτό από μόνο του δεν αρκεί να καταστήσει ένα πρόγραμμα αξιοποιήσιμο...
Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά λινουξ εδώ και μια 2ετία, έχω δοκιμάσει τα άπειρα και δυστυχώς στο φωτογραφικό μου workflow δεν έχω καταφέρει να αντικαταστήσω τα photoshop & lightroom. Και το εννοώ το "δυστυχώς", γιατί δεν είμαι κανένας μαζοχιστής να μπλέκω με virtual box και wine για να τρέξω τα 2 αυτά προγράμματα σε καθημερινή σχεδόν βάση!

Με το να λιβανίζουμε τις αδυναμίες του ΕΛΛΑΚ δεν πάμε παρακάτω και ούτε συνεισφέρουμε. Στάχτη στα μάτια μας ρίνχνουμε.....

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως, επειδή πολλοί ρωτούν "πόσοι", εγώ προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 150 "ενεργούς ερασιτέχνες" στο επίπεδο το δικό μου, από ένα και μόνο φόρουμ! Φανταστείτε τι γίνεται πανελλαδικά, σε μεγαλύτερα φόρουμ, σε τοπικές φωτογραφικές ομάδες κλπ κλπ Τα νούμερα δεν είναι καθόλου μικρά... Και βέβαια μην μπλέκετε τον "γκατζετάκια" που πήρε την σουπερ "lifestyle" (sic) compact για να ταιριάζει με τα rayban γυαλιά του ή τον θείο που έχει μια μηχανούλα για να τραβάει τις διακοπές του... Αυτοί θα κάνουν την δουλειά τους με ότι τους δείξουν πρώτα και θα κολλήσουν με αυτό. ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΧΡΗΣΗ!
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sneferu » 04 Ιαν 2010, 19:12

stavrosLinux έγραψε:
sneferu έγραψε:Ειπαμε εμεις να μην υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις? και φυσικα ο μεσος χρηστης ειναι καλυμενος. Αλλα αν καταλαβα καλα η ερωτηση του topic ειναι κατα ποσο μας καλυπτουν τα προγραμματα του ΕΛ/ΛΑΚ, δεν εκανε διαχωρισμο σε ερασιτεχνες και επαγγελματιες, ε λοιπον οι επαγγελματιες που ζητουν το τελειο δεν καλυπτονται, πως να το κανουμε ειναι γεγονος, γιατι δεν μπορειτε να το δεχτειτε, δηλ. με το ζορι, δεν το καταλαβαινω.


Πες το υπερβάλλον ζήλος :D
ε, θα κάνουν λίγο υπομονή ή θα συνεισφέρουν στο να βελτιωθούν τα προγράμματα ;)

Υ.Γ.
ένα freeware πρόγραμμα για επεξεργασία raw foto (μέσω wine)
http://www.rawtherapee.com/


Υπομονη κανουμε, τωρα το πως θα συνεισφερουμε δεν ξερω, εγω προσωπικα δεν γνωριζω προγραμματισμο και δε νομιζω να ειναι πολλοι φωτογραφοι που ξερουν, τεσπα

Το rawtherapee το γνωριζω, λες να μην εχω ψαξει για ενναλακτικες λυσεις του lightroom?

YΓ. δε χρειαζεσαι wine για να το τρεξεις, δες εδω http://www.getdeb.net/software/Raw%20Therapee
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτρια ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Snow Leopard 10.6.6 σε imac 21.5 3.06Ghz Intel Core i3, 4GB // Ubuntu 10.10 σε HP dv6 1220eV, AMD AthlonX2 Dual-Core QL-65 2.1 GHz│ 3GB │ ATI Mobility Radeon HD 4500 Series │ AR9285 │ HDA-Intel - HDA ATI SB, HDA-Intel - HDA ATI HDMI │ 15" 1366x768
Άβαταρ μέλους
sneferu
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 11 Ιουν 2009, 15:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 04 Ιαν 2010, 19:37

@digibill
έχει γίνει κατανοητό ότι ασχολείσαι σοβαρά με την φωτογραφία
επίσης έχει γίνει κατανοητό ότι έχει κάποιες απαιτήσεις η φωτογραφία

Ανακεφαλαιώνοντας στο linux
υπάρχει πρόβλημα με πολλά από τα raw formats όχι όμως με όλα αλλά υπάρχουν ελλείψεις στις επιλογές διαχείρησης τους
υπάρχει έλλειψη ευκολίας για color management όμως γίνεται για αρκετά προγράμματα
καλιμπράρισμα του γραφικού γίνεται με τα προγράμματα και τους τρόπους που αναφέραμε παραπάνω (όπως γίνεται..)
καλιμπαρισμα εκτυπωτή πάλι γίνεται αλλά εξαρτάται το μοντέλο του εκτυπωτή και την συμβατότητα με το linux
( μέσω cups ή gimp plugin όπως γίνεται...)
ένας απο τους καλύτερους drivers είναι o guterprint και λίστα με τους συμβατούς εκτυπωτές είναι εδώ
http://www.linuxprinting.org/show_drive ... gutenprint
μπορεί να μην είναι τέλεια αλλά υπάρχει αποτέλεσμα (και υπάρχουν και επαγγελματίες που χρησιμοποιούν linux δεν υπαρχουν :?: )
Εύλογο είναι ότι μια έρευνα αγοράς πριν την αγορά του εκτυπωτή είναι απαραίτητη


Ένας επαγγελματίας της φωτογραφίας θα βρει πολλούς περιορισμούς και αρκετές ελλείψεις αλλά
ένας που θέλει να παίξει,διαμορφώσει , επεξεργαστεί τις φωτογραφίες του μια χαρά μπορεί να κάνει επεξεργασία και εκτύπωση και μάλιστα να χρησιμοποιήσει και κάποια color profiles στον υπολογιστή του με linux .

Επίσης πιστεύω ότι πρέπει να αποσαφηνίσουμε το γεγονός ότι παρόλο που υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί και δυσκολίες στο linux
κάποιος που δεν είναι επαγγελματίας τις φωτογραφίας αλλά ( :think: και πόσο μάλλον κάποιος που είναι έτσι :?: ) μπορεί να βγάλει όμορφα αποτελέσματα σε αρκετές περιπτώσεις με τις φωτογραφίες του και σίγουρα με τις εικόνες που δημιούργησε μέσα στον υπολογιστή του .

Όλα αυτά τα λέω διότι δίδεται η εντύπωση :
ότι όποιος έχει linux δεν μπορεί να κάνει τίποτα της προκοπής και ότι
άμα επεξεργαστεί τις εικόνες του :
θα έχει ένα ταπεινό αποτέλεσμα (αλλά αποδεκτό για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα από φωτογραφία ή είναι τυφλός)
ότι άμα τις εκτυπώσει :
θα έχει τα μαύρα του τα χάλια επειδή δεν μπορούσε να ακολουθήσει όλα τα γνωστά color profiles που υπάρχουν και ότι πιθανόν να δικαστεί για ανακρίβεια της εκτυπούμενου αποτελέσματος σε σχέση με την πραγματικότητα από την πολύ κραυγαλέα παραμόρφωση
και ότι με τίποτα στον κόσμο
δεν μπορεί να συγκριθεί το αποτέλεσμα δουλειάς σε windows ή mac σε σχέση με το linux με τίποτα .

Κλείνοντας όσοι δουλεύετε φωτογραφία σοβαρά είτε και επαγγελματικά σε linux ένα πολύ χρήσιμο site είναι αυτό
http://jcornuz.wordpress.com/
το άτομο που το έχει είναι linuxάς και ασχολείται με την φωτογραφία και μπορεί να σας βοηθήσει να επιμείνετε στο linux



και τέλος να επαναλάβω ότι μια χαρά αποτελέσματα μπορεί να έχει καποιος στο linux με τις φωτογραφίες του και τις εικόνες του
και όχι μόνο για να τις βλέπει αυτός αλλά και πολύς κόσμος όπως ακόμα και επαγγελματίες φωτογραφίας ,εκτύπωσης κλπ

Γίνεται και ναι είναι δυνατόν .



Σίγουρα υπάρχουν πολλές δυνατότητες σε άλλα συστήματα αλλά προς θεού οι εικόνες και η εκτύπωση στο linux δεν είναι έτσι


Εικόνα
:lol: :lol: ;)
Σημείωση:
Για να κάνω ποιο ευχάριστο το κλίμα έβαλα και ένα space invader
:P
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: φωτογραφία: πόσο σας καλύπτουν τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ;

Δημοσίευσηαπό digibill » 04 Ιαν 2010, 19:49

sokoban4ever έγραψε:Όλα αυτά τα λέω διότι δίδεται η εντύπωση :
ότι όποιος έχει linux δεν μπορεί να κάνει τίποτα της προκοπής και ότι
άμα επεξεργαστεί τις εικόνες του :
θα έχει ένα ταπεινό αποτέλεσμα (αλλά αποδεκτό για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα από φωτογραφία ή είναι τυφλός)
ότι άμα τις εκτυπώσει :
θα έχει τα μαύρα του τα χάλια επειδή δεν μπορούσε να ακολουθήσει όλα τα γνωστά color profiles που υπάρχουν και ότι πιθανόν να δικαστεί για ανακρίβεια της εκτυπούμενου αποτελέσματος σε σχέση με την πραγματικότητα από την πολύ κραυγαλέα παραμόρφωση
και ότι με τίποτα στον κόσμο
δεν μπορεί να συγκριθεί το αποτέλεσμα δουλειάς σε windows ή mac σε σχέση με το linux με τίποτα .


Ε εντάξει, ας μην πάμε και στο άλλο άκρο! Φυσικά και δεν είναι κατάμαυρα τα πράγματα!
Και βασικά η διαφορά στην φωτογραφική εργασία μεταξύ linux και mac δεν είναι τόσο η ποιότητα, όσο η ευκολία ;)

και τέλος να επαναλάβω ότι μια χαρά αποτελέσματα μπορεί να έχει καποιος στο linux με τις φωτογραφίες του και τις εικόνες του
και όχι μόνο για να τις βλέπει αυτός αλλά και πολύς κόσμος όπως ακόμα και επαγγελματίες φωτογραφίας ,εκτύπωσης κλπ

Γίνεται και ναι είναι δυνατόν .



Φυσικά και είναι δυνατόν!
Απλά είναι πιο δύσκολο :)

Σχωρνάτε με κι εμένα αν ακούγομαι αφοριστικός μερικές φορές, αλλά θέλω να είναι σαφή τα πράγματα και να λέγονται με το όνομά τους, χωρίς ωραιοποιήσεις. Και το γεγονος είναι ότι στην (φωτογραφική) μετάβαση από win σε linux -εγώ τουλάχιστον- συνάντησα περισσότερες δυσκολίες παρά ευκολίες.. Αλλα'συνεχίζω να το παλεύω πάντως :D
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφία και GNU Linux