Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό ilpara » 18 Απρ 2009, 19:46

Προτάθηκε η σύσταση άτυπου Συμβουλίου Ubuntu-Gr άνευ νομικής υπόστασης και άνευ επικεφαλής ή ομάδας διοίκησης με την έννοια χώρου στον οποίο τα ενεργά μέλη από τα διάφορα διασπασμένα μέσα (κανάλι, λίστα, φόρουμ, ιστοσελίδα, περιοδικό) θα συζητούν διάφορα θέματα σημαντικά για την κοινότητα, θα λαμβάνουν αποφάσεις , και θα οργανώνουν δράσεις. Μπορείτε να διαβάσετε την πρόταση-ανακοίνωση στο ... και παρακαλώ να το κάνετε προσεχτικά προτού σχολιάσετε.

Η ιδέα προτάθηκε από εμένα (το λέω για να μην κατηγορούνται λάθος άτομα), συμφωνήθηκε πλειοψηφικά από την ομάδα διαχείρισης-συντοντισμού του forum, και ανακοινώθηκε από τον διαχειριστή bullgr.

Η πρόταση εστάλη με pm-πρόσκληση σε 35 μέλη της κοινότητας προκειμένου να πάρουν θέση. Τα 35 μέλη επιλέχθηκαν με κριτήριο ότι είναι σταθερά ενεργά τουλάχιστον για κάποιους μήνες σε οποιοδήποτε μέσο (κανάλι, λίστα, φόρουμ, ιστοσελίδα, περιοδικό) και ζητήθηκε αν παραλείψαμε κάποιον να προταθεί από οποιονδήποτε για να προστεθεί στην ομάδα, η σύνθεση της οποίας θα μεταβάλλεται προκειμένου να περιλαμβάνει νέα ενεργά μέλη και να απομακρύνονται άλλα ανενεργά επί αρκετούς μήνες. Αποκλείστηκαν δηλαδή μέλη ανενεργά ή τυχόν "περαστικοί" με συμμετοχή μόνο ολίγων εβδομάδων (αν συνεχίσουν να ενδιαφέρονται σε λίγο καιρό γίνονται μέλη) διότι κρίναμε ότι οι αποφάσεις πρέπει να λαμβάνονται από αυτούς που αποδεδειγμένα νοιάζονται.

Από τα 35 μέλη της αρχικής ομάδας:
- θετικά τοποθετήθηκαν 5 (που τυγχάνει να είναι και στην ομάδα διαχείρισης-συντονισμού του φόρουμ),
- αρνητικά τοποθετήθηκαν επίσης 5 (αρκετά ιδιαίτερα παλαιά και ενεργά μέλη της κοινότητας), και
- θετικά-επιφυλακτικά με το σκεπτικό «ας το δοκιμάσουμε και βλέπουμε» τοποθετήθηκαν 9 μέλη της κοινότητας.
Δηλαδή, από τα 35 μέλη 19 πήραν θέση και 16 αδιαφόρησαν ή επέλεξαν να μην πάρουν θέση.
Παρότι η πλειοψηφία των συμμετεχόντων 5+9=14 μέλη ήταν θετικοί/θετικοί-επιφυλακτικοί, διαπιστώσαμε ότι δεν ήταν πλειοψηφία του συνόλου (35 μέλη) στο οποίο 5+16=21 μέλη ήταν αρνητικά/αδιάφορα. Επιπλέον, η κριτική από αρκετά από τα 5 αρνητικά μέλη ήταν ιδιαίτερα έντονη και συχνά παρεξηγήθηκαν(*1) οι προθέσεις μας και παρερμηνεύθηκαν(*2) όσα ξεκάθαρα αναφέραμε στην ανακοίνωση.
(*1)θεωρήθηκε ότι επιζητούμε ρόλους/θέσεις και κλίκα λήψης αποφάσεων ενώ θέταμε εαυτόν στην κρίση της κοινότητας (αξιοκρατία στην ανάληψη ρόλων) και ζητάγαμε οι αποφάσεις να μην λαμβάνονται από τους λίγους όπως γίνεται έως σήμερα (βασισμένοι στην καλή πρόθεση κάποιων που έχουν ρόλους) αλλά στην διασφάλιση της μεριτοκρατίας (=λήψη αποφάσεων πλειοψηφικά από όλα τα ενεργά μέλη της κοινότητας που συμμετέχουν/ενδιαφέρονται για ένα θέμα).
(*2) πολύ κουβέντα έγινε για ομάδα διοίκησης όταν ξεκάθαρα λέγαμε ότι δεν θα υπάρχει ούτε επικεφαλής, ούτε ομάδα διοίκησης, ούτε νομική υπόσταση


Ως αποτέλεσμα τόσο εγώ προσωπικά όσο και η πλειοψηφία της ομάδας διαχείρισης-συντονισμού του φόρουμ που θέσαμε το θέμα καταλήξαμε ότι το κλίμα που διαμορφώθηκε τελικά ήταν αρνητικό ή αδιάφορο και κινδυνεύαμε να κατηγορηθούμε για προθέσεις που ουδέποτε είχαμε (παρεξήγηση) και για λόγια που δεν είπαμε ούτε καν υπονοήσαμε (παρερμηνεία). Συνεπώς κρίναμε ότι οι συνθήκες δεν επιτρέπουν να προχωρήσει επί του παρόντος η πρόταση για δημιουργία άτυπου Συμβουλίου Ubuntu-Gr, παρότι συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι κάποια στιγμή η ραγδαία αύξηση του αριθμού των μελών της κοινότητας και οι πραγματικές καταστάσεις θα καταστήσουν την δημιουργία ενός τέτοιου Συμβουλίου επιτακτική ανάγκη.

Ως εκ τούτου, εμείς που ξεκινήσαμε το θέμα, κρίναμε ότι για το καλό της κοινότητας πρέπει να προβούμε στα ακόλουθα:
i) Αποσύρρουμε-παγώνουμε την πρόταση για δημιουργία άτυπου Συμβουλίου Ubuntu-Gr.
ii) Κλειδώνουμε τα υπάρχοντα δύο νήματα (Νομική Υπόσταση/Ομάδα Διοίκησης (περί Συμβουλίου Ubuntu-Gr) & Ανακοίνωση δημιουργίας ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-Gr (άτυπο)) για αν μην χαλάσει περαιτέρω το θετικό κλίμα που με κόπο όλοι μαζί (και όσοι συμφωνήσαμε και όσοι διαφωνήσαμε με την πρόταση) έχουμε καταφέρει να έχουμε στην κοινότητα Ubuntu-Gr.
iii) Ανοίγουμε ένα νέο νήμα «Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε» για όποιον θα ήθελε να σχολιάσει σχετικά, με την παράκληση οι σχολιασμοί να προσπαθήσετε να συμβάλλουν στο καλό κλίμα και όχι στην ένταση. Το νήμα σχολιασμού δημιουργείται ώστε οποιοσδήποτε -ως έχει δικαίωμα- να μπορεί να γράψει οτιδήποτε σχετικό κατά την κρίση του.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό headless » 18 Απρ 2009, 20:03

Το ότι δεν συμφωνούμε σε κάτι δεν πάει να πεί οτι θα χαλάσει το καλό κλίμα ή οτιδήποτε.
Όπως ήδη έγραψες,εδώ θα είμαστε για να το ξανασυζητήσουμε όταν και εάν το απαιτήσουν οι ανάγκες και οι περιστάσεις.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό Nisok » 18 Απρ 2009, 20:05

Εγώ το μόνο που θα ήθελα να προτείνω είναι να μην γίνονται αυτές οι ψηφορίες, είτε συζητήσεις... είτε ό,τι άλλο μέσω του forum. Γιατί είναι γνωστό το φαινόμενο να γράφει κάποιος και στη βιασύνη να απαντήσει να μην εκφράζει σωστά τη άποψη του, η οποία και παρεξηγείτε. Και σε συνδυασμό με το cross-posting οδηγούμαστε σε άσχημες καταστάσεις.

Προτείνω αν είναι δυνατόν, τα μέλη που πληρούν τις προυποθέσεις να λάβουν μέρος στο συμβούλιο να βρεθούν είτε από κοντά, είτε να κάνουν κάποια τηλεδιάσκεψη. Είναι πιο αποδοτικός τρόπος και πιο ασφαλής.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό linuxman » 18 Απρ 2009, 20:06

Ναι σίγουρα θα το κάνουμε , απλά έως τότε να μην είναι και αργά.
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό greatst » 18 Απρ 2009, 20:34

Εγώ θα πω ένα κρίμα που δεν ευδοκίμησε! :(

Πιστεύω ότι λόγω των ημερών (Μ. Εβδομάδα) δεν πρέπει να πάρουμε λάθος την μη-απάντηση κάποιων* αλλά ίσως θα έπρεπε να περιμένουμε να επιστρέψει ο κόσμος που πήγε να σουβλίσει το αρνί σε μέρη που δεν έχει ίντερνετ ;)

Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω ο κορμός της ιδέας με τη μία ή την άλλη μορφή να επανέλθει για διάλογο-προβληματισμό-υλοποίηση.



*υποθέτω ότι εμένα με εντάξατε στο "ναι με επιφυλάξεις": είμαι θετικός και απλά έθεσα ένα ζήτημα που με προβλημάτισε.
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό ilpara » 18 Απρ 2009, 20:46

greatst έγραψε:*υποθέτω ότι εμένα με εντάξατε στο "ναι με επιφυλάξεις": είμαι θετικός και απλά έθεσα ένα ζήτημα που με προβλημάτισε.

ναι
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό g00fy » 22 Απρ 2009, 16:32

Επέστρεψα κι εγώ... Μεγάλη Πέμπτη είδα την πρόσκληση και αισθάνθηκα μεγάλη χαρά για την τιμή της κοινότητας. Δυστυχώς ήμουν στη δουλειά και δε μπορούσα να απαντήσω. Το βράδυ με το κλείσιμο, έφυγα ταξίδι. Όλα πίστευα πως θα πήγαιναν καλά... μέχρι σήμερα που βλέπω αυτά να συμβαίνουν στο forum!

Βλέπετε πως κάνατε λάθος εκτίμηση για τον άν κάποιοι ενδιαφέρθηκαν ή αγνόησαν την κίνηση αυτή. Μεγάλη Εβδομάδα, Πάσχα και αργίες' είναι δύσκολο να παρακολουθήσει ή να συμμετάσχει κάποιος, ιδιαίτερα σε μια τόσο σοβαρή πρόταση – κατάσταση.

Δε θέλω να γράψω πολλά και να κουράσω.

Είμαι σύμφωνος με την πρόταση αν και διαφωνώ με τον όρο συμβούλιο. Δε νομίζω πως θα παίρνει κανένας αποφάσεις για την κοινότητα και δεν είναι σωστό. Ακόμη και αυτό / αυτή που κάνει τον κόπο να “κάψει” ένα δισκάκι και να το δοκιμάσει, έχει δικαιώματα στην κοινότητα.

Δε νομίζω πως υπήρχε κατα νού κανενός (το ελπίζω και το εύχομαι αυτό) να αξιώσει καρέκλες ή να δημιουργήσει ελιτίστικες ομάδες. Όλοι είμαστε το ίδιο. Η διαφορά, κάποιοι έχουν χρόνο και γνώσεις παραπάνω απο τους άλλους με αποτέλεσμα να κινούνται πιο πολύ. Όλοι όμως αφιερώνουμε και θυσιάζουμε πολλές φορές πολύτιμο χρόνο απο τη ζωή μας.

Η (ας το πούμε) ομάδα που προτάθηκε, σκοπός της δε θα ήταν – είναι – θα είναι να λαμβάνει αποφάσεις, (εις βάρος των υπολοίπων) αλλά να κάνει προτάσεις.
Κακά τα ψέμματα, όλοι εδώ είμαστε υπευθυνο-ανεύθυνοι. Όλοι μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε, όποτε το θέλουμε αλλά κάποιες φορές δε γνωρίζουμε πως, που, πότε και ίσως γιατί.

Ναι θα μου πείτε, υπάρχει η ελληνική Loco Team που είναι υπεύθυνη για πολλά.

Ναι, είναι και υπάρχει και μπράβο στα παιδιά! Δυστυχώς είναι λίγοι και ο καθένας έχει μια βαριά και σημαντική εργασία να επιμεληθεί. Με την δυναμική που αποκτά η κοινότητα στην Ελλάδα, σε λίγο ίσως να υπάρξει πρόβλημα.
Φανταστείτε, θέλω να κάνω μια παρουσίαση στη Δράμα για το ubuntu. Σε ποιόν θα απευθυνθώ για CD, ανθρώπινο δυναμικό, οργάνωση; Στο forum.
Αν δε λάβω μια ικανοποιητική απάντηση; Πιθανόν στο φίλο Τόγια. “Κώστα αυτό, Κώστα εκείνο, Κώστα γιατί δε μου απαντάς, βιάζομαι να κλείσω χορηγούς.” κλπ κλπ κλπ
Τα παιδιά τρέχουν όπου μπορούν και κάνουν κυριολεκτικά ό,τι μπορούν.

Αν όμως υπήρχαν κάποια άτομα που θα μπορούσαν να μοιραστούν τη δουλειά; Να καταγράψουν ένα αίτημα, να το αναλύσουν και αφού το ολοκληρώσουν να το παρουσιάσουν στην κοινότητα και να ζητήσουν απόψεις και βοήθεια. Εάν η κοινότητα αδιαφορήσει, τότε δε θα προχωρήσει.

Σκοπός δεν είναι να γίνουμε οι σκοτεινοί εκδικητές που θα κυνηγήσουν τον κάθε ονοματο-κάπηλο
ή αυτοί που θα αξιώσουν θέσεις σήμερα και χρήματα αύριο.

Να γίνουμε αυτοί που θα επωμιστούν τα βάρη της κοινότητας για κάποιες δουλειές που σε αντίθετη περίπτωση ή θα έβγαιναν σε αδιέξοδο ή θα αργούσαν να υλοποιηθούν.

Θα ήθελα επίσης να σημειώσω πως με στεναχώρησε αφάνταστα η αντιπαράθεση των φίλων atermon και sokoban4ever :cry: . Παιδιά, σας εκτιμώ και τους 2, πιστεύω πως είστε πολύ αξιόλογα άτομα. Ας μην έρθουμε ξανά σε τέτοια ένταση, αφού ό,τι και να γίνει πάλι μαζί εδω μέσα θα είμαστε όλοι, παρεάκι όπως πάντα. Να μοιραζόμαστε την τρέλα και τις ανησυχίες μας.

Σας χαιρετώ και πάλι όλους και όλες. Τις θερμότερες ευχές μου γι' αυτές τις μέρες. Να είστε πάνοτε όλοι καλά.
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 22 Απρ 2009, 18:56

Παιδιά εγώ πάντως την δεύτερη μέρα που το είδα πάτησα το λινκ "κλειστή ενότητα στο φόρουμ" που λογικά θα έπρεπε να είναι κάποια συζήτηση και δεν υπήρχε τίποτα. Θα έπρεπε να απαντήσουμε στον bullgr που μας το έστειλε; Μπορεί απλά να να έκανα πατάτα αλλά νομίζω ότι στο λίνκ θα έπρεπε να το συζητήσουμε.

Πάμε τώρα στην ουσία... εγώ προσωπικά πιστεύω στο μοντέλο του "καλοκάγαθου δικτάτορα" δηλαδή ενός πεφωτισμένου που συντονίζει και δουλεύει πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους. Το μοντέλο αυτό, αν ο δικτάτορα είναι προικισμένος είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από την δημοκρατία, γιατί η δημοκρατία δημιουργεί προστριβές και αργεί να πάρει αποφάσεις. Το δράμα είναι ότι η δημιουργία συμβουλίου μοιάζει να αποκλείει απόψεις (αν και είμαι σίγουρος 1000% ότι αυτό δεν είναι στις προθέσεις κανενός) αλλά το debate για το θέμα θα γίνει ιδεολογικό και θα πέσουν 500 απόψεις φιλοσοφικού χαρακτήρα για την δημοκρατία την ελευθερία κτλ. Παλιότερα κάναμε "συμβούλια" ανοικτά σε όλους στο irc, αλλά αν το κάνουμε τώρα μάλλον θα γίνει τρομερή χάβρα οπότε κάνω την πρόταση μου:

Από την στιγμή που δεν υπάρχει νομική υπόσταση του Ubuntu-gr και δεν είμαστε αναγκασμένοι να ασχολούμαστε με γραφειοκρατία προτείνω να δημιουργηθεί μια ενότητα στο φόρουμ: Διακυβέρνηση, η οποία θα είναι ανοικτή σε όλους και εκεί θα πέφτουν προτάσεις, παρατηρήσεις με σκοπό να βρεθούν εθελοντές για την υλοποίηση. Σε περίπτωση που υπάρχει πολύ σοβαρό θέμα, να γίνεται ψηφοφορία από τα μέλη του ubuntu-gr στην σελίδα ubuntu-gr.org. Αυτό μπορεί να είναι πιο δύσκολο λόγω των περισσότερων απόψεων, αλλά τονώνει την αίσθηση της ισότητας στην κοινότητα και δεν δημιουργεί "παρέες" που μπορεί να εξελιχθούν σε κλειστές ομάδες. Ας το ξεκινήσουμε και θα δούμε. Θα δεις ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Αυτοί που θα τα υλοποιήσουν θα είναι οι ίδιοι :)
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό g00fy » 22 Απρ 2009, 21:37

Δε νομίζω πως μίλησε κανείς για "Δικτάτορες" ή "Διακυβέρνηση" και ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό.
Οργάνωση και βοήθεια είπαμε, όχι θέσεις και αξιώματα. Αν τα μπερδέψουμε αυτά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τσακωμού.

Παρακαλώ μην αναφερθείτε ξανά σε αυτές τις λέξεις γιατί και ο σκοπός της κίνησης ΔΕΝ ήταν αυτός!
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 22 Απρ 2009, 22:34


.
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά