Αγορά εκτυπωτή

...hardware-drivers για περιφερειακά (εκτυπωτές, κάμερες, εξ. σκληροί, κλπ)
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα της εντολής στο τερματικό :
lsusb

Αγορά εκτυπωτή

Δημοσίευσηαπό manin » 18 Φεβ 2024, 16:56

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι εδώ και καιρό να αγοράσω έναν εκτυπωτή, αλλά δυσκολεύομαι λίγο...
Ενδιαφέρομαι για laser (μάλλον ασπρομαυρο) αλλά κολλάω στο αν θα δουλεψει με τα ubundu...
Στους lexmark δεν κατάλαβα αν υπάρχουν drivers...
Επίσης σημαντικό είναι το κόστος...Πλέον ο πιο φθηνός laser είναι στα 100€ και μετά το κόστος μελανιών...
Στα 100 παίζουν και κάποιοι refurbished, πολύ ανώτεροι. Πιστέυετε αξίζει ένας refurbished για το σπίτι;
Να σημειώσω ότι είμαι ένας απλός οικιακός χρήστης...Οπότε όσο πιο απλά τόσο καλύτερα!!! - Για το ubuntu το λέω αυτό -

Έχετε κάποια οικονομική πρόταση ;

Ευχαριστώ
1 Γνώσεις Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμού: Αρχάριος ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 16.04 xenial 64bit (en_US.UTF-8),
3 Intel Core i5-7600 CPU @ 3.50GHz ‖ RAM 15935 MiB ‖ MSI Z170A PC MATE (MS-7971) - MSI MS-7971
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250/350] [1002:6610]
5 enp7s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
manin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 04 Ιουν 2017, 16:48
Εκτύπωση

Re: Αγορά εκτυπωτή

Δημοσίευσηαπό krometes » 19 Φεβ 2024, 19:48

Καλησπέρα
Προτίμηση δική μου είναι οι EPSON . Αλλά θα κοιτούσα όχι σε refurbished, αλλά σε καινούργιο και ποιος θα με δίνει οικονομικά μελάνια (γιαυτό και προτιμώ τους EPSON).

Μια έξυπνη περίπτωση είναι και εκτυπωτές Ink Tank Οι inkjet εκτυπωτές με επαναγεμιζόμενες δεξαμενές μελανιού (Ink Tanks), λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο όπως και οι συνηθισμένοι inkjet εκτυπωτές. Η διαφορά τους είναι πως διαθέτουν μικρές δεξαμενές μελανιού οι οποίες επαναγεμίζονται με μπουκάλια υγρού μελανιού.
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Όχι
Mini pc [ Intel Core i5-1145G7 / 16GB RAM / 1TB SSD
Ubuntu Gnome 22.04.4 LTS
Άβαταρ μέλους
krometes
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 10 Ιουν 2017, 21:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αγορά εκτυπωτή

Δημοσίευσηαπό dim459 » 24 Απρ 2024, 00:55

Το "απλός οικιακός χρήατης" έχει μία σχετικότητα.
Είναι μάλλον προτιμότερο να αναφέρει κανείς τον εκτιμώμενο όγκο εκτύπωσης.
Αν πχ τυπώνονται 2-3 σελίδες την εβδομάδα το κόστος των toners δεν έχει σε τελική ανάλυση και τόσο μεγάλη σημασία.
Αν όμως ο αριθμός είναι αισθητά μεγαλύτερος τότε αρχίζουν να μπαίνουν διάφοροι παράγοντες προς εκτίμηση.
Το κόστος αγοράς είναι σίγουρα ένας, αλλά όσο μεγαλώνει ο αριθμός σελίδων προφανώς περνάει σε δεύτερη μοίρα.
Καλό είναι εκτιμήσει κανείς τα εξής :
α) Πόσο έχουν τα original toners
β) Πόσο έχουν τα ιμιτασιόν toners (ακούω διάφορα κατά καιρούς, είχα και έχω στην κατοχή μου πολλά μοντέλα laser printers, ουδέποτε έχω αγοράσει original toner από το 1998 και ουδέποτε μου δημιουργήθηκε πρόβλημα στις εκτυπώσεις ή στον εκτυπωτή). Εξυπακούεται ότι άλλη τιμή είναι τα 40 ευρώ και άλλη τα 10 ευρώ, για toner του ίδιου εκτυπωτή.
γ) Αν ο εκτυπωτής παίρνει toner με τσιπ ή χωρίς και αν υπάρχει δυνατότητα bypass του τσιπ ή έστω είναι εύκολη η αφαίρεση και τοποθέτηση του τσιπ σε άλο toner. Η διαφορά στην τιμή ιμιτασιόν toner με τσιπ και του ιδίου χωρίς τσιπ είναι χαοτική, πχ 25 ευρώ αντί για 10.
Από εκεί και πέρα αν ο αριθμός σελίδων είναι σχετικά μεγάλος υπάρχει λογική στην αναζήτηση refurbished εκτυπωτή και δεν αναφέρομαι σε "εισαγωγικά" μοντέλα laser (τα οποία ούτως ή άλλων δεν πολυβρίσκονται ως refurbished). Υπάρχουν refurbished μοντέλα "ημιεπαγγελματικών" εκτυπωτών (σίγουρα αρκετά πάνω από τα 100 ευρώ) τα οποία όμως είναι πράγματι άλλης κατηγορίας, αφού πρώτον έχουν duplexer, δεύτερον μεγάλα feeders, τρίτον τυπώνουν μακράν πιο γρήγορα, τέταρτον είναι συνήθως δικτυακοί και πέμπτον το κόστος αναλωσίμου ανά σελίδα είναι κατά πολύ μικρότερο (συνήθως παίρνουν toners που τυπώνουν 2 και 3 φορές περισσότερες σελίδες από αυτά των εισαγωγικών εκτυπωτών). Όποιος έχει χρησιμοποιήσει μοντέλα σαν τον ΗΡ 2020 dn ή τα διάδοχα αυτού μοντέλα αντιλαμβάνεται την διαφορά.
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται λίγο googling πρώτον στο skroutz για τιμές των toners και δεύτερον στην περίπτωση των refurbished στα καταστήματα που πωλούν και στα διαθέσιμα μοντέλα και δυνατότητες.
Προσωπικώς έχω μία προτίμηση στους ΗΡ και σε μοντέλα ανώτερης κατηγορίας, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι ακόμα και στο σπίτι τυπώνω τουλάχιστον 50-60 σελίδες την εβδομάδα, ενώ συχνά ο αριθμός ανεβαίνει κατά πολύ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Αγορά εκτυπωτή

Δημοσίευσηαπό Maras » 24 Απρ 2024, 10:40

manin έγραψε:αλλά κολλάω στο αν θα δουλεψει με τα ubundu...

Όταν καταλήξεις σε κάποια μοντέλα, μπορείς να κάνεις αναζήτηση τα ονόματα των εκτυπωτών μαζί με λέξεις κλειδιά όπως issue, problems in Linux,Ubuntu, για να δεις εάν υπάρχουν σχετικές αναφορές.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περιφερειακά

cron