Μετά την σχολή πληροφορικής τι;

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Μετά την σχολή πληροφορικής τι;

Δημοσίευσηαπό NHNA » 16 Οκτ 2010, 00:16

Καλησπέρα...
Είμαι φοιτήτρια σε τει πληροφορικής και αυτό τον χρόνο αν όλα πάνε καλά,τελειώνω την σχολη μου..Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι να κάνω μετά..
Να πάω για μεταπτυχιακό και αν ναι σε τι??
Έχω ακούσει και κάτι για μια σχολη CISCO ότι είναι καλή..
Τι θα μου χρειαστεί περισσότερο αργότερα??
Μπορώ μετά να διδάξω σε σχολειό μόνο με το χαρτί της σχολής?Αν όχι τι πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ??
Να ασχοληθώ με δίκτυα η με δημιουργία σελίδων??
Δεν ξέρω ακόμα με τι θα ασχοληθώ αργότερα,οποτε θέλω να είμαι καλυμμένη και να έχω όσα πιο πολλά εφόδια μπορώ..
Ότι πληροφορίες μου δώσετε θα με βοηθήσουν πιστεύω πολύ..
Ευχαριστώ :) :)
;) ninoula

Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Desktop -> Ubuntu 10.04 32-bit (el_GR.UTF-8) | Intel Pentium D 3.40GHz │ RAM 2048 MiB │ Gigabyte G31M-S2C | Κάρτες γραφικών: Intel 82G33/G31 Express Integrated Graphics Controller [8086:29C2]
Netbook -> Ubuntu 10.10 32-bit (el_GR.UTF-8) | Intel Atom N270 1.60GHz │ RAM 512 MiB │ Acer AOA110 - Acer
NHNA
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 25 Αύγ 2009, 16:00
Εκτύπωση

Re: Μετά την σχολή πληροφορικής τι?????

Δημοσίευσηαπό ark@s » 16 Οκτ 2010, 12:28

Άποψή μου είναι να πας έξω για ένα μεταπτυχιακό και να κάτσεις εκεί. Ψάξε για κεντρική Ευρώπη ή Σουηδία.
Το θέμα του μεταπτυχιακού δεν θα στο πω εγώ. Κάτσε και ψάξε λίγο για να δεις τί σε ενδιαφέρει. Γιατί, άντε και σου είπα να πας να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στα δίκτυα. Αν δεν το γουστάρεις όμως και το βαρεθείς μετά?!

Εκτός και αν είσαι άτομο που το ενδιαφέρει να μαζεύει πτυχία και πιστοποιήσεις απλά για να έχει περισσότερες πιθανότητες να μπει σε καμιά θέση . Τότε αλλάζει το πράγμα και συζητάμε σε διαφορετική βάση. :)
Άβαταρ μέλους
ark@s
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 21 Οκτ 2008, 17:44
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Εκτύπωση

Re: Μετά την σχολή πληροφορικής τι?????

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 16 Οκτ 2010, 13:06

φύγε από την Ελλάδα και γύρνα όταν πάρεις σύνταξη.
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Μετά την σχολή πληροφορικής τι?????

Δημοσίευσηαπό NHNA » 17 Οκτ 2010, 19:17

Και εγώ για εξωτερικό σκέφτομαι,όλοι για δουλειά ψάχνουν εδώ...
Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτα.. Κανένας από την σχολη δεν μας έχει ενημερώσει..
Δεν ξέρω σε τι να ψάξω και που να παρω πληροφορίες..
Μπορώ να πάω όπου θέλω η υπάρχουν ανάλογα με το είδος του πτυχίου σου και τον βαθμό σου??
Εμενα μου αρέσουν κυρίως τα μαθηματικά και τα οικονομικά,η ίσως κάτι με σελίδες και δίκτυα η ακόμα και ρομποτική...
Τι από αυτά μπορώ να ακολουθήσω??Και έστω ότι ασχολούμαι με αυτά που θέλω,θα έχω μετά πιθανότητες να βρω καμια καλή δουλειά,η θα σπουδάζω για πάντα μέχρι να το πετύχω??
Για μένα η καλύτερη πιθανότητα είναι να γίνω καθηγήτρια και να διδάξω,αλλα δεν ξέρω αν μπορώ με αυτό το χαρτί απλά να το κάνω..
Τι χαρτια πρέπει να έχω??Και μέχρι να βρω κάποιο σχολειό,θέλω να μπορώ να βρω κάποια δουλειά κάπου αλλου...
οοουυυφφφ...
Δεν ξέρω τίποτα και έχω πελαγώσει..
;) ninoula

Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Desktop -> Ubuntu 10.04 32-bit (el_GR.UTF-8) | Intel Pentium D 3.40GHz │ RAM 2048 MiB │ Gigabyte G31M-S2C | Κάρτες γραφικών: Intel 82G33/G31 Express Integrated Graphics Controller [8086:29C2]
Netbook -> Ubuntu 10.10 32-bit (el_GR.UTF-8) | Intel Atom N270 1.60GHz │ RAM 512 MiB │ Acer AOA110 - Acer
NHNA
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 25 Αύγ 2009, 16:00
Εκτύπωση

Re: Μετά την σχολή πληροφορικής τι?????

Δημοσίευσηαπό snigel » 17 Οκτ 2010, 20:36

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά...

Αν αξίζεις θα πας μπροστά. Και ιδικά τώρα που έχουν αλλάξει τα πράγματα τα "χαρτιά" είναι μόνο για το δημόσιο, δηλαδή τζάμπα επένδυση.
snigel
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 10 Αύγ 2009, 09:06
Εκτύπωση

Re: Μετά την σχολή πληροφορικής τι;

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 18 Οκτ 2010, 21:01

Καλησπέρα,

NHNA έγραψε:Να πάω για μεταπτυχιακό και αν ναι σε τι??

Το θέμα είναι τι θέμα σου αρέσει; Και αυτό το ξέρεις μόνο εσύ.

NHNA έγραψε:Έχω ακούσει και κάτι για μια σχολη CISCO ότι είναι καλή..

Εταιρία είναι από τις μεγαλύτερης του κόσμου σε εφαρμογές δικτύων. Αν τα καταφέρεις να μπεις δε θα είναι άσχημα, αλλα να ξέρεις ότι οι μεγάλες εταιρίες έχουν και μεγάλες απαιτήσεις.

NHNA έγραψε:Τι θα μου χρειαστεί περισσότερο αργότερα??

Πάλι εξαρτάται από το τι θες να κάνεις. Μπορεί να χρειαστείς από javascript μέχρι opengl, από client-server communication μέσω TCP μέχρι high performance databases, από εφαρμογές για επικονώνια με hardware μέχρι natural language processing.

NHNA έγραψε:Να ασχοληθώ με δίκτυα η με δημιουργία σελίδων??

Ο,τι και να κάνεις να το κάνεις τέλεια. Η δημιουργία σελίδων μου φαίνεται (προσωπική άποψη έιναι) κορεσμένη αγορά. Αλλά μην πεις ότι δεν το ξέρεις γιατί θα σου πουν καλά τι έμαθες στη σχολή. Για παράδειγμα το "προϊόν" που πουλάει η CISCO έιναι ολοκληρωμένες λύσεις πληροφορικής σε εταιρίες, τόσο το δίκτυο όσο και το software.

Εγώ θα σου έλεγα (πάλι προσωπική άποψη) προγραμματισμό CUDA, βλ. http://en.wikipedia.org/wiki/CUDA. Eίναι η διεπιφάνεια για κάρτες γραφικών της nvidia. Το πλεονέκτημα των καρτών αυτών είναι ότι μπορείς να κάνεις parallel processing με floating points στην κάρτα γραφικών πολύ γρήγορα. Προς το παρόν δεν υπάρχουν πολλοί αλγόριθμοι για τη βιβλιοθηκη αυτή και τις αντίστοιχες κάρτες γραφικών. Αν γράψεις μεταγράψεις μερικούς αλγορίθμους τότε μπορείς να τους πουλήσεις ακριβά ή να βρεις μια πολυ καλοπληρωμένη θέση σε εξειδικευμένες εταιρίες.

Αφου σ'αρέσουν οι σελίδες, τα δίκτυα και η ρομποτική μάθε για αυτά. Άσκηση: γράψε μια απλή εφαρμογή που θα τρέχει ως server, όταν επισκέπτεσαι τη σελίδα ένα κουμπι να καλεί ένα python/perl/php/ruby/whatever script που θα συνδέεται μέσω δικτύου σε άλλον υπολογιστή, ο οποίος θα ανάβει ένα λαμπάκι (μέσω parallel port). Αυτή η άσκηση περιλαμβάνει τα βασικά από κάθε θέμα (αν δεν έχεις δυο υπολογιστές κάντο σε virtual box).

Ένα άλλο ζήτημα είναι οι γλώσσες προγραμματισμού. Δε γνωρίζω ποιες διδάσκονται αλλά όσες πιο πολλές ξέρεις τόσο καλύτερα. Εγώ προτείνω μία compiled (C/C++) και μετά από interpreted καλές επιλογές είναι python, perl, php, ruby και μετα θα συνιστούσα και κάτι διαφορετικό όπως να έχεις δει έστω lisp, scheme, haskell ή κάτι παρόμοιο. Αλλά σημασία έχει όχι η σύνταξη αλλα ο τρόπος σκέψης της κάθε γλώσσας. Η μια γλώσσα έχει να δώσει αντικειμενοστρέφια, η άλλη μεταπρογραμματισμο, η τρίτη συναρτησιακο προγραμματισμο, οπότε μάθε διαφορους τρόπους σκέψεις.

NHNA έγραψε:Εμενα μου αρέσουν κυρίως τα μαθηματικά και τα οικονομικά

Τέλος, αν σου αρέσουν τα μαθηματικά θα χρειαστείς octave/scilab, maxima, R, και διάφορα άλλα ενδιαφέροντα προγράμματα.

Συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση αλλα προσπάθησα να δώσω ιδέες για ποικίλα θέματα. Ο,τι και να κάνεις καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)