πώς να μεταφράσω ένα βίντεο;

...χαλαρή κουβεντούλα, γενικός σχολιασμός, φιλοσοφικές συζητήσεις, meeting point / γνωριμία

Συντονιστής: konnn

πώς να μεταφράσω ένα βίντεο;

Δημοσίευσηαπό malos » 14 Ιαν 2024, 14:58

Έχω βρει ένα καταπληκτικό βίντεο. (Εντάξει. Δεν ξέρω αν είναι καταπληκτικό αντικειμενικά, εμένα μου αρέσει πολύ).
https://youtu.be/XYHe5wQeA28?si=cUaAi9xvUPf0QbQp

Πριν 3-4 χρόνια περίπου, το είχε ανεβασμένο στο youtube κάποιος όπου είχε και υπότιτλους στα ελληνικά. Δεν μου είχε κόψει τότε να το κατεβάσω. Μετά από πολύ καιρό που το έψαχνα το βρήκα στο σύνδεσμο που έβαλα πιο πάνω. Και δυστυχώς δεν έχει υπότιτλους. Ο τύπος που το είχε ανεβάσει στα ελληνικά τότε μάλλον το κατέβασε.
Θα ήθελα να βρω τώρα ένα τρόπο για να του βάλω ελληνικούς υπότιτλους.
Αυτά που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι τα εξής:
1) αν απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό, πόσα λέτε ότι θα μου ζητήσει;
2) πού θα τον βρω όποιος κι αν είναι αυτός; γνωρίζετε εσείς ποιος μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά ή μπορείτε εσείς;
3) μήπως υπάρχει καμιά εφαρμογή ή κάποιος άλλος τρόπος μέσω του google translate ώστε να μου δοθεί το κείμενο στα ελληνικά;

Γνωρίζω πώς να φτιάξω ένα srt αρχείο και δεν βαριέμαι να το φτιάξω από την αρχή μέχρι το τέλος αν έχω το κείμενο. Είμαι διατεθειμένος να το κάνω γιατί το θέλω πολύ. Αλλά πού θα βρω με το κείμενο στα ελληνικά;

Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: πώς να μεταφράσω ένα βίντεο;

Δημοσίευσηαπό malos » 14 Ιαν 2024, 21:35

Άκυρο παιδιά.
Στη σελίδα του yt βρήκα όλους τους υπότιτλους στα αγγλικά. πατάς ένα κουμπί που είναι κάτω από την περιφραφή του βίντεο και ονομάζεται (το κουμπί) "Εμφάνιση μεταγραφής". Αυτό σου βγάζει όλους τους αγγλικούς υπότιτλους που χρησιμοποιούνται στο βίντεο.
Τους αντέγραψα σε αρχείο txt και με χρήση του εργαλείου μετάφρασης που έχω θα το μεταφράσω όλο σιγά σιγά και θα φτιάξω τους υπότιτλους.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί ανέμων