Πέρασμα σε 22.04

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό krometes » 05 Ιούλ 2022, 08:58

Καλημέρα

Είπα να αναβαθμίσω και εγώ λίγο πλέον τον "γεράκο" μου, έτσι λοιπόν από έναν δίσκο hdd 320GB σε έναν ssd 256GB και μιας περνάμε νέο δίσκο, είπαμε να αφήσουμε πίσω μας την Ubuntu 20.04.4 LTS και να περάσουμε σε καθαρή εγκατάσταση την Ubuntu 22.04 LTS.
Όλα πήγαν καλά!
Παρατηρήσεις και προβληματάκια:
- Την εγκατάσταση την προχώρησα "καίγοντας" ένα dvd δισκάκι και με κούρασε ήθελε από στικάκι.
- Δεν λειτούργησε ο ήχος και εγκαθιστώντας το pulse audio ως δια μαγείας λειτούργησε!
- Στην μπάρα η ένδειξη της γλώσσας γίνεται κανονικά με την χρήση των super key + κενό... Αλλά επειδή έχουμε συνηθίσει το alt+shift πέρασα το tweaks και από μικρορυθμίσεις του πρόσθεσα και την αυτή επιλογή... Και ενώ αλλάζει, στην ένδειξη με εμφανίζει en αντί του gr!
- Δεν με λειτουργεί η viber εφαρμογή, κατέβασα από την επίσημη σελίδα τους το πρόγραμμα και με εμφανίζει ένα αναδυόμενο μενού πως δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο.
- Δεν εμφανίζει στο μενού την εφαρμογή στιγμιότυπο οθόνης... Στην αναζήτηση των εφαρμογών όταν την πληκτρολογείς βγαίνει κανονικά!

Αυτές οι παρατηρήσεις μου προς τον παρόν από την χθεσινή μου εγκατάσταση... Τα υπόλοιπα συνηθισμένα προγράμματα μου φαίνονται εντάξει!
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Όχι
Desktop Ubuntu Gnome 22.04 LTS / 64-bit / 8GB ram
Άβαταρ μέλους
krometes
babeTUX
babeTUX

Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό Th P » 05 Ιούλ 2022, 12:18

Καλησπέρα, για το viber αφού το κατέβασες από την ιστοσελίδα τους, υποθέτω ότι το εγκατέστησες σαν appimage οπότε δοκίμασε να διαγράψεις το appimage του, τυχόν συντομεύσεις από το μενού όπως και τυχόν ρυθμίσεις του από το home/.config και τυχόν συντομεύσεις από το /local/share/applications
και μετά δοκίμασε να το ξαναεγκαταστήσεις σαν snap: https://snapcraft.io/search?q=viber
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX

IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό Maras » 05 Ιούλ 2022, 13:08

Δες και εδώ τις λύσεις ανάλογα με τον τρόπο που το εγκατέστησες, γιατί στο 22.04 έσπασε η συμβατότητα με την βιβλιοθήκη libssl και πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις βιβλιοθήκες του 21.10 :
https://askubuntu.com/questions/1403319/viber-no-connection-on-ubuntu-22-04-even-i-have-an-internet
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
daemonTUX
daemonTUX

Εκτύπωση

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα