Startup applications σε διαφορετικά workspaces -Ubuntu 12.04

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Startup applications σε διαφορετικά workspaces -Ubuntu 12.04

Δημοσίευσηαπό Learner » 02 Σεπ 2012, 03:15

Σε αυτόν τον οδηγό , θα δούμε πως μπορούμε να ανοίγουμε εφαρμογές σε διαφορετικά workspaces και να τις προσθέσουμε και στις εφαρμογές εκκίνησης (startup applications)

Τα εργαλεία που θα χρειαστούμε είναι δυο.
1.CCSM - Compizconfig-Settings-manager

2. Απλά script , για να προσθέσουμε την εφαρμογή με μικρή καθυστέρηση στις εφαρμογές εκκίνησης , έτσι ώστε να ανοίγει αυτόματα κατά το Login.

Παρακάτω θα περιγράψω τι έκανα εγώ , έτσι ώστε να καταλάβετε τι πρέπει να κάνετε εσείς.

Κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή, ανοίγω στάνταρτ 3 εφαρμογές. Αυτές είναι : 1. Τον Firefox , 2. Το τερματικό , 3 , Τον Thunderbird.
Γιατί να ανοίγω κάθε φορά manual αυτές τις εφαρμογές και να μην τις προσθέσω στις εφαρμογές εκκίνησης , έτσι ώστε να ανοίγουν αυτόματα κατά το login ;
Επειδή όμως δεν θέλω να ανοίγουν όλες μαζί ταυτόχρονα , θα φτιάξω 3 απλά script ,έτσι ώστε να ανοίγουν με χρόνο-καθυστέρηση.

Ανοίγω το τερματικό (ctrl+alt+t) και γράφω
Κώδικας: Επιλογή όλων
nano firefox.sh

προσθέτω μέσα
Κώδικας: Επιλογή όλων
#!/bin/bash
sleep 7
firefox
exit 0

αποθηκεύω πατώντας Ctrl+X , μετά y(es) και μετά Enter.

Αντίστοιχα και με τα άλλα δυο προγράμματα , μόνο που σε αυτά θα βάλω διαφορετικό sleep , λίγο μεγαλύτερο έτσι ώστε να ανοίξουν μετά το ένα από το άλλο.
Να ξέρετε πως ο αριθμός δίπλα από το sleep δηλώνει δευτερόλεπτα.

Αφού έχω φτιάξει τα script , πρέπει να τους δώσω δικαιώματα εκτέλεσης , για να μπορούν να εκτελεστούν . Αυτό το κάνω με την παρακάτω εντολή σε τερματικό
Κώδικας: Επιλογή όλων
chmod a+x firefox.sh
Αντίστοιχα και για τα άλλα δυο.

Τα script είναι έτοιμα , οπότε και πάμε να τα προσθέσουμε στα προγράμματα εκκίνησης , έτσι ώστε να ανοίγουν κατά την διάρκεια του Login.

Κλικάρουμε στην επάνω μπάρα , τέρμα δεξιά και από το αναπτυσσόμενο μενού επιλέγουμε startup applications


Στο παράθυρο που θα ανοίξει πατάμε στο add για να προσθέσουμε μια νέα εφαρμογή εκκίνησης .


Στο επόμενο παράθυρο θα συμπληρώσουμε το όνομα(name) , την εντολή(command) και το σχόλιο(comment) . Να προσέξουμε στην εντολή(command) να δώσουμε την πλήρη διαδρομή όπου βρίσκεται το script που φτιάξαμε. Στην δική μου περίπτωση , όπως βλέπετε είναι /home/nikos/firefox.sh


Έτσι δημιουργούμε και τις υπόλοιπες εφαρμογές εκκίνησης (startup applications) για τα άλλα δυο προγράμματα που θέλουμε. (στην δική μου περίπτωση , gnome-terminal(τερματικό) και Thunderbird).

Τελειώσαμε με τις εφαρμογές εκκίνησης. Αν κάνουμε τώρα ένα logout - login θα δούμε πως θα ανοίξουν και οι 3 εφαρμογές η μια μετά την άλλη.

Το άλλο θέμα τώρα είναι πως δεν θέλω να ανοίγουν η μια πάνω στην άλλη , οπότε θα τις φτιάξουμε έτσι ώστε να ανοίγουν σε διαφορετικές επιφάνειες εργασίας (workspaces).

Εδώ θα χρειαστούμε τον compizconfig-settings-manager. Αν δεν τον έχετε εγκατεστημένο , τότε ανοίξτε ένα τερματικό και εγκαταστήστε τον με την παρακάτω εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
. Μετά καλέστε τον μέσω του Dash (εικονίδιο του Ubuntu πάνω αριστερά, πρώτο στον Launcher) γράφοντας ccsm.

Στο παράθυρο που θα ανοίξει επιλέγουμε Place Windows. Δεν το κάνουμε τικ , πρέπει να είναι ήδη τικαρισμένο , πατάμε επάνω για να ανοίξει.


Στο επόμενο παράθυρο επιλέγουμε το Fixed Window Placement


Στο επόμενο παράθυρο επιλέγουμε Windows with Fixed Viewpoint


Πατάμε στο add για να προσθέσουμε την εφαρμογή που θέλουμε και στο παράθυρο που θα ανοίξει πατάμε το πράσινο συν (+) για να κάνουμε την προσθήκη.


Καλό είναι τώρα , να έχουμε την εφαρμογή που θέλουμε να προσθέσουμε ανοιχτή και το παράθυρο της εφαρμογής κοντά μας. Στο επόμενο παράθυρο θα πατήσουμε το grab

και μετά θα κλικάρουμε επάνω στην εφαρμογή , π.χ Firefox , επάνω στο παράθυρο , έτσι ώστε να συμπληρώσει το class αυτόματα. Έπειτα πατάμε add .

Η εφαρμογή θα προστεθεί και θα πρέπει μόνο να αλλάξουμε τις τιμές στο X viewpoint positions και στο Y viewpoint positions. Μπορούμε να κλικάρουμε μια φορά επάνω σε ένα class , σε μια γραμμή δηλαδή και μετά να πατήσουμε edit , για να αλλάξουμε τις τιμές.
Οι τιμές που έχω βάλει για τις εφαρμογές , έτσι ώστε να ανοίγουν σε διαφορετικές επιφάνειες εργασίας (workspaces) φαίνονται στην παρακάτω εικόνα


Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials