Μουσική για παιδική παράσταση με χρήση ΕΛ/ΛΑΚ

...ανακοινώσεις, νέα, συζητήσεις, γενικά θέματα, οργάνωση

Συντονιστής: Geochr

Μουσική για παιδική παράσταση με χρήση ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό Rhinomick » 08 Ιουν 2011, 13:34

Παραθέτω τα λινκς με την μουσική που έγραψα για την παιδική παράσταση "Ομύδιος" που θα ανεβεί στις 15 Ιουνίου στο αμφιθέατρο των ΤΕΙ στα Περιβόλια Ρεθύμνου.Το έργο έγραψε και σκηνοθετεί ο κ. Νίκος Αλεξανδρινός (χρήστης ubuntu επίσης).Τη μουσική έγραψε η αφεντιά μου -όπως προείπα- και ηχογράφησα τα πάντα μόνος μου σε ubuntu 10.10 στο laptop μου.Για τα τύμπανα χρησιμοποίησα το hydrogen drum machine ,ενώ τις κιθάρες έγραψα με audacity(όλα δωρεάν και νόμιμα!).Καλή ακρόαση και περιμένω σχόλια (θετικά και αρνητικά) 8-)

















Γνώσεις ⇛ Linux: Καλούτσικο πιστεύω ┃ Προγραμματισμός: Όχι┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: Xubuntu 14.04 acer travelmate 4020
Προδιαγραφές ⇛ intel 1.6gh │ 2gb │ 15" /
Και pclinuxos mate 64bit σε acer aspire 5738z/cpu 2gh dual core/3GB ram/intel gma 4500/15"/
Και pclinuxos lxde 64bit σε Hp compaq presario CQ-60 |cpu 1,66 gh |3 GB ram |15"
Και Kubuntu 14.04.2 64bit σε dell inspiron 3542 / i3 / 4 GB RAM
Άβαταρ μέλους
Rhinomick
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 28 Οκτ 2009, 12:15
Εκτύπωση

Re: Μουσική για παιδική παράσταση με χρήση ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό NickMrg » 08 Ιουν 2011, 14:21

Πολύ ωραία! Μπράβο! Για τα εφφέ της κιθάρας χρησιμοποίησες πεταλιέρα ή rakarrack;
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ελάχιστο ┃ Αγγλικά: Καλά
NETBOOK
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: Arch Linux 32-Bit σε HP MINI 110-1150EV
Προδιαγραφές ⇛ Intel Atom N270 1.60GHz │ 1GB │ Intel GMA 950 │ 10,1in 1024 x 600
DESKTOP-PC
Λειτουργικό: Ubuntu 11.10 64bit
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i7 920 │ ASUS PT6 | 6GB DDR3 │ Twintech GTS250 512MB │ SB X-Fi Titanium Fatality Champion Series | Acer HS244HQ LED 3D 24" 1920x1080
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NickMrg
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 00:01
Τοποθεσία: Athens, Peristeri
Launchpad: nickmrg
IRC: NickMrg
Εκτύπωση

Re: Μουσική για παιδική παράσταση με χρήση ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό simosx » 08 Ιουν 2011, 14:24

Rhinomick έγραψε:Παραθέτω τα λινκς με την μουσική που έγραψα για την παιδική παράσταση "Ομύδιος" που θα ανεβεί στις 15 Ιουνίου στο αμφιθέατρο των ΤΕΙ στα Περιβόλια Ρεθύμνου.Το έργο έγραψε και σκηνοθετεί ο κ. Νίκος Αλεξανδρινός (χρήστης ubuntu επίσης).Τη μουσική έγραψε η αφεντιά μου -όπως προείπα- και ηχογράφησα τα πάντα μόνος μου σε ubuntu 10.10 στο laptop μου.Για τα τύμπανα χρησιμοποίησα το hydrogen drum machine ,ενώ τις κιθάρες έγραψα με audacity(όλα δωρεάν και νόμιμα!).


Μπράβο! Έχουμε ένα πλήρες case study ;-).

Μπορείς να γράψεις περισσότερα ώστε να κάνουμε παρουσίαση στην κεντρική σελίδα του http://www.ubuntu-gr.org;
Συγκεκριμένα,
1. δώσε συνδέσμους, αν υπάρχουν, για την παράσταση Ομύδιος, για το ΤΕΙ Κρήτης, κτλ.
2. Δώσε κάποιο σύνδεσμο για το Νίκο (π.χ. ιστολόγιο)
3. Δώσε στιγμιότυπα (screenshots) για κάθε πρόγραμμα που χρησιμοποιείς (ηχογράφηση, hydrogen drum machine, audacity).
Εδώ απλά φορτώνεις κάποια από τα αρχεία στα προγράμματα αυτά και τραβάς το στιγμιότυπο.

Για τα παραπάνω, μπορείς να συντάξεις παραγράφους που θα μπορούσαμε να πάρουμε για τη δημοσίευση.
Ή, (ακόμα καλύτερα), να προσθέσεις το υλικό αυτό στην αρχική δημοσίευση παραπάνω. Για παράδειγμα, παραθέτεις το στιγμιότυπο του Audacity και αμέσως παρακάτω μπαίνει η παράγραφος που περιγράφει πως βοήθησε το Audacity.
Για τα στιγμιότυπα χρησιμοποιείς το BBCode 'ThumbnailPOP', κτλ.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Μουσική για παιδική παράσταση με χρήση ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 08 Ιουν 2011, 14:28

Συγχαρητήρια φίλε και για την μουσική σου και για τον σκοπό που εξυπηρετεί και γιατί δείχνεις ότι αν ''το έχεις'' δεν χρειάζεσαι PC με 145GB μνήμη και cubase με ένα εκατομμύριο vst's για να δημιουργήσεις.
Αγαπημένα μου άν και όλα τα βρήκα καλά , τα ''τσοφλημένος'' και ''τζαζομύδι'' καθώς και το ''Ομύδιος''.
Μόνες επισημάνσεις που θα έκανα θα ήταν :
-Στο ''Μεδουσία'' θα ήθελα λίγο πιό μπροστά την φωνή της κοπέλας
-Στα ''Μεδουσία'' , ''Ανακριτές'' και ''ο 1ος ανακριτής'' θα ήθελα λίγο λιγότερο gain στην κιθάρα . Ίσως να ταίριαζε καλύτερα ένας single coil μαγνήτης (μου ακούστηκε για humbucker αν και είμαι μάλλον κουφός σε κάτι τέτοια) ή να αντικαθιστούσες το overdrive με ένα treble booster;

ΥΓ.Τα συγχαρητήριά μου και στα παιδιά (της παράστασης;) που τραγουδούν.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Μουσική για παιδική παράσταση με χρήση ΕΛ/ΛΑΚ

Δημοσίευσηαπό Rhinomick » 08 Ιουν 2011, 15:05

Σας ευχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια!simosx από αύριο μάλλον θα υπάρχει κάποιο λινκ σε τοπικό site ,μπορώ να δείξω με φωτογραφίες (ή με βίντεο;)τα προγράμματα.Άρα θα γίνουν άμεσα αυτά.NickMrg δεν χρησιμοποίησα rakarrack γιατί έχω ένα θέμα με τον jack και το pulse audio(έχω αναφερθεί αλλού)και δεν το έλυσα μεσούσης της δουλειάς βέβαια(όπως θα ξερείς το rakarrack τρέχει με jack).Χρησιμοποίησα boss πεταλιέρα και σε κάποια κομμάτια line out του ενισχυτή!fkol k4 στα συγκεκριμένα κομμάτια έγραψα με fender telecaster στο neck pick up με τη διαφορά ότι έχω βάλει seymour dunkan humbucker(σωστά άκουσες λοιπόν).Το έκανα γιατί ήθελα να βγάλω έναν seventies ήχο,ειδικά στα "ο πρώτος ανακριτής" και 'ανακριτές"(κάτι μεταξύ Phil Manzanera και Mick Ronson αν έχεις ακούσει,αυτοί έπαιζαν με gibson συνήθως). :)
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλούτσικο πιστεύω ┃ Προγραμματισμός: Όχι┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: Xubuntu 14.04 acer travelmate 4020
Προδιαγραφές ⇛ intel 1.6gh │ 2gb │ 15" /
Και pclinuxos mate 64bit σε acer aspire 5738z/cpu 2gh dual core/3GB ram/intel gma 4500/15"/
Και pclinuxos lxde 64bit σε Hp compaq presario CQ-60 |cpu 1,66 gh |3 GB ram |15"
Και Kubuntu 14.04.2 64bit σε dell inspiron 3542 / i3 / 4 GB RAM
Άβαταρ μέλους
Rhinomick
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 28 Οκτ 2009, 12:15
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εκπαιδευτική Κοινότητα του Ubuntu (Συζητήσεις, Νέα, Ανακοινώσεις)