Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.  Το θέμα επιλύθηκε

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό eliasps » 27 Οκτ 2014, 16:58

Χαιρετώ το φόρουμ.

Μετά από αρκετό καιρό που επικρατεί χάος στον υπολογιστή μου, αποφάσισα να κάνω ένα format και να εγκαταστήσω τις διανομές που χρησιμοποιώ ξανά στον υπολογιστή μου, με πιο ορθά μεγέθη των κατατμήσεων, πιο σύγχρονο partition table και γενικότερα καλύτερη οργάνωση. Ο λόγος που το καθυστέρησα τόσο ήταν η έλλειψη χρόνου και όρεξης για μία τέτοια διαδικασία, καθώς και η έλλειψη σκληρού δίσκου για backup (η οποία ακόμα υπάρχει, αλλά αποφάσισα να κρατήσω μόνο τα σημαντικά αρχεία που έχω).

Αρχικά να πω τι θέλω. Στον υπολογιστή μου θα εγκαταστήσω τις εξής διανομές:
  • Ubuntu
  • Arch Linux
  • Fedora
  • Debian
Κάθε μία με ξεχωριστή κατάτμηση για το root directory της και με ένα κοινό partition /home για όλες. Επίσης θα ήθελα να κάνω τον δίσκο μου με GPT για να ξεμπερδεύω με τα primary/logical partitions, τους περιορισμούς κλπ. Σκέφτομαι επίσης και το ενδεχόμενο για BTRFS.
Εκτός των παραπάνω κατατμήσεων (και την swap που δεν ανέφερα) θα ήθελα να αφήσω 2-3 σχετικά μικρές κατατμήσεις για δοκιμές άλλων διανομών, όπου μία θα είναι σίγουρα η εκάστοτε επόμενη έκδοση του Ubuntu.

Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου προτείνετε/αναφέρετε πράγματα όπως:
  • Τα μεγέθη των κατατμήσεων (σκέφτομαι 25/20/20/20GB για τα / των διανομών, 350 για τo /home και ότι περισσεύει να γίνουν partitions για δοκιμές άλλων διανομών).
  • Τη σειρά της εγκατάστασης για λόγους διευκόλυνσης.
  • Την επιλογή ίδιου username ή διαφορετικού για κάθε διανομή, δεδομένου ότι θα υπάρχει κοινό /home.
  • Εμπειρίες για το BTRFS.
Και γενικότερα οποιαδήποτε άλλη πρόταση έχετε περί αυτής της διαδικασίας (όσο hardcore και αν είναι :P ).

Πρόκειται για τον υπολογιστή της υπογραφής με 500GB σκληρό δίσκο (HDD).
Όλες οι βασικές διανομές που θα χρησιμοποιώ θα έχουν ως γραφικό περιβάλλον το GNOME και το Openbox.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια υπάρξει.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Οκτ 2014, 19:53

Όπως βλέπω έχεις κανονίσει αρκετή δουλειά, οπότε ας τα πάρουμε με τη σειρά:
eliasps έγραψε:Κάθε μία με ξεχωριστή κατάτμηση για το root directory της και με ένα κοινό partition /home για όλες. Επίσης θα ήθελα να κάνω τον δίσκο μου με GPT για να ξεμπερδεύω με τα primary/logical partitions, τους περιορισμούς κλπ
Συμφωνώ για το GPT.
Όσον αφορά το /home partition, έχω να προτείνω 2 εναλλακτικές λύσεις:
  1. Ένα μεγάλο κοινό partition για /home, με ξεχωριστό χρήστη για κάθε διανομή (πχ eliasps-fedora, eliasps-ubuntu, eliasps-arch κτλ.)
    Το partition scheme δηλαδή θα μοιάζει ως εξής:
    [██] [██] [██] [██] [██] [██████████████████████████████]
    Tο πλεονέκητμα είναι πως αν κάτι πάει στραβά κρατάς το $HOME. Για να μπορείς να κρατάς τα αρχεία σου οργανωμένα, θα πρέπει στο /home partition να κάνεις άλλον έναν φάκελο (πχ /home/Data) στο ίδιο επίπεδο με τους χρήστες. Εκεί μέσα θα κάνεις κξανονικά φακέλους Pictures, Downλoads κτλ και τους αντίστοιχους φακέλους κάθε διανομήςθα τους κάνεις link στους αντίστοιχους /home/Data/Pictures, /home/Data/Downloads κτλ.
    Μειονέκτημα είναι πως έχεις εύκολη πρόσβαση σε όλα τα $ΗΟΜΕ ταυτόχρονα, οπότε δεν αποκλείεται να χαλάσεις και κάτι από κάποιο $HOME (ok, πιθανότατα εσύ δεν θα χαλάσεις κάτι, αλλά καταλάβαίνεις τι εννοώ).
  2. Κάθε διανομή χωρίς ξεχωριστό /home. Ένα ξεχωριστό parttion που θα χρησιμεύει μόνο για αρχεία. Προσαρτάς το ξεχωριστό partition μέσω /etc/fstab και κάνεις ξανά link τους XDG φακέλους κάθε διανομής στους αντίστοιχους /$MOUNTPOINT/[Pictures, Downloads, ...]
    Το partition scheme τώρα θα μοιάζει ως εξής (δίνω ελαφρώς παραπάνω χώρο σε κάθε διανομή για τα δεδομένα του κάθε $HOME):
    [███] [███] [███] [███] [███] [█████████████████████████]
    To μειονέκτημα είναι πως δεν κρατάς ρυθμίσεις του $HOME αν διαγράψεις τη διανομή. Πλεονεκτήματα είναι πως
    • Μπορείς να έχεις πάντο το ίδιο username χωρίς prefix/postfix (μη γελάτε ρε, εγώ το θεωρώ σημαντικό Εικόνα)
    • Δεν έχεις άμεση πρόσβαση σε κανένα άλλο $HOME παρά μόνο στο ενεργό.
eliasps έγραψε:Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου προτείνετε/αναφέρετε πράγματα όπως:
Τα μεγέθη των κατατμήσεων (σκέφτομαι 25/20/20/20GB για τα / των διανομών, 350 για τo /home και ότι περισσεύει να γίνουν partitions για δοκιμές άλλων διανομών).

Θα σου απαντήσω για Btrfs. Ενδεικτικά σε εμένα 2 ψιλο-φορτωμένα Ubuntu (χωρίς παιχνίδια) και με 2 snapshots το καθένα, πιάνουν 50κάτι GB στον SSD. Δεν χρησιμοποώ ξεχωριστό $ΗΟΜΕ, αλλά το κάθε $ΗΟΜΕ έχει μόνο ρυθμίσεις, dotfiles κτλ. Όχι αρχεία. Το Debian πιάνει πάνω-κάτω τον ίδιο χώρο με το Ubuntu
Για Arch Linux υπολογίζεις παραπάνω γιατί ο pacman αποθηκεύει πολλά περισσότερα πράγματα στην cache από ότι ο apt.
H Fedora συνήθως πιάνει κάτι ανάμεσα σε Arch και Ubuntu.
Οπότε θα έλεγα 25 για Debian && Ubuntu, 30 για Arch && Fedora
eliasps έγραψε:Τη σειρά της εγκατάστασης για λόγους διευκόλυνσης.

Θα έλεγα 1η τη Fedora μιας και έχει κάπως λιγότερο ευέλικτο εγκαταστάτη. Μετά, όπως να 'ναι. Ευκολότερο από όλα είναι το Arch.
eliasps έγραψε:Την επιλογή ίδιου username ή διαφορετικού για κάθε διανομή, δεδομένου ότι θα υπάρχει κοινό /home.

Εξαρτάται από το scheme. Αν κάνεις κοινό /home partition, βάλε κάποιο prefix. Θα αποφύγεις περιπτώσεις όπου θα έχεις αναβαθμίσει πχ τον Firefox στο Ubuntu και μετά θα μπαίνεις στις άλλες διανομές κι θα έχουν άλλη έκδοση και το σύστημα θα παραπονιέται.
eliasps έγραψε:Εμπειρίες για το BTRFS.

Έχει κάποια απίστευτα καλά (subvolumes, snapshots, δυνατότητα revert). Είναι πιο αργό από το ext4 σε πολλές περιπτώσεις. Υπάρχουν στιγμές όταν υπάρχει έντονο Ι/Ο από τον package manager (κυρίως τον apt, όχι τόσο με τους yum και pacman) που το σύστημα «μπουκώνει». Αυτό κυρίως με τους υπάρχοντες IO schedulers, με τον BFQ υπάρχει τεράστια βελτίωση.
Άλλο καλό είναι πως κάθε BTRFS subvolume συμπεριφέρεται σαν partition, οπότε μπορείς να εγκαταστήσεις όλες τις διανομές σου σε ένα μόνο partition και να μη σε νοιάζει πόσο χώρο θέλει η κάθε μία (εγώ αυτό έχω κάνει, έχω μόνο ένα partition για όλες τις διανομές).
Επίσης, το os-prober του GRUB (εκτός από αυτό της Fedora) έχει ένα πρόβλημα με το BTRFS. Πιθανώς θα σε βολέψουν και κάποια πραγματάκια από εδώ κι εδώ (άμα ρίξεις μια ματιά θα καταλάβεις).

Ελπίζω να σε κάλυψα για αρχή, για λεπτομέρειες/διευκρινήσεις ρώτα ξανά.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 27 Οκτ 2014, 20:14

Κι εγώ θα πρότεινα ξεχωριστό data partition για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Επίσης θα πρότεινα να δοκιμάσεις να χρησιμοποιήσεις για bootloader syslinux, νομίζω είναι αρκετά πιο απλός στο configuration απ' τους υπόλοιπους, ειδικά όταν θες να κάνεις πολλαπλό boot. Βέβαια το ubuntu εδώ δημιουργεί πρόβλημα γιατί κατά την εγκατάσταση βάζει μόνο του ντε και καλά grub και χαλάει το mbr.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό Learner » 27 Οκτ 2014, 20:41

fkol k4 έγραψε:Κάθε διανομή χωρίς ξεχωριστό /home. Ένα ξεχωριστό parttion που θα χρησιμεύει μόνο για αρχεία. Προσαρτάς το ξεχωριστό partition μέσω /etc/fstab και κάνεις ξανά link τους XDG φακέλους κάθε διανομής στους αντίστοιχους /$MOUNTPOINT/[Pictures, Downloads, ...].......

Αυτό το scheme έχω εδώ. Οπότε.. δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο πέραν αυτού.
Για btrfs θα έλεγα όχι ακόμη, αλλά ότι θες κάνεις.
Για GPT φυσικά και ναι, δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις.
Ilias95 έγραψε:Βέβαια το ubuntu εδώ δημιουργεί πρόβλημα γιατί κατά την εγκατάσταση βάζει μόνο του ντε και καλά grub και χαλάει το mbr.

Λάθος. Το Ubuntu έχει έναν από τους πιο ευέλικτους εγκατατστάτες, όταν επιλέξεις το something else. Μπορείς να εγκαταστήσεις τον grub όπου γουστάρεις.
Η διανομή που θυμάμαι ότι κάνει αυτό που λες, είναι η Fedora, όπου δεν σου δίνει επιλογή αλλαγής εγκατάστασης του grub (σε κάποιο partiiton π.χ.), δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο 21(αν και είναι developement ακόμη) και θα συμφωνήσω με την εγκατάσταση Fedora πρώτα και μετά όλα τα υπόλοιπα.

eliasps έγραψε:Την επιλογή ίδιου username ή διαφορετικού για κάθε διανομή, δεδομένου ότι θα υπάρχει κοινό /home.

Μια διευκρίνηση εδώ. Μάλλον εννοείς name και όχι username, σωστά; Το username δεν παίζει καμία σημασία και μπορεί να αλλαχθεί πάρα πολύ εύκολα. Αυτό που έχει σημασία, αν εννοείς για file permissions..κλπ, είναι το name (user idenity).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 27 Οκτ 2014, 21:12

Learner έγραψε:Λάθος. Το Ubuntu έχει έναν από τους πιο ευέλικτους εγκατατστάτες, όταν επιλέξεις το something else. Μπορείς να εγκαταστήσεις τον grub όπου γουστάρεις.

Και υπάρχει επιλογή να μην εγκαταστήσεις τον grub;
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό Learner » 27 Οκτ 2014, 21:17

Ilias95 έγραψε:
Learner έγραψε:Λάθος. Το Ubuntu έχει έναν από τους πιο ευέλικτους εγκατατστάτες, όταν επιλέξεις το something else. Μπορείς να εγκαταστήσεις τον grub όπου γουστάρεις.

Και υπάρχει επιλογή να μην εγκαταστήσεις τον grub;

Από τον βασικό εγκαταστάση και αν διαλέξεις το something else, υπάρχει η επιλογή να τον εγκαταστήσεις όπου θες. Οπότε, αν δεν τον θες στο MBR, κάνεις μια εγκατάσταση σε ένα partition (π.x /dev/sda1) και είσαι κομπλέ.

Αν θέλεις να αποφύγεις την εγκατάσταση του grub εντελώς, τότε πρέπει να ανοίξεις τον εγκαταστάτη μέσω τερματικού με την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
ubiquity --no-bootloader
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό eliasps » 27 Οκτ 2014, 21:18

Φίλιππε όχι απλά με κάλυψες, αλλά αυτός ήταν και ο λόγος που άνοιξα το θέμα, για να πάρω προτάσεις κυρίως για το scheme του δίσκου και των διανομών και για το Btrfs.
Ευχαριστώ πολύ!

Αρχικά, έτσι όπως το περιγράφεις, προτιμώ αυτό:
fkol k4 έγραψε:Κάθε διανομή χωρίς ξεχωριστό /home. Ένα ξεχωριστό parttion που θα χρησιμεύει μόνο για αρχεία. Προσαρτάς το ξεχωριστό partition μέσω /etc/fstab και κάνεις ξανά link τους XDG φακέλους κάθε διανομής στους αντίστοιχους /$MOUNTPOINT/[Pictures, Downloads, ...]
Το partition scheme τώρα θα μοιάζει ως εξής (δίνω ελαφρώς παραπάνω χώρο σε κάθε διανομή για τα δεδομένα του κάθε $HOME):
[███] [███] [███] [███] [███] [█████████████████████████]
To μειονέκτημα είναι πως δεν κρατάς ρυθμίσεις του $HOME αν διαγράψεις τη διανομή. Πλεονεκτήματα είναι πως
  • Μπορείς να έχεις πάντο το ίδιο username χωρίς prefix/postfix (μη γελάτε ρε, εγώ το θεωρώ σημαντικό Εικόνα)
  • Δεν έχεις άμεση πρόσβαση σε κανένα άλλο $HOME παρά μόνο στο ενεργό.

Αν ναι να σου πω την αλήθεια, εγώ γέλασα ακριβώς επειδή το θεωρώ και εγώ σημαντικό. Είμαι ιδιότροπος και δεν θέλω prefix!
Αλλά σχετικά με το Btrfs, αυτό ακούγεται ιδανικό:
fkol k4 έγραψε:Άλλο καλό είναι πως κάθε BTRFS subvolume συμπεριφέρεται σαν partition, οπότε μπορείς να εγκαταστήσεις όλες τις διανομές σου σε ένα μόνο partition και να μη σε νοιάζει πόσο χώρο θέλει η κάθε μία (εγώ αυτό έχω κάνει, έχω μόνο ένα partition για όλες τις διανομές).

Πως ακριβώς γίνεται όμως; Δηλαδή πως θα επηρεαστεί η διαδικασία παραπάνω με τις εγκαταστάσεις;
Θα κοιτάξω και τα links που έδωσες, καθώς και την παρουσίαση που είχες κάνει για το Btrfs ξανά, για να τα θυμηθώ.

Ilias95 έγραψε:Επίσης θα πρότεινα να δοκιμάσεις να χρησιμοποιήσεις για bootloader syslinux, νομίζω είναι αρκετά πιο απλός στο configuration απ' τους υπόλοιπους, ειδικά όταν θες να κάνεις πολλαπλό boot.

Χμ, θα κοιτάξω και το ενδεχόμενο αλλαγής bootloader, αλλά αυτό θα γίνει εφόσον ολοκληρωθεί το setup του υπολογιστή μου και η παραμετροποίηση.
Ευχαριστώ για την πρόταση!
Αρχικά θα φτιάξω το multi-boot και θα επανέλθω στο θέμα του bootloader.

Learner έγραψε:Για btrfs θα έλεγα όχι ακόμη, αλλά ότι θες κάνεις.

Αααα, είμαι σε δίλημμα, αλλά κάτι μου λέει πως αν δεν το κάνω θα το μετανιώσω. :P
Ο λόγος που το ψάχνω αναλυτικά είναι επειδή αυτή η διαδικασία όντως θέλει δουλειά, από άποψη χρόνου και όχι μόνο, και για αυτό θα ήθελα να το κάνω μία φορά και να ξεμπερδεύω. Βέβαια πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να αλλάξω γνώμη αφού το κάνω, αλλά θα το καταπιέσω!

Learner έγραψε:Μια διευκρίνηση εδώ. Μάλλον εννοείς name και όχι username, σωστά; Το username δεν παίζει καμία σημασία και μπορεί να αλλαχθεί πάρα πολύ εύκολα. Αυτό που έχει σημασία, αν εννοείς για file permissions..κλπ, είναι το name (user idenity).

Κυρίως εννοούσα για username, για τον λόγο που έγραψε ο Φίλιππος παραπάνω.
Δηλαδή αν 4 διανομές είχαν κοινό /home με κοινό username, πράγμα που θα το ήθελα πολύ, επόμενο είναι να υπάρχουν ασυμβατότητες στις ρυθμίσεις του εκάστοτε προγράμματος που θα υπάρχει σε όλες τις διανομές σε διαφορετικές εκδόσεις ή παραλλαγές, με αποτέλεσμα το σύστημα να παραπονιέται.
Απλά αναρωτιόμουν αν υπήρχε κάποιο είδος workaround για αυτό το πράγμα, δηλαδή μία δυνατότητα για remaping των κρυφών αρχείων/φακέλων/configuration του εκάστοτε προγράμματος σε custom path.
Πχ αντί για /home/$USER/.programm (πράγμα το οποίο θα ήταν καθολικό σε όλες τις διανομές λόγω του κοινού /home, αυξάνοντας τον κίνδυνο ασυμβατοτήτων) να χρησιμοποιούσα κάτι σαν /home/$USER/.Ubuntu/.programm. Το ίδιο αντίστοιχα και για τις άλλες διανομές.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό (φαντάζομαι πως είναι) και πιθανόν να μην αξίζει τον κόπο, αλλά το προτιμώ από τα prefixes στα usernames. :P

Για αυτό τώρα καταλήγω στις δύο περιπτώσεις των διαφορετικών /home και ενός κοινού data partition ή αυτό με τα subvolumes που ανέφερε ο Φίλιππος, το οποίο είναι κάτι νέο για μένα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

EDIT:
Όσον αφορά την θέση εγκατάστασης του GRUB, αν θυμάμαι καλά, τότε όχι, δεν υπάρχει επιλογή να μην τον εγκαταστήσεις κάπου, μέσω του ubiquity, αλλά ισχύει αυτό που λέει ο Learner. Yπάρχει επιλογή όμως να παραλείψεις εντελώς την εγκατάσταση του grub σε text-based installer (βλέπε mini.iso, ή για προχωρημένους), σε αντίθεση με την εγκατάσταση μέσω του γραφικού περιβάλλοντος του εγκαταστάτη.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό Learner » 27 Οκτ 2014, 21:23

eliasps έγραψε:Ο λόγος που το ψάχνω αναλυτικά είναι επειδή αυτή η διαδικασία όντως θέλει δουλειά, από άποψη χρόνου και όχι μόνο, και για αυτό θα ήθελα να το κάνω μία φορά και να ξεμπερδεύω. Βέβαια πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να αλλάξω γνώμη αφού το κάνω, αλλά θα το καταπιέσω!

Μπορείς να το κάνεις στην development branch που θα εγκαταστήσεις. Οκ, οι περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί (στο G+ κυρίως τις έχω δει) είναι ελάχιστες, αλλά με το btrfs σε μια ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος ίσως αντιμετωπίσεις προβλήματα - σοβαρά ή όχι εξαρτάται.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 27 Οκτ 2014, 21:53

eliasps έγραψε:fkol k4 έγραψε:
Άλλο καλό είναι πως κάθε BTRFS subvolume συμπεριφέρεται σαν partition, οπότε μπορείς να εγκαταστήσεις όλες τις διανομές σου σε ένα μόνο partition και να μη σε νοιάζει πόσο χώρο θέλει η κάθε μία (εγώ αυτό έχω κάνει, έχω μόνο ένα partition για όλες τις διανομές).

Πως ακριβώς γίνεται όμως; Δηλαδή πως θα επηρεαστεί η διαδικασία παραπάνω με τις εγκαταστάσεις;
Θα κοιτάξω και τα links που έδωσες, καθώς και την παρουσίαση που είχες κάνει για το Btrfs ξανά, για να τα θυμηθώ.


Αυτή ακριβώς την ερώτηση εννοούσα με το «για λεπτομέρειες ρώτα» ;)

  • Η Fedora αν κατά την εγκατάσταση επιλέξεις Btrfs, τότε δημιουργεί μέσα στο Btrfs partition έναν subvolume με όνομα Root (για το '/') και έναν subvolume με όνομα Home για την προσάρτηση στο "/home".
    To /etc/fstab δηλαδή έχει μέσα τις καταχωρήσεις (τυχαίο UUID)
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    UUID=928c1c89-4d12-2d65-bd84-b54989f6462f8 /      btrfs defaults,subvolume=Root
    UUID=928c1c89-4d12-2d65-bd84-b54989f6462f8 /home  btrfs defaults,subvolume=Home

    Οπότε, ο ένας subvolume προσαρτάται στο 1ο σημείο προσάρτησης και ο άλλος στο 2ο. Οπότε το σύστημα υπάρχει μέσα στους subvolumes χωρίς να «βλέπει» το ίδιο το partition, κάτι ανάλογο με το chroot δηλαδή
    Πρόσεξε εδώ, ότι το ίδιο UUID μπορεί να δηλωθεί παραπάνω από μία φορές (όσες θέλουμε)
    Αν παραλείψουμε την παράμετρο "subvolume=" στις mount options του /etc/fstab, κάνουμε πχ και μια καταχώρηση
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    UUID=928c1c89-4d12-2d65-bd84-b54989f6462f8 /mnt   btrfs defaults
    τότε αυτό που θα προσαρτηθεί θα είναι το ίδιο το partition, οπότε θα μπορούμε να το βλέπουμε και «έξω από το chroot". Έτσι μπορείς να πάρεις αντίγραφα (snapshots).
  • Το Ubuntu αντίστοιχα αν κατά την εγκατάσταση επιλέξεις Btrfs, τότε δημιουργεί μέσα στο Btrfs partition έναν subvolume με όνομα @ (για το '/') και έναν subvolume με όνομα @home για την προσάρτηση στο "/home".
    Σε αντίθεση όμως με τη Fedora, σου δίνει την επιλογή να μην διαμορφώσεις το partition, οπότε δεν διαγράφει τους subvolumes που έχει δημιουργήσει η Fedora.
  • To Debian δεν δημιουργεί subvolumes, αλλά πετάει την εγκατάσταση χύμα μέσα στο Btrfs partition όπως γίνεται και με το ext4. Επίσης, όπως και το Ubuntu, δεν απαιτεί μορφοποίηση του partition για την εγκατάσταση. Αυτό που συνηθίζω να κάνω, είναι να δημιουργώ εγώ μετά την εγκατάσταση έναν subvolume με όνομα Debian, να αντιγράφω μέσα (με rsync) όλη την εγκατάσταση του Debian, και με λίγη επεξεργασία στο /boot/grub/grub.cfg /etc/fstab το φέρνω σε κατάσταση λειτουργίας και μετά διαγράφω τα «χύμα» δεδομένα.
  • Το Arch είναι το ευκολότερο. Απλά φτιάχνεις από πριν τον subvolume (πχ ArchLinux) και τον κάνεις mount στο /mnt (πχ mount -t btrfs -o subvolume=ArchLinux /dev/sda1 /mnt) kκαι τα υπόλοιπα τα κάνει ο εγκαταστάτης αυτόματα.
Σημείωση, η Fedora δημιουργεί και ξεχωριστό /boot σε ext4. Εγώ συνήθως αντιγράφω τα δεδομένα του μέσα στον Root subvolume και καταργώ την καταχώρησή του από το /etc/fstab.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία Multiboot - Τύπος PT, partitions, μεγέθη κλπ.

Δημοσίευσηαπό eliasps » 27 Οκτ 2014, 22:32

Έτσι ακριβώς θα το κάνω τότε, εγκαθιστώντας το Fedora πρώτα. Και όταν λέω "ακριβώς" το εννοώ, δηλαδή με όλα τα κόλπα που ανέφερες για το Debian και για το /boot του Fedora. :P
Βλέπω πως και εσύ είσαι ιδιότροπος!

Learner έγραψε:Οκ, οι περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί (στο G+ κυρίως τις έχω δει) είναι ελάχιστες, αλλά με το btrfs σε μια ενδεχόμενη διακοπή ρεύματος ίσως αντιμετωπίσεις προβλήματα - σοβαρά ή όχι εξαρτάται.

Δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Desktops & Laptops

cron