Login σε unity μέσω gdm;  Το θέμα επιλύθηκε

...unity, kde, gnome, xfce, κλπ ...compiz, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την λειτουργία του unity δοκιμάστε να το επαναφέρετε με την παρακάτω εντολή σε τερματικό.
unity --reset (ισχύει μέχρι και την 12.04)

Login σε unity μέσω gdm;  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό matthew » 11 Σεπ 2014, 02:36

Η απορία στον τίτλο του θέματος έχει να κάνει με ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα πριν μερικές μέρες στο πρώτο λάπτοπ στην υπογραφή μου. Ένα μεσημέρι που άνοιξα τον υπολογιστή εμφανίστηκε ξαφνικά η είσοδος στο λειτουργικό να ζητάει τον κωδικό ενώ στις ρυθμίσεις είχα αυτόματη είσοδο χωρίς να βάζω κωδικό. :wtf: είπα! Πώς έγινε αυτό; Γράφω τον κωδικό να κάνω login & με πετούσε πάλι συνέχεια πίσω στην είσοδο με κωδικό 2-3 φορές που δοκίμασα. Μετά μου έβγαλε ένα μήνυμα για το /home ότι δεν μπορούσε να προσαρτηθεί στο partition /dev/sda2 & κάτι άλλο για το fstab αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι. Είπα να δοκιμάσω άλλο γραφικό περιβάλλον, μπήκα σε περιβάλλον κονσόλας & εγκατέστησα το gnome shell. Κατά την εγκατάσταση του gs με ρώτησε ποιον display manager θέλω να χρησιμοποιείται & είχε 2 επιλογές. Το gdm & το lightdm. Επέλεξα το gdm. Όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση έκανα επανεκκίνηση & εμφανίστηκε μια γκρι οθόνη εισόδου να ζητάει κωδικό & με 3 επιλογές εισόδου. System default, gnome & ubuntu. Δοκιμάζοντας & τις 3 στην πρώτη ανοίγει μια εικόνα με το wallpaper που έχω στο ubuntu χωρίς μπάρες κλπ, σκέτη τελείως. Στη δεύτερη ανοίγει κανονικά το gnome shell & στην τρίτη ανοίγει το unity κανονικά, όπως άνοιγε πριν εμφανιστεί το πρόβλημα. Κατόπιν αφού άνοιξε κανονικά το λειτουργικό, έλεγξα τα uuid των partitions στο fstab συγκρίνοντάς τα με αυτά της blkid & είναι όλα εντάξει. Στο grub δεν μπορώ να πω ότι βρίσκω κάποιο σφάλμα, δεν ξέρω σίγουρα. Δεν με πειράζει να είναι εγκατεστημένο & το gs αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα καθώς δοκίμασα να έχω μόνο unity απεγκαθιστώντας το gs & το πρόβλημα εμφανίζεται πάλι! :? Φυσικά θα το αφήσω έτσι αφού δουλεύει προς το παρόν, απλά βρίσκομαι εξωτερικό αυτό το διάστημα & δεν έχω μαζί μου το δεύτερο λάπτοπ (εφεδρικό) οπότε αυτή η (προσωρινή) λύση με έσωσε. Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά το τελευταίο που είχα κάνει πριν εμφανιστεί το πρόβλημα ήταν να αφαιρέσω μέσω synaptic κάποια εναπομείναντα αρχεία ρυθμίσεων από μερικά προγράμματα που είχα απεγκαταστήσει. Κάποια σκέψη γιατί συμβαίνει αυτό;
Τελευταία επεξεργασία από matthew και 12 Σεπ 2014, 02:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Login σε unity μέσω gdm;

Δημοσίευσηαπό dim459 » 11 Σεπ 2014, 13:49

Απάντηση στο ερώτημα δεν έχω, απλά μου δημιουργήθηκε μια απορία, αν αφαιρέσεις το gnome shell και αφήσεις σαν display manager τον gdm (εκτός αν τον ξηλώνει και αυτόν, υποθέτω πως όχι) λειτουργεί σωστά ;
Τέλος πάντων μέχρι να βρει κάποιος λύση, δεν είναι τραγικό, υπό την έννοια ότι ο gdm "σηκώνει" gnome λειτουργίες που χρησιμοποιούνται και από το unity, οπότε δεν έχεις αξιοσημείωτη επιβάρυνση στους πόρους του συστήματος.
Εκεί που έχει αρκετή διαφορά είναι αν τον χρησιμοποιείς σαν display manager τρέχοντας KDE.
Δοκίμασες να κάνεις μια επανεγκατάσταση του ubuntu-desktop ;
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Login σε unity μέσω gdm;

Δημοσίευσηαπό Logan » 11 Σεπ 2014, 14:57

dim459 έγραψε:Απάντηση στο ερώτημα δεν έχω, απλά μου δημιουργήθηκε μια απορία, αν αφαιρέσεις το gnome shell και αφήσεις σαν display manager τον gdm (εκτός αν τον ξηλώνει και αυτόν, υποθέτω πως όχι) λειτουργεί σωστά ;

Δυστυχώς πάνε πακέτο. :(
Εγώ έχω gdm με cinnamon.(τουρλουμπούκι ολέ!)
1 Γνώσεις Linux: όχι και μιάου! ┃ Προγραμματισμού:Ε.. ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Arch Linux Gnome 4χχ
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7.7 GiB |
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915} ⋮ Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] {radeon}
Refugees Welcome
Άβαταρ μέλους
Logan
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2013, 19:42
Launchpad: loganlettuce
IRC: LoganL
Εκτύπωση

Re: Login σε unity μέσω gdm;

Δημοσίευσηαπό matthew » 11 Σεπ 2014, 16:43

@dim459 ναι, ξηλώνει & το gdm μαζί αν αφαιρέσω το gs. Επιβάρυνση σε πόρους δεν έχει καθόλου το σύστημα. Όπως ήταν πριν είναι & τώρα. Για το ubuntu-desktop δεν δοκίμασα επανεγκατάσταση. Όπως & να έχει θα το αφήσω έτσι, όπως είπα. Ευκαιρία να δουλέψω & λίγο το gs, αν & συνήθως μπαίνω σχεδόν αποκλειστικά στο unity.
Τελευταία επεξεργασία από matthew και 12 Σεπ 2014, 00:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Login σε unity μέσω gdm;

Δημοσίευσηαπό dim459 » 11 Σεπ 2014, 21:59

Αν έχοντας αφαιρέσει το gs δοκιμάσεις να βάλεις μόνο το πακέτο gdm, τι άλλο σου ζητάει να εγκαταστήσει ; (Προτιμότερο να γίνονται αυτές οι δουλειές από synaptic).
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Login σε unity μέσω gdm;

Δημοσίευσηαπό Logan » 11 Σεπ 2014, 22:11

dim459 έγραψε:Αν έχοντας αφαιρέσει το gs δοκιμάσεις να βάλεις μόνο το πακέτο gdm, τι άλλο σου ζητάει να εγκαταστήσει ; (Προτιμότερο να γίνονται αυτές οι δουλειές από synaptic).

Από τερματικό το είχε σαν εξάρτηση το shell.(σε μένα)
1 Γνώσεις Linux: όχι και μιάου! ┃ Προγραμματισμού:Ε.. ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Arch Linux Gnome 4χχ
3 Intel Core i5-3210M CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 7.7 GiB |
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915} ⋮ Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series] [1002:6840] {radeon}
Refugees Welcome
Άβαταρ μέλους
Logan
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2013, 19:42
Launchpad: loganlettuce
IRC: LoganL
Εκτύπωση

Re: Login σε unity μέσω gdm;

Δημοσίευσηαπό matthew » 12 Σεπ 2014, 01:19

dim459 έγραψε:Αν έχοντας αφαιρέσει το gs δοκιμάσεις να βάλεις μόνο το πακέτο gdm, τι άλλο σου ζητάει να εγκαταστήσει ; (Προτιμότερο να γίνονται αυτές οι δουλειές από synaptic).

Όταν αφαιρώ το gs μετά από επανεκκίνηση δεν ανοίγει καθόλου το unity οπότε δεν μπορώ να μπω σε γραφικό περιβάλλον για να ανοίξω το synaptic. Δεν σκέφτηκα να δοκιμάσω να εγκαταστήσω μόνο το gdm σε περιβάλλον κονσόλας, ούτε να επιλέξω σαν default display manager το lightdm κατά την εγκατάσταση του gs τη δεύτερη φορά για να δω τι θα συμβεί. Αλλά όπως σωστά λέει ο Logan το gdm είναι εξάρτηση του gs.



Πάντως τώρα το σύστημα δεν έχει κανένα πρόβλημα όπως είπα, ανοίγει κανονικά το unity, απλά έχει αλλάξει η login screen λόγω του gdm. Λάθος μου βέβαια που δεν σημείωσα σε ένα χαρτί το μήνυμα που μου έβγαλε για το /home καθώς δεν έχω & smartphone να τραβούσα τουλάχιστον μια φωτογραφία να ανεβάσω. Απλά εκείνη τη στιγμή έπαθα user panic :shock: (αντίστοιχο του kernel panic χεχε) & το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να καταφέρω να μπω σε γραφικό περιβάλλον στο σύστημα.
Έτσι αντί για το lightdm που έτρεχε πριν τώρα τρέχει το gdm.



Βρήκα & αυτό http://itsfoss.com/switch-gdm-and-light ... untu-14-04 Όταν επιστρέψω ελλάδα την άλλη βδομάδα ίσως το δοκιμάσω να δω τι θα παιχτεί με το lightdm ως default display manager & αν το πρόβλημα είναι σε αυτό.
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Login σε unity μέσω gdm;

Δημοσίευσηαπό matthew » 21 Σεπ 2014, 12:10

Τελικά δοκίμασα αλλαγή του display manager & το πρόβλημα είναι στο lightdm. Θα το αφήσω έτσι με το gdm, δεν πειράζει. 8-)

matthew έγραψε:Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά το τελευταίο που είχα κάνει πριν εμφανιστεί το πρόβλημα ήταν να αφαιρέσω μέσω synaptic κάποια εναπομείναντα αρχεία ρυθμίσεων από μερικά προγράμματα που είχα απεγκαταστήσει.

Το ίδιο έγινε & στο 2ο λάπτοπ με 12.04. Αφαίρεσα κατά λάθος τον xserver-xorg, νομίζω, :roll: & πέρασα πάλι το gdm μέσω gs. Όλα δουλεύουν κανονικά όπως πριν πάλι οπότε τα αφήνω έτσι.
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περιβάλλον Εργασίας / Εμφάνιση / Εφέ / Customization