Πρόσβαση σε φάκελο σε server

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πρόσβαση σε φάκελο σε server

Δημοσίευσηαπό minios67 » 07 Σεπ 2023, 13:12

Γεια σας.
Είμαι τεχνικός σε δημόσιο νοσοκομείο.
Έχω εγκαταστήσει Linux σε μερικούς υπολογιστές του νοσοκομείου. Κυρίως Xubuntu και Mint με Xfce.
Σε κλινική δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια όλο το αρχείο των ασθενών. Ο σχετικός φάκελος με τους υποφακέλους είναι κοινόχρηστος και δουλεύουν οι γιατροί σε αυτόν και μέσω των άλλων υπολογιστών της κλινικής που έχουν Windows.
Από σήμερα όλος αυτός ο φάκελος αντιγράφηκε σε έναν κεντρικό server του νοσοκομείου. Από τα Windows πληκτρολογώ //server2 και βλέπω τα περιεχόμενα του server, επιλέγω τον σχετικό φάκελο και πατάω "αποστολή προς" και "δημιουργία συντόμευσης στην επιφάνεια εργασίας" και έχω πρόσβαση πλέον στα περιεχόμενα του φακέλου που βρίσκεται πλέον στον server. Αυτό όμως δεν μου δουλεύει στο Linux. Πατάω //server2 και δεν ανταποκρίνεται. Πως θα αποκτήσω πρόσβαση από τον υπολογιστή με Linux;
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Πρόσβαση σε φάκελο σε server

Δημοσίευσηαπό Maras » 07 Σεπ 2023, 14:25

Καλησπέρα, αφού χρησιμοποιείς το XFCE φαντάζομαι ότι ο file manager σου θα είναι ο thunar, έτσι μπορείς να κάνεις χρήση του gigolo.
Δες εδώ : https://devicetests.com/connecting-to-server-thunar-xubuntu
Δεν είπες με ποιο πρωτόκολλο θέλεις να συνδεθείς, sftp, nfs, samba?
Ρίξε μια ματιά παρακάτω, είναι για nautilus αλλά αντίστοιχα κάποια πράγματα ισχύουν και για τον thunar :
https://askubuntu.com/questions/1116518/nautilus-connect-to-server-option-not-visible
και εδώ :
https://forum.manjaro.org/t/thunar-how-do-i-access-folders-shared-on-windows-computers/116649/9
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Πρόσβαση σε φάκελο σε server

Δημοσίευσηαπό minios67 » 07 Σεπ 2023, 23:46

Ευχαριστώ πολύ Maras.
Στον ήδη υπάρχον υπολογιστή θα προσπαθήσω μάλλον με το gigolo γιατί δεν γνωρίζω την ΙΡ του Server, θα ενοχλήσω το τμήμα πληροφορικής αλλά όταν ακούνε για linux στραβώνουν.
Ο διευθυντής της κλινικής αγόρασε με δικά του έξοδα υπολογιστή από το Πλαίσιο και θέλει να βάλω και σ' αυτόν Linux. Έχω έτοιμο στο στικάκι Mint Cinnamon 21.2 κι έλεγα να δοκιμάσω κάτι ελαφρώς διαφορετικό.
Αν και χρόνια τώρα χρήστης linux παρέμεινα στα βασικά, μονόφθαλμος στο βασίλειο των τυφλών. Ξέρω να κάνω μια καλή εγκατάσταση, κυρίως Ubuntοειδών διανομών και δουλεύω τις βασικές εφαρμογές. Ο διευθυντής της κλινικής είναι ενθουσιασμένος με την σταθερότητα που παρουσίασε όλα τα προηγούμενα χρόνια ο υπολογιστής με το linux σε σχέση με τα προβλήματα που παρουσίασαν οι υπολογιστές με windows.
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Πρόσβαση σε φάκελο σε server

Δημοσίευσηαπό Maras » 08 Σεπ 2023, 11:50

Να είσαι καλά φίλε, καλή επιτυχία στον δύσκολο δρόμο σου ;)
Για τον διευθυντή μπορείς να επιλέξεις κάτι Debian-οειδές (όπως τo Ubuntu και τα συναφή) αφού το γνωρίζεις και μπορείς ευκολότερα να κάνεις συντήρηση του μηχανήματος.
Θα είναι πιο φιλικό και σταθερό για τον νέο χρήστη χωρίς να χρειάζεται να κάνεις εκπτώσεις στην εμφάνιση (γραφικό περιβάλλον) αφού πρόκειται για καινούριο υπολογιστή.
Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Πρόσβαση σε φάκελο σε server

Δημοσίευσηαπό minios67 » 11 Σεπ 2023, 12:47

Φίλε μου Maras δεν έχω καταφέρει τίποτα μέχρι στιγμής. Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου.
Από παλιά έχω εγκατεστημένο και ένα σχετικό εργαλείο του KDE το Smb4K γιατί αντιμετώπιζα τότε άλλα προβλήματα με τον διαμοιρασμό το φακέλου που ήθελα και έβαζα ότι έβρισκα μπροστά μου.
Έχω την IP του server και έχω εγκατεστημένο το γραφικό περιβάλλον της Samba.
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Πρόσβαση σε φάκελο σε server

Δημοσίευσηαπό the_eye » 12 Σεπ 2023, 10:12

Δοκίμασε να δώσεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
smb://server2/mp3


Για mp3 βάλε τον φάκελο που θες. Δοκίμασε και με ip πχ
Κώδικας: Επιλογή όλων
smb://123.123.123.123/mp3
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα