πως θα κανω triple boot?

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

πως θα κανω triple boot?

Δημοσίευσηαπό pdimitriosgr » 11 Μαρ 2024, 22:40

έχω ένα υπολογιστή που έχω δύο λειτουργικά συστήματα windows 11 σε δύο διαφορετικούς δίσκους ο ενας δισκος ειναι SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 και ο άλλος δισκος ειναι SSD 1TB 2.5'' SATA III
οταν ξεκινά τον υπολογιστη εχω την επιλογη απο τον bootloader τον windows να επιλέξω σε ποια windows θέλω να εργαστώ δηλαδη ο υπολογιστής έχει την δυνατότητα dual boot, τώρα στο υπάρχον υπολογιστή θέλω να εγκαταστήσω μια διανομή linux mint 21.3 σε ενα απο τους δύο δίσκους παράλληλα με τα windows και οταν ξεκιναω τον υπολογιστή θελω να εχω την δυνατότητα να επιλέξω ένα από τα τρία λειτουργικα δηλαδη triple boot. οταν ξεκινά να κάνω εγκατάσταση το linux mint 21.3 ο οδηγός εγκατάστασης δεν μου βλέπει καθόλου τα άλλα δύο λειτουργικα windows 11. πως θα κανω triple boot? ευχαρηστώ.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Ελάχιστα
Λειτουργικό ⇛dualboot winwows11 64bit winwows11 64bit
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 5 5600X 6-Core Processor 3.70 GHz │RAM 32GB DDR4 │ Radeon RX 580 Series (POLARIS10, DRM 3.35.0, 5.4.0-58-generic, LLVM 10.0.0) │ Samsung LC27 144Hz
pdimitriosgr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 27 Ιουν 2008, 02:51
IRC: pdimitriosgr
Εκτύπωση

Re: πως θα κανω triple boot?

Δημοσίευσηαπό Maras » 13 Μαρ 2024, 16:14

Θα πρέπει να κάνεις χρήση του GRUB πλέον ως bootloader για την επιλογή του λειτουργικού που θέλεις να ξεκινήσεις και όχι του bootloader των Windows.
Αφού τελειώσει η εγκατάσταση του Mint, θα πρέπει να εγκαταστήσεις τον Grub στο αρχικό διαμέρισμα του δίσκου και εάν δεν υπάρχει στην διανομή σου το πακέτο os-prober, και να τρέξεις την εντολή update-grub με δικαιώματα διαχειριστή για να προσπαθήσει να ανακαλύψει και άλλα λειτουργικά και να τα προσθέσει στο menu του.
ΠΑΡΕ BACKUP όλων των αρχείων σου από τα άλλα λειτουργικά πριν προσπαθήσεις κάτι, και επίσης πρόσεχε που θα επιλέξεις να εγκαταστήσεις τον Grub.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα